Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 

E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
637 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli? (169 membri au votat)

E normal ca religia sa fie obligatorie in scoli?

  1. Da (27 voturi [15.79%])

    Procentaj al voturilor: 15.79%

  2. Nu (138 voturi [80.70%])

    Procentaj al voturilor: 80.70%

  3. Nu ma intereseaza (6 voturi [3.51%])

    Procentaj al voturilor: 3.51%

Votează

#55
rechinitza

rechinitza

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.366
  • Înscris: 14.10.2009

 orthodox, on 25th September 2010, 15:15, said:

Mi se pare normal ca religia sa fie o disciplina obligatorie in Romania din moment ce Romania a fost si este o tara crestin-ortodoxa cu o bogata cultura crestina. Pe langa asta, sa ceri scoatere religiei din programa scolara intr-o tara profund crestina unde timp de 40 de ani religia a fost pusa la zid denota un tupeu nemaipomenit. Valorile crestine fac parte din insasi identitatea noastra  si deci orice intentie de a submina aceste valori este o ofensa directa la adresa noastra.
Daca discutam  de  memoria colectiva dam de Jung  , ceea ce ne-ar baga intr-o alta bucla a discutiilor pro sau contra deitate .

#56
homo_religiosus

homo_religiosus

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 269
  • Înscris: 06.11.2009

 Cr1spy, on 25th September 2010, 15:24, said:

Pai tocmai, dupa atatia ani de comunism... preotii zici ca au scapat ca virgina in papusoi. Mai usor... ca "e timp"... nu cu toti odata !!!   :roflmao:
Deja tot ceea ce au facut dupa '89 incepe sa se intoarca impotriva lor. Si mai ales cand a devenit destul de evident ca... le place.

Ce frumos, ce expresiv generalizezi? Cred ca stii ce tip de oameni pronunta fraze de genul:

- preotii sunt niste prosti
- romanii sunt niste hoti
- sau invers

Ceea ce le lipseste in mod esential mediocrilor e capacitatea de nuantare. Asa si cu obligativitatea religiei in scoli. Se trezesc cativa atei mediocri si la care gasesti intotdeauna discursuri extremiste de-a dreptul impotriva credintei in general, care sa urle ca din gura de sarpe ca li se indoctrineaza copiii in scoli impotriva vointei lor. Nici nu mai trebuie sa spun ca , de cele mai multe ori, aia care tipa nici macar n-au copii...

#57
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.252
  • Înscris: 22.11.2009

 homo_religiosus, on 25th September 2010, 16:54, said:

Ce frumos, ce expresiv generalizezi? Cred ca stii ce tip de oameni pronunta fraze de genul:

- preotii sunt niste prosti
- romanii sunt niste hoti
- sau invers

Ceea ce le lipseste in mod esential mediocrilor e capacitatea de nuantare. Asa si cu obligativitatea religiei in scoli. Se trezesc cativa atei mediocri si la care gasesti intotdeauna discursuri extremiste de-a dreptul impotriva credintei in general, care sa urle ca din gura de sarpe ca li se indoctrineaza copiii in scoli impotriva vointei lor. Nici nu mai trebuie sa spun ca , de cele mai multe ori, aia care tipa nici macar n-au copii...
Satanistule, de ce te grabisi sa raspunzi la mesajul meu si nu lui gtk ? ca tot vorbim de nuante... :rolleyes:

Editat de Cr1spy, 25 septembrie 2010 - 16:08.


#58
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.594
  • Înscris: 03.11.2008
Rattonix are perfecta dreptate in privinta desfasurarii orei de religie.Eu am facut timp de 8 ani si stiu ce inseamna.Acum la liceu,e doar un optional ceea mi se pare un lucru bun.Cine vrea sa invete religie sa se duca la Biserica.

#59
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 homo_religiosus, on 25th September 2010, 16:54, said:

Se trezesc cativa atei mediocri si la care gasesti
asta se poate determina prin teste de iq... daca am paria intre atei si non-atei, io as pune bani reali pe atei! care se baga? :lol:

Editat de gtk, 25 septembrie 2010 - 16:24.


#60
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 19.09.2010
teisti cu iq de 3 cifre sunt la fel de putini ca si km de autostrazi din romania

#61
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.594
  • Înscris: 03.11.2008
Din fericire sau din pacate cam asa este.Oamenii cu iq mic prefera sa accepte traditia iar lozinca"crede si nu cerceta" se potriveste de minune.Eu nu as fi de acord sa studiez la scoala Istoria Religiilor,pur si simplu nu ma ajuta cu nimic.Daca imi doresc sa aflu mai multe despre o religie exista surse de informare nelimitate.

#62
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.574
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca se pot numara pe degete scolile in care se invata la religie altceva decat indoctrinare.

Iar chestia cu Istoria Religiile la scoala: ar trebui, dar asta, nu indoctrinare. Totusi, vorbim de educatie la nivel de scoala GENERALA. Adica, teoretic, trebuie sa te invete cam tot ce exista pe lume. Sa ai o baza, o cultura generala. De aia ne baga in clasa 1-8 de toate pe gat. Sa vezi ce-ti place, ce meserie iti alegi incepand cu liceul. Daca nu s-ar face de niciun fel religie la scoala, cei care ar alege drumul spre o meserie in cadrul bisericii ar tinde spre zero. Un copil nu va cauta de capul lui despre religie ca sa vada cum e. Trebuie sa i se impuna la un moment dat.
Desi nu accept sa se faca indoctrinare la scoala, accept sa i se "impuna" copilului sa vada cate putin din toate religiile. Daca alege el ceva sau nu, asta e treaba lui.

Editat de bai3tzash, 25 septembrie 2010 - 17:07.


#63
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Vad ca unii folosesc termenul de Istoria Religiilor fara sa stie ce inseamna  :cursing:

Quote

Istoria religiei se referă la înregistrările scrise ale ideilor și experiențelor religioase umane. Această perioadă a istoriei religioase, tipic începe cu inventarea scrisului acum 5000 de ani în urmă (3000 Î.Hr.) în Orientul Apropiat. Religia preistorică se referă la un studiu de credințe religioase ce au existat înainte de apariția înregistrărilor scrise. Cronologia religiei este o succesiune comparativă în timp a evenimentelor religioase.

Ce treaba are asta cu indoctrinarea ? Istoria Religiilor chiar ar fi utila la scoala .

#64
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.594
  • Înscris: 03.11.2008

 lucifer76, on 25th September 2010, 18:17, said:

Ce treaba are asta cu indoctrinarea ? Istoria Religiilor chiar ar fi utila la scoala .
Explica si de ce.Cine crezi ca ar putea preda o asemenea materie?.Din punctul meu de vedere,nu ar trebui sa fie obiect de sine statator.Mie imi place sistemul actual,o lectie mare si cuprinzatoare pentru fiecare dintre religiile mari existente la disciplina Istorie in care iti explica chestii generale si care sunt util de retinut.

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 BlueSky2009, on 25th September 2010, 15:19, said:

Deci, puteti sa vedeti cata imaginatie au popii, si cum vor ei sa influenteze / acapareze pe cei nestiutori, pt a se imbogati - asta apropos de "Catedrala Mantuirii Neamului" :lol: - in timp ce lumea moare de foame.

Nu exista temei biblic pt botezul copiilor.
1. Catedrala respectiva se va face din fonduri proprii. Asa ca nu vad de ce te-ar deranja.

2. Temeiul bilbic este acelasi ca si pentru adulti. Numai ca daca li se intampla ceva copiilor si mor cum de altfel s-a mai intamplat, este bine sa plece botezati.

 BlueSky2009, on 25th September 2010, 15:19, said:

Tampenii.

Cum va mai place voua sa va agatati de traditii pagane si stupide, si sa respingeti Biblia. ;)
Are dreptate acum. Nu e cazul sa respingi ceva numai ca unul sau altul ti-ar fi spus ca nu e bine. Atentie ca cei care neaga botezul copiilor sunt neo-protestantii care au tot interesul intrucat trebuie sa arate ca religia lor e mai smechera.

Chestia cu botezul copiilor e exact ca si cu laptele matern. Nu cumva ar trebui lasat bebelusul pana ajunge adult ca sa il intrebam ce vrea el? Noi, ca parinti avem obligatia de a face toto ceea ce consideram noi ca este benefic copilului.

 BlueSky2009, on 25th September 2010, 15:25, said:

Predarea religiei in scoli trebuie sa fie optionala, in functie de decizia fiecarui parinte. Daca cineva e un credincios adevarat, stie ca nimeni nu are dreptul sa impuna altcuiva ce sa faca. Cum zicea cineva mai sus, rattonix parca : "la orele de religie esti invatat cum sa te inchini, ce semnificatie au degetele impreunate asa, despre icoane" si alte asemenea chestii. Daca tot se vrea predarea religiei in scoli, de ce nu se preda aia adevarata - a Bibliei adica. Nu e corect moral ca un popa bor sau bc sa impuna cuiva sa faca cum face el.

Oamenii trebuie sa aleaga, sa aiba posibilitatea de alegere, nu sa le fie impus ceva anume.
Spune-mi te rog daca elevii au posibilitatea sa aleaga intre geografie, istorie sau altceva? Programa scolara nu e optionala!

 lucifer76, on 25th September 2010, 15:50, said:

Istoria Religiilor nu inseamna Religia . E o mica diferenta . Nu cred ca unui protestant de ex , ar trebui sa ii fie obligatoriu sa invete despre catolicism , sau unui evreu sa invete la scoala la religie Islamismul .
I-ar strica cumva? Nu e bine sa cunosti despre ceilalti? Sau e bine sa fii cat mai ingramadit?

#66
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

 mihay93, on 25th September 2010, 18:25, said:

Explica si de ce.Cine crezi ca ar putea preda o asemenea materie?.Din punctul meu de vedere,nu ar trebui sa fie obiect de sine statator.Mie imi place sistemul actual,o lectie mare si cuprinzatoare pentru fiecare dintre religiile mari existente la disciplina Istorie in care iti explica chestii generale si care sunt util de retinut.
Nu e obligatoriu sa fie de sine statator , dar este imposibil intr-o singura lectie sa inveti despre o religie . Dureaza pana se explica contextul aparitiei unei religii , diferentele dintre ele , etc . Mi se pare mai util decat multimea de lectii de matematica pe care le-am invatat ca papagalul si nu mi-au folosit la nimic .

 mario_bril, on 25th September 2010, 18:38, said:

I-ar strica cumva? Nu e bine sa cunosti despre ceilalti? Sau e bine sa fii cat mai ingramadit?
Mai , sa cunoasca , asta vreau si eu , dar nu sa fie indoctrinat . Chiar vrei sa vezi ce iese cand vine un rabin sa predice unor musulmani ? De ex  :bandit:

#67
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 mihay93, on 25th September 2010, 17:17, said:

Rattonix are perfecta dreptate in privinta desfasurarii orei de religie.Eu am facut timp de 8 ani si stiu ce inseamna.Acum la liceu,e doar un optional ceea mi se pare un lucru bun.Cine vrea sa invete religie sa se duca la Biserica.
Am mai spus-o. Reiau. Religia e in legatura cu credinta. Orele de religie in legatura cu cultura generala. Stiu ca elevilor de azi daca i-ai intreba liceul ar trebui sa fie desfiintat si facultatile interzise. Dar nu asa trebuie sa fie normal. Orice societate dezvoltata are nevoie ca membrii ei sa fie cat mai scolarizati. Cu cat mai multe cunostiinte cu atat mai bine.

 Alexxandra87, on 25th September 2010, 17:25, said:

teisti cu iq de 3 cifre sunt la fel de putini ca si km de autostrazi din romania
Vezi ca aici cam gresesti. Ia oamenii de stiinta si vezi cati sunt teisti. Stiai de exemplu ca Isaac Newton a fost teist?... Nu e deloc asa cum credeti voi.

 mihay93, on 25th September 2010, 17:28, said:

Din fericire sau din pacate cam asa este.Oamenii cu iq mic prefera sa accepte traditia iar lozinca"crede si nu cerceta" se potriveste de minune.Eu nu as fi de acord sa studiez la scoala Istoria Religiilor,pur si simplu nu ma ajuta cu nimic.Daca imi doresc sa aflu mai multe despre o religie exista surse de informare nelimitate.
Faptul ca tu nu esti de acord cu matematica ar trebui sa implice ca aceasta sa fie optionala sau sa nu se predea deloc? Esti irational.

 lucifer76, on 25th September 2010, 18:42, said:

Mai , sa cunoasca , asta vreau si eu , dar nu sa fie indoctrinat . Chiar vrei sa vezi ce iese cand vine un rabin sa predice unor musulmani ? De ex  :bandit:
De acord.  :peacefingers:

#68
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 19.09.2010
compar-o daca vrei cu limba engleze/franceza, dar nu cu materii universale. nu ma obligi tu sa-ti invat religia doar pt ca tu ai impresia ca detii adevarul absolut

#69
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

 mario_bril, on 25th September 2010, 18:46, said:

Vezi ca aici cam gresesti. Ia oamenii de stiinta si vezi cati sunt teisti. Stiai de exemplu ca Isaac Newton a fost teist?... Nu e deloc asa cum credeti voi.
O fi fost teist printre altele , dar se ocupa de mai multe chestii cam oculte .  Un link util . Banuiesc ca el a invatat religia obligatorie la scoala in acea perioada :) .

#70
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.594
  • Înscris: 03.11.2008

 mario_bril, on 25th September 2010, 18:46, said:

Am mai spus-o. Reiau. Religia e in legatura cu credinta. Orele de religie in legatura cu cultura generala. Stiu ca elevilor de azi daca i-ai intreba liceul ar trebui sa fie desfiintat si facultatile interzise. Dar nu asa trebuie sa fie normal. Orice societate dezvoltata are nevoie ca membrii ei sa fie cat mai scolarizati. Cu cat mai multe cunostiinte cu atat mai bine.


Vezi ca aici cam gresesti. Ia oamenii de stiinta si vezi cati sunt teisti. Stiai de exemplu ca Isaac Newton a fost teist?... Nu e deloc asa cum credeti voi.


Faptul ca tu nu esti de acord cu matematica ar trebui sa implice ca aceasta sa fie optionala sau sa nu se predea deloc? Esti irational.


De acord.  :peacefingers:
Tu ai fost vreodata la o ora de religie ca sa vezi ce inseamna?Daca nu.ar trebui sa dai o fuga.Cultura generala care te invata tinde spre 0.Tu compari matematica cu religia?De cand religia e stiinta exacta si nu stiu eu?Nu ai cum sa nu fi de acord de matematica,nu tine de propria convingere.

#71
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 Alexxandra87, on 25th September 2010, 18:47, said:

compar-o daca vrei cu limba engleze/franceza, dar nu cu materii universale. nu ma obligi tu sa-ti invat religia doar pt ca tu ai impresia ca detii adevarul absolut
Nu eu te oblig. De ce cu limbile straine? Ai alta posibilitate? Ai religia buddhista, crestina sau mahomedana la alegere? Atunci de ce cu alea?

Daca era dupa tine numarul materiilor predate in liceu trebuia sa tinda catre zero. Asa crezi ca te pregatesti pentru viata? Neinvatand nimic?

 mihay93, on 25th September 2010, 18:51, said:

Tu ai fost vreodata la o ora de religie ca sa vezi ce inseamna?Daca nu.ar trebui sa dai o fuga.Cultura generala care te invata tinde spre 0.Tu compari matematica cu religia?De cand religia e stiinta exacta si nu stiu eu?Nu ai cum sa nu fi de acord de matematica,nu tine de propria convingere.
Si filozofia e o stiinta exacta? Dar istoria? Dar literatura? Mda...

 lucifer76, on 25th September 2010, 18:49, said:

O fi fost teist printre altele , dar se ocupa de mai multe chestii cam oculte .  Un link util . Banuiesc ca el a invatat religia obligatorie la scoala in acea perioada :) .
Nu il poti suspecata pe unul ca Isaac Newton ca ar fi ramas indoctrinat impotriva vointei sale. Era un spirit liber. Tine cont ca alchimia are legatura cu religia. Unii nu o vad dar asta e problema lor.

Editat de mario_bril, 25 septembrie 2010 - 17:57.


#72
Alexxandra87

Alexxandra87

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 530
  • Înscris: 19.09.2010

 lucifer76, on 25th September 2010, 18:49, said:

O fi fost teist printre altele , dar se ocupa de mai multe chestii cam oculte .  Un link util . Banuiesc ca el a invatat religia obligatorie la scoala in acea perioada :) .

depinde si ce intelege indoctrinatul prin "teist".
eu una nu-s de acord ca oricine care admite posibilitatea existentei unei forte superioare e automat teist. si einstein il considera pe dumnezeu natura si universul care ne inconjoara. dar asta nu-l face teist, la fel care si pe restul de 90% din oamenii de stiinta.

vorbim strict de biblie, coran etc.., si de acele divinitati din aceste carti in care crede majoritatea populatiei, nu de interpretari personale...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate