Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Romanii si celelate etnii

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003
Se spune ca noi suntem un popor rau, xenofob, rasist, etc.

Totusi, si in ziua de astazi avem importante comunitati de tigani, rusi, lipoveni, ucraineni, tatari, turci, bulgari, germani, sarbi si nu numai.
Le-am mentionat in special pe cele de mai sus pentru ca am legaturi directe cu ei si invecinari teritoriale.

Despre tigani stie toata lumea ca noi i-am facut oameni liberi, le-am dat drepturi egale, le-am dat blocuri si locuinte in centrele oraselor.
Niciodata nu am auzit de romani care sa se ia de tigani, invers da.

Rusii, lipovenii, ucrainenii traiesc bine mersi in Romania. Au comunitati, sunt bine integrati social, sunt respectati nicidecum nu sunt tratati rau pentru ca Rusia ne-a persecutat si ne-a rapit teritorii de-a lungul timpului.

Bulgarii la fel. Teritoriile noastre sunt la ei, am fost in tabere opuse in razboaie si convietuim bine cu ei.

Nemtii au veni peste noi in primul razboi, ne-am luptat serios, au cucerit Bucurestiul, etc.
Interesant este ca Germania pentru romani este cea mai respectata tara iar produsele lor sunt cele mai iubite.
Romanii ii iubesc si respecta mult pe fostii inamici (facem exceptie cu 23 august, ca nu a fost dupa capul nostru).

De turci si tatari nu trebuie sa mai zic nimic.
Ne-au atacat, au parjolit, unii luau robi, altii cereau tribuit, biruri si copii.
Nu au fost chiar draguti cu noi, in schimb acum sunt prieteni cu romanii.
Am avut colegi cu orgini in ambele etnii. Oameni de treaba, cu mult bun simt si foarte recunoscatori pentru prietenia ce le-o putam noi.
Chiar daca aveau nume turcesti si tatarasti, niciodata nu au avut motiv sa se teama, numele era chiar un motiv de mandrie.

Cu maghiarii probabil mai exista mici scantei dar in Ardealul pe care il stiu eu nu am vazut incindente (Deva, Alba, Cluj, Brasov).
Au fost probleme alimentate politic dar oamenii normali se impaca foarte bine.
Imi amintesc din copilarie de vizitele la rude si de faptul ca vecinele unguroaice se purtau frumos cu regatenii, unele chiar faceau prajituri special pentru musafiri.


Am incercat sa amintesc minoritatile vecine cu ale caror popoare ne-am razboit tocmai pentru a arata ca romanii nu sunt deloc rai, nici chiar cu cei ce ne-au suparat.
Nu este drept sa inghitim toate flegmele improscate de mass-media mincinoasa.
Romania a fost si este o tara in care strainii sunt primiti frumos si se pot simti mai bine decat acasa.
Trebuie sa punem punct acuzatiilor mincioase care ni se aduc. Lasand sa se perpetueze aceasta minciuna riscam sa se transforme in adevar.
Tinerii prosti si neinformati culeg "adevarul" de la stiri si emisiuni si mai tarziu incep sa isi acuze stramosii de rasism si xenofobie.

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Vinerea trecuta a avut loc in Constanta Festivalul International al Cantecului, Dansului si Portului Traditional Turco-Tatar, editia a XVI-a daca nu ma insel.

Am oprit traficul pe 4 bulevarde, am facut parada cu costume, cu surle si trambite, tobe si fanfara otomana. Unde mai vezi asa ceva ? Cu acordul autoritatilor, bineinteles. Au luat parte cateva sute de persoane, din mai multe tari turcice sau cu populatie turcica, si bineinteles din Romania.

Mostra din Constanta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kAYYbT3y9Bs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi liderii organizatiilor s-au intalnit cu subprefectul de Constanta, Aidin Curtmolla, tatar dobrogean, si au facut schimb de cadouri.

Apoi s-au tinut spectacole in Medgidia si diverse localitati, si in fiecare seara la Casa de Cultura din Constanta.

Edited by Selam, 20 September 2010 - 01:30.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 Selam, on 20th September 2010, 02:28, said:

Am oprit traficul pe 4 bulevarde, am facut parada cu costume, cu surle si trambite, tobe si fanfara otomana. Unde mai vezi asa ceva ? Cu acordul autoritatilor, bineinteles.

Glumesti, nu ? :lol:

Sper ca nu compari Romania cu Arabia Saudita sau alte locatii cu guverne xenofobe.
Mi se pare destul de normal sa se intample si evenimente speciale ale imigrantilor , bineinteles cu sprijinul autoritatilor. Se intampla peste tot in tarile civilizate.


 terratec, on 20th September 2010, 01:21, said:

Niciodata nu am auzit de romani care sa se ia de tigani, invers da.

In ce sens ? sa le fure din buzunare, sa-i pacaleasca  ? ca in alte sensuri tiganii sunt cam ciuca batailor la noi si peste tot aud romani vorbindu-i de rau...Si in multe cazuri poate ca au dreptate dar totusi generalizarea e un lucru negativ.
Tiganii sunt la noi cam cum erau negrii prin SUA cu ceva timp in urma de fapt mai sunt inca pe alocuri

Edited by lawrence38, 20 September 2010 - 01:46.


#4
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
In Romania slava Domnului, musulmanii nu au avut de suferit mai mult decat populatia romaneasca. Carol ne-a facut cadou in 1910 moscheea care acum e cea mai mare din Romania. In vremea lui Ceausescu am facut si renovat atatea geamii. Apoi dupa '90 cu atat mai multe.

Cei mai toleranti romani mi se pare ca sunt cei din Dobrogea, pentru ca aici s-au  intalnit atatea credinte si etnii diferite (aproape 17). Cei din interiorul tarii parca sunt mai reticenti si mai reci. In Constanta de exemplu cand iesim pe strada toata lumea stie ca suntem tatari privind la fizionomie. Si majoritatea dobrogenilor au invatat sa citeasca provenienta cuiva privind la fizionomie si la modul de a se imbraca/imbrobodi. Bucovinencele se leaga intr-un fel, ardelencele in alt fel, tataroaicele intr-un fel, turcoaicele in alt fel.

Din experienta personala va pot spune ca romanii au o anumita stima si consideratie fata de noi, cel putin cei pe care ii cunosc.Mi-a fost confirmat de mai multa lume. Iar noi nu ii dezamagim, cand ne lasa cheile de la casa atunci cand pleaca in vacante sau la parinti, prin colturile Romaniei sau Europei. Sau cand ne lasa buletinele ca sa le luam pensia, atunci cand sunt la spital. Sau cand le ducem baclavale de ramazan bairam, si primim cozonac si oua rosii de Pasti.

O data au venit niste vecini ca sa semnam o petitie, prin care declaram ca suntem impotriva construirii unei biserici in apropiere, motivand ca mai exista una nu foarte departe. Dintre ei semnasera cam 75-80%. Dupa ce am refuzat, doar noi si inca vreo 5 familii eram "contra" :)

Imi spunea bunica de problema mutarii in Constanta, in anii 50-60. Proprietara nu vroia sa le vanda casa bunicilor mei, pe motiv ca eram tatari si auzise ea de un caz de crima, unde un tatar omorase un roman pe motiv ca il tot amana cu datoria. Dupa ce au cumparat casa, au ramas prieteni bunicii mei cu fostii proprietari :)

In prezent, daca va abateti de la drumul turistic Constanta-Mangalia-Vama Veche si mergeti spre interior, in sudul Dobrogei, inca veti gasi case cu gardul din pietre, ridicat pana la genunchi si varuit in alb :D

Poporul roman a fost si este tolerant. Uneori poate prea tolerant. Poate daca ar fi mai nationalist, mai unit si cu idealuri bine definite, ar fi fost mai bine pentru toti. Din pacate lipsa de unitate e amintita inca din vremea lui Herodot "Tracii sunt cel mai numeros neam, dupa inzi. Nu i-ar infrange nimeni daca ar fi si uniti".

 lawrence38, on 20th September 2010, 02:45, said:

Glumesti, nu ? :lol:

Sper ca nu compari Romania cu Arabia Saudita sau alte locatii cu guverne xenofobe.
Mi se pare destul de normal sa se intample si evenimente speciale ale imigrantilor , bineinteles cu sprijinul autoritatilor. Se intampla peste tot in tarile civilizate.
Nu stiu daca ar face tiganii o asemenea parada, oprind traficul cu autobuze si troleibuze, si cu surle si trambite, cat de bine ar fi vazuti.

Poate pentru alte zone e ok, dar pentru Constanta e ceva diferit.

Edited by Selam, 20 September 2010 - 02:05.


#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Selame , nu compara tiganii cu celelalte etnii . Ca nu se aude de batai cu sabii , scandaluri , furturi . Sunt romanii toleranti , dar exista si o limita . Nu avem nimic cu turcii , tatarii , lipovenii etc , pentru ca astia sunt ok , s-au integrat .

#6
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.06.2010
Romanii si cei care ne-au prigonit.....
Partea proasta este ca de fiecare data cand un alt popor  "ne-a prigonit", a fost ,de cele mai multe ori,pe buna dreptate sau au fost ajutati tot de  :rolleyes:  "fratii romani".....
In Romania,la nivel de tara, exista o puternica xenofobie, ceea ce ne face sa luam decizii care se bat cap in cap.....
La nivel de regiune, aceasta xenofobie s-ar putea sa nu se observe asa de bine deoarece, in timp, casatoriile mixte(sau interesele comune) au existat, ele fiind un liant intre cei de etnii diferite.

Edited by mikiugor, 20 September 2010 - 07:12.


#7
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Stai ca acum vine ben_gal si explica ce antisemiti, xenofobi, intoleranti suntem noi romanii. Si cat de tare a suferit el in timpul progromurilor din Bucuresti, Iasi, in lagarele de la Auschiwitz sau mai stiu eu pe unde. Si cum le-am furat averea (la care a semnat ca renunta cand a plecat in Israel) si pe care nu mai vrem sa o restituim.

Edited by kyrre, 20 September 2010 - 07:24.


#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 mikiugor, on 20th September 2010, 08:11, said:

Partea proasta este ca de fiecare data cand un alt popor  "ne-a prigonit", a fost ,de cele mai multe ori,pe buna dreptate
Pai detaliaza ideea , cum turcii si tatarii ne-au prigonit "pe buna dreptate" .

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Dobrogea a fost o regiune poate unica in Europa prin diversitate. Din pacate nu cred ca mai are farmecul din acele vremuri (de pina in anii 40 - 50 cred).

Io o sa cred in tolerata romanilor cind or accepta limba maghiara drept a doua limba oficiala, sau cind o sa candideze un tigan sau un ungur la presedintie si o sa ia mai mult de 5% din voturi. Atunci se poate spune ca nu tinem cont de etnie, ca tratam absolut egal pe oricine. Pina atunci se fac anumite discriminari, avem anumite complexe fata de unii sau altii. Si nu numai fata de etnii, ci si fata de romani din alte zone geografice. Cita vreme tinem cu dintii de nationalismul si ortodoxismul nostru, cita vreme tremuram la tot felul de temeri despre cum o sa ni se destrame tara, nu ne vindecam. Sint la ordinea zile exprimari de genul "in tara mea sa se vorbeasca romaneste" - "tara mea" distantind vorbitorul roman de eventualul secui care nu stie romaneste, fara a tine cont ca e de fapt si tara lui.

Ca toleram un festival nu e vreun semn de civilizare, io o vad mai mult ca pe o curiozitate fata de ceva exotic. Majoritatea minoritatilor nu sint implicate, vizibil, in politica, in mediul decizional, in marile afaceri, de aia sintem toleranti, dar daca Boc sau Basescu erau tatari ati fi vazut reactii de genul "ne conduc turcii". Plus ca am fi avut scuza perfecta, invocata de decenii - strainii sint de vina ca ne merge prost. De fapt de asta si sarim imediat la beregata altora, abia asteptam sa aflam ca nu e roman, e de vina pentru tot. Tocmai natiile mai prezente - evreii, arabii, maghiarii, tiganii - sint de vina, cititi forumul sau presa daca nu credeti. Si pe plan local e blamat si eliminat orice element alogen, daca e prea prezent - perceptia romanilor dobrogeni fata de aromani e mai nasoala comparativ cu a romanilor din alte zone - acolo aromanii sint mai prezenti in viata publica si prin urmare au si intrat in folclorul negativ. "Machidoni, da-i in ma-sa, astia conduc judetul!". Generalizam imediat cind e vorba de minoritati - ungurii sint extremisti nationalisti, tiganii borfasi, machidonii mafioti, evreii sulfe, arabii murdari etc. Normal ca despre armeni, croati, slovaci, ucraineni, tatari, bulgari etc. nu avem un folclor national, ca sint mai putin prezenti.

Admiratia fata de Germania nu depaseste stricta contemplare. Daca o depasea, evoluam in directia aia. Nu e un model, din pacate.

Nu vreau sa zic ca in Romania mocneste o ura si e gata sa inceapa in orice clipa un conflict interetnic, dar nici nu sintem inca vreun model de toleranta. Cel putin la nivel individual si intim, si uneori public.

#10
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

 abancor, on 20th September 2010, 09:57, said:

Nu vreau sa zic ca in Romania mocneste o ura si e gata sa inceapa in orice clipa un conflict interetnic, dar nici nu sintem inca vreun model de toleranta. Cel putin la nivel individual si intim, si uneori public.


Asa e ... nu suntem un model dar  care  sunt aceste modele ? Vest-europeni  care la prima belea urla  si deporteaza sau doar daca ai un job mai bun ca ei : mascalzone rumeno au venit sa ne conduca tara ! In SUA ? Acolo exista mai multa ura  intre negrii si albi  fata de tigani si romani .
Asta ma seaca pe mine la astia ... la ei exista rasism urias iar cand se duc in Estul Europei se asteapta sa gaseasca capete de tigani /tatari /lipoveni in sulite pe strada ... asa au ei imagine fata de "restul" -vezi Madonna .

#11
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.06.2010

 lucifer76, on 20th September 2010, 08:34, said:

Pai detaliaza ideea , cum turcii si tatarii ne-au prigonit "pe buna dreptate" .


Am spus :"de cele mai multe ori".
Ex.:
1) Dacii au fost atacati de romani datorita deselor descinderi in vederea jafului pe care le faceau in provinciile lor.
2) Cei din fostele regate se atacau periodic (chiar daca la adapostul altor natiuni cu care pe atunci pacte, incluzand turcii  ;)  si tatari)

Cat despre restul de priigoniri.....Eh, cand te urci pe magar,trebuie sa ii acepti naravurile  :naughty:

#12
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 terratec, on 20th September 2010, 01:21, said:

Se spune ca noi suntem un popor rau, xenofob, rasist, etc.
Inca nu te-ai prins?
Toti albii, asta-i include si pe romani, sunt xenofobi si rasisti fiindca exista, rasa demonica, si ca nu se sinucid dracului odata sa le ramana tot la dumnezeii sfinti martiri cafenii.
Asta-i ideea "educatiei demo(no)cratice actuale".
Iar tinerii cei moderni si destepti repeta si rag cu mandrie tampenia asta, ca magarii trepanati ce sunt.

#13
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 terratec, on 20th September 2010, 00:21, said:

Se spune ca noi suntem un popor rau, xenofob, rasist, etc.

Totusi, si in ziua de astazi avem importante comunitati de tigani, rusi, lipoveni, ucraineni, tatari, turci, bulgari, germani, sarbi si nu numai.
Le-am mentionat in special pe cele de mai sus pentru ca am legaturi directe cu ei si invecinari teritoriale.

Despre tigani stie toata lumea ca noi i-am facut oameni liberi, le-am dat drepturi egale, le-am dat blocuri si locuinte in centrele oraselor.
Niciodata nu am auzit de romani care sa se ia de tigani, invers da.

Rusii, lipovenii, ucrainenii traiesc bine mersi in Romania. Au comunitati, sunt bine integrati social, sunt respectati nicidecum nu sunt tratati rau pentru ca Rusia ne-a persecutat si ne-a rapit teritorii de-a lungul timpului.

Bulgarii la fel. Teritoriile noastre sunt la ei, am fost in tabere opuse in razboaie si convietuim bine cu ei.

Nemtii au veni peste noi in primul razboi, ne-am luptat serios, au cucerit Bucurestiul, etc.
Interesant este ca Germania pentru romani este cea mai respectata tara iar produsele lor sunt cele mai iubite.
Romanii ii iubesc si respecta mult pe fostii inamici (facem exceptie cu 23 august, ca nu a fost dupa capul nostru).

De turci si tatari nu trebuie sa mai zic nimic.
Ne-au atacat, au parjolit, unii luau robi, altii cereau tribuit, biruri si copii.
Nu au fost chiar draguti cu noi, in schimb acum sunt prieteni cu romanii.
Am avut colegi cu orgini in ambele etnii. Oameni de treaba, cu mult bun simt si foarte recunoscatori pentru prietenia ce le-o putam noi.
Chiar daca aveau nume turcesti si tatarasti, niciodata nu au avut motiv sa se teama, numele era chiar un motiv de mandrie.

Cu maghiarii probabil mai exista mici scantei dar in Ardealul pe care il stiu eu nu am vazut incindente (Deva, Alba, Cluj, Brasov).
Au fost probleme alimentate politic dar oamenii normali se impaca foarte bine.
Imi amintesc din copilarie de vizitele la rude si de faptul ca vecinele unguroaice se purtau frumos cu regatenii, unele chiar faceau prajituri special pentru musafiri.


Am incercat sa amintesc minoritatile vecine cu ale caror popoare ne-am razboit tocmai pentru a arata ca romanii nu sunt deloc rai, nici chiar cu cei ce ne-au suparat.
Nu este drept sa inghitim toate flegmele improscate de mass-media mincinoasa.
Romania a fost si este o tara in care strainii sunt primiti frumos si se pot simti mai bine decat acasa.
Trebuie sa punem punct acuzatiilor mincioase care ni se aduc. Lasand sa se perpetueze aceasta minciuna riscam sa se transforme in adevar.
Tinerii prosti si neinformati culeg "adevarul" de la stiri si emisiuni si mai tarziu incep sa isi acuze stramosii de rasism si xenofobie.
Rom^nii sunt toleranti, la fel ca multe alte popoare, dar au si ei un nivel limita cu privire la toleranta. In mare masura ne-am construit singuri ideea de toleranta: tiganii sunt tolerati desi nu l-i se acorda acelasi palier cu celelalte etnii, adica in mod apriori sunt considerati oarecum inferiori si inapoiati si atata vreme cat nu ne deranjeaza, noi nu ii deranjam.
Celorlalte etnii le dam o atentie deosebita si un rang superior, desi impartim cu ele unele ideologii nationaliste la modul general.

Mai pe scurt spun ca noi rom^nii inca nu intelegem suficient de obiectiv lucrurile, desi ne straduim sa le intelegem.
Intrebam cu un oarecare aer peiorativ: -Esti ungur ?, fie exclamam: -Este tigan !, ... esti ucrainean, deci esti rus ... ?!

Lucrurile acestea se estompeaza in cadrul populatiei adulte dar se perpetueaza in cadrul populatiei de copii, generandu-se traume profunde.

La nivel european fiecare natiune este definita de propriul trecut astfel: ungurii au acelasi spirit cu austriecii si aceeasi "intelepciune culturala"; rom^nii se potrivesc cultural-ideologic cu statele slave apropiate lor, cu exceptia Rusiei si Serbiei, care la randul lor comporta un alt tip de comportament cultural-ideologic (rusii seamana cu americanii cu privire la propriul prestigiu, ori cu englezii, pe cand s^rbii sunt ceva intre rom^ni si polonezi ca latura ideologica).

Noi rom^nii am incercat sa ne ridicam din noroi incepand cu anii '50, dar am ratat ocazia pe la jumatatea drumului in 1990.

 abancor, on 20th September 2010, 08:57, said:

Dobrogea a fost o regiune poate unica in Europa prin diversitate. Din pacate nu cred ca mai are farmecul din acele vremuri (de pina in anii 40 - 50 cred).

Io o sa cred in tolerata romanilor cind or accepta limba maghiara drept a doua limba oficiala, sau cind o sa candideze un tigan sau un ungur la presedintie si o sa ia mai mult de 5% din voturi. Atunci se poate spune ca nu tinem cont de etnie, ca tratam absolut egal pe oricine. Pina atunci se fac anumite discriminari, avem anumite complexe fata de unii sau altii. Si nu numai fata de etnii, ci si fata de romani din alte zone geografice. Cita vreme tinem cu dintii de nationalismul si ortodoxismul nostru, cita vreme tremuram la tot felul de temeri despre cum o sa ni se destrame tara, nu ne vindecam. Sint la ordinea zile exprimari de genul "in tara mea sa se vorbeasca romaneste" - "tara mea" distantind vorbitorul roman de eventualul secui care nu stie romaneste, fara a tine cont ca e de fapt si tara lui.

Ca toleram un festival nu e vreun semn de civilizare, io o vad mai mult ca pe o curiozitate fata de ceva exotic. Majoritatea minoritatilor nu sint implicate, vizibil, in politica, in mediul decizional, in marile afaceri, de aia sintem toleranti, dar daca Boc sau Basescu erau tatari ati fi vazut reactii de genul "ne conduc turcii". Plus ca am fi avut scuza perfecta, invocata de decenii - strainii sint de vina ca ne merge prost. De fapt de asta si sarim imediat la beregata altora, abia asteptam sa aflam ca nu e roman, e de vina pentru tot. Tocmai natiile mai prezente - evreii, arabii, maghiarii, tiganii - sint de vina, cititi forumul sau presa daca nu credeti. Si pe plan local e blamat si eliminat orice element alogen, daca e prea prezent - perceptia romanilor dobrogeni fata de aromani e mai nasoala comparativ cu a romanilor din alte zone - acolo aromanii sint mai prezenti in viata publica si prin urmare au si intrat in folclorul negativ. "Machidoni, da-i in ma-sa, astia conduc judetul!". Generalizam imediat cind e vorba de minoritati - ungurii sint extremisti nationalisti, tiganii borfasi, machidonii mafioti, evreii sulfe, arabii murdari etc. Normal ca despre armeni, croati, slovaci, ucraineni, tatari, bulgari etc. nu avem un folclor national, ca sint mai putin prezenti.

Admiratia fata de Germania nu depaseste stricta contemplare. Daca o depasea, evoluam in directia aia. Nu e un model, din pacate.

Nu vreau sa zic ca in Romania mocneste o ura si e gata sa inceapa in orice clipa un conflict interetnic, dar nici nu sintem inca vreun model de toleranta. Cel putin la nivel individual si intim, si uneori public.

Ura si multa ura, mai ales intre nativi, apoi directionata si spre alte etnii.
Ma tot intreb de ce cele mai bune zone din Rom^nia sunt cele mai slab populate si dezvoltate si nu se incearca colonizarea si dezvoltarea acestora ? sudul Banatului si vestul Olteniei sunt zonele cu climatul cel mai bun pentru dezvoltarea unor centre citadine dupa model apusean si cu toate acestea nimeni nu face nimic, nici colonizari, nici planuri de dezvoltare, etc.

Eu stau intr-un Maramures suprapopulat, slab fertil, in niste foste paduri de deal, defrisate, la frig si resurse geografice pipernicite, la fel precum multe zone din Moldova si podisul Transilvaniei.

Tampenia la noi atinge cote paroxistice, asa ca intrebarile mele sunt oarecum retorice.

#14
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,053
  • Înscris: 02.03.2003

 lawrence38, on 20th September 2010, 01:45, said:

Glumesti, nu ? :lol:

In ce sens ? sa le fure din buzunare, sa-i pacaleasca  ? ca in alte sensuri tiganii sunt cam ciuca batailor la noi si peste tot aud romani vorbindu-i de rau...Si in multe cazuri poate ca au dreptate dar totusi generalizarea e un lucru negativ.
Tiganii sunt la noi cam cum erau negrii prin SUA cu ceva timp in urma de fapt mai sunt inca pe alocuri

Stai ca nu inteleg ce spui. Tiganii sunt ciuca batailor iar romanii ii vorbesc de rau degeaba ?
Generalizarea este un lucru negativ ? De ce ?
De cand este rau sa fi prudent impotriva celor rai ?
Faci o comparatie de gradinita cu SUA, ca sa te afli in treaba.
La noi niciodata nu s-au adunat romanii cu glugi sa ii ia in furci pe tigani.
Romanii se feresc de ei si atat.

Deocamdata tiganii inca sunt organizati in triburi, cei mai multi dintre ei se ocupa cu infractiuni, sunt cei care distrug imaginea Romaniei in lume.
Pentru tot ce fac ei trebuie sa faca 100 de cruci pe zi si sa multumeasca pentru bunatatea si rabdarea romanilor.
De ce nu se duc in Ungaria ? Acolo am auzit ca ii asteapta cu paine si sare.



 searcher-star, on 20th September 2010, 10:17, said:

Inca nu te-ai prins?
Toti albii, asta-i include si pe romani, sunt xenofobi si rasisti fiindca exista, rasa demonica, si ca nu se sinucid dracului odata sa le ramana tot la dumnezeii sfinti martiri cafenii.
Asta-i ideea "educatiei demo(no)cratice actuale".
Iar tinerii cei moderni si destepti repeta si rag cu mandrie tampenia asta, ca magarii trepanati ce sunt.


Da, ai dreptate, albii sunt considerati rasa demonica.
TV-ul ii educa pe copii ca tot raul din lume este facut de albi.
Parintii retardati fac plozi retardati si ii lasa in seama educatiei gratuite si "corecte".
Emisiunile TV put de corectitudine, orice emisiune pentru europeni trebuie sa contina si colorati.

#15
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

 mikiugor, on 20th September 2010, 09:49, said:

Am spus :"de cele mai multe ori".
Ex.: 1) Dacii au fost atacati de romani datorita deselor descinderi in vederea jafului pe care le faceau in provinciile lor.
Și așa o să o ții ca un tonomat.
Dacii îi atacau pe bieții romani civilizatori care ocupaseră teritoriiul din Sudul Dunării unde populația era din același neam cu ei și vorbind aceeași limbă.Nemernici dacii ăștia! În loc să zică mersi că au venit romanii ei se puneau contra. Ba după ce țara lor a fost ocupată alți daci făceau incursiuni aproape in fiecare an pînă i-au adus la disperare pe bieții civilizatori.Nu voiau dacii ăștia să aprecieze cultura romană.Or fi apreciat limba? Poate de aia tot veneau peste romani; ca să învețe.
Nu-i așa că dv vă trageți din coloniști romani bruneți și le sînteți superior bulgarilor care nu se trag din coloniști romani deși țara lor a fost vreo 300 de ani cel puțin mai mult decît Dacia sub romani ?

Edited by mihneavoda, 20 September 2010 - 11:49.


#16
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 terratec, on 20th September 2010, 11:39, said:

Deocamdata tiganii inca sunt organizati in triburi, cei mai multi dintre ei se ocupa cu infractiuni, sunt cei care distrug imaginea Romaniei in lume.

Care imagine? Aia a aurolacilor romania care sug %$#& la belgieni pentru juma de ciocolata? Pe aia ne-o strica? Bun, ma bucur! :thumbup:

 mikiugor, on 20th September 2010, 10:49, said:

Am spus :"de cele mai multe ori".
Ex.:
1) Dacii au fost atacati de romani datorita deselor descinderi in vederea jafului pe care le faceau in provinciile lor.
2) Cei din fostele regate se atacau periodic (chiar daca la adapostul altor natiuni cu care pe atunci pacte, incluzand turcii  ;)  si tatari)

Cat despre restul de priigoniri.....Eh, cand te urci pe magar,trebuie sa ii acepti naravurile  :naughty:

1) Dacii au fost atacati pentru ca romanii au fost un imperiu cuceritor. Ei cu asta se ocupau: curerirea unor noi teritoriii. Si cum Dacia era o zona foarte bogata in resurse...ei iti imaginezi urmarea :rolleyes: .
Daca ar fi asa cum zici tu: de ce au ramas romanii in Dacia? Se duceau peste daci, ii omorau pe toti (barbati, femei, copii) si se intorceau inapoi.
Adio jafuri dacice!


 abancor, on 20th September 2010, 09:57, said:

Dobrogea a fost o regiune poate unica in Europa prin diversitate. Din pacate nu cred ca mai are farmecul din acele vremuri (de pina in anii 40 - 50 cred).

Io o sa cred in tolerata romanilor cind or accepta limba maghiara drept a doua limba oficiala, sau cind o sa candideze un tigan sau un ungur la presedintie si o sa ia mai mult de 5% din voturi. Atunci se poate spune ca nu tinem cont de etnie, ca tratam absolut egal pe oricine. Pina atunci se fac anumite discriminari, avem anumite complexe fata de unii sau altii. Si nu numai fata de etnii, ci si fata de romani din alte zone geografice. Cita vreme tinem cu dintii de nationalismul si ortodoxismul nostru, cita vreme tremuram la tot felul de temeri despre cum o sa ni se destrame tara, nu ne vindecam. Sint la ordinea zile exprimari de genul "in tara mea sa se vorbeasca romaneste" - "tara mea" distantind vorbitorul roman de eventualul secui care nu stie romaneste, fara a tine cont ca e de fapt si tara lui.

1. De ce e nevoie de maghiara ca a doua limba oficiala? Esti in Romania, vorbeste romaneste.
2. Pai arata-mi tu mie ungur care a candidat la presedentie si nu a fost din partea UDMR. adica uniunea maghiarilor (deci fara romanii, romanii nu au voie)
3. Avem deja un evreu la conducere, deci suntem toleranti :  :naughty:
4. Mai mult de jumatate dintre romani asculta manele (muzica tiganeasca). Asta nu e toleranta?  :naughty:

#17
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

Quote

Io o sa cred in tolerata romanilor cind or accepta limba maghiara drept a doua limba oficiala, sau cind o sa candideze un tigan sau un ungur la presedintie si o sa ia mai mult de 5% din voturi.
Poate vedem si noi mai intai un roman sau un tigan presedinte in Ungaria. Sau un francez la conducerea Germaniei. Sau invers un german la conducerea Frantei.
In Alsacia si Lorena sunt o gramada de nemti. Si totusi limba oficiala e franceza nu germana. La fel in tirolul de sud, si totusi germana nu e limba oficiala.
Inainte sa te apuci sa debitezi prostii pe aici pune mana pe o carte. Face minuni, uneori.

#18
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Ce sa invat din cartea aia?

La conducerea Frantei e un ungur.

Edit: faptul ca nu le luam gitul minoritarilor, sau ca nu sint lupte de strada intre etnii nu e o masura a gradului de toleranta. Ar fi fost, poate, acum niste decenii, sau secole. La nivelul anului 2010 toleranta inseamna altceva decit "cine omoara/expulzeaza/deporteaza mai putini straini."

Cit despre maghiara, tre sa ma corectez - e acceptata de ceva vreme in administratia locala, ca si alte limbi ale minoritatilor. Deci, la nivel oficial, s-au facut ceva pasi (chiar daca mai degraba din interese politice). E de vazut cum vede populatia treaba asta. Mai demult se vandalizau celebrele placute bilingve, si la momentul ala ele erau singurul drept legat de limba materna cistigat de minoritati, inca nu se legiferase treaba cu administratia. Uitasem treaba asta, am vrut doar sa dau citeva exemple de dovezi de toleranta specifice secolului actual.

Edited by abancor, 20 September 2010 - 14:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate