Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

beci zidit din piatra

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010
nu stiu unde as putea incadra subiectul asta , dar sper sa nu se supere nimeni daca deschid un subiect nou

incerc sa gasesc o solutie pentru un beci executat din piatra , cu o asigurare naturala a aerajului (primire/ cedare/ distributie a aerului)
de fapt ma intereseaza o reteta pentru mortarul cu care sa incheg piatra de zidarie , astfel incat aceasta sa permita realizarea fenomenului de mai sus
multumiri si astept sugestii !

Edited by azi_e_maine, 09 September 2010 - 10:21.


#2
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 azi_e_maine, on 9th September 2010, 11:21, said:

nu stiu unde as putea incadra subiectul asta , dar sper sa nu se supere nimeni daca deschid un subiect nou

incerc sa gasesc o solutie pentru un beci executat din piatra , cu o asigurare naturala a aerajului (primire/ cedare/ distributie a aerului)
de fapt ma intereseaza o reteta pentru mortarul cu care sa incheg piatra de zidarie , astfel incat aceasta sa permita realizarea fenomenului de mai sus
multumiri si astept sugestii !
Daca ai de unde cumpara bulgari de var nestins poti folosi asta,pui intre pietre var nestins sfaramat si cand este gata stropesti cu apa din belsug.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Scuze, dar eu inteleg ca vrei sa faci aerisire prin PIATRA? Pe udne trece aerul, trece si apa; nu cred ca s-a gandit cineva sa faca beci cu pereti porosi...

Eu am de beton, dar am facut 4 aerisiri, la una dintre ele e si un ventilator cu temporizator; merge!

#4
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 Courage, on 9th September 2010, 12:19, said:

Scuze, dar eu inteleg ca vrei sa faci aerisire prin PIATRA? Pe udne trece aerul, trece si apa; nu cred ca s-a gandit cineva sa faca beci cu pereti porosi...

Eu am de beton, dar am facut 4 aerisiri, la una dintre ele e si un ventilator cu temporizator; merge!
Intre betoane nu exista microclimat sanatos si natural cu nicio climatizare sau ventilare,prietenii (bautorii de vin) stiu de ce....

#5
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010
vreau sa fac ceva asemeni pivnitilor stramosilor nostrii , iar legat de
- rezistenta ..o consolidez cu stalpisori si centuri
- excesul de apa o sa fie preluat cu o pompa cu plutitor ..in zilele cu ploi mai puternice
iar nivelul de apa e cu vreo 2 m fata de fundul beciului (din verificarile de la fantana si din spusele vecinilor )
-plus o gura de aersire de la ext.

deci, problema ar fi de reteta de mortar cu care sa leg pietrele ..o reteta care sa mi asigure si o priza buna , cat si de climat natural

o chestie interesanta gasita http://hidroizolatii...roizolatii.html
un mortar care cica ar avea un rol destul de bunicel , in contact cu apa inchide porii /proces de etansare ...iar la disparitia umiditatii isi deschide porii , lasand practic loc unei "respiratii" ale alimentelor pe care le depozitez in pivnita
hmm interesanta chestie , dar nu stiu daca e chiar eficient in toata treaba asta

Edited by azi_e_maine, 09 September 2010 - 12:55.


#6
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010
un aditiv la mortarul pe baza de ciment http://www.aquastop....nica_Radmyx.pdf
cica prin procesul de osmosa va reactiona cu cimentul din compozitia mortarului , formand o bariera de cristale , care chipurile nu lasa apa sa treaca dar permitand eliminarea umiditatii/apei in exces dinspre interior - exterior si o trecere a  aerului ...o respiratie naturala
interesanta si asta

Edited by azi_e_maine, 09 September 2010 - 13:09.


#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,578
  • Înscris: 10.05.2007
Adeziunea intre pietre o faci cu mortar m100, banuiesc ca-i sti reteta, in care bagi cc83.
La final, pe partea exterioara finisezi rosturile cu wh2o, care e bun si ca adeziv si ca hidroizolant.
Rosturile vor fi destul de subtiri 5-7 cm deci va permite o respiratie naturala a peretelui, plus ca-ti asigura o hidroizolatie cat se poate de buna.
Vezi ca wh2o e cu ciment alb si daca-l dai mai gros de 1cm crapa, dar banuiesc ca nu trebuie sa-ti mai precizez.

#8
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010

 Astrul, on 10th September 2010, 01:51, said:

Adeziunea intre pietre o faci cu mortar m100, banuiesc ca-i sti reteta, in care bagi cc83
nu ma ajuta cu nimic cc83 http://www.ceresit.r...isa_tehnica.pdf  , poate putin http://www.ceresit.r...isa_tehnica.pdf
insa ce ma intereseazeasa , e un produs care sa ajute la formarea procesului de osmoza , cum e aditivul ala de la aquastop

 Astrul, on 10th September 2010, 01:51, said:

La final, pe partea exterioara finisezi rosturile cu wh2o, care e bun si ca adeziv si ca hidroizolant.
asta ce mai e? vreo marca de whisky? si cum sa mai faci ceva pe partea exterioara ...acolo va fi peretele de pamant

 Astrul, on 10th September 2010, 01:51, said:

Rosturile vor fi destul de subtiri 5-7 cm deci va permite o respiratie naturala a peretelui, plus ca-ti asigura o hidroizolatie cat se poate de buna.
cam mult 5-7 cm

notiunea care sta la baza realizarii unei astfel de pivnite/crame/beci ..e impermeabilizare osmotica..deci trebuie gasit un produs care sa si faca treaba in acest proces si la un pret acceptabil
am sa caut produsele din aceasta gama , dupa care am sa le postez aici , poate va dati si voi cu parerea

http://hidroizolatii...oc/KRISTEAU.pdf
http://hidroizolatii...TERSEAL 501.pdf
http://www.ceresit.r...isa_tehnica.pdf

Edited by azi_e_maine, 10 September 2010 - 09:40.


#9
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 azi_e_maine, on 10th September 2010, 10:21, said:

nu ma ajuta cu nimic cc83
Solutia mea era una antica,liantul cu care s-au construit si turnurile de aparare....

Edited by bricolator, 10 September 2010 - 10:54.


#10
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010
spuneti domnu bricolator ..care ar fi liantul cu pricina ..sa-l putem diseca in doua
sar-mana pentru initiativa de ajutor !

Edited by azi_e_maine, 10 September 2010 - 10:57.


#11
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007
http://www.isomat.gr...-product-flyer/

http://ro01.webdms.s...o?documentID=81

Nu poate exista "respiratie naturala" a peretilor unui beci atat timp cat avem etanseitate totala a fetei exterioare.
Altfel, nu vad cum ar putea "respira" un perete .... in sol (un mediu umed).
Inclusiv piatra va trebui etansata, nu doar rosturile - vezi sealer-ul lui Matzu (insa pt un beci ai nevoie de ceva mai "heavy-duty")

Materialele poroase absorb umiditate deci au nevoie de etansare. Asadar degeaba faci un perete "cu plamani" daca mediul in care il zidesti si in care "traieste" e unul umed si chiar mai mult ii etansezi fata exterioara.

Risti din "respiratie naturala" sa transformi beciul in mucegai si umezeala.

Edited by lifestyle2000, 10 September 2010 - 11:20.


#12
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010

 bricolator, on 10th September 2010, 11:52, said:

Solutia mea era una antica,liantul cu care s-au construit si turnurile de aparare....

de ex. mortarul folosit pentru realizarea zidurilor de la cetatea neamtului , a avut in componenta
- var hidraulic (var obtinut prin arderea marnelor , avand proprietatea de a se intari in apa, putand inlocui cimentul)
- nisip
- microprundisuri
- caramida sfaramata
- praf de mangal (carbune vegetal)

buun...deci varul e mai permeabil si flexibil , iar suplimentarea cu ciment ar duce la o rezistenta sporita =>permebilitate+flexibilitate+rezistenta
mangalul e un carbune obtinut prin arderea lenta si incompleta a lemnului ...buun la ce ar ajuta acest mateial ? oare la o asa zissa filtrare/curatare a aerului ? fiind cunoscute metodele(babesti) de curatare a foselor (taranesti) cu unele tipuri de carbune .
oare ce ar mai trebui analizat sau ce putem extrage(ca idee) din reteta mortarului povenit de la stramoshii nostrii ...oare ne putem ajuta de anumite materiale si altele sa le compensam cu ce e in prezent ?

concluzia mea ar fi una si mare : varul ofera rezistenta-protectie/flexibilitate/permeabilitate/cap. de respiratie + mangalul cu rol purificator al aerului
gresesc cu ceva ?

Edited by azi_e_maine, 10 September 2010 - 12:59.


#13
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

gresesc cu ceva ?
Explicam mai sus  :D

Un beci care "respira" prin pereti, hidroizolat in totalitate, "ingropat" intr-un mediu cu umiditate (aka pamant) e ... utopic.

Edited by lifestyle2000, 10 September 2010 - 13:08.


#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,833
  • Înscris: 17.03.2008
La mine in zona (Voinesti, Dambovita) exista foarte multe beciuri realizate din piatra pentru depozitarea merelor.. Tata are doua unul din piatra si unul din beton situate la ditanta de 10 m unul de celalalt. Cel din piatra aredimensiunea 6x6m iar cel din beton 10x5m. Cel din beton este construit in '90, cel din piatra este construit in '60. Cel din piatra are ca liant mortarul cu var si ciment (din pacate cei care l-au construit nu mai traiesc). Cel din beton are un aer uscat, in beciul din piatra merele se mentin mai bine. Ambele beciuri sunt pozitionate la fel si au deasupra case.

#15
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010
am precizat din start ca nivelul apei e sub fundul beciului , deci nu am treaba cu o structura intr un mediu total umed
doar anumite perioada ploiase imi pod dauna pentru ceva timp , o umiditate crescuta
iar solulul nu e unul argilos (banuiec ca de lucrul acesta tineau cont si stramoshii nostrii ..ca doar nu erau prosti sa-si construiasca beciurile/pivnitele in argile/maluri de pamant) ...astfel ca apa mea devine circulabila , nu una statatoare
iar perioadele trecatoare eu zic ca fac fata cu brio acestor treceri ...pentru ca, chiar aceasta respiratie/permeabilitate/inchidere a capilaritatii , le face sa se comporte asemeni fenomenului de regenerare/revenire la starea initiala ...deci trece apa in interior ..o colectez si o arunc afarafolosind pompa cu plutitor ..ramanand ca peretii sa si revina la normal , tocmai prin componenta si proprietatile materialelor componente
zic si eu

 lifestyle2000, on 10th September 2010, 14:06, said:

Un beci care "respira" prin pereti, hidroizolat in totalitate, "ingropat" intr-un mediu cu umiditate (aka pamant) e ... utopic.
aia e problema ca respira doar cand ajunge la un aer nesaturat i
iar la aceasta contribuind cu brio si temperatura solului ..de la cota amplasarii beciului

Edited by azi_e_maine, 10 September 2010 - 13:29.


#16
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

astfel ca apa mea devine circulabila , nu una statatoare
iar perioadele trecatoare eu zic ca fac fata cu brio acestor treceri ...pentru ca chiar aceasta respiratie/permeabilitate , le face sa se comporte asemeni fenomenului de regenerare
Le-ai ametit de nu mai inteleg nimic.  :lol:

Plecand de la premisa ca vrei sa elimini umezeala din beci printr-o "respiratie naturala" si nu sa o acumulezi in interior:
Se pune problema unei "respiratii" adica unui transfer de vapori dintr-un mediu mai umed intr-un mediu mai putin umed.
Intrebare: pamantul din jur crezi ca e mai putin umed decat beciul pt a favoriza transferul interior->exterior ?
Vaporii "sunt antrenati" de diferentele de presiune.
Intrebare: in interiorul beciului ai presiune mai mare decat in exteriorul lui, in pamant?

Nu conteaza daca ai sol argilos/nisipos etc. hidroizolatia e necesara.
Luam solul nisipos, nu acumuleaza umezeala ca cel argilos insa apa de ploaie se "prelinge" in jurul beciului tau iar peretii permeabili o vor absorbi ca un burete si de acolo pana la "ciupercarie" nu mai e mult.

Presupun ca vrei sa elimini umiditatea din beci nu sa o acumulezi inauntru nu?
Tu vrei sa permiti infiltratii in pereti ca apoi sa acumulezi acea apa si sa o elimini cu o pompa la exterior?
Nu mai bine opresti apa "la sursa" ?

Quote

ramanand ca peretii sa si revina la normal , tocmai prin componenta si proprietatile materialelor componente
Tocmai asta e problema ... ca nu prea isi vor reveni "la normal".
Uscarea peretilor beciului tau presupune:
- ca ei sa nu mai "traga" umezeala din exterior (asta inseamna ca solul sa fie super-uscat, teoretic e posibil doar vara poate nici atunci, in sezonul toamna-primavara, adica in 80% din timp el e umed - nu trebuie neaparat sa ai presiune hidrostatica)
- climatul interior sa fie uscat ca peretii sa poata ceda acea umezeala in interior (adica sa se usuce in interior)
Acum problemele: solul e umed in mare parte din an, peretii acumuleaza umezeala in 80% din timp si nu poate sa o cedeze in restul de 30% fiindca si umezeala interioara din beci e la cote ridicate. Cand toata umezeala asta ajunge la saturatie ... incepe distractia.  ^_^

Edited by lifestyle2000, 10 September 2010 - 13:38.


#17
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010

 lifestyle2000, on 10th September 2010, 14:29, said:

Le-ai ametit de nu mai inteleg nimic.  :lol:

nici eu :D  ..da i dam inainte poate iese ceva :))))))))


 lifestyle2000, on 10th September 2010, 14:29, said:

Cand toata nebuneala asta ajunge la saturatie ... incepe distractia.  ^_^
la mine e deja distractie , de la fiica mea , care ma calareste de dimineata  ...n-are stare o secunda
i am zis ca am ajuns la "ssaturatie" da tot nu vrea sa ma inteleaga :)))

Edited by azi_e_maine, 10 September 2010 - 13:31.


#18
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 14.07.2010

 lifestyle2000, on 10th September 2010, 14:29, said:

Tu vrei sa permiti infiltratii in pereti ca apoi sa acumulezi acea apa si sa o elimini cu o pompa la exterior?

m-am facut neanteles , ar fi vorba de apa infiltrata prin partea de jos , unde nu se va turna nimic ..doar piatra +drenuri perimetrale interioare +o mica basha..si de posibila umiditatea de pe pereti

eu am ramas cu gandul la compozitia aia de mortar : de rolul varului si al mangalului
de ex. la mangal ..e un carbune din lemn ars , fiind in stare de praf , acesta si ar pastra efectul de crestere in volum , in contact cu apa ?
nu cumva , il poate ajuta pe var sa-si inchide porii , chiar in momentele de umiditate ?
zic/gandesc si eu cu voce tare ..nu dau cu paru'  :rolleyes:

recunosc ca ma depasesc anumite notiuni de higrotermica , tocmai de aia am si deschis subiectul acesta ..sa primesc si eu anumite pareri /sfaturi
asa ca fiti ingaduitori cu mine  :worthy:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate