Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

U.P.C. depăşeşte în sfârşit RCS&RDS şi Romtelecom: lansează net prin cablu la 150 Mbps.

- - - - -
  • Please log in to reply
1473 replies to this topic

#1423
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Asa cum spuneam la un moment dat, coaxialul nu si-a spus inca ultimul cuvint.
Deja se dezvolta standardul Docsis 3.1 (multumesc DIVX2006 de info):

"Most major MSOs have upgraded their networks to the DOCSIS 3.0 standard, which allows them to offer customers download speeds of up to 100 Mbps. DOCSIS 3.1 may allow operators to one day offer download speeds of up to 10 gigabits per second."

http://www.fiercecab...roup/2012-10-18

Si:
"UPDATE 7th March 2013
Virgin Media’s network man, Phil Oakley, and Ralph Brown, CTO of CableLabs, have told the Cable Congress 2013 conference in London that broadband download speeds of 1Gbps could in theory arrive in homes by 2015 or 2016 (much as we first suggested above)."

http://www.ispreview...-broadband.html

#1424
bennyioan

bennyioan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 01.07.2011
Doar unii necunoscatori afirma ca reteaua HFC nu suporta viteze mari, ii exclud pe cei cu reavointa care observ ca s-au aciuat pe aici.
Tot ei, astia rauvoitori, ziceau acum ceva timp ca vitezele de internet  peste 60Mb nu sunt suportate pe retele HFC dar in realitate acestea au fost triplate peste noapte.


[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/d/d2/Docsis.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  


Noul  Docsis 3.1 suporta capacitati de 10Gbit/s downstream and 1Gbit/s upstream asa ca viitorul suna bine.

Edited by bennyioan, 15 March 2013 - 09:55.


#1425
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

View Postbennyioan, on 15 martie 2013 - 09:51, said:

Tot ei, astia rauvoitori , zicea


Aici daca nu esti cu laudatul esti rauvoitori care este.

Btw... eu cand vad ca se scrie pe topicul asta tresar crezand ca s-a dat si la mine in oras drumul la 150. Nu de alta dar daca se da drumul la 150 poate imi merge si mie cu cei 120 din contract... Zic si eu in naivitatea mea...

Edited by usd, 15 March 2013 - 09:58.


#1426
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
lasa, puiule, ca nu mai e mult pana in vara, reziliezi si le arati tu lor, de mama lor, dar fireste ca pe noi nu ne vei parasi, lucru pentru care iti si multumim, vei mai intra periodic sa ne spui ca "dincolo" e incomparabil mai bine, asa, ca sa balansam cumva situatia asta cu UPC care ofera cea mai mare viteza din parcare...

#1427
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNeaceasca85, on 15 martie 2013 - 02:35, said:

Pai nu sunt, au schimbat doar CMTS-ul din statie si modemurile abonatilor, reteaua cu fibra, noduri optice si coaxiale e aceeasi
La mine au schimbat tot, inclusiv cablurile stradale, tap-uri, amplificatoare, fibre optice. Tot, tot. Acum e si mai multa fibra de la UPC pe stalpi (de fapt e asa de multa cum nu am mai vazut vreodata), deci se pare ca au planuri mari la noi in oras. Nici nu ma mir, pentru ca aici mereu au avut cea mai mare parte din clienti.

#1428
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

View Postretele, on 15 martie 2013 - 12:08, said:

lasa, puiule

Ti-am dat like pentru insistente si grija Posted Image

Edited by usd, 15 March 2013 - 17:18.


#1429
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
usd trebuie sa astepte august pentru UPC-ul sau, eu iulie ca sa reziliez ultimul Romtelepom din familie, cel business, la vara va ramane doar un singur pas de facut, m-am apucat acum sa-i fac pe ceilalti. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 15 March 2013 - 17:24.


#1430
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012
Bai da' poate nu reziliez. Poate il tin ca pe o boala cu care te obisnuiesti asa cu timpul :lol:

#1431
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Eu in nici un caz, a scapa complet de sarmele PSTN comuniste este un vis pe care il am din 2005 de cand toata Slatina a facut asta, mai putin cei de la case care au fost lasati in ghearele RTC pana in 2012.

Astept pana in iulie, daca se trezesc (5-10% sanse) sa bage fibra ii retez chiar atunci pentru ca sigur ar prelungi contractul pentru routerul care devine musai la telefonie, tata vad ca a bagat la cap ca sunt niste escroci ordinari.

Acum preventiv fac ceilalti pasi inainte de examenul de pe 11 mai, pentru ca in iulie sa am doar portarea insasi de facut, trebuie sa fac rost si de o factura pana atunci. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 15 March 2013 - 18:37.


#1432
SuPY

SuPY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,492
  • Înscris: 19.09.2006
Poate cineva de pe UPC internet prin cablu sa posteze intr-un fisier rezultatul unui ping timp de 2-3 min. la yahoo.com? Conectat la router prin cablu UTP, nu pe wireless si fara programe cu acces la internet deschise pe calculatorul respectiv sau pe alte calculatoare din reteaua locala! Va rog mentionati si localitatea din care realizati testul! Multumesc!

Edited by SuPY, 15 March 2013 - 21:59.


#1433
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Tocmai ca pe FTTB pingul nu este deloc influentat oricate aplicatii/conexiuni ai avea deschise, pe mediile de conectare pe baza de cupru da.

Edited by Neaceasca85, 16 March 2013 - 03:58.


#1434
dc2shit

dc2shit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 01.12.2007

View PostNeaceasca85, on 16 martie 2013 - 03:58, said:

Tocmai ca pe FTTB pingul nu este deloc influentat oricate aplicatii/conexiuni ai avea deschise, pe mediile de conectare pe baza de cupru da.

Din cate stiu eu depinde foarte mult daca inainte de pc ai sau nu infipt un router! Poti sa ai si fibra pana in router daca acesta iti limiteaza maximul de conexiuni simultane!
Care e maximul de conexiuni simultane pe cablu de cupru folosit de UPC? Posted Image

View PostSuPY, on 15 martie 2013 - 21:39, said:

Conectat la router prin cablu UTP, nu pe wireless si fara programe cu acces la internet deschise pe calculatorul respectiv sau pe alte calculatoare din reteaua locala!

Daca doresti test facut cu router conectat, nu o sa fie relevant testul! Testul ar fi relevant doar daca ai avea aceasi marca de router cu soft si setari identice!

O zi buna in continuare! Posted Image

#1435
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce router din zilele noastre, de la 70 lei in sus, afecteaza ping-ul?

#1436
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Nici unul.

#1437
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011

View Postbennyioan, on 15 martie 2013 - 09:51, said:

Doar unii necunoscatori afirma ca reteaua HFC nu suporta viteze mari, ii exclud pe cei cu reavointa care observ ca s-au aciuat pe aici.
Tot ei, astia rauvoitori, ziceau acum ceva timp ca vitezele de internet  peste 60Mb nu sunt suportate pe retele HFC dar in realitate acestea au fost triplate peste noapte.


[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/d/d2/Docsis.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
  


Noul  Docsis 3.1 suporta capacitati de 10Gbit/s downstream and 1Gbit/s upstream asa ca viitorul suna bine.
În teorie totul e frumos, probabil practica ne va omorâ. Rămâne de văzut cum se va comporta cu foarte mulți utilizatori care sug simultan de pe torente.

#1438
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa ne lamurim putin:

- nu recomand routere de 70 lei, cu atat mai mult in cazul conexiunilor de 60, 100 sau peste 100 Mbps (bine, aici deja nu mai ai cum sa iti iei asa ceva, daca vrei sa folosesti toata banda)
- routerul nu scade viteza si nu creste ping-ul, decat daca este o porcarie imensa, cea mai ieftina chinezarie; de obicei ele ''cedeaza'' in cazul in care se deschid foarte multe conexiuni simultane, atunci nu numai ca ping-ul creste, dar poate sa ''moara'' de tot legatura;
- ping-ul creste atat pe fibra, cat si pe cablu UTP, FTP, alt tip de cablu atunci cand sistemul folosit este solicitat intens sau echipamentul/ele respectiv/e, asa ca asta e o porcarie cu ''ping-ul nu creste pe fibra'';
- EuroDOCSIS-ul folosit de UPC duce viteze foarte mari, de peste 400 Mbps (nici eu nu stiu exact cat insa echipamentele din sediu au capacitati de genul 1-2 Gbps sau peste). Si eu ma luasem tot dupa graficul ala insa am realizat ca nu mai reprezinta realitatea.

#1439
usd

usd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 30.05.2012

View Postbenis, on 16 martie 2013 - 17:28, said:

Rămâne de văzut cum se va comporta cu foarte mulți utilizatori care sug simultan de pe torente.
Mai rau ca la mine in prezent. N-am nici un net upc in scara pentru ca orasul e fief rds (inca de la retelele de cartier care aveau net bun de la rds) dar totusi seara imi scade viteza iar downloadul e jalnic spre megatrist. Peste zi mai ating vitezele din contract dar doar cu serverele upc. Altceva... daca deschid o pagina de cand fac un test de viteza imi este afectat rezultatul masiv. La rds si cand descarci ceva, rezultatul testului nu e afectat. O experienta neplacuta pentru mine, ii dau flit cu prima ocazie. Mai sus evident glumeam...

Edited by usd, 16 March 2013 - 19:13.


#1440
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,955
  • Înscris: 14.10.2008
Nici eu nu suport faptul ca sunt singurul de pe scara legat la sarma de Reziliecom. In cartier nu gasesti routere de la ei. Dar acasa la vile e invers, 2 deconectati versus altii 6 tot pe sarme, si TV pe coaxial de la RDS care urmeaza sa fie desfiintat curand, si li se vor pune mininoduri optice Eric in loc de ONT-uri.

Ciudat ca Iasiul este acum fief RDS, stiu ca inainte de 2007 Astral era la putere acolo, ca si la Cluj, Slatina da, mai fief decat Oradea inca din 2005. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate