Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#919
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"1500 lei pe vreun "storcator" de marca"
"M-am lamurit ca nu-si merita banii si lucreaza la fel cat un storcator ieftin luat de la rusii"
Si Trabantul este masina DAR niciodata nu va merge ca Mercedesul !
Nu poti compara un storcator rusesc cu motor ce poate taia lemne , cu un consum exagerat, cu 20K rot/min + , cu un zgomot infernal , cu aruncari de suc pe toti peretii , cu un disc de razuire facut dintr-un material ce poate fi folosit la slefuit piatra cu o scula adevarata . Numai la diferenta de vitamine ce rezulta intre cele doua si deja rusul pica grav , ce scoate un storcator savietchi saiuz este de domenil sf-ului , o zama colorata cu usor gust de fructe.
Mergi la o reprezentare prin Mall cind se face si gusta odata sa vezi ce spui dupa aia .
La electrocasnice rusii faceau scule balsoi, motoare super puternice, ax de antrenare cit cardanul de raba, fir de conectare la 220 folosit la legaturi subterane , gros si tapan, ce ai vrea sa se strice la el ? si carcasa de la un amarit de ventilator de camera era din otel , cu pala cu tot aveai imresia ca trebuie sa cari o turbina de avion . Aspirator am avut si eu un Uralet , zgomot mult eficienta minima , am un AEG vampyr multi de vreo 10 ani, pui faina sub covor si dupa ce treci odata dispare faina - forta de suctiune e importanta , ce in mm coloana mercur nu cit de greu si cit costa sacul conteaza ... un Philips model nou de 750W ti-l imprastie pe rusnac desi are mai putin de jumatate din putere datorita cercetarii turbinei de suctiune . Intram in prea multe amanunte tehnice dar niciodata o scula ieftina ruseasca nu va ajunge la randamentul unui storcator axial de firma !

Edited by xilo, 12 July 2015 - 22:18.


#920
kingsky

kingsky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,227
  • Înscris: 07.07.2015

View Postggelu, on 07 iulie 2015 - 10:18, said:


A facut cineva suc de rodie sau rubarbar ?
da ...in combinatie cu mere ...mi-a placut

#921
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Suc de rodie. Insa vezi ca bobitele trebuie scoase inainte.

Attached Files



#922
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postnelu1086, on 12 iulie 2015 - 15:07, said:

NU MAI SUNT nebun sa dau 1500 lei pe vreun "storcator" de marca.
M-am lamurit ca nu-si merita banii si lucreaza la fel cat un storcator ieftin luat de la rusii din pietele romanesti sau din Chisinau. Nu de la chinezi !

Fiecare cu parerea lui...cum spunea un coleg mai sus nu poti compara trabantul cu mercedesul sau in cazul de fata Lada cu mercedes.
Eu am ajuns la concluzia ca sunt prea sarac sa imi cumpar lucruri ieftine.
Am un robot de bucatarie Philips care are storcator de fructe, blender, masina de tocat si de maruntit/feliat - acum nu am sa fac comparatie intre sucul facut la hurom si sucul facut de philips vreau doar sa spun ca dupa cateva utilizari am observat ca presorul a fost ras si el de cutite pana nu a mai ramas nimic din el, a ros sita locasul in care sta.... si credeti-ma ca a fost montata corect... asa e cu all in one.

#923
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postkingsky, on 13 iulie 2015 - 19:56, said:

da ...in combinatie cu mere ...mi-a placut

View Postdanrogo2001, on 14 iulie 2015 - 08:30, said:

Suc de rodie. Insa vezi ca bobitele trebuie scoase inainte.

Multumesc . Ma interesa cu  ce  storcator ati reusit .
Chestia aia cu scosul semintelor ...... cred ca ramane pentru la pensie .

Edited by ggelu, 15 July 2015 - 10:47.


#924
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Saptamana asta trebuie sa iau o decizie - Panasonic MJ-L500 vs. Hurom HE. Ma razgandesc alternativ, intre ele, de aprox. 3-4 ori pe zi Posted Image.

Asa, din citite, vazute si-auzite... ar fi "pro" Panasonic:
- ceva mai compact
- turatie 45 rpm vs. 70 rpm (desi la valori de astea, deja am dubii daca se mai simte diferenta)
- accesoriu pt. preparare fructe inghetate etc.
- ceva mai ieftin (marginal, dar situatia-i de asa natura incat efectiv fiecare leu conteaza)

"Pro" Hurom:
- model mai "matur", perfectionat in timp; mai usor de gasit pareri si review-uri
- doua site in pachet (pt suc, smoothie-uri etc)
- (sa zicem)... brandul, mai "specializat" si cu mai multa experienta in stoarcerea prin presare, desi personal (si, deci, strict subiectiv) nu reusesc sa-mi alung senzatia ca tot Panasonic imi da mai multa incredere.

Am gasit foarte putine pareri despre Panasonic. Un review destul de amplu (ma rog, in germana) este aici. In rest, fiind un model relativ nou, probabil ca toti potentialii cumparatori fac ce fac si eu - se scarpina in cap intrebandu-se: dom'le, oare sa ma incred in mintea japonezilor astora, sau sa merg pe calea batuta de atatia altii (Hurom, Kuvings, Omega, Biochef-Triochef, Sana-Nana-Banana etc...)

Poate vreun detinator de Hurom HE sa confirme cum si din ce este construit axul melcat? Din imagini si filmulete rezulta ca e un fel de rasina sau plastic, ca la pretul lui ma indoiesc ca e Ultem d-ãla ºmecher Posted Image. Dar cum sunt prinse in "melc" axele din capete, care vin in lagare? Presate? O poza, eventual...? (saru' mâââna...!) La Panasonic melcul pare a fi din doua bucati - otel masiv + plastic (vezi pozele din review-ul nemtilor), ceea ce poate sa fie un avantaj sau un dezavantaj, functie de cat de bine sunt prinse intre ele...

Opinii, sfaturi? Alte sugestii de ultim moment? Modele mai scumpe nu prea as vrea, ca e in plan si o masina de spalat vase asa ca bugetul e strans tare. (si-asa, cand ma gandesc ca storcatoru' o sa coste aproape cat MSV... don't get me started Posted Image )

#925
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postggelu, on 14 iulie 2015 - 19:40, said:


Chestia aia cu scosul semintelor ...... cred ca ramane pentru la pensie .
Apropo de scosul semintelor :  am cules coacazii din curte si hai sa facem  dulceata .   Gasim prima reteta pe 'net : se pune zahar , apa ..bla...se amesteca / fierbe ....bla ....apoi se scot semintele de coacaze cu un ac Posted Image .... mai departe n-am mai citit Posted Image  .  Dar de curios am  trecut la reteta vecina de " dulceata de capsuni " sa vad daca si acolo se scot semintele .  La capsuni nu se scot Posted Image !

#926
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"ma indoiesc ca e Ultem d-ăla şmecher"
Este din ultem si otel inoxidabil , era si un filmulet pe youtube cu test de rezistenta , efectiv da cu un ciocan de vreu kilogram in el si in carcasa suport , da fara mila si cu greu reuseste sa sparga carcasa , melcul abea il indoaie pe ici pe colo.
Panasonic prin prisma pretului si a firmei care inca nu s-a dat cu chinezii prea tare - fara review-uri concludente as sta in banca mea
Hurom - ei au inventat sistemul, fabrica doar storcatoare , divizia cercetare axata doar pe stors , review-uri in toate colturile lumii , garantie , reprezentanta, piese rapid aduse originale la preturi foarte bune .

#927
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
subscriu la ce spune colegul xilo mai sus...toata gama Hurom are melcul si sita din ultem ...vorba ia "d-ăla şmecher"

#928
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Acuma divaghez, dar am cateva curiozitati care n-au legatura cu alegerea mea - ma refer la faza asta cu "sita din Ultem". Din cate inteleg, acuma fara misto, Ultem-ul asta e un fel de plastic mai dur. In TOATE pozele pe care le vad, ori sunt eu chior, ori zonele de SITA propriu-zise - altfel spus, "portiunile cu gaurele prin care iese sucul" - sunt din inox, frate! (presupun ca ultem-ul NU este argintiu-cromat la culoare). Si atunci, ce anume este din Ultem? Inelele negre dintre sectoarele de sita? Atunci inteleg pozele; dar care e rostul... n-ar fi mai simplu sa o faca toata din otel? Am inteles ca el ca material e foarte rezistent, dar nu cred ca o piesa cu imbinari alternative, otel-ultem-otel-ultem e mai solida decat o piesa rigida din otel.

Si aceeasi intrebare (retorica) o am si referitor la axul melcat. Oricat ar fi de rigid Ultem-ul, ma indoiesc ca rezista mai bine decat un ax de otel inoxidabil, cum e la masinile de tocat carne. Si atunci sunt curios, de ce-l folosesc? Ca sa minimizeze oxidarea sucului in contact cu metalul? Exclus zic eu, avand in vedere ca sita prin care se stoarce efectiv, este ea insasi metalica. Ar fi prea scump sa faca toate piesele alea din otel masiv? Pai daca materialele astea exotice sunt mai ieftine decat inoxul, de unde mai vine costul asta imens al unui astfel de storcator? Ca ar fi vorba de cateva sute de grame de otel, nu o tona... Posted Image

#929
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sita este combinatie inox+ultem pentru preluare anumitor forte de compresiune , inoxul la acea grosime prezinta anumite deformatii daca ne referim la punctul de impingere al fructului pe sita , apar forte destul de mari mai ales la radacinoase.
Axul este din ultem si nu din inox cum bine ai specificat oxidarea si aderenta fructelor moi de ax , dupa achizitie vei fi mirat de usurinta cu ce se desprind resturile de partile de ultem ale aparatului, efectiv sub jet de apa fara perie cureti 90% din subansamble, cel mai mult trebuie insistat la gaura de evacuare a resturilor care este mai alambicat proiectata si are un dop de silicon ce trebuie deschis pentru curatare cu peria din dotare de multe ori.

Edited by xilo, 15 July 2015 - 14:43.


#930
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Multumesc tuturor pentru opinii.
Dupa multa chibzuiala, sub un impuls de moment zarurile au fost aruncate: suntem fericiti posesori de slow juicer Panasonic MJ-L500.
Luat de-aici (daca nu-i voie de zis, imi cer scuze si rog un moderator sa stearga link-u'), 1066 RON cu tot cu transport. Intrebat telefonic despre garantie - aceasta e asigurata direct de importatorul oficial. Sper sa nu fie probleme. Livrare OK prin Fan Courier, primit azi.

Pus pe treaba si facut suc(uri) in diverse combinatii din mere, morcovi, sfecla, lime, portocale, grapefruit roz.
Cateva prime impresii intr-o ordine complet aleatoare:
- E mic Posted Image Cumva ma asteptam sa fie mai mic decat pare in poze, dar tot m-a surprins. Pe langa Bosch-ul centrifugal, zici ca-i din casuta papusilor.
- Imi place ca toate piesele din cauciuc (care presupun ca sunt cel mai rapid predispuse la imbatranire) sunt demontabile si (sper!) disponibile spre achizitie separat.
- Stoarcerea propriu-zisa merge surprinzator de rapid, practic comparabil cu un centrifugal. Unde pierzi mai mult timp, e la maruntirea ingredientelor.
- Randament bun: ~750-800g mere => ~600ml suc; 2 grapefruit-uri roz, medii (~12-13cm diametru) => 400ml suc. In masura timpului disponibil, o sa fac si niste masuratori mai detaliate, caci sunt chiar curios.
- Sucul de mere e intr-adevar mai bun decat cel de la un centrifugal; tot mai apare un pic de spuma deasupra, dar mult mai putina. Intr-adevar, nu se separa asa de repede pulpa de zeama (nota: sincer sa fiu, pe mine nu ma deranja asa de tare separarea aia nici la centrifugal, cata vreme sucul il tineam in sticle; ca daca era prea "separat", aplicam metoda high-tech de a scutura sticla...)
- Si restul sucurilor facute azi sunt ireprosabile; la morcovi si sfecla nu prea am mare lucru de comentat, caci acolo si centrifugalul Bosch se descurca binisor, la citrice in schimb e alta poveste, intr-adevar merita.
- Curatarea e OK, totusi sita e intr-adevar un pic mai "fiddly" de curatat decat la centrifugal, tre' sa stai s-o bibilesti un pic mai mult.

Sunt foarte curios sa mai incercam si alte chestii; in masura timpului (care, din pacate, cam e o problema...) o sa incerc sa revin cu amanunte, poze, un review mai amplu pentru cei carora le-ar putea fi util... etc etc.

In ultra-rezumat, prima impresie e ca, in comparatie cu restul pietei storcatoarelor lente/melcate, isi merita pretul.

Edited by Mircea_jr, 18 July 2015 - 23:07.


#931
leomar

leomar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.07.2010
Doamne ajuta! Sa va bucurati de el si sa va aduca multa sanatate! Ati luat o decizie foarte buna!
Sa ne tineti la curent cu ce poate "voinicul", pentru ca la pretul asta arata bine.

#932
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007

View Postleomar, on 19 iulie 2015 - 09:12, said:

Doamne ajuta! Sa va bucurati de el si sa va aduca multa sanatate! Ati luat o decizie foarte buna!
Sa ne tineti la curent cu ce poate "voinicul", pentru ca la pretul asta arata bine.

Mersi frumos de urari! Posted Image Sper si eu ca decizia sa fi fost una buna. Trebuie sa recunosc ca pretul a fost un argument semnificativ; diferenta nu era mare, dar in acest moment, asta e situatia la noi, conteaza fiecare leu. Sper sa nu regret ca nu am ales Hurom; am mizat totusi pe renumele firmei Panasonic, chiar daca nu-s specializati in storcatoare. Om trai si om vedea; deocamdata se comporta OK, acum ramane de vazut cum tine la "tavaleala"...

Alte cateva idei pe care le uitasem ieri, tot in ordine aleatoare:
- Desi indraznisem, timid, sa-mi fac sperante in adancul sufletului... totusi, e made in China. Oh well, asta e... Posted Image
- Daca lasi dopul tubului de suc deschis, astfel ca sucul din orice bucata de fruct presata sa picure imediat in cana, la mere si sfecla se formeaza, totusi, un pic de spuma deasupra, iar cana din dotare NU are separator de spuma. S-ar putea sa folosim cana cu separator de la batranul Bosch (care oricum ramane de rezerva), dar o solutie alternativa pe care am remarcat-o, ar fi sa tii dopul ala inchis pana cand bolul de pe storcator se umple 50-60-70%, apoi sa-i dai drumul deodata in cana; astfel, cantitatea de spuma e mult mai mica, practic neglijabila;
- Spre deosebire de un centrifugal, unealta pentru impingerea bucatilor in storcator nu prea ajungi s-o folosesti; cat l-am "forjat" in aceste doua zile, n-a fost nevoie niciodata de ea, axul melcat isi "trage" de unul singur materia prima, in ritmul propriu. Presupun ca asa e la orice slow juicer de asta vertical...
- Pulpa evacuata, la mere, morcovi, sfecla etc, este comparabil de uscata cu cea ramasa de la Bosch-ul centrifugal.

N-am facut nimic nou azi; zilele astea o sa incercam niste ananas, kiwi, nectarine si om mai vedea noi ce. O sa incerc sa-i dau si niste frunze, sunt foarte curios daca e bun de ceva si la capitolul asta mai delicat.

Va tin la curent...

#933
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Salut,

Ai putea sa-mi spui cam cat zgomot face?

Stiu ca e greu de spus exact. Ceea ce unuia i se pare silentios altuia i se pare zgomotos.

E aproape silentios/nu-l auzi?

Sau face galagie dar suportabil?

Am vazut pe youtube o comparatie intre un Omega VSJ843 juicer de ultima generatie (aproape ca nu-l auzi) si un alt Omega generatia precedenta VRT400 (se auzea clar mai tare).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NZ2ZjXWN4HY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MBI, 20 July 2015 - 15:11.


#934
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
@MBI: Posted Image Nu stiu ce comparatie sa folosesc, ca sa nu te induc in eroare. Este clar audibil, nu l-as clasifica in categoria "de-abia il auzi". Totusi, "galagie" e un termen prea dur. In timp ce stau langa el si fac suc, pot vorbi cu cineva care sta la cativa metri distanta, fara sa ridic deloc vocea.

Turatia este de 43 rpm (ca si la Omega VSJ843, cel nou/silentios din clip), insa antrenarea lamelelor de stergere se face ca la VRT400 (cel vechi), printr-un sector dintat din partea de jos a axului. Fac referire la astea doua trasaturi, caci despre ele vorbea nenea din clip ca influenteaza, printre altele, nivelul de zgomot.
Comparat cu cele din clip, desi e dificil de judecat cum se auzea la fata locului vs. ce a captat microfonul camerei, totusi as zice ca e mai aproape de cel relativ zgomotos.

===

Macar prin tehnologii de insonorizare, si alte fineturi de astea care ofera confort, sa se justifice cumva preturile acestor storcatoare... caci sincer, si acum, in calitate de posesor, trebuie sa spun ca imi mentin umila parere - dpdv strict tehnic, storcatoarele astea lente sunt printre cele mai "overpriced" electrocasnice. Nu judec daca "merita" sau "nu merita", aia e la aprecierea fiecaruia, si nici nu contest faptul ca rezultatele (cantitatea/calitatea sucului) sunt foarte OK.

Zic doar, cu titlu de curiozitate, ca o opinie - repet - strict tehnologica/inginereasca, ca tot nu vad ce ar putea justifica un pret de 4-500 Euro (sau chiar mai mult!) pentru asa o scula. Stiinta si ingineria implicate in proiectare? O fi, dar nu ma pot abtine sa privesc in context: 2000 RON costa, spre exemplu, o masina de spalat vase sau rufe din gama superioara, sau o combina frigorifica destul de serioasa. Aparate incarcate de tehnologie: pompe, motoare, compresoare, controllere electronice, senzori, izolatii etc etc etc. Comparate cu... cu ce? un motoras de 150W, un reductor cu 2-3 roti dintate, o sita si-un ax spiralat? Hm. Posted Image

Dar ma rog, pretul presupun ca-i dat de raportul dintre cerere si oferta pe piata...

In fine, ca sa nu fiu doar carcotas, o sa zic ca am facut in dimineata asta suc de ananas: doua fructe, curatate si maruntite, in total 1,8kg netto de cubulete. Din care au iesit aproape 1,5 litri de suc (o sticla de 1,5 aproape plina - minus "doua degete"). Am mai facut "la pahar", suc din niste nectarine si kiwi, fara sa masor cantitatile. Toate au iesit din nou, de calitate exceptionala, consistente, delicioase, cu extrem de putina spuma si fara a suferi de fenomenul de separare a pulpei. Deci absolut nimic de comentat dpdv al calitatii.

Am facut si o poza, comparativ cu o sticla de 1,5 litri de apa minerala - ca sa intelegeti ce vreau sa spun prin "e micut" Posted Image

Attached File  IMGP2058.JPG   645.84K   56 downloads

#935
MBI

MBI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 15.08.2007
Mersi mult de informatii.

Intr-adevar sunt scumpe aceste storcatoare fata de ce tehnologie au in ele.

M-ar tenta si pe mine unul. Din ce am vazut as avea urmatoarele optiuni (in ordinea pretului):

Panasonic MH-L500 1050 ron

Hurom HE 1400 ron

Hurom HH 1650 ron

Omega VRT352F 1650 ron

SlowStar SW-2000Tribest 1750 ron

Hurom HH Elite 2000 ron

Omega VSJ843 2050 ron.

Ma gandesc ca 2000 de lei sunt ceva bani.

Sunt tentat sa iau si eu Panasonicul. Doar sa fie fiabil.

Restul diferentelor (zgomot, cat suc scoate, etc) nu cred ca merita diferenta.

Si mai difera si garantia (2 ani vs 5 ani vs 10 ani) si daca se gasesc piese si cat de usor. In afara am vazut ca Omega are 15 ani garantie. Asta e de apreciat.

Zic si eu. Poate altii au incercat mai multe modele si ne pot spune mai multe detalii.

Edited by MBI, 21 July 2015 - 19:02.


#936
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"sunt scumpe aceste storcatoare fata de ce tehnologie au in ele"
Au tehnologie foarte avansata in ceea ce priveste materialele folosite, motoare DC , inox etc .
Crezi ca iesi mai ieftin cu un cutit Nesmuk Janus ? care este doar un cutit dar costa 2700 lei plus o piatra de ascutit ce trece de 900 lei ...

"altii au incercat mai multe modele"
Greu de gasit, am cautat si eu inainte de a cumpara si efectiv m-am dus din doasca in doasca pe fiecare producator si am cautat pe site-uri de la nemti ca aia stiu ca nu curata oua la nimeni , ori e da ori e ba.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate