Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

Romanii si celelate etnii

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postbuteliearagaz, on 22nd September 2010, 03:17, said:

In anii 80 am stat in gazda in vacanta de vara la o familie de tatari si pot sa confirm ca sunt niste oameni extraordinari .

Din pacate pentru tatari Ianukovici le-a furat pamanturile din Crimeea dupa ce Stalin i-a deportat .
Doar Ianukovici ?
Ei lasa, incet-incet tatarii se intorc in Crimeea. Chiar acum 3-4 zile m-am intalnit cu ei in Mamaia, la festivalul tatarilor. Am vorbit, am discutat, am ras si am plans.

Intr-adevar sunt probleme cu pamanturile si proprietatile, dar se fac eforturi. Atunci cand exista presiune externa si greutati mari, comunitatea se uneste si asta e poate singurul aspect pozitiv ce poate fi vazut.

#38
Gurkha

Gurkha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.09.2010

View Postmihneavoda, on 21st September 2010, 17:22, said:

Dar ce l-a apucat pe el după ce s-a văzut președinte să divorțeze și să ia pe evreica aceea frumoasă cu nume italian?

Tocmai datorita faptului ca e frumoasa.  :rolleyes:

#39
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Sincer, Selam, numai tu poti sa raspunzi la intrebarea pe care mi-ai pus-o mie, pentru ca esti un membru al respectivei comunitati. Din postarile pe forum am inteles ca esti (in conceptia mea...)ETNIC tatar. Tu stii daca acasa folosesti limba tatara, daca copiii tai (poate ai...) invata la scoala in tataraste, daca ti-e rusine sau sila sa vorbesti romaneste ( pentru ca observ ca STII romaneste foarte bine, spre deosebire de minoritarii maghiari, in special...), daca vrei autonomie sau nu...etc. Eu am fost prin Dobrogea de cateva ori, socrii mei au multe rude la Harsova, dar nu am avut contact din pacate cu etnia ta...Doar am vizitat si eu marea moscheee din Constanta, si mi-a placut.

#40
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostGurkha, on 22nd September 2010, 11:57, said:

Tocmai datorita faptului ca e frumoasa.  :rolleyes:
Sau ca-i obisnuit sa divorteze.

Si nu stiu daca e Carla evreica. N-am vazut-o pe listele de personalitati ale lor, care sunt altfel lungi.

#41
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostSelam, on 22nd September 2010, 01:25, said:

In Italia si Grecia ? Si unde s-au stabilit ?
Care Grecia? Ca era Imp. Otoman.Grecia apare abia in sec XIX.
Daca zici Salonic sau Constantinopole, te credem.

Scuze, m-am referit la actuala Grecie, cum de altfel fac atunci cand ma refer la teritoriul vechii Elade, indiferent de perioada.
Da, era mai corect dpdv istoric sa zic Salonic in Imperiul Otoman.

#42
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdakian67, on 22nd September 2010, 13:43, said:

Sincer, Selam, numai tu poti sa raspunzi la intrebarea pe care mi-ai pus-o mie, pentru ca esti un membru al respectivei comunitati. Din postarile pe forum am inteles ca esti (in conceptia mea...)ETNIC tatar. Tu stii daca acasa folosesti limba tatara, daca copiii tai (poate ai...) invata la scoala in tataraste, daca ti-e rusine sau sila sa vorbesti romaneste ( pentru ca observ ca STII romaneste foarte bine, spre deosebire de minoritarii maghiari, in special...), daca vrei autonomie sau nu...etc. Eu am fost prin Dobrogea de cateva ori, socrii mei au multe rude la Harsova, dar nu am avut contact din pacate cu etnia ta...Doar am vizitat si eu marea moscheee din Constanta, si mi-a placut.
Pai, sa incep prin a raspunde micilor intrebari din postarea ta.
Din cate stiu eu, in Harsova e o comunitate destul de mica de musulmani, mai ales turci din cate stiu eu. Tatarii de acolo au emigrat fie in Turcia, cand s-a putut, fie in Constanta pe timpul vechiului regim.

Da, sunt etnic tatar, pentru ca asta e etnia mea.
Acasa vorbim in tatareste dar ne mai scapa si romaneste din cand in cand.
Nu am copii, am doar 20 de ani impliniti.
Nu mi-e rusine sa vorbesc in romaneste, atata vreme cat traiesc in Romania si aceasta tara m-a crescut, m-a educat, mi-a pus cam totul la dispozitie.
Am fost chiar olimpic la romana, e drept la nivel judetean :) Poate cei crescuti in familii unde se vorbesc mai multe limbi, au o deprindere speciala pentru filologie si limbi straine.

Quote

*Copiii musulmanilor, lăudați de Biserica Ortodoxă

Elevii musulmani din Constanța obțin admirația profesorilor de română și a preoților ortodocși. La concursurile școlare, cum este Olimpiada de Limba și Literatura Română, copiii de etnie turco-tătară au câștigat premii și mențiuni, calificându-se pentru etapa județeană de sâmbătă. Ba chiar eleva Sheila Abduraim de la Școala „Gheorghe Țițeica” din municipiul Constanța a cucerit premiul I la clasa a opta. „Am putea spune că, vorbind de mici în două limbi, acești copii talentați de etnie turcă și tătară și-au dezvoltat ‘la dublu’ competențele de comunicare și probabil au un plus de originalitate în creație și datorită backgroundului cultural”, argumentează inspectorul școlar de specialitate Corina Cușa.

Pe de altă parte, unul dintre dascălii care au trimis copii la olimpiada de Română (culmea, toți români) este profesoara Enise Refic de la Școala nr. 1 Valu lui Traian. „Doamna de română” este tătăroaică, get-beget din Valu lui Traian și pasionată de filologie. Are 30 ani vechime în învățământ și este absolventă a Universității din București, specializarea Română - Rusă. „Întotdeauna mi-au plăcut disciplinele umaniste. Româna este a doua mea limbă maternă.

publicitate

Nu mi se pare deloc grea, iar de gramatică sunt de-a dreptul îndrăgostită. Acasă, în familie vorbim și românește, și tătărește, iar uneori folosim mai mult româna. Este un avantaj pentru noi să creștem învățând și o altă limbă decât cea maternă. Cred că tătarii au predilecție pentru învățarea limbilor străine. Prindem foarte repede”. Dacă ar fi după profesoara Enise Refic, româna s-ar învăța după o programă mai aerisită, nu stufoasă ca acum: „Repetăm unele noțiuni de vocabular pe care copiii le învață din clasele primare. Se muncește mult. Ne bucură rezultatele pe care le avem și să știți că am multe colege cu performanțe în discipline de bază”.

http://www.gandul.in...-romana-3721603

Vorbind de Marea Moschee, construita de regele Carol, e o dovada de toleranta adevarata. Pentru ca nici noi nu am batut cu caramida in piept, ca vrem moschee, nici Carol nu a zis "Nu". A facut un gest frumos, si a construit-o din bani de la guvern, ca un cadou pentru comunitate.

Apoi, unde mai intalnesti moschee cu nume de crestin (Carol) si manastire cu nume turcesc (Celic Dere) ? In Dobrogea.

Referitor la autonomie, nu cred ca ar fi corecta. Pentru ca la construirea si dezvoltarea portului, canalului, atomocentralei, caii ferate, si in general a zonei, au contribuit oameni din toata tara, si banii erau ai Romaniei. Totusi, cred ca ar prinde bine oricarei zone din tara un grad mai mare de libertate fiscala si de administrare a banilor.

In prezent, Constanta livreaza de 2,5 ori mai multi bani decat isi opreste, apropiindu-se de capitala, si fiind la o distanta tripla fata de celelalte orase.
Nu cred ca merita, daca produce de 3 ori mai mult, sa aiba parte de aceiasi bani.

Si incheind toate aceste paranteze de dinainte, cred ca tatarii sunt o minoritate in Dobrogea si o etnie la nivel national :)
85% din tatari locuiesc in jud. Constanta,si 12% in Tulcea. Restul in Bucuresti, Iasi, Cluj, Brasov...
80% locuiesc in centre urbane (Constanta, Medgidia, Cernavoda, si tot drumul de la Constanta la Mangalia si imprejur).
Si mai mult de o treime din toti locuiesc in orasul Constanta.

#43
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

La 1628 Habsuburgii înobilau unguri? Și regii unguri ce făceau?
in 1628 regele ungariei era in uniune personala imparatul Ferdinand III (de Habsburg).

#44
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View PostGurkha, on 22nd September 2010, 10:57, said:

Tocmai datorita faptului ca e frumoasa.  :rolleyes:

aha,nu e vreo chestie de alt gen.

View Postsearcher-star, on 22nd September 2010, 14:34, said:

Sau ca-i obisnuit sa divorteze.

Si nu stiu daca e Carla evreica. N-am vazut-o pe listele de personalitati ale lor, care sunt altfel lungi.
Tu nu știi nici după ce ți-am spus.Scrie pe net în multe locuri dar crezi probabil că eu am visat sau îmi închipui.

View PostPengoon, on 22nd September 2010, 16:00, said:

in 1628 regele ungariei era in uniune personala imparatul Ferdinand III (de Habsburg).
da, așa este.Între timp am căutat și eu.

#45
lofogobe

lofogobe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.03.2010

View Postblitz09, on 21st September 2010, 15:10, said:

Tatal provine dintr-o nobilimea mica maghiara, cu stramos innobilat in 1628. Crezi ca Habsburgii innobilau evrei in 1628

Asa este.Insa ,cum taica sau a parasit familia,cand era mic copil ,Sarkozy se delimiteaza de aceasta parte a familiei ostentativ.De ex.cand era in vizita oficiala in Ungaria,"a uitat" albumul familiei ,primita cadou,la hotel.

Quote

Bunicul din partea mamei era intr-adevar evreu, casatorit cu o frantuzoaica 100%. Pentru casatorie s-a si convertit la catolicism.

Cum a fost crescut,in buna parte,de acest bunic,provenind dintr-o familie vestita de evrei sefarzi din Salonic,nu este de mirare ,ca se simte legati de ei,cum,de altfel ,le-a  marturisit la o vizita timpurie.


View PostSelam, on 20th September 2010, 03:07, said:

In Romania slava Domnului, musulmanii nu au avut de suferit mai mult decat populatia romaneasca.
..
Din experienta personala va pot spune ca romanii au o anumita stima si consideratie fata de noi, cel putin cei pe care ii cunosc.

Aham..probabil din aceasta cauza au fost unse lanturile fantanilor din Dobrogea,dupa razboiul din 1877,cu untura de porc...

#46
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postlofogobe, on 22nd September 2010, 19:41, said:

Aham..probabil din aceasta cauza au fost unse lanturile fantanilor din Dobrogea,dupa razboiul din 1877,cu untura de porc...
Care fantani ? Alea cu magar ?

Eu nu stiu despre asa ceva. Cred ca inventezi.
In schimb am citit ca dupa venirea colonistilor, au cam inceput sa creasca gardurile. Adica de la gardurile din piatra, ridicate pana la genunchi, care se mai intalnesc si azi in anumite localitati, s-a ajuns la garduri inalte de nu poti vedea inauntrul curtii.

Si mai stiu ca inainte, tatarii lasau plugurile iarna pe camp, afara. Dupa ce au venit colonistii, a cam disparut acest obicei.

#47
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Dupa raspunsul tau , Selam, mi-ar place doar sa-ti strang mana intr-o buna zi. Desi tatar, esti mai roman decat multi dintre compatriotii nostri. Ca o curiozitate, o asemanare cu micile gardulete de piatra din Dobrogea am intalnit in Tara Barsei, doar ca acolo era vorba de-un simplu brad pus orizontal...

#48
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
1. Nicolas Sarzoky este 50% maghiar (dupa tata), 25% evreu si 25% francez (dupa mama)
2. Carla Bruni  se trage dintr-o familie de evrei (chiar daca bunicul ei din partea tatalui s-a casatorit cu o catolica si a renuntat la iudaism) deci 75% evreica 25 italianca


In concluzie, amandoi au radacini evreiesti. Nu ca ar fi mare lucru de descoperit aici.

View PostSelam, on 22nd September 2010, 20:47, said:

Si mai stiu ca inainte, tatarii lasau plugurile iarna pe camp, afara. Dupa ce au venit colonistii, a cam disparut acest obicei.

au descoperit rugina, poate? :deadtongue:

Edited by Cortex187, 23 September 2010 - 10:57.


#49
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010

View PostCortex187, on 23rd September 2010, 10:55, said:

1. Nicolas Sarzoky este 50% maghiar (dupa tata), 25% evreu si 25% francez (dupa mama)
2. Carla Bruni  se trage dintr-o familie de evrei (chiar daca bunicul ei din partea tatalui s-a casatorit cu o catolica si a renuntat la iudaism) deci 75% evreica 25 italianca


In concluzie, amandoi au radacini evreiesti. Nu ca ar fi mare lucru de descoperit aici.
au descoperit rugina, poate? :deadtongue:
1. E probabil numai o întîmplare că amerika spijină astfel de președinți cu astfel de rădăcini
2. probabil le plăcea lor cum arătau așa ruginite

#50
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Si in grajd nu rugineau ?
Si daca rugineau, nu se reparau ?

#51
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008

View PostSelam, on 23rd September 2010, 16:03, said:

Si in grajd nu rugineau ?
Si daca rugineau, nu se reparau ?

Nu la fel de mult ca pe camp, in ploaie.
Cum? fara smirghel? fara coca cola? :naughty:

Serios, referitor la postul tau cu colonistii si ridicarea gardurilor, chestia asta poate fi aplicata in mai multe zone.
De la ''fara garduri'' la garduri mici de jumatate de metru (care doar delimitau proprietatea) la garduri de sarma, apoi de lemn, de ciment (inalte de 2 metri sa nu vada vecinul ce faci tu in curte) acum la termopane (sa nu auzi ce se intampla afara). Urmeaza bulele de plastic. :rolleyes:

#52
Pallavicini

Pallavicini

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 13.02.2010
http://www.ziare.com...l sarmale praid

Un bun exemplu de intelegere si cooperare inter-etnica la Praid , Harghita ( Parajd, Hargita).
Si mai sunt multe astfel de exemple, intre care acum imi vine in minte :

http://www.emaramure...las-de-7-5-tone

"Festivalul Gulasului" de la Salonta, Bihor ( Nagyszalonta /  Szalonta , Bihar).
De asemenea, Festivalul Peninsula de la Targu Mures (Félsziget - Târgu Mures / Marosvásárhely )
http://www.peninsula.ro/
:)

View PostCortex187, on 23rd September 2010, 11:55, said:

1. Nicolas Sarzoky este 50% maghiar (dupa tata), 25% evreu si 25% francez (dupa mama)
2. Carla Bruni  se trage dintr-o familie de evrei (chiar daca bunicul ei din partea tatalui s-a casatorit cu o catolica si a renuntat la iudaism) deci 75% evreica 25 italianca


In concluzie, amandoi au radacini evreiesti. Nu ca ar fi mare lucru de descoperit aici.

Nicolas Paul Stéphane Sárközy de Nagy-Bocsa ( Nagybocsai Sárközy Miklós Pál  István ) este fiul contelui Nagybócsai Sárközy Pál ( Paul) .... asa ca nu vad ce importanta are ca e "ceva" evreu.... dupa mama.

#53
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010
bine. Unii văd în asta ceva important. De ex evreii: dacă nu e mama evreică nu recunosc pe alți evrei, adică evreul trebuie să fie evreu după.....mamă.Excepții s-ar putea să fie dar legea la evrei asta este: mama trebuie să fie evreică pt a fi recunoscut de evreu.
Or fi evreii ăștia așa de răi? Eu zic că e normal să aibă niște norme.

#54
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmihneavoda, on 28th September 2010, 20:56, said:

bine. Unii văd în asta ceva important. De ex evreii: dacă nu e mama evreică nu recunosc pe alți evrei, adică evreul trebuie să fie evreu după.....mamă.Excepții s-ar putea să fie dar legea la evrei asta este: mama trebuie să fie evreică pt a fi recunoscut de evreu.
Or fi evreii ăștia așa de răi? Eu zic că e normal să aibă niște norme.
maestre, mi se pare mie sau te cam contrazici? ia fii antena aici:
ziceai ca Sarkozy e evreu, nu? pai, ia sa vedem:
dupa tata e ungur (ambii bunici paterni sunt unguri).
iar dupa mama lucrurile stau asa: bunicul matern era evreu iar bunica materna era frantuzoaica catolica. deci daca mama mamei nu e evreica - atunci nici mama nu e evreica. iar daca mama nu e evreica, atunci nici el nu e evreu.
capisci?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate