Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Romanii si celelate etnii

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 abancor, on 20th September 2010, 15:20, said:

La nivelul anului 2010 toleranta inseamna altceva decit "cine omoara/expulzeaza/deporteaza mai putini straini."

Si cam ce inseamna toleranta dupa tine ?

 abancor, on 20th September 2010, 15:20, said:

Uitasem treaba asta, am vrut doar sa dau citeva exemple de dovezi de toleranta specifice secolului actual.
De toleranta ungurilor catre romani se pare ca nu amintesti . Vrei toleranta , dar doar intr-un sens .

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 kyrre, on 20th September 2010, 14:14, said:

La fel in tirolul de sud, si totusi germana nu e limba oficiala.
ba este.
http://en.wikipedia....iki/South_Tyrol

Quote

German and Italian are both official languages of the province of Bolzano-Bozen. In some eastern municipalities Ladin is the third official language.[...]
faceti si voi temele de casa, ce draq.

#21
turcoctonul

turcoctonul

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 07.12.2006

 Pengoon, on 20th September 2010, 16:46, said:


Nu mai comparati situatiile din unele provincii/landuri din vest cu Romania, nu e acelasi lucru. Acolo sunt state/regiuni multi-etnice, sau state federale, la noi e stat national si unitar.

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006

 lucifer76, on 20th September 2010, 15:01, said:

Si cam ce inseamna toleranta dupa tine ?


De toleranta ungurilor catre romani se pare ca nu amintesti . Vrei toleranta , dar doar intr-un sens .

Am dat niste exemple din care ar cam reiesi ideea. Toleranta ar insemna sa nu mai observ la cei din jur resentimente sau comentarii acide la adresa persoanelor din alte etnii, provocate doar de apartenenta acelora la acea etnie (fapt obiectiv).

Vreau toleranta in ambele sensuri, ma dezgusta nationalismul din partea oricui. Dar subiectul de fata e despre romani si relatia lor cu alte etnii.

#23
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 abancor, on 20th September 2010, 17:30, said:

relatia lor cu alte etnii.

Relatia este in ambele sensuri :nonobad: .

#24
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

 abancor, on 20th September 2010, 15:20, said:

La conducerea Frantei e un ungur.

Si ce bine se descurca... :thumbup:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1uxb0JHqzlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 abancor, on 20th September 2010, 14:20, said:

Ce sa invat din cartea aia?

La conducerea Frantei e un ungur.

Edit: faptul ca nu le luam gitul minoritarilor, sau ca nu sint lupte de strada intre etnii nu e o masura a gradului de toleranta. Ar fi fost, poate, acum niste decenii, sau secole. La nivelul anului 2010 toleranta inseamna altceva decit "cine omoara/expulzeaza/deporteaza mai putini straini."

Cit despre maghiara, tre sa ma corectez - e acceptata de ceva vreme in administratia locala, ca si alte limbi ale minoritatilor. Deci, la nivel oficial, s-au facut ceva pasi (chiar daca mai degraba din interese politice). E de vazut cum vede populatia treaba asta. Mai demult se vandalizau celebrele placute bilingve, si la momentul ala ele erau singurul drept legat de limba materna cistigat de minoritati, inca nu se legiferase treaba cu administratia. Uitasem treaba asta, am vrut doar sa dau citeva exemple de dovezi de toleranta specifice secolului actual.


Nu este ungur presedintele Frantei, pe linie materna se trage din bogatii Spaniei.

#26
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 kyrre, on 20th September 2010, 14:14, said:

La fel in tirolul de sud, si totusi germana nu e limba oficiala.

Asa ai citit tu? Si italiana e oficiala insa n-o foloseste nimeni. Documentele oficiale sunt bilingve. Restul e in germana. In zonele turistice mai gasesti meniuri in 3 limbi - germana, engleza si italiana.

#27
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

 Cortex187, on 20th September 2010, 17:10, said:

Si ce bine se descurca... :thumbup:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1uxb0JHqzlA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
aveam pretenții mai mari la tine. Sarcoszy e ungur? De cînd? că ai lui au fost toți ovrei și nevasta tot ovreicuță este.

 terratec, on 20th September 2010, 18:54, said:

Nu este ungur presedintele Frantei, pe linie materna se trage din bogatii Spaniei.
vă e frică de suflați în iaurt.Toți știți că Sarcoszy este evreu, a scris în toate ziarele mari din Vest, dar voi vă prefaceți așa de bine că nu știți asta încît chiar credeți ce scrieți. Nu vă mai prefaceți, că de aia ajungeți rău.

Edited by mihneavoda, 21 September 2010 - 13:59.


#28
blitz09

blitz09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 05.11.2007

 mihneavoda, on 21st September 2010, 14:50, said:

aveam pretenții mai mari la tine. Sarcoszy e ungur? De cînd? că ai lui au fost toți ovrei și nevasta tot ovreicuță este.

vă e frică de suflați în iaurt.Toți știți că Sarcoszy este evreu, a scris în toate ziarele mari din Vest, dar voi vă prefaceți așa de bine că nu știți asta încît chiar credeți ce scrieți. Nu vă mai prefaceți, că de aia ajungeți rău.
Minti, sau nu stii ce vorbesti.
Tatal provine dintr-o nobilimea mica maghiara, cu stramos innobilat in 1628. Crezi ca Habsburgii innobilau evrei in 1628?
Bunicul din partea mamei era intr-adevar evreu, casatorit cu o frantuzoaica 100%. Pentru casatorie s-a si convertit la catolicism.

Ai acelesi criterii pentru stabilirea "evreitatii" ca si nazistii. Si ei considerau ca un bunic evreu e suficient ca sa "strice" sangele.

#29
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Eu cred ca facem cumva o confuzie intre "etnie" si "minoritate nationala" . Romanii sunt toleranti cu etniile, cu minoritatile mai avem ceva "mici" probleme. Eu cred ca "etnic" poate fi definit un cetatean roman, care are o ascendenta straina (parinti, bunici, strabunici...)In multe cazuri, etnicii nici nu mai vorbesc limba stramosilor, ci doar romana, pastreaza insa intr-o mai mica sau mai mare masura unele obiceiuri culturale specifice. Pe cand minoritarii sunt enclave straine, care folosesc in mod curent limba materna, pastreaza aproape nealterate obiceiurile si religia poporului lor, incearca pe cat este posibil sa NU se amestece cu alte etnii, sa dobandeasca forme diferite de autonomie culturala, politica sau administrativa. In timp ce etnicul se integreaza societatii in care a ales sa traiasca, minoritarul incearca sa-si mentina un statut aparte. Poate ca asta explica cumva comportamentul romanilor fata de strainii de pe aici...Parerea mea.

#30
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 dakian67, on 21st September 2010, 15:25, said:

Eu cred ca facem cumva o confuzie intre "etnie" si "minoritate nationala" . Romanii sunt toleranti cu etniile, cu minoritatile mai avem ceva "mici" probleme. Eu cred ca "etnic" poate fi definit un cetatean roman, care are o ascendenta straina (parinti, bunici, strabunici...)In multe cazuri, etnicii nici nu mai vorbesc limba stramosilor, ci doar romana, pastreaza insa intr-o mai mica sau mai mare masura unele obiceiuri culturale specifice. Pe cand minoritarii sunt enclave straine, care folosesc in mod curent limba materna, pastreaza aproape nealterate obiceiurile si religia poporului lor, incearca pe cat este posibil sa NU se amestece cu alte etnii, sa dobandeasca forme diferite de autonomie culturala, politica sau administrativa. In timp ce etnicul se integreaza societatii in care a ales sa traiasca, minoritarul incearca sa-si mentina un statut aparte. Poate ca asta explica cumva comportamentul romanilor fata de strainii de pe aici...Parerea mea.
Turcii si tatarii din Dobrogea ce sunt ? Etnie sau minoritate ? :)

#31
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

 Selam, on 21st September 2010, 16:08, said:

Turcii si tatarii din Dobrogea ce sunt ? Etnie sau minoritate ? :)


Etnie minoritara  :rolleyes:

#32
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

 blitz09, on 21st September 2010, 14:10, said:

Minti, sau nu stii ce vorbesti.
Tatal provine dintr-o nobilimea mica maghiara, cu stramos innobilat in 1628. Crezi ca Habsburgii innobilau evrei in 1628?
Bunicul din partea mamei era intr-adevar evreu, casatorit cu o frantuzoaica 100%. Pentru casatorie s-a si convertit la catolicism.

Ai acelesi criterii pentru stabilirea "evreitatii" ca si nazistii. Si ei considerau ca un bunic evreu e suficient ca sa "strice" sangele.
Nu știu ce vorbesc. Am citit pe net că S e evreu. De actuala nevasta tot așa scrie.
La 1628 Habsuburgii înobilau unguri? Și regii unguri ce făceau?
Deci numai bunicul din partea mamei a fost evreu......Păi,atunci omul nu este evreu. De ce or fi scriind atția pe net că Sarcoszy este evreu?
Dar ce l-a apucat pe el după ce s-a văzut președinte să divorțeze și să ia pe evreica aceea frumoasă cu nume italian?

 Selam, on 21st September 2010, 15:08, said:

Turcii si tatarii din Dobrogea ce sunt ? Etnie sau minoritate ? :)
Minoritate, ca și ungurii, bulgarii,sîrbii și alții. Eu nu am înțeles ce zice dakiana67.
Expresia este MINORITATE ETNICĂ, nu etnie minoritară,Vadma.

 alalaltu, on 20th September 2010, 19:24, said:

Asa ai citit tu? Si italiana e oficiala insa n-o foloseste nimeni. Documentele oficiale sunt bilingve. Restul e in germana. In zonele turistice mai gasesti meniuri in 3 limbi - germana, engleza si italiana.
în Tirolul din Italia sînt destui germani tineri care cunosc doar italiana și deloc sau f prost germana. Tocmai am văzut un reportaj. Cei mai mulți de acolo sînt bilingvi însă.

#33
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003

 mihneavoda, on 21st September 2010, 13:50, said:

vă e frică de suflați în iaurt.Toți știți că Sarcoszy este evreu, a scris în toate ziarele mari din Vest, dar voi vă prefaceți așa de bine că nu știți asta încît chiar credeți ce scrieți. Nu vă mai prefaceți, că de aia ajungeți rău.

Pai si eu ce am scris. Bogatii Spaniei au fost sefarzii care ulterior s-au carabanit in Italia si Grecia.
Intinsesem si eu o capcana pentru altii si ai venit dumneata sa mi-o strici.  :)

Edited by terratec, 21 September 2010 - 17:27.


#34
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 mihneavoda, on 21st September 2010, 16:22, said:

în Tirolul din Italia sînt destui germani tineri care cunosc doar italiana și deloc sau f prost germana. Tocmai am văzut un reportaj. Cei mai mulți de acolo sînt bilingvi însă.
Nu stiu ce reportaj ai vazut tu. Eu am fost de 8-10 ori in regiunea respectiva. Politia te intampina cu "Grüss Gott", inscriptiile sunt in germana si chiar si italienii din zona ti se adreseaza in germana.

#35
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 terratec, on 21st September 2010, 18:27, said:

Pai si eu ce am scris. Bogatii Spaniei au fost sefarzii care ulterior s-au carabanit in Italia si Grecia.
Intinsesem si eu o capcana pentru altii si ai venit dumneata sa mi-o strici.  :)
In Italia si Grecia ? Si unde s-au stabilit ?
Care Grecia? Ca era Imp. Otoman.Grecia apare abia in sec XIX.
Daca zici Salonic sau Constantinopole, te credem.

#36
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006
In anii 80 am stat in gazda in vacanta de vara la o familie de tatari si pot sa confirm ca sunt niste oameni extraordinari .

Din pacate pentru tatari Ianukovici le-a furat pamanturile din Crimeea dupa ce Stalin i-a deportat .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate