Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Bacalaureat 2011

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4159 replies to this topic

#1
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
Eu sunt la profil vocational sectia arhitectura in clasa a 12-a, asadar fac parte din singura clasa de liceu de a 12-a care mai face matematica si care da din ea teza.  Restul... foaie verde [aka nu au asa ceva in orar]. Matematica este si printre putinele materii la care eu am invatat cu adevarat, asadar ma intrebam daca pot sa dau bacalaureatul din ea la proba a treia. Probele scrise sunt in felul urmator la mine: limba romana[obligatoriu], istorie [obligatoriu] si la alegere orice materie de cultura generala, asta inseamna socio-umane, geografie, biologie, fizica si asa mai departe.

Am intrebat-o pe profesoara mea de matematica, dar fiind noua si neavand experienta cu cei de-ale artelor, nu a stiut nici macar ce manual sa ne sugereze.

Credeti ca este posibil sa dau bacalaureatul din matematica, de preferabil m3?

Edited by Lucian_M, 15 September 2010 - 13:44.


#2
lost_an

lost_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2008
Din cate stiu eu nu poti.

#3
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Voi aveti impresia ca facem topic separat pentru fiecare disciplina de BAC? Si dupa aia stau dupa voi cand va trimiteti rezolvarile pe net la examene? Yeah, right.
Topicul acesta se va numi "Bac 2011- tot ce tine de acest subiect"- orice alt topic nou deschis va fi sters. Nu lipesc nimic, nu unesc nimic, sterg, daca voi nu puteti posta unde trebuie.

Edited by Lucian_M, 15 September 2010 - 13:44.


#4
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
@Lucian_M
Da, am observat ca ai inchis topicul Bacalaureat 2010 si ce ai scris la sfarsitul topicului, dar nu credeam ca sunt persoana potrivita pentru a face un alt topic, daca stiam ca asa stau treburile, faceam eu din prima. Imi cer scuze! :cheers:

@lost_an
De unde stii asta? Si cand ai aflat? La prima vedere, par intrebari penale, dar nu sunt. :)

#5
lost_an

lost_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.09.2008
Citeste metodologia.

#6
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
Acest comentariu al tau sa stii ca nu m-a ajutat. Am spus si mai sus ca am vazut in multe locuri, cum ca la proba a treia se da dintr-o materie de cultura generala. Am vazut si exemple din anul trecut. Revenind, intr-adevar nu se poate da la matematica.

Edited by Lucian_M, 26 September 2010 - 20:27.


#7
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Ce parere aveti despre faptul ca anul acesta probele orale nu se mai dau in timpul anului, ci inainte de probele scrise?

#8
a-darko

a-darko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 20.11.2008
^Care, aptitudinile alea? Oricum, din cate stiu eu, nu e mare filosofie cu ele. Si oricum daca dai de-alde Cambridge/ECDL, nu le mai dai. Mult mai useful cele din urma, dar mai grele.

Eu sunt la filologie si dau tot asa, romana si istorie obligatoriu + o materie la alegere. Problema e ca eu o sa dau la medicina si oricum invat materia de chimie si bio, asa ca mi se pare o pierdere de timp sa mai invat si la geogra/socio/psiho/filosofie/logica, in loc sa dau la una dintre materiile pe care deja le voi stii cand se da bacul >.>. In fine, ce ti-e si cu organizarea asta proasta... Eu stiam ca inainte se dadea obligatoriu o materie de la alt profil.

#9
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Eu stiu ca nu-i mare filozofie, oricum am diploma de Cambridge asa ca de un examen am scapat si celelalte 2 sunt banalitati. Dar tot va fi aglomerata acea perioada..

#10
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
Mie chiar imi convine ca toate probele sunt in aceeasi perioada si mai ales in iunie-iulie pentru ca in felul acesta am si eu timp sa-mi dau ECDL-ul sau Cambridgeul si pentru ca nu sunt genul de persoana care sa se streseze un an intreg, prefer sa ma stresez 3 saptamani pana imi vine rau, dar macar asa stiu ca confrunt cel mai bine situatia.

@a-darko
Dadada, ne trateaza ca si profil "uman" cand de fapt suntem un fel de "vocationalo-real". :thumbdown:

Edited by Ozana, 30 September 2010 - 17:37.


#11
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008
Vroiam sa pun intrebarea asta in celalalt topic, BAC 2010, dar s-a inchis... en fin. Stiti cumva un ghid bun de pregatire pt bac la chimie (anorganica)? Ma intereseaza un nume de autor/editura sau eventual daca are cineva de vanzare. Sunt bune la ceva ghidurile astea? Si inca o intrebare: care e diferenta (la bacul la chimie) intre nivelul 1 si nivelul 2?

Edited by bb_girl, 03 October 2010 - 12:47.


#12
avlad18

avlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 26.07.2010
Ozana, imi imaginez cat de mult ai invatat la m3  :thumbup: , adica cred ca teoria de m3 poti sa o inveti in maxim 5-6 zile...
Deobiceti se gasesc ghiduri de pregatire combinate intre anorganica si organica, cele de la sigma sunt cele mai bune.
Diferenta logica intre chimie 1 si chimie 2 e ca 2 e mai usor...
Da cineva matematica m1 si fizica m1 sa am si eu ce discuta, ca vad ca dati numai la plezinatoare de materii.
PS: Eu chiar nu inteleg de ce va cheltuiti banii pe cambridge si ecdl, cambrdgeul a devenit o pleznitoare in europa, nu va mai luati dupa astia care vor sa va manance banii. Toefl e baza acum. iar ECDL nici nu mai zic, ca e o mare porcarie, iar competentele alea sunt de handicapati poti sa le iei si cu 1, trebuie doar sa fi prezent in sala...

Edited by avlad18, 05 October 2010 - 20:37.


#13
ionutzsteaua

ionutzsteaua

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.08.2009
Eu dau din mate m1 si fizica m1 sunt la profil mate-info . Tu din ce dai la fizica ? (Mecanica , Termodinamica , Optica , Electricitate ? Nu stiti ceva carti de fizica pentru bac ?

Edited by Lucian_M, 08 October 2010 - 20:10.
sters quote inutil


#14
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

 avlad18, on 5th October 2010, 21:32, said:

Diferenta logica intre chimie 1 si chimie 2 e ca 2 e mai usor...
La noi logica e inversa: ne-a spus profesoara ca 1 e mai usor  :D

PS: Si eu dau din mate m1.

#15
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
buna. si eu dau in 2011 bacu`. dau din mate m2, romana si biologie/chimie la alegere. am ales biologia pentru ca la ea tot timpul mi-a fost tot timpul mai usor sa invat. problema e ca nu mai am caietele din clasele 9,10,11,12 eu sunt in a 13-a acum. stie cineva ce carti ar trebui sa imi cumpar ca sa invat? si ce sa invat din ele pentru ca banuiesc ca nu trebuie sa invat chiar tot din manuale. pentru clasa a 9-a as avea manualul lui fratemiu dar mai departe nu am nimic. am gasit pe edu.ro niste subiecte din 2010 la biologie. acolo scrie ca trebuie materiile din clasele a 9-a pana in a 12-a. la scoala ne-au spus ca trebuie doar clasele a 9-a si a 10-a.





Te-as ruga sa alegi sa incepi propozitiile cu litere mari, ca sa iti mai apara postarile.
E doar o sugestie.

Edited by Lucian_M, 26 November 2010 - 12:58.


#16
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010
Din cate stiu eu, la biologie se da la alegere dintre clasele a 9a si a 10a sau a 11a si a 12a. Despre carti, nu stiu ce sa iti zic.

#17
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
Adica ar trebui sa aleg materia de la o clasa si sa o invat?

Edited by Lucian_M, 26 November 2010 - 12:59.


#18
yozmo

yozmo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 04.11.2010
Nu, din doua. Alegi ori a noua plus a zecea ori a unspea plus a doispea. Intreaba si tu profesorii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate