Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Cosmote = nepasare fata de clientii cu terminale performante

- - - - -
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

Poll: internet pe mobil (113 member(s) have cast votes)

Din ce motiv crezi ca nu avem in acest moment tarife normale la internetul pe mobil?

  1. Nepasare fata de clienti (83 votes [73.45%])

    Percentage of vote: 73.45%

  2. Probleme tehnice (30 votes [26.55%])

    Percentage of vote: 26.55%

Vote Guests cannot vote

#37
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
cosmote ul a prins pt ca romanii sunt ca oile
au un spirit de turma dezvoltat f mult
daca vecinu isi ia cosmote eu de ce nu mi as lua?
in rest calitatea lasa de dorit adica ce pretentii sa ai pt o retea low cost cum este cosmote ul ?

#38
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postcristi_6303, on 22nd September 2010, 10:51, said:

cosmote ul a prins pt ca romanii sunt ca oile
au un spirit de turma dezvoltat f mult
daca vecinu isi ia cosmote eu de ce nu mi as lua?
in rest calitatea lasa de dorit adica ce pretentii sa ai pt o retea low cost cum este cosmote ul ?

Trebuie sa te contrazic in ambele afirmatii:
Cosmoteul a prins mai greu exact din cauza efectului de turma, daca toti is pe Orange eu de ce sa-mi iau Cosmote, chiar si daca e mult mai ieftin? Dar pana la urma s-au prins!
Calitatea nu-i cu nimic mai proasta, iar acoperirea prin tara e chiar mai buna decat la concurenta, bat tara-n lung si lat si rar se intampla sa n-am semnal pe CSO, mai des n-am pe VDF.
VDF-ul il tin pt. date, unde deocamdata sunt nr.1, dar folosesc si modem USB de la CSO si merge surprinzator de bine.
Implicarea DT va aduce si mai multa calitate, dar probabil si preturi un pic mai mari, CSO nu mai e de ceva timp retea low-cost!

Dar sa ramanem la subiect: Bila neagra pt. lalaitul asta cu pachete de DATA pe SIM-ul de voce! Sper sa-si dea sema ca lumea asteapta acest serviciu, si nu e bine sa intinda coarda, ca unii se plictisesc sa astepte!

Edited by martonz, 22 September 2010 - 10:03.


#39
xdr

xdr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.01.2005
Se fac upgrade-uri la echipamente, trebuie terminata "inghitirea" Zapp... si altele. Voi ce preferati sa aveti date acum si sa mearga prost sau sa aveti un pic mai incolo si sa zbarnaie?

Tmobilii nu se baga peste ofertele comerciale ale CST.

#40
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postxdr, on 22nd September 2010, 16:51, said:

Se fac upgrade-uri la echipamente, trebuie terminata "inghitirea" Zapp... si altele. Voi ce preferati sa aveti date acum si sa mearga prost sau sa aveti un pic mai incolo si sa zbarnaie?

Tmobilii nu se baga peste ofertele comerciale ale CST.

Pai la asta lucreaza de ceva timp din cate stiu. Cat le mai trebe? Pana-n noiembrie ar putea sa termine, si nu atunci sa astpete dupca comercial care abia atunci sa se scarpine la oferta.

Si pana una alta cred ca nu-s singurul care pe mobil (pana isi pun la punct 3G-ul) s-ar multumi - repet temporar - cu viteza EDGE dar cu tarife/pachete decente.

Edited by martonz, 22 September 2010 - 16:04.


#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu exista simultan EDGE si pachete decente. In momentul in care dai sute de megi (chiar si 200) la un pret convenabil si n-ai 3G pentru majoritatea abonatilor PLUS backbone ca lumea o sa ai congestie permanenta.

EDGE-ul/2.5G-ul se pupa numai cu pachete care te usuca la buzunar de ordinul zecilor de centi pentru 10-100 kB unde majoritatea clientilor se abtin de la a face orice trafic semnificativ si cei care nu se abtin se trezesc cu facturi de zeci, sute, mii de euro.

#42
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View Postf300, on 22nd September 2010, 19:40, said:

Nu exista simultan EDGE si pachete decente. In momentul in care dai sute de megi (chiar si 200) la un pret convenabil si n-ai 3G pentru majoritatea abonatilor PLUS backbone ca lumea o sa ai congestie permanenta.

EDGE-ul/2.5G-ul se pupa numai cu pachete care te usuca la buzunar de ordinul zecilor de centi pentru 10-100 kB unde majoritatea clientilor se abtin de la a face orice trafic semnificativ si cei care nu se abtin se trezesc cu facturi de zeci, sute, mii de euro.

Ai dreptate. Nu m-am gandit la acest aspect.

#43
el_nutzu

el_nutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.02.2010

View Postf300, on 22nd September 2010, 19:40, said:

Nu exista simultan EDGE si pachete decente. In momentul in care dai sute de megi (chiar si 200) la un pret convenabil si n-ai 3G pentru majoritatea abonatilor PLUS backbone ca lumea o sa ai congestie permanenta.

EDGE-ul/2.5G-ul se pupa numai cu pachete care te usuca la buzunar de ordinul zecilor de centi pentru 10-100 kB unde majoritatea clientilor se abtin de la a face orice trafic semnificativ si cei care nu se abtin se trezesc cu facturi de zeci, sute, mii de euro.
Cum adica "zeci, sute mii de euro"?, wnw are trafic NELIMITAT si costa doar 3 euro.

#44
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
E vorba aici de internet pe mobil nu de pseudo-internet gen wnw.

#45
el_nutzu

el_nutzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.02.2010

View Postalexa32, on 22nd September 2010, 21:51, said:

E vorba aici de internet pe mobil nu de pseudo-internet gen wnw.
Era vorba de supraincarcarii retelei daca se dau "sute de megi", si voiam sa spun ca la fel se face trafic, fie prin wnw sau alta optiune de internet...

#46
Ciprica

Ciprica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.08.2004
din punctul meu de vedere wnw e un fel de wap dar usor modificat ... mai bine lansau wap si nu era atata tambalau ... stiai una si buna, fara confuzii la ce sa te astepti si altele ... dep. marketing doarmea :)

#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Chiar daca mai merge vreun proxifier sint extrem de putini care-l folosesc si in momentul in care ii "loveste" un anume program cu trafic mult il blocheaza il final, e un joc de-a soarecele si pisica. Una peste alta a facut cineva trafic sa zicem 200 MB (pe luna) in ultimul timp cu wnw "unlimited" ca de aia era vorba? Nu de alta dar in "contract" scrie doar ca poti sa descarci fisiere de max 2MB, mai exista alte limitari (gen 2MB pe zi)?

#48
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009

View Postturtlemask, on 20th September 2010, 14:44, said:

Cosmote nu are licenta pentru 3G de aceea nu are pachete de date. Pentru stickul usb de date pe care il folosesc acum cred ca foloseste reteaua Zapp (Telemobil). Cel mai bine ar fi sa schimbati operatorul de telefonie daca doriti 3G.
Din cate am auzit probleme ar fi si la Vodafone deoarece nu are acoperire 3G pentru iphone si alte terminale decat in marile orase datorita utilizarii altei benzi de frecventa. Concluzia se pare ca Orange e cel mai bun la date pentru Iphone, dar din pacate cu preturi mari la terminale.

TOT ce ai spus este gresit. nota 4, stai jos.

#49
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Posthoria.popescu, on 21st September 2010, 10:32, said:

Acum o luna-doua se decidea la toamna, ba chiar se stia si cine va fi sef. Acum e toamna si aflam ca se decide la iarna. Parca vad ca ajungem la iarna si o sa aflam ca se decide in primavara... si tot asa. Cred ca daca nu isi baga mintile in cap vor pierde ceva clienti la ofertele de iarna. Nu stiu cine mai e de vina, grecii sau nemtii, dar mi se pare de neconceput sa nu faci nimic de atata timp, in conditiile in care TOTI ceilalti operatori au optiuni de date pe mobil in ofertele lor. Ori esti batut in cap, ori ai o intelegere cu ceilalti sa nu-i deranjezi pe segmentul asta.
Corect, am votat "Nepasare fata de clienti".

#50
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,205
  • Înscris: 08.12.2006
Hai ma, lasati-o moarta, nu tin partea nimenui, dar sa fim seriosi, aratati-mi voi mie o companie de telefonie mobila din Romania caruia ii pasa de client. Nu cred ca exista clienti pe deplin multumiti de compania de telefonie, oricand iti poate face o faza urata, oricui ise poate intampla sa fie nedreptatie, sau ma rog, sa i se para ca este nedreptatit si apoi sa fie tratat cu sictir, sa fim seriosi, si Orange, si Vodafone fac "rahaturi"clientilor. Cititi topicurile dedicate restului operatorilor, si veti constata ca la oricare dintre ei sunt oameni nemultumiti....fiecare are frustrarea lui, fiecare are povestea lui cu operatorul...v-a casunat rau pe Cosmote-ul asta...

DA..am votat si eu pentru NEPASARE FATA DE CLIENTI in ceea ce priveste Cosmote, sunt abonat Cosmote si nu imi place ce imi ofera si cum se comporta Cosmote cu mine (am doua abonamente, de date , si de voce, sotia si maica-mea abonamente la ei), dar am fost abonat Vodafone 12 ani de zile si am renuntat la ei fara sa clipesc ca se umpluse paharul de cate imi facuse, am avut si inca am cartela pre-pay Orange si  am o gramada de nemultumiri cu privire la serviciile lor, am avut un Zapp No Pay si am avut o gramada de probleme cu telefonul lor de rahat, si in service am fost tratat cu fundul cel mai mare al angajatilor....

Propun sa facem pentru fiecare arie in parte a operatorilor, cate un topic cu acelas nume.....Daca ar exista, as vota fara doar si poate si cu cea mai mare sinceritate , NEPASARE FATA DE CLIENTI si pe aria, Orange, si pe cea a celor de la Vodafone, si cu cel mai mare drag pe cel al ZAPP.

Edited by cuculea, 24 September 2010 - 19:31.


#51
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postcuculea, on 24th September 2010, 20:25, said:

Hai ma, lasati-o moarta, nu tin partea nimenui, dar sa fim seriosi, aratati-mi voi mie o companie de telefonie mobila din Romania caruia ii pasa de client. Nu cred ca exista clienti pe deplin multumiti de compania de telefonie, oricand iti poate face o faza urata, oricui ise poate intampla sa fie nedreptatie, sau ma rog, sa i se para ca este nedreptatit si apoi sa fie tratat cu sictir, sa fim seriosi, si Orange, si Vodafone fac "rahaturi"clientilor. Cititi topicurile dedicate restului operatorilor, si veti constata ca la oricare dintre ei sunt oameni nemultumiti....fiecare are frustrarea lui, fiecare are povestea lui cu operatorul...v-a casunat rau pe Cosmote-ul asta...

DA..am votat si eu pentru NEPASARE FATA DE CLIENTI in ceea ce priveste Cosmote, sunt abonat Cosmote si nu imi place ce imi ofera si cum se comporta Cosmote cu mine (am doua abonamente, de date , si de voce, sotia si maica-mea abonamente la ei), dar am fost abonat Vodafone 12 ani de zile si am renuntat la ei fara sa clipesc ca se umpluse paharul de cate imi facuse, am avut si inca am cartela pre-pay Orange si  am o gramada de nemultumiri cu privire la serviciile lor, am avut un Zapp No Pay si am avut o gramada de probleme cu telefonul lor de rahat, si in service am fost tratat cu fundul cel mai mare al angajatilor....

Propun sa facem pentru fiecare arie in parte a operatorilor, cate un topic cu acelas nume.....Daca ar exista, as vota fara doar si poate si cu cea mai mare sinceritate , NEPASARE FATA DE CLIENTI si pe aria, Orange, si pe cea a celor de la Vodafone, si cu cel mai mare drag pe cel al ZAPP.

Stii care este ideea... multi nu inteleg ca la fel ca in orice alte companie si in Cosmote exista birocratie si o gramada de rahaturi. Oricat de multe chestii ar vrea saracii oameni sa faca nu pot pentru ca fie au planificare defectuoasa, buget strict stabilit sau orice chestie care impiedica lansarea unei banale EO de internet de mobil care trebuie sa treaca prin 10 departamente si mai bine de 100 de aprobari inainte de lansarea oficiala!

Anul acesta a mai ramas doar lansarea EO de internet pe mobil, anul viitor... se vor face mai multe chestii, multe "in premiera"!
Un prim "indiciu" pentru anul viitor... lansarea Nokia Booklet 3G!

Edited by d1ab0l33k, 24 September 2010 - 21:13.


#52
RaduC_2

RaduC_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 28.06.2010
Angajatii Cosmote sufera de retard mental avansat daca amana lansarea extraoptiunilor de internet pe mobil pentru 2011 toamna.

Pana atunci o sa fiu demult la Orange.

#53
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View PostRaduC_2, on 24th September 2010, 22:35, said:

Angajatii Cosmote sufera de retard mental avansat daca amana lansarea extraoptiunilor de internet pe mobil pentru 2011 toamna.

Pana atunci o sa fiu demult la Orange.

La fel de bine cred ca tu nu prea stii sa citesti cand nu vrei... read again! ;)

#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postd1ab0l33k, on 24th September 2010, 21:11, said:

Un prim "indiciu" pentru anul viitor... lansarea Nokia Booklet 3G!
Asta e chiar tare, deja Nokia Booklet a trecut de faza in care scadea la pret pentru ca evolua din nou->vechi si e in faza in care creste la pret pentru ca aproape nimeni (din magazine) nu-l mai comanda si pe masura ce se epuizeaza stocurile normal ramin doar cele la preturi aberante pe care nu le ia nimeni.
Scula nu e rea dar ar fi putut sa fie ceva mai ieftin. Si daca in 2011 o sa fie tot cu un atom obosit cred ca mai bine pas.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate