Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#901
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
dupa ce am stat cateva luni in dubii cu privire la achitionarea unui Hurom am luat acest "minunat" Heinner Slow Juicer Vita Blue 150SS.... in 2 ore am fost cu el inapoi la magazin :))
acum nu stiu cum spun colegii aici pe forum ca le face suc dar ce am luat eu facea cel mult un piure de fructe:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IzzwGydINmg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum stau si ma gandesc daca sa iau un HE sau un HH...tot am cautat daca se merita diferenta de pret intre ele pana s-a scumpit si HE-ul :)

#902
ArualL

ArualL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2014
Si la Hurom  tot cam asa iese din mere - eu am HH Elite. Din ce am citit la pareri  doar din 1-2 soiuri  iese suc mai clar .

Edited by ggelu, 06 July 2015 - 09:11.
citarea inutila a mesajului precedent


#903
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Si la Hurom  tot cam asa iese din mere"
Nu pot sa cred , poate s-a confundat gaura de evacuare ...
Intradevar conteaza soiul de mere dar in filmulet iese mil nu suc , asa ceva nu am intilnit la nici un soi din care fac suc, folosesc in general mere verzi . La banane iese ceva de genul prezentat in film.
La Hurom cu cit seria este mai avansata cu atit melcul e mai studiat , la seria ieftina de la ei pe care o am intradevar mai ramine prinsa cite o felie de portocala sau sfecla rosie , poate si din cauza ca inca nu cunosc bine succesiunea de fructe , ma mai documentez si scap si de mica problema .
Heinner Slow Juicer Vita Blue 150SS - dupa cite vad acest aparat este mai mult de design .

#904
ArualL

ArualL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2014

 xilo, on 06 iulie 2015 - 09:46, said:

"Si la Hurom  tot cam asa iese din mere"
Nu pot sa cred , poate s-a confundat gaura de evacuare ...
Intradevar conteaza soiul de mere dar in filmulet iese mil nu suc , asa ceva nu am intilnit la nici un soi din care fac suc, folosesc in general mere verzi . La banane iese ceva de genul prezentat in film.
La Hurom cu cit seria este mai avansata cu atit melcul e mai studiat , la seria ieftina de la ei pe care o am intradevar mai ramine prinsa cite o felie de portocala sau sfecla rosie , poate si din cauza ca inca nu cunosc bine succesiunea de fructe , ma mai documentez si scap si de mica problema .
Heinner Slow Juicer Vita Blue 150SS - dupa cite vad acest aparat este mai mult de design .

Nu, nu am confundat nimic: pur si simplu iese un nectar foarte gros (de-aia am scris "cam asa" si nu la fel, ca este mai mai subtire).  Adevarat ca nu erau mere verzi ! Cat despre ramas si  la HH Elite raman prinse diverse cateodata, dar, daca combinatia de fructe si gustul personal permite, se rezolva cu feliute de morcov intercalate cu fructele: ex la 3-4 portocale, 1 lamaie , putin ghimbir nici nu se simte 1 morcov. Asa cum bine ai spus, poti sa vezi pe parcurs cum si ce iti scoate mai bine, prin tot felul de combinatii ...

#905
ArualL

ArualL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.06.2014

 ArualL, on 06 iulie 2015 - 08:22, said:

Si la Hurom  tot cam asa iese din mere - eu am HH Elite. Din ce am citit la pareri  doar din 1-2 soiuri  iese suc mai clar .


Raspunsul nu era pentru dvs, domnule "ggelu". Daca eu am citit inutil mesajul anterior, bine ca m-ati luminat dvs, cu propozitia asta, fara nici o noima, fara inceput si fara sfarsit....

Edited by ggelu, Today, 10:11.
citarea inutila a mesajului precedent

Se subintelege ca atunci cand scrii un mesaj te adresezi celui care a scris mesajul anterior . Are rost citarea respectiva cand raspunzi punctual unor idei din mesajul cu pricina. ori ( in acesta caz) raspunsul tau e de o propozitie cu o singura idee. Nu am exprimat o idee  ci doar o justificare pentru  editarea mesajului tau. Aici nu am avut nici o opinie ci doar am incercat sa pastrez fluenta topicului .
Oricum imi pare bine ca sunt uneori de ajutor si ca pot aduna multumirile colegilor de forum.

Edited by ggelu, 06 July 2015 - 18:07.


#906
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 brawnie, on 05 iulie 2015 - 22:43, said:

dupa ce am stat cateva luni in dubii cu privire la achitionarea unui Hurom am luat acest "minunat" Heinner Slow Juicer Vita Blue 150SS.... in 2 ore am fost cu el inapoi la magazin Posted Image)
acum nu stiu cum spun colegii aici pe forum ca le face suc dar ce am luat eu facea cel mult un piure de fructe:  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IzzwGydINmg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acum stau si ma gandesc daca sa iau un HE sau un HH...tot am cautat daca se merita diferenta de pret intre ele pana s-a scumpit si HE-ul Posted Image

Superb ! Si cat a facut aparatul? La fel am patit si eu cu basina asta de Star-Light DPJ-800W. Al meu a costat 250 lei in decembrie 2014.

#907
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

 xilo, on 06 iulie 2015 - 09:46, said:

Intradevar conteaza soiul de mere dar in filmulet iese mil nu suc , asa ceva nu am intilnit la nici un soi din care fac suc, folosesc in general mere verzi . La banane iese ceva de genul prezentat in film.
Bananele nu au consistenta necesara pt a scoate suc din ele. Insa se pot amesteca cu suc la un blender si atunci se dilueaza. Insa combinatia fructe acide (mere) cu cele bazice (banane) e un chin pt digestie.
Eu unul m-am plictisit de stors, prea multa munca pt un pahar, mai ales la spalat. Am un philips bunicel, usor de folosit. dar cand e sa-l spal...

#908
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QlCMDEZW7yk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] aici se poate vedea ce se obtine cu Hurom , aproape toate fructele importante sunt prezentate - sustin cele prezentate , nu este marketing avind in vedere ca l-am testat acasa in fel si chip.
A se remarca diferenta de sunet a motorului intre Hurom si cel prezentat mai sus ca fiind "storcator", cautati la morcovi si vedeti cum alimenteaza in scirba storcatorul si nu poate sa-l blocheze .
Star-Light - sta-i polizor, flex, nu storcator , nimiceste tot ce e sanatos din fructe , bei zeama colorata cu gust de...

#909
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
de asta e mai bun un shake facut la blender sau fructul intreg si ai terminat balciul :)

#910
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Vara e bine asa cum spui : ai pepene, banane, capsuni, caise  ...fructe si legume moi.  In schimb iarna mai faci suc si din mere, sfecla,  ananas , morcovi  samd.
A facut cineva suc de rodie sau rubarbar ?

#911
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
din rodie la storcator nu e cam greu? poate cu ceva care preseaza, ca pentru citrice.

#912
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Nu comparati blenderul cu storcatoarele cu ax melcat, avantajul celor din urma este ca ai cu vreo de 6 ori mai multe vitamine care le blender si cele centrifugale se distrug datorita temperaturii degajate in timpul frecarii . Blenderul intradevar e mult mai rapid , aparent doar, pentru ca luind un exemplu, merele , trebuie decojite si scosi simburii - ceea ce la melcat le scoate automat afara . Cel melcat pierde la spalare , ca timp atribuit fata de blender care se spala rapid sub jet de apa fara perii si alte chesti.
Simburi de rodie am stors eu : dintr-o rodie coapta iese aproximativ 250ml suc , un suc cu o aroma deosebita iar resturile ies uscate . Hurom aproape ca nu simte ca stoarce ceva , merge lin si fara chin . Rubarbar nu am facut inca , trebuie sa cumpar de la lidl un 'maturoi" dinala sa vad ce gust are , patrunjel, papadie am facut , la papadie sa bei suc gol trebuie sa fi sinucigas Posted Image

Edited by xilo, 07 July 2015 - 11:50.


#913
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Intrebam ca Vitamaxul ( de buget ) a dat chix la astea .  Rodia taiata ( oarecum in jurul samburilor)   a blocat melcul iar fibra de rubarbar s-a incolacit si a blocat orificiile de suc si de evacuare. dupa experianta asta n-am mai incercat alte frunze verzi  .

#914
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 13.04.2007
Salutari. Sunt presat de familie Posted Image sa aleg un storcator lent, desi vechiul Bosch centrifugal inca mai merge. Ma rog... As vrea ceva cat mai ieftin deoarece erau in plan si alte achizitii, dar om vedea care-o fi pana la urma ordinea prioritatilor.

Intra in calcul Hurom HE, la aprox. 1400 RON daca am vazut bine. Ma voi documenta atent, nu mai cer informatii caci despre gama Hurom stiu ca s-a scris mult.
Cam asta ar fi limita superioara de pret, sincer n-as da mai mult pe un storcator decat daca m-ar convinge live ca face cine-stie-ce minuni.

Alta optiune la care ma uit luuuung... Posted Image ar fi Panasonic MJ-L500 - si aici as fi EXTREM de curios daca nu cumva s-a nimerit sa-l testeze careva. Arata binisor "pe hartie", in principiu as avea incredere in Panasonic cel putin la fel de mult cat as avea si in alt brand specializat pe storcatoare, si nu in ultimul rand e mai compact, ocupa putin spatiu, ceea ce, desi nu-i un criteriu de baza, e totusi un bonus important la cum mi-e amenajata bucataria...

Philips HR1880 nu ma tenteaza (nu prea sunt mare fan al firmei), Tefal ZC500 nici atat.

Alte idei / sugestii? Mersi frumos.

#915
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011
Salut, am vazut ca au aparut acum si niste modele noi, Biochef, le-am gasit pe evomag. Ce mi se pare interesant e ca la unele modele dau chiar garantie pe viata pentru motor. In rest, nu stiu, nu am incercat unu'.

#916
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Mi se par mie ca arata extact ca Hurom ( de diferite generatii ) ?

#917
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 xilo, on 06 iulie 2015 - 09:46, said:

"Si la Hurom  tot cam asa iese din mere"
Nu pot sa cred , poate s-a confundat gaura de evacuare ...
Intradevar conteaza soiul de mere dar in filmulet iese mil nu suc , asa ceva nu am intilnit la nici un soi din care fac suc, folosesc in general mere verzi . La banane iese ceva de genul prezentat in film.
La Hurom cu cit seria este mai avansata cu atit melcul e mai studiat , la seria ieftina de la ei pe care o am intradevar mai ramine prinsa cite o felie de portocala sau sfecla rosie , poate si din cauza ca inca nu cunosc bine succesiunea de fructe , ma mai documentez si scap si de mica problema .
Heinner Slow Juicer Vita Blue 150SS - dupa cite vad acest aparat este mai mult de design .
Heinner-ul cu pricina scotea totul absolut la fel, am incercat cu morcov, telina, etc si nu se putea bea sucul de atata pulpa.
Mi-a venit Huromul HH Elite in urma cu 3 zile....nu tare am avut vreme sa fac tot felul de incercari dar pot sa spun cu mana pe inima ca nu are nici o treaba cu minunea aia de Heinner, iar ce spune colegul mai sus referitor la sucul de mere...nu este adevarat am facut suc de mere delicios si era suc nu piure de mere - merele erau verzi. Aveam prin casa niste mere mai vechi, romanesti, din gradina care intradevar a iesit mai gros asa ca un nectar, dar la orice altceva am bagat in el a iesit totul super ok.

#918
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
NU MAI SUNT nebun sa dau 1500 lei pe vreun "storcator" de marca.
M-am lamurit ca nu-si merita banii si lucreaza la fel cat un storcator ieftin luat de la rusii din pietele romanesti sau din Chisinau. Nu de la chinezi !

Am o multime de electrocasnice mici rusesti si poloneze care s-au dovedit mai fiabile decat marcile consacrate:
- robot de bucatarie care toaca, mixeaza carnea si face carnati super, framanta si aluat, are si juice maker - 150 lei romanesti, luat din Chisinau ide nou, in urma cu vreo 10 ani
- rasnita de cafea care marunteste tot ce-i dai fara sa se blocheze (cafea, nuci, alune, zahar, piper, boabe de mustar, biscuiti) - 30 lei, din piata din Bucuresti
- blender vertical de mana cu cana si cu suport - impecabil, inox, doar 50 lei (luat din Chisinau in februarie 2014)
- aspirator rusesc de 1500 W cu filtre din hartie schimbabile si accesorii, la doar 80 lei  

Ok, poate ca nu arata asa de bine ca Philips, Braun, Siemens ori HH, dar sunt de 2-3 ori mai ieftine si chiar isi fac treaba cu succes.
Parerea mea.

Edited by nelu1086, 12 July 2015 - 15:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate