Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
637 replies to this topic

Poll: E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli? (169 member(s) have cast votes)

E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli?

  1. Da (27 votes [15.79%])

    Percentage of vote: 15.79%

  2. Nu (138 votes [80.70%])

    Percentage of vote: 80.70%

  3. Nu ma intereseaza (6 votes [3.51%])

    Percentage of vote: 3.51%

Vote

#37
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 mario_bril, on 25th September 2010, 01:32, said:

Propun sa infiintam Asociatia Celor Asupriti de Religie. Te ocupi tu de organizare?  :naughty:
Neah, optional pentru copii vostrii e ok ! :naughty:

#38
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 mario_bril, on 25th September 2010, 01:03, said:

Da. Este unul manual si unul automat. De care preferi? :lol:

Si care e problema? Mie imi plac tinerele! :P
Io una sunt comoda , automat , clar ?

Pai nu e problema ca e o religie tanara , ci pur si simplu trebuie oferita imaginea de ansamblu asupra coceptului de religie . De exemplu crestinii sunt mai putini la nuamr decat budhistii, de exemplu  .
E aiurea , dar nu cred in utilitatea reala a manualului . E prea multa fatarnicie si ipocrizie in sistemul de invatamant romanesc incat nu pot crede ca e ceva neutru si echidistant .

#39
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 rechinitza, on 25th September 2010, 02:29, said:

Io una sunt comoda , automat , clar ?

Pai nu e problema ca e o religie tanara , ci pur si simplu trebuie oferita imaginea de ansamblu asupra coceptului de religie . De exemplu crestinii sunt mai putini la nuamr decat budhistii, de exemplu  .
E aiurea , dar nu cred in utilitatea reala a manualului . E prea multa fatarnicie si ipocrizie in sistemul de invatamant romanesc incat nu pot crede ca e ceva neutru si echidistant .
Nu se pune problema modului de aplicare ci ceea ce ar trebui sa fie. Invatamantul trebuie sa plece de la o idee clara, un concept. Daca acest concept este corect exprimat atunci sansele de a fi pus in practica si de a fi perfectionat sunt mari. Daca din contra, conceptul este gresit duce la rezultate gresite.
Acum, daca copiii fac o ora pe saptamana nu poti intra in amanunte. Ori ca sa predai conceptele nu le poti doar enunta, trebuiesc si explicate. Nu este timp pentru toate religiile si cultele. Cum crestini sunt peste 90% din populatia tarii, s-a preferat crestinismul.

#40
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

 arakosta, on 24th September 2010, 21:21, said:

Avand in vedere ca sunt destul de multi atei in Romania, e normal ca religia sa fie obligatorie in scoli?
Eu sunt ateu si nu mi-ar placea ca, cineva sa le bage in cap copiilor nostri toate prostiile din biblie.

Religia nu este obligatorie. Parintele ateu poate decide pentru odrasla sa aflata la varsta la care nu poate alege, sa sara peste orele de religie.

In locul "prostiilor" din Biblie il poate scoate la o bere.

PS - ai copii? daca nu, la care copii ai nostri te referi? la ai mei? pai, nu ti-e rusine?

#41
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,366
  • Înscris: 14.10.2009

 mario_bril, on 25th September 2010, 02:36, said:

Nu se pune problema modului de aplicare ci ceea ce ar trebui sa fie. Invatamantul trebuie sa plece de la o idee clara, un concept. Daca acest concept este corect exprimat atunci sansele de a fi pus in practica si de a fi perfectionat sunt mari. Daca din contra, conceptul este gresit duce la rezultate gresite.
Acum, daca copiii fac o ora pe saptamana nu poti intra in amanunte. Ori ca sa predai conceptele nu le poti doar enunta, trebuiesc si explicate. Nu este timp pentru toate religiile si cultele. Cum crestini sunt peste 90% din populatia tarii, s-a preferat crestinismul.
Logic .

Adevarul e ca privesc cu scepticism aceasta chestiune : ore de religie .
Pentru ca  unii ar zice: de ce nu ora de meditat la firul ierbii . Nu vorbim acum despre religie ca si credinta , ci ca si concept . De ce nu se invata  notiuni de logica prima data si mai apoi concepte ?

Edited by rechinitza, 25 September 2010 - 01:44.


#42
Un_Nimeni_Celebru

Un_Nimeni_Celebru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.05.2007

 pouf, on 25th September 2010, 00:01, said:

wtf am votat "da" pentru ca nu am vazut acel "nu" din titlul. FML.

:(
Pai asta-i si greseala celui care a deschis acest topic, ca a pus intrebarea in doua moduri, in loc sa lase doar ultima forma a intrebarii.

#43
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008

 Cr1spy, on 25th September 2010, 01:12, said:

Recomand atunci unui religios cu sufletul curat sa voteze pe invers, pentru corectitudine...
:thumbup:

 Un_Nimeni_Celebru, on 25th September 2010, 04:06, said:

Pai asta-i si greseala celui care a deschis acest topic, ca a pus intrebarea in doua moduri, in loc sa lase doar ultima forma a intrebarii.
Mda... sunt cam ciudat formulate si induc in eroare.  :confuzzled:

@Initiator: Mai poti schimba titlul?

Intr-a noua sau a zecea am semnat sa nu mai fac religie, si o profa a venit cu ideea ca cei ca mine sa faca un curs de istorie a religiilor, ceea ce mi se pare ok. Din pacate eram prea putini si nu s-a mai facut...

Edited by pouf, 25 September 2010 - 07:41.


#44
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 Mount_Yermom, on 25th September 2010, 02:39, said:

PS - ai copii? daca nu, la care copii ai nostri te referi? la ai mei? pai, nu ti-e rusine?

In caz ca n-are probabil ca se pregateste sa aiba si are asa o stare de anxietate la gandul ca odrasla ar putea deveni vreodata crestin. Stai linistita draga, n-o sa-i bage nimeni pe gat copilului tau religia cu forta.

#45
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Welcome to Rumunistan, avem religie obligatorie in scoli publice, vrajitori finantati de stat, bobor rumun 100% crejdin ordodox. stat laic doar pe hartie. sa indoctrinam pe fraieri! doar stiti ca la noi soarele se invarte in jurul pamantului si lumea are 7000 de ani. :coolspeak:

#46
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 N-ter, on 25th September 2010, 13:51, said:

Welcome to Rumunistan, avem religie obligatorie in scoli publice, vrajitori finantati de stat, bobor rumun 100% crejdin ordodox. stat laic doar pe hartie. sa indoctrinam pe fraieri! doar stiti ca la noi soarele se invarte in jurul pamantului si lumea are 7000 de ani. :coolspeak:

Asa vede ateul militant Romania de azi? Foarte interesant. Mai ales pentru psihiatri.

#47
orthodox

orthodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 14.06.2007
Mi se pare normal ca religia sa fie o disciplina obligatorie in Romania din moment ce Romania a fost si este o tara crestin-ortodoxa cu o bogata cultura crestina. Pe langa asta, sa ceri scoatere religiei din programa scolara intr-o tara profund crestina unde timp de 40 de ani religia a fost pusa la zid denota un tupeu nemaipomenit. Valorile crestine fac parte din insasi identitatea noastra  si deci orice intentie de a submina aceste valori este o ofensa directa la adresa noastra.

#48
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 avlad18, on 24th September 2010, 22:03, said:

Eu ma duceam la ora de religie doar sa rad profesor...
Ne povestea la o ora de Constantin si Elena... ca au gasit crucea lui isus. Si il intreb eu :"Cum si-au dat seama care era a lui isus cand acolo erau trei cruci"...si el imi raspunde:"Au luat un soldat mort din batalie si l-au pus langa cruci prin teste si la cea a lui isus a inviat cadavrul.."
Mai, nu mai spune :thumbup:
Deci va puteti imagina ce poate face o bucata de lemn formata din doua bete perpendiculare care formeaza 4 unghiuri de 90 de grade...

Deci, puteti sa vedeti cata imaginatie au popii, si cum vor ei sa influenteze / acapareze pe cei nestiutori, pt a se imbogati - asta apropos de "Catedrala Mantuirii Neamului" :lol: - in timp ce lumea moare de foame.

 bai3tzash, on 24th September 2010, 23:08, said:

Clar ar trebui optionala. Omul ar trebui sa fie lasat sa-si aleaga singur principiile dupa care traieste.
Asta ma enerveaza si cu botezul la copii. Probabil botezul la varste fragede a fost introdus de "marii ganditori" pe vremea cand ei erau "trimisi ai lui Dumnezeu", iar copilul botezat de mic era clar supusul lui prin procedeul asta. Trebuiau sa iasa la numar. Cu cat mai multi crestini, cu atat mai bine.
Cand va fi matur, daca vrea, omul se poate boteza in orice religie vrea.
Poate cu Istoria Religiile ar fi o treaba. Sa vada copilul ce religii exista si daca i se potriveste una. Dar doar cateva ore pe semestru, cat sa-si faca o parere. Dar n-avem noi profesori instruiti pentru asa ceva.

Nu exista temei biblic pt botezul copiilor.

 orlandosorin, on 24th September 2010, 23:48, said:

Botezul nu implica fortarea intrarii in Biserica. Intrarea in Biserica (cel putin la catolici) se face la confirmatiune cand cel care intra cunoaste pe de rost crezul si jura, nu cand copilul nu are discernamant.
Botezul este datoria parintilor pentru al scapa de pacatele originar respectiv mostenite si chiar ii face bine (se vede de a doua zi).
Spovedania este tot o datorie a parintilor si in special a bunicilor. Pacatele grave nespovedite (blesteme etc) se pot transmite la urmasi si la stranepoti.
  La fel sfestania casei (generala dupa construcie si pe urma anuala) asigura scoaterea dracilor
si a altor spirite de acolo si de asemenea se cunoaste de a doua zi cand brusc devinde mult mai odihnitoare si linistitoare.
Nu va jucati cu tainele ca pierdeti chiar daca nu credeti (nici eu nu am crezut pana nu am vazut) !!! Foarte multi au draci pe ei pt. ca nu respecta sacramentele si nu le face bine.

Tampenii.

Cum va mai place voua sa va agatati de traditii pagane si stupide, si sa respingeti Biblia. ;)

#49
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

Mi se pare normal ca religia sa fie o disciplina obligatorie in Romania din moment ce Romania a fost si este o tara crestin-ortodoxa cu o bogata cultura crestina. Pe langa asta, sa ceri scoatere religiei din programa scolara intr-o tara profund crestina unde timp de 40 de ani religia a fost pusa la zid denota un tupeu nemaipomenit. Valorile crestine fac parte din insasi identitatea noastra  si deci orice intentie de a submina aceste valori este o ofensa directa la adresa noastra.
Pai tocmai, dupa atatia ani de comunism... preotii zici ca au scapat ca virgina in papusoi. Mai usor... ca "e timp"... nu cu toti odata !!!   :roflmao:
Deja tot ceea ce au facut dupa '89 incepe sa se intoarca impotriva lor. Si mai ales cand a devenit destul de evident ca... le place.

Edited by Cr1spy, 25 September 2010 - 14:30.


#50
BlueSky2009

BlueSky2009

    Călător Stelar

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,163
  • Înscris: 13.02.2009

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

Mi se pare normal ca religia sa fie o disciplina obligatorie in Romania din moment ce Romania a fost si este o tara crestin-ortodoxa cu o bogata cultura crestina. Pe langa asta, sa ceri scoatere religiei din programa scolara intr-o tara profund crestina unde timp de 40 de ani religia a fost pusa la zid denota un tupeu nemaipomenit. Valorile crestine fac parte din insasi identitatea noastra  si deci orice intentie de a submina aceste valori este o ofensa directa la adresa noastra.

Predarea religiei in scoli trebuie sa fie optionala, in functie de decizia fiecarui parinte. Daca cineva e un credincios adevarat, stie ca nimeni nu are dreptul sa impuna altcuiva ce sa faca. Cum zicea cineva mai sus, rattonix parca : "la orele de religie esti invatat cum sa te inchini, ce semnificatie au degetele impreunate asa, despre icoane" si alte asemenea chestii. Daca tot se vrea predarea religiei in scoli, de ce nu se preda aia adevarata - a Bibliei adica. Nu e corect moral ca un popa bor sau bc sa impuna cuiva sa faca cum face el.

Oamenii trebuie sa aleaga, sa aiba posibilitatea de alegere, nu sa le fie impus ceva anume.

#51
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 530
  • Înscris: 19.09.2010

 homo_religiosus, on 25th September 2010, 14:55, said:

Asa vede ateul militant Romania de azi? Foarte interesant. Mai ales pentru psihiatri.
altul care traieste intr-o realitate pararela. fac pariu ca esti votat basist, asa-i?   :lol:
doar aia neaga evidentul...

asa-i ca:
- religia nu e obligatorie in scolile romanesti
- romanii sunt convinsi ca soarele nu se invarte in jurul pamantului
- nu avem vrajitori finantati de stat

Edited by Alexxandra87, 25 September 2010 - 14:36.


#52
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

orice intentie de a submina aceste valori este o ofensa directa la adresa noastra.
orice intentie de a submina aceste valori e o intentie de a curata jegul irational din mintea si asa a prea multori retarzi... scoterea religiei e doar o speranta ca vom avea mai putin imbecili pe viitor

 homo_religiosus, on 25th September 2010, 14:55, said:

Asa vede ateul militant Romania de azi? Foarte interesant. Mai ales pentru psihiatri.
ateu militat va exista abia atunci cand aia cu dumnezei si ingeri prin cap vor fi impuscati

Edited by gtk, 25 September 2010 - 14:33.


#53
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

Mi se pare normal ca religia sa fie o disciplina obligatorie in Romania
da' de ce sa bagi pe gat? asa va simtiti voi bine? nu va ajunge numai voua, trebuie sa bagati pe gat si la altii?

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

din moment ce Romania a fost si este o tara crestin-ortodoxa.
minciuna pioasa nationalisto-religioasa tipic crestina de Rromanica, in constitutie Romania este stat laic, nu teocratie!

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

timp de 40 de ani religia a fost pusa la zid
poate celelalte religii au fost puse la zid, ca sa faca loc BORaturii.

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

denota un tupeu nemaipomenit.
asa e, aveti un tupeu nemaipomenit cu apucaturile voastre teocratice cu tot.

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

Valorile crestine fac parte din insasi identitatea noastra  si deci orice intentie de a submina aceste valori este o ofensa directa la adresa noastra.
de ce, ca asa decizi tu?

#54
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Un_Nimeni_Celebru, on 24th September 2010, 22:11, said:

Poate unii or sa arunce cu oua in mine pentru parerile mele, dar totusi istoria religiilor, ca materie optionala, ar putea fi introdusa la fel ca si orele de politica.
Istoria Religiilor nu inseamna Religia . E o mica diferenta . Nu cred ca unui protestant de ex , ar trebui sa ii fie obligatoriu sa invete despre catolicism , sau unui evreu sa invete la scoala la religie Islamismul .

 orlandosorin, on 24th September 2010, 23:48, said:

La fel sfestania casei (generala dupa construcie si pe urma anuala) asigura scoaterea dracilor si a altor spirite de acolo si de asemenea se cunoaste de a doua zi cand brusc devinde mult mai odihnitoare si linistitoare.
Te pun in legatura cu o matusa de a mea , alunga dracii destul de des , dupa parerea mea cu efect 0 .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate