Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

CRESTEREA PORCILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
1564 replies to this topic

#1027
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 alexx37, on 01 aprilie 2015 - 06:44, said:

Salut am fost plecat pe afara si sotia na facut fieru la purcei au 3 saptamani le mai pot face ?mai are frun efect ms

Are dar nu la fel ca atunci cand e facut la 2-3 zile...vezi ca trebuie marita doza acum

#1028
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012

 paul_pablo, on 01 aprilie 2015 - 07:23, said:

La pagina 13 ai o reteta mai mult decat profi! Verificata si testata....numai sa te poti tine de ea.
Mai e una si pe la pagina 6 daca nu ma insel...
Din astea 2 sigur faci una potrivita pentru tine
Multumesc!

Dar eu am nevoie de retete pentru scroafe gestante si scroafe in lactatie.  Crede-ma... am citit subiectul acesta cap-coada, si nu am gasit asa ceva.  Retete pentru porci si purcei am, si le folosesc cu succes. Nici pe google nu gasesc ceva ok.

#1029
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Facand niste mici sapaturi printr-o carte de profil am gasit asta pentru scroafe in lactatie :
30-40% porumb
30-40% orz
7-8% mazare furajera
7-8% tarata de grau
3-4% srot de floare
3-4% srot de soia
4-5 % drojdie furajera
2-4 % faina de lucerna
1.5% carbonat de calciu
0.5% sare

Acuma vezi si tu de ce dispui si cum faci...eu nu respect niciodata o reteta furajera 100% nu pentru ca ma cred mai destept dar pentru ca e destul de greu ca mic producator,fermier,taran sau ce mai sunt sa am toate componentele in depozitul gospodariei...
Ca exemplu eu inlocuiesc orzul cu grau (nu am sursa constanta la orz), srotul il inlocuiesc (nu tot timpul) cateodata cu floare boabe, cateodata cu mazare furajera sau cateodata le folosesc pe toate combinate (depinde de unde si cu cat fac rost de sroturi, ca daca imi cere 6 lei pe kg....),ca aport de proteina mai folosesc si ouale de gaina (decat sa le vand cu 50 de bani mai bine le mananca scroafele) faina de lucerna nu le dau pentru ca le dau lucerna ca atare in cantitate rezonabila si pe langa le mai dau bostani, sfecla furajera si multa iarba (depinde de sezon)

P.S. retetele furajere se fac in functie de ce ai in depozit, bineanteles respectand nevoile animalului

Edited by paul_pablo, 01 April 2015 - 09:44.


#1030
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rionut83, on 31 martie 2015 - 20:27, said:

Pai... Proteina din concentrat nu ridica valoarea retetei la cel putin 24% proteina? Eu asa credeam.
Dupa cum mi-ai spus mai sus, folosesti un premix care are el 24% proteina. Acesta, introdus in ratie in proportie de 10%, iti aduce un aport de 2,4% proteina. (concentratia lui in proteina inmultita cu procentajul de includere >>> 24% x 10% = 2,4%). Tie iti trebuie un minim de 11-12% proteina, optim 14-15%. Premixul de care vorbeai mai sus  si care se introduce 10% in furaj, nu este de fapt un premix proteic (adica nu e gandit ca sa creasca proteina in ratie), el in schimb are multe "bunatati" (enzime, aminoacizi, minerale, vitamine etc.), puse toate pe un substrat proteic. Deci ideea e sa aduca toate acele "bunatati" in hrana, folosind ca vehicul trasportor intestinal, proteina.

Quote

Pot sa bag si soia in reteta pentru ca am in magazie.
NU soia cruda si nu soia intreaga ! Obligatoriu srot de soia, nu soia ca atare !

Quote

Tarata, am citit tot pe forum, se da pentru lactatie.  
Da, dar in cantitati mici la scroafe (max. 10% in ratie), fiindca porcinele sunt monogastrice, nu rumegatoare (adica au stomacul ca si la om, dintr-o singura camera, nu 4 ca la rumegatoare), si nu pot digera celuloza care se afla in concentratie f. mare in taratele de grau. De-aia ti-am spus sa dai cam 50% tarate de grau la scroafele care vrei sa slabeasca, fiindca le umple burta (da senzatia temporara de satietate) dar nu se asimileaza, si efortul intens de digerare + lipsa unei hrane corespunzatoare duce la slabirea acestora - este un regim de slabit pentru scroafele prea grase... :)

Quote

Da-mi te rog o reteta, cu premix vitamino-mineral sau concentrat, pentru scroafe gestante si in lactatie.
Aceste retete nu sunt un secret, si nu sunt "batute in cuie", fiind calculate dupa disponibilitate (pret materii prime). Se gasesc la liber pe net si sunt calculate de profesionisti care stiu mai multa carte decat mine.
Trebuie sa-mi spui care sunt cele mai ieftine cereale in zona ta (ieftine pe piata, sau ieftine fiindca deja le ai in magazie...) si cea mai ieftina sursa de proteina: srot de soia, mazare, resturi alimentare de la cantine, zer, lapte, oua etc.
Asta ca sa-ti iasa o reteta cat mai ieftina, ca mi-e usor sa-ti dau o reteta cu faina de alune, resturi de ciocolata si banane si sa-ti zic ca e cea mai buna.... :)
Dar nu asta e ideea. In zootehnie retele furajere adapteaza stocurile de materii prime (pret si cantitate) la necesarul nutritional al animalului.

#1031
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
In magazie am porumb, grau, orz si achizitionez srot de soia la 3.2 lei/kg si tarata la 0.70 lei. Zer la discretie. La fiecare masa, le dau cate doua-trei oua.

#1032
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 rionut83, on 01 aprilie 2015 - 08:04, said:

Dar eu am nevoie de retete pentru scroafe gestante si scroafe in lactatie.  

Attached File  Alimentatia_vierilor_si_scroafelor1.ppt   617K   60 downloads

Attached File  NC porci_2009.pdf   150.23K   54 downloads

 rionut83, on 02 aprilie 2015 - 15:32, said:

In magazie am porumb, grau, orz si achizitionez srot de soia la 3.2 lei/kg si tarata la 0.70 lei. Zer la discretie. La fiecare masa, le dau cate doua-trei oua.
Srot de fl. soarelui la ce pret gasesti ? Merita folosit, sau nu e cu mult mai ieftin decat cel de soia ?

#1033
rionut83

rionut83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 12.11.2012
Srot de floare gasesc la 1,5 lei. Mazare am cumparat la 1,8 lei, si o folosesc la purcei. 15% si srot de soia 10%.

#1034
soaca_sorinel

soaca_sorinel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.05.2014
Buna ziua.am un vier de aproximativ 200 kg si vreau să îl sacrific.intrebarea este trebuie să îl castrez inainte să îl sacrific sau il pot sacrifica așa? Am auzit ca dacă a (umblat) la scroafe si nu este castrat carnea ar avea un gust ciudat..ma poate ajuta cineva?


#1035
serjan_uk

serjan_uk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.06.2014
Ma poate ajuta si pe mine un cunoscator...am niste scrofite ce trebuie sa fete zilele urmatoare...dar una din ele...e constipata. Am inteles ca acest lucru ar amana fatarea. Dauneaza cu ceva pt purcei?  Ce tratament ar trebui facut? Multumesc!

#1036
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 soaca_sorinel, on 03 aprilie 2015 - 16:28, said:

Buna ziua.am un vier de aproximativ 200 kg si vreau să îl sacrific.intrebarea este trebuie să îl castrez inainte să îl sacrific sau il pot sacrifica așa? Am auzit ca dacă a (umblat) la scroafe si nu este castrat carnea ar avea un gust ciudat..ma poate ajuta cineva?
Trebuie castrat cu cca. 90 de zile inainte de sacrificare.

 serjan_uk, on 07 aprilie 2015 - 20:20, said:

Ma poate ajuta si pe mine un cunoscator...am niste scrofite ce trebuie sa fete zilele urmatoare...dar una din ele...e constipata. Am inteles ca acest lucru ar amana fatarea. Dauneaza cu ceva pt purcei?  Ce tratament ar trebui facut? Multumesc!
Da-le niste lapte batut. Nu dauneaza cu nimic la purcei si nu are efecte asupra datei fatarii.

#1037
serjan_uk

serjan_uk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.06.2014
Le-am dat zer...a fatat la 122zile... 10 purcei din pacate toti morti.

#1038
silviu_salbatecu

silviu_salbatecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2015
buna oare se poate incrucisa rasele de porci adica purcea vitnameza cu un  vier bazna multumesc

#1039
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014

 silviu_salbatecu, on 12 aprilie 2015 - 16:27, said:

buna oare se poate incrucisa rasele de porci adica purcea vitnameza cu un  vier bazna multumesc

NU!!! omori scroafa la fatare...

#1040
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Poate invers. Dar la ce te ajuta?

#1041
silviu_salbatecu

silviu_salbatecu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2015
pai eu am un vier bazna si cineva are 50 de purcele vitnameze si vrea sa le dea la vierul meu

#1042
samed

samed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.03.2014
Cred ca purceii de bazna vor creste mai mari ca cei vietnamezi si este posibil sa aiba probleme la fatare

#1043
alexx37

alexx37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 31.01.2014
Salut am 2 scroafe fatate una are 9 bucati si una are 8 au cam 3 saptamani si milea topit de tot ai dau calci ou lapte proteine lea  facut scandura ce pot sa le mai dau sasi msi revina?

#1044
paul_pablo

paul_pablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 25.09.2014
Eu nu am facut asa pentru ca nu a fost cazul dar poti sa incerci: scoate purceii de acolo si da-le furaj prestarter imbogatit cu lapte praf si de 3 ori pe zi baga-i sa suga lapte de la scroafa. In felul asta nu suprasoliciti scroafele si asiguri si cresterea buna a purceilor. Dupa 4 saptamani poti sa ii si intarci cu totul daca vrei...da musai cu mancare de calitatea I

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate