Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Tratamente naturiste contra caderii parului

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cTec

cTec

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.09.2010
Buna ziua. Imi puteti sugera cateva tratamente naturiste contra caderii parului?

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Incearca cu suplimente Magneziu-Zinc (nu are nimic daca sunt combinate si cu altele de ex. calciu-magneziu-zinc)! 2 pastile pe zi si dupa 2-3 zile vei observa ca iti va cadea mai putin par!

#3
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Sunt curios, a incercat cineva si a avut efect?

#4
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Da. Masca cu galbenus de ou, ulei de masline, ulei de ricin, petrol, vitamina A, E , etc . Frectionat scalpul cu tinctura de ardei iute. Sampon Gerocossen impotriva caderii parului, suplimente de vitamina B, A, si zinc. Le-am incercat eu pe toate si au efect.

Edited by Oscilatrix, 03 January 2011 - 11:37.


#5
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

 Oscilatrix, on 3rd January 2011, 11:37, said:

Da. Masca cu galbenus de ou, ulei de masline, ulei de ricin, petrol, vitamina A, E , etc . Frectionat scalpul cu tinctura de ardei iute. Sampon Gerocossen impotriva caderii parului, suplimente de vitamina B, A, si zinc. Le-am incercat eu pe toate si au efect.
Cam mare lista aia. Nu exista ceva all in one?

#6
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

 cTec, on 19th September 2010, 15:00, said:

Buna ziua. Imi puteti sugera cateva tratamente naturiste contra caderii parului?
Cel "mai naturist" mod posibil de a reduce caderea parului este alimentatia si un ritm de viata sanatos. Iti spune asta o persoana care a avut de furca cu o perioada de 5-6 ani de cadere a parului. Iata metodee aplicate de mine, dupa epuizarea a n produse cosmetice de tip pastile, fiole, seruri profesionale, etc:

-  daca esti femeie [nu-mi dau seama dupa user] incearca sa renunti la vopsitul parului sau macar opteaza pentru o vopsea de par fara amoniac
- incearca sa elimini sau sau reduci cat poti de mult consumul de alimente nesanatoase de tipul fast food-ului sau pe baza de conservanti si sa optezi pentru alimente sanatoase
- urmeaza un tratament usor de detoxifiere a organismului
- consulta un endocrinolog intrucat cauzele pot fi de etiologie hormonala
- masti de par cu ulei de ricin, ulei de masline, miere de albine, galbenus de ou crud, ulei de vit. A in ce proportii doresti si in functie de care din aceste componente le ai la indemana. Aplica pe par si leaga-l cu un prosop pentru cel putin o ora inainte de a ti-l spala[ eu stateam si cate 5 ore in zilele cand nu trebuia sa plec niciunde]
- elimina eventualele perioade de sedentarism, incearca sa ai o viata cat mai activa, fa un sport, te va mentine in forma atat fizic, cat si psihic, nu uita ca stressul este un factor determinant al caderii masive a parului.

La mine a mers, insa trebuie sa mentionez ca am devenit atat de obisnuita cu aplicarea mastii de par incat s-a transformat intr-un proces de rutina. Nu te astepta la rezultate miraculoase aparute peste noapte, este imposibil sa observi diferenta dupa 2 saptamani; incearca sa urmezi sfaturile de mai sus in general, nu doar pentru ca iti cade parul, sunt regulile unei viete sanatoase si crede-ma ca dupa ce te vei obisnui cu ele te vei simti mult mai bine in pielea ta.

Mult succes si perseverenta!

Edited by andragony, 25 February 2011 - 23:50.


#7
Medic_Fares

Medic_Fares

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2012
Buna ziua, daca sunt eliminate afectiunile care duc la caderea parului cum ar fi:afectiunile tiroidiene, infectiile fungice ale pielii, impetigo, sifilis, diabet zaharat, lupus eritematos, psoriazis, dermatita seboreica, efecte secundare ale unor medicamente, iar caderea parului apare pe un fond de stres, carenta de fier, vitamine, variatii ale masei corporale, oboseala, se pot administra vitamine din surse naturale cum ar fi B complex si Vitamina A, timp de 2-3 luni.
Se adopta o dieta bazata pe legume si fructe, sub forma de sucuri, salate sau preparate cat mai usor si cereale inmuiate, fierte, coapte sau germinate, pentru un aport natural de vitamine, minerale si enzime.
Se clateste parul dupa spalare cu un sampon reglator de ph, realizat pe baza de plante, cu decoct de urzica si mesteacan.Pe zona scalpului se pot face aplicatii cu tinctura de urzica si ardei iute, de 2-3 ori pe saptamana, insotita de masajul pielii.

Edited by Medic_Fares, 05 June 2013 - 14:58.


#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu exista asa ceva. Nu mai prostiti lumea.

Exista tratamente medicale impotriva bolilor de piele.
Exista suplimente de minerale si vitamine.
Exista tratamente pt dereglari hormonale.
Exista produse impotriva ruperii parului. Nu e acelasi lucru cu caderea lui.

Nu exista solutii impotriva caderii parului daca nu vorbim de caderea cauzata de boli de piele, nutritie proasta, dezechilibre hormonale.

#9
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
Stai calm, e doar spam. Gunoi ce ar trebui sters de admini
Posted Image

#10
sikus

sikus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 30.10.2014
Caderea parului apare in principal din cauza faptului ca lipsesc anumite vitamine si minerale in compozitia organismului nostru. Lipsa de fier si zinc poate sa duca la o cadere a parului destul de semnificativa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate