Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#469
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

View Posthoria66, on 19 octombrie 2013 - 19:10, said:

Tusea e uscata sau umeda ? Tuseste la efort, cand iese afara dimineata din cotet, sau mai mult noaptea ?



Incearca sa-i iei temperatura rectala cu un termometru si sa ne spui cat are. Si spune-ne si ce greutate are.
Tusea la efort, cand il lasam in gradina, nu am termometru sa ii iau temperatura, cred ca are in jur de 60-70 kg.
P.S: Astazi nu l-am mai auzit sa tuseasca.

Edited by Suntrust, 19 October 2013 - 20:05.


#470
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Pai, daca nu poti sa-i iei temperatura, nu ne putem pronunta intre infectie si parazitoza .... Dar tusea e umeda sau uscata ? (tuseste sec, uscat, sau se aude cum "rupe" cand tuseste ?)

#471
Suntrust

Suntrust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 02.03.2010

View Posthoria66, on 21 octombrie 2013 - 19:27, said:

Pai, daca nu poti sa-i iei temperatura, nu ne putem pronunta intre infectie si parazitoza .... Dar tusea e umeda sau uscata ? (tuseste sec, uscat, sau se aude cum "rupe" cand tuseste ?)

Se auzea ca si cum se desprindea ceva, cand tusea, tusea de 3-4 ori consecutiv si tare, de 2 zile nu l-am mai auzit sa tuseasca ( de cand i-am dat evomecul), am intrebat-o si pe maica-mea daca l-a mai auzit sa tuseasca si a zis ca nu. Ma gandesc ca daca e racit si nu il tratez, nu se mai dezvolta cum trebuie.

#472
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Aia e tuse umeda si apare in general la parazitoze ... fara a fi precedata de tuse uscata.

#473
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Eu am intampinat urmatoarea problema la porci mei : 2 generatii la rand si.au rupt cate un picior din spate jn conditii suspecte. Este vorba de 2 scroafe mama si fiica si o sora de.a mamei. Se intampla asta in conditiile in care acesti porci sunt de carne exemplare noi jntroduse in gospodarie ,le tin in spatiile in care tin porci fara probleme de 20 ani si cu furajare traditionala. Nu stiu dc se intampla asta 2 scroafe si.au rupt piciorul cand eveau purcei de 4-5 saptamani si cealalta cand era gestanta. Ele au avut un spor de crestere bun,conditii bune. Sa fie vreo problema genetica? Ce parere aveti?


#474
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu cred doar ca e vorba de o carenta traumatizanta de minerale. Rasele performante au un metabolism care transfera mineralele proprii catre fetusi sau lapte intr-o proportie foarte mare, fara a tine cont daca organismul matern este carentat sau nu. Se produce efectiv sacrificiul de sine ... Tot la fel se inatampla si la alte specii, de ex. la vaci. Hipocalcemiile grave apar la rasele performante, nicidecum la cele rustice.

#475
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Va multumesc de raspuns. Ce credeti ca ar trebui sa adaug in mancarea traditionala care contjne uruiala ,resturi de la bucatarie ,zer , fan verde,lucerna etc ? Probleme am avut doar in cazul acesta cand erau gestante sau alaptau. In rest ma declar multumit de produsi. Eu am matca de la un crescator care folosea monta artificiala cu alb american mai multe generatii la rand si eu continui tot cu monta artificiala cu pietrein, astcel ca de multe generatii Inbunatatim calitatea materalului genetic. Eu vand purcei si oamenii sunt foarte multumiti si revin s achizitioneaza an de an . Dar mai intampin si greutati. Va salut


#476
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Atentie la resturile de bucatarie, pentru ca pot contine cantitati mari de sare ! Si sarea e toxica pt. porci. La fel, atentie la zerul sarat de la branza.

Neaparat trebuie adaugate suplimente minerale si verificat nivelul proteinei in ratie. Daca primesc si furaje verzi isi cam satisfac necesarul de vitamine, dar porcul (scroafa) necesita minerale in gestatie si lactatie, si un anumit nivel al lizinei.

Pietrain-ul este o rasa performanta, in general rasele performante sunt foarte pretentioase pentru ca dau productii mari si sunt prolifice, si trebuie sa primeasca ca sa poata da ....

#477
dhz

dhz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.02.2013

View Postdhz, on 11 iulie 2013 - 15:03, said:

Buna ziua!Multumesc pt raspunsurile dvs.Acum astept sa vad ce noroc imi aduce genetica...
Multumesc!
Buna seara!A trecut timpul si...norocul sau(si) genetica mi-au adus 9 purcelusi...unul,ultimul,a murit la 3-4 ore,altul a doua zi,dupa ce a calcat scroafa pe el...Acum mai sunt 7,au deja o saptamana...
Va salut!Spor la toate!

#478
dombix

dombix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 29.08.2009
Am si eu o problema cu porcul parintilor de aproximativ 160 -180 Kg, care a fost cumparat cam de 2-3 luni din targ. De aproximativ doua saptamani i-a aparut pe burta o iritatie care seamana cu varsatul mare la oameni, in special in zona dintre picioarele din spate  si la subtioara picioarelor, fata, spate. Porcul se scarpina in continu cand este in picioare,  de  zid si cu ajutorul picioarelor, iar in unele zone mai sensibile are micute rani din cauza scarpinatului. A fost chemat veterinarul din sat care a cam dat din umeri  zicand, ca posibil sa fie de la mancare o alergie si ia facut in doua zile cate o injectie cu dexametazona. A trecut o saptamana si porcul are acelasi simtome. Din informatiile pe care le-am citit pe net posibil sa fie raie.
A mai intampinat cineva astfel de probleme si care credeti ca ar fi diagnosticul si remediul.
O zi buna va doresc.

Edited by dombix, 17 November 2013 - 12:17.


#479
florentinadaniela

florentinadaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2011

View PostBerbecutul, on 06 octombrie 2013 - 21:51, said:

Nu ne-ai spus si ce greutate au scrofitele. Daca au fost intretinute corespunzator, acum ar trebui sa aiba cel putin 120-130 kg, o greutate suficienta pentru prima monta. Daca le dai la monta sub aceasta greutate le compromiti performantele viitoare.
Referitor la stimulentele pentru intrarea in calduri, daca scrofitele au ajuns deja la greutatea de 130 kg si inca nu au manifestat calduri, incearca sa le administrezi (injectabil) cate o doza de PG 600.

Sa auzim numai de bine!
Felician
Din mai multe motive dr. veterinar din zona noastra le-a facut injectii cu Proliz cu repetare la 11 zile, si mi-a zis ca de a doua zi dupa cea de-a doua injectare pot aduce vierul (am renuntat la monta artificiala pentru ca acum este prea frig iar doctorul mi-a spus ca e valabil materialul doar 24ore si ca trebuie tinut la temp. de 28 grade). Ideea este ca scrofitele nu manifesta niciun simptom de calduri, nici macar vulva umflata. rosie....stie cineva in cat timp isi face Proliz efectul? Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri!

#480
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdombix, on 17 noiembrie 2013 - 12:16, said:

Din informatiile pe care le-am citit pe net posibil sa fie raie.

La raie apar si cruste. E posibil sa fie paduchi. Iei matale un antiparazitar extern de la farmacia veterinara (sa zicem Neostomosan), il diluezi cu apa calda si cu un burete il aplici pe pielea porcului. Nu uzi abundent ca sa nu raceasca. Doar cu buretele bine inmuiat in solutie freci insistent.

View Postflorentinadaniela, on 17 noiembrie 2013 - 12:39, said:

Ideea este ca scrofitele nu manifesta niciun simptom de calduri, nici macar vulva umflata. rosie....

Au macar sindrom de imobilitate ?

Proliz: (http://farmavet.ro/proliz,p-111.html).
Proliz nu e totuna cu PG 600 (http://www.msd-anima...ect_produs.aspx).

#481
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postflorentinadaniela, on 17 noiembrie 2013 - 12:39, said:

Din mai multe motive dr. veterinar din zona noastra le-a facut injectii cu Proliz cu repetare la 11 zile, si mi-a zis ca de a doua zi dupa cea de-a doua injectare pot aduce vierul (am renuntat la monta artificiala pentru ca acum este prea frig iar doctorul mi-a spus ca e valabil materialul doar 24ore si ca trebuie tinut la temp. de 28 grade). Ideea este ca scrofitele nu manifesta niciun simptom de calduri, nici macar vulva umflata. rosie....stie cineva in cat timp isi face Proliz efectul? Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri!

Prolizul nu prea e grozav.,eu am incercat si nu a avut efect .Daca ai vier incearca-le o data pe zi cu el si o sa le stimuleze aparitia caldurilor.

#482
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Proliz-ul este o prostaglandina. Lucreaza bine numai in sindromul de corp galben persistent, nu e pentru sincronizarea caldurilor.

#483
soimnegru68

soimnegru68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 26.01.2012

View Posthoria66, on 17 noiembrie 2013 - 18:47, said:

Proliz-ul este o prostaglandina. Lucreaza bine numai in sindromul de corp galben persistent, nu e pentru sincronizarea caldurilor.

am o purcea din rasa pic,e atreia generatie,mi-a fătat.am vindut purceii și acum ptr prima oară vreau să o montez a doua oară.am o întrebare,la cît timp îi vine de vier adoua oară?are 3 săptămîni de cînd am înțărcat-o.pînă acum nu am montat de 2 ori aceeași purcea.

Edited by soimnegru68, 18 November 2013 - 08:19.


#484
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Din 3 in 3 saptamani (21 de zile, cu limite intre 18-25).

#485
florentinadaniela

florentinadaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.02.2011

View Posthoria66, on 17 noiembrie 2013 - 18:47, said:

Proliz-ul este o prostaglandina. Lucreaza bine numai in sindromul de corp galben persistent, nu e pentru sincronizarea caldurilor.
Multumesc mult! o sa incerc sa le dau pe langa vier pe rand, sa vedem ce iese. Minunatul doctor s-a laudat ca si el are scroafe acasa si numai cu Proliz le stimuleaza. Ca altfel, nu mai stiu ce sa mai fac. Toate cele bune!

#486
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010

View Postsoimnegru68, on 18 noiembrie 2013 - 08:18, said:

am o purcea din rasa pic,e atreia generatie,mi-a fătat.am vindut purceii și acum ptr prima oară vreau să o montez a doua oară.am o întrebare,la cît timp îi vine de vier adoua oară?are 3 săptămîni de cînd am înțărcat-o.pînă acum nu am montat de 2 ori aceeași purcea.

Trebuia sa-i vina ,poate nu ai observat,unele nu se manifesta prea bine .Ai intarcat toti purceii ?, ca daca mai suge vreunul nu intra in calduri pana nu intarca de tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate