Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#415
Argie_Bargie

Argie_Bargie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.09.2012
Si totusi,nu a cumparat nimeni de la ristochef???Au niste blendere destul de ieftine in comparatie cu Vitamix si/sau Blendtec si arata exact ca ele.Ca sa nu mai zic ca au zi puterea de 1500w.
Doresc sa imi achizitionez un blender si asta mi-a facut cu ochiul :http://ristochef.ro/bar/blendere/vi9622-s.html sau  http://ristochef.ro/...befru01892.html
si un storcator ,dar aici e problematica.Nu stiu intre ce sa aleg intre cele gen Hurom sau http://www.rawveganm...o/oscar-alb! ?: (

Edited by Argie_Bargie, 05 September 2012 - 16:15.


#416
Andreea_Neagu

Andreea_Neagu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2012

 Argie_Bargie, on 05 septembrie 2012 - 16:12, said:

Si totusi,nu a cumparat nimeni de la ristochef???Au niste blendere destul de ieftine in comparatie cu Vitamix si/sau Blendtec si arata exact ca ele.Ca sa nu mai zic ca au zi puterea de 1500w.
Doresc sa imi achizitionez un blender si asta mi-a facut cu ochiul :http://ristochef.ro/bar/blendere/vi9622-s.html sau  http://ristochef.ro/...befru01892.html
si un storcator ,dar aici e problematica.Nu stiu intre ce sa aleg intre cele gen Hurom sau http://www.rawveganm...o/oscar-alb! ?: (

storcatorul dupa rawveganmall.ro este de fapt de la quark.vezi ca i-l poti gasi mai ieftin pe eldorplant.ro. eu am cumparat pt bebe si sunt f multumita.

Edited by Andreea_Neagu, 19 September 2012 - 13:27.


#417
Argie_Bargie

Argie_Bargie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.09.2012

 Andreea_Neagu, on 19 septembrie 2012 - 13:25, said:

storcatorul dupa rawveganmall.ro este de fapt de la quark.vezi ca i-l poti gasi mai ieftin pe eldorplant.ro. eu am cumparat pt bebe si sunt f multumita.

Multumesc Andreea.
Ce ma enerveaza pe mine e ca nu gasesc un site vegan care sa aiba cele mai mici si bune preturi.Pe unul gasesc goji ieftin,pe altul storcatorul ,pe altul migdalele...e si aiurea sa comand din 5 parti :(
Oricum,merci de info.

#418
Andreea_Neagu

Andreea_Neagu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.09.2012

 Argie_Bargie, on 20 septembrie 2012 - 16:47, said:

Multumesc Andreea.
Ce ma enerveaza pe mine e ca nu gasesc un site vegan care sa aiba cele mai mici si bune preturi.Pe unul gasesc goji ieftin,pe altul storcatorul ,pe altul migdalele...e si aiurea sa comand din 5 parti Posted Image
Oricum,merci de info.

n-ai pt ce. te inteleg,dar e mai complicat ce vrei tu... cel putin deocamdata. daca te intereseaza, este editia a v-a a targului raw-vegan pe 7 oct la rin grand hotel.

#419
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Goji cresc si in ghiveci , am pus semintele dintr-un fruct si am doua plante crescute ;) in speranta ca fac ceva economie.
Sa revenim la storcatoare eu am un muolinex 1000W si ramene rumegus din fructe in spatiul de colectare, asa de bine le stoarce!

#420
Argie_Bargie

Argie_Bargie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 05.09.2012

 Andreea_Neagu, on 21 septembrie 2012 - 23:31, said:

n-ai pt ce. te inteleg,dar e mai complicat ce vrei tu... cel putin deocamdata. daca te intereseaza, este editia a v-a a targului raw-vegan pe 7 oct la rin grand hotel.
Stiu de el,insa la targuri,ca si la cele de carti,preturile la produse nu sunt mai mici,cum se asteapta lumea,ci din contra,mai ridicate.Specific nou,sa ne umflam profitul.
Cred ca o sa ajung totusi ca sa-mi fac o idee,pe acolo.

 tataiepure, on 22 septembrie 2012 - 08:40, said:

Goji cresc si in ghiveci , am pus semintele dintr-un fruct si am doua plante crescute Posted Image in speranta ca fac ceva economie.
Sa revenim la storcatoare eu am un muolinex 1000W si ramene rumegus din fructe in spatiul de colectare, asa de bine le stoarce!

1.iti iese vreo 20g/zi de goji din plantuta aia?Daca nu,nu se merita.Poate daca iti faci mai multe ,in balcon daca stai la bloc,sau in gradina,daca ai casa.
Da-mi si mie mai multe detalii despre cum ai reusit sa "ridici" planta de goji.
2.Storcatorul nu ma intereseaza sa fie centrifugal,prefer cel slow,cu putine rotatii,un maxim 80 rpm,ca scoate mai bine sucul din legume.In schimb blenderul as vrea sa fie de peste 1200 rpm,ca face pasta din ce pui in el.De aceea ma intereseaza blenderele puternice de la ristochef.

Edited by Argie_Bargie, 22 September 2012 - 10:02.


#421
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Numai ca acel model prezentat este mai slab decat huromul.
Se poate vedea acel juicepresso,zelmer sau cum mai este el denumit in carrefour orhideea. Intr-un review pe youtube se spunea ca este cel mai ieftin sorcator cu ax melcat vertical de pe piata.
Incep sa cred ca merita mai mult un blender bun

#422
storcatorfructe

storcatorfructe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2012
Daca vrei scule profesionale mergi pa amazon.co.uk. si iei unul la 350 de lire. Asta vertical e foarte eficient dpdv al spatiului si isi face treaba. Poate e ieftin fiindca nu are vreun super nume dara daca le verifici la componente... probabil sunt acelasi lucru :)

#423
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Din cate stiu eu nici unul dintre acestea verticale nu este profesional. Sunt pt utilizare acasa.

Din teste se vede ca Juicepresso nu are sita de ultem(posibil sa aiba in curand) si are si un motor mai slab.
Huromul vine cu 2 site.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xBzmOc2OwBY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Diferenta de pret insa este destul de mare...

#424
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
Salutare..
oups.. se pare ca m-am dezabonat ..cumva de la topicul asta.. ca n-am mai primit notificari..credeam ca nu mai e activitate..
Intre timp mi-am cumparat huromul 400 si sunt f incatat de el si de dotarile cu care vine (2 site ultem)... un mare minus pt lipsa manerului..era deja sa il scap de vreo 2 ori Posted Image Posted Image
Ah, si se incalzeste cam repede... probabil e facut special sa poata fi folosit doar pt uz casnic,
Oricum, in continuare sunt multumit de investitia facuta, pretul de achizitie a fost cam cel mai mic din Ro.


Redau mai jos raspunsul meu la un PM... poate mai intereseaza si pe altii (iar eu intre timp voi incerca sa citesc paginile anterioare -  mersi celor care mi-ati mai raspuns...scuze, nu am stiut pana acum)

Quote

Trimis Azi, 17:07

Salut, Am mai incercat sa-ti trimit un mesaj, insa nu sunt sigur daca a si ajuns la tine - este vorba despre storcatorul manual lexen- daca poti te rog sa-mi spui cum de descurca cu fructele mere,pere, citrice, struguri. Din ce am gasit pe net multi il recomanda doar pt iarba.
Multam anticipat!

Da... nu a ajuns la mine mesajul, asta e primul.
Raspund invers la intrebari:
Da se descurca cel mai bine cu iarba (sincer nu am dat iarba) dar am dat muult patrujel, marar, telina, busuioc ... si poate si alte verdeturi obisnuite.
La busuioc mi-a iesit si ulei esential Posted Image
Am mai dat cu el foarte bine: Ghimbir, Rubarbar sau rabarbar.
Morcovul trebuie taiat felii subtiri ca altfel intepenesti de maini pana il dai - asa se stoarce binisor.
Mere, citrice... nu mi-a placut cum stoarce... le face pireu si apoi nu le mai poate inghesui in partea din fata acolo unde se produce stoarcerea. Rezultand pasta asta...nici nu se mai scurge din aparat ..
Struguri nu am incercat.
Intre timp am cumparat Hurom-ul 400 si... a fost un exatz non stop Posted Image a meritat toti banii. Cu asta am dat si cam de toate, inclusiv citrice, struguri, pepene.
Cu verdeata se ineaca daca nu i-o tai scurt, la fel si cu ghimbirul pt ca e f atos si se impletesc atele in evacuare..
Deci, in continuare folosesc storcatorul manual pt verdeturi si pt chestii atoase atunci cand imi e lene sa le toc marunt.
Sper ca am acoperit ce voi
ai sa stii - daca mai intrebari, revino si incerc sa raspund
O saptamana usoara!
~~~
Inca un sfat la cel manual..daca va plictisiti la manivela... incercati sa NU prindeti viteza... ca se incinge plasticul /bucsa si se cam ...topeste/deformeaza Posted Image Si se incalzeste si partea de presare destul de tare ceea ce poate duce la pierderea multor enzime ...etc

Apropo ... iese magnific sucul de struguri, probabil pt ca pun doar boabele (nu si ciorchinele).
De fapt... toate sucurile/mixurile ies superbe pe storcatorul ala electric  Posted Image

Edited by kata-lin, 14 October 2012 - 22:30.


#425
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
eu ii recomand pe cei de la care am cumparat: http://www.eujuicers.ro chiar daca nu comandati de la ei, au destul de multe informatii importante... unele vitale pt calitatea sucului (pt cei care doresc maximul de la un suc.. nu doar impresia ...)

#426
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Se pare ca piata storcatoarelor de tip "slow" a inflorit, au aparut o gramada de modele.
Unul dintre modele a ajuns la mine.
Numele de pe piata: Rohnson R-450 VitaMax
Numele real al produsului:Foshan City Shunde Jutian Electric Appliance JT-2012

Este cu ax cu 2 lame de start din Ultem, sita la fel cu ultem(conform producatorului, manualul nu precizeaza).

Are un design ingenios la gura de ejectare pulpa, este decupat pt curatare rapida. O sa revin cu poze.
Functioneaza ok, am stors un morcov si 2 mere, a reiesit un suc excelent. Maine dimineata cred ca o sa ii dau sa manance niste spanac(de obicei il fac in blender).

#427
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Revin cu poze si detalii.

Storcatorul are "sfredelul" sau axul melcat diferit fata de Hurom, are 2 "lame", este gol pe interior(de aici provine o parte din diferenta de greutate fata de Hurom), motorul pare putin subdimensionat(posibil angrenaj mai slab).

Am stors:
-morcovi
-mere cu samburi cu tot
-spanac
-rodie
-migdale inmuiate peste noapte - am scos 2 l de lapte de migdale.

Cam acelasi model se gaseste pe amazon si are review-uri bune(sub numele de Fagor, baza este patratoasa).
Am comandat 2 bucati(unul o sa fie cadou)

In cazul in care intereseaza pe cineva...aparatul este produs in China.

Attached Files



#428
ionuke

ionuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.09.2007
Folosesc si eu Rohnson R-450.
L-am dus in garantie dupa doua luni de folosire. Motorul mergea in gol. Probabil ca s-a defectat exact angrenajul mai slab de care spui. Solutia: morcovul taiat fasii subtiri. Sucul pe care il scoate e grozav. Aparatul asta este probabil mai sensibil decat cele mai scumpe, cert e ca trebuie operat cu mai multa grija. Inca un detaliu: axul melcat a inceput sa capete o culoare gri-verzuie. Temerea mea e ca stratul superficial al axului melcat s-a transformat in aditiv pentru sucurile ce le fac cu el. Daca se dovedeste a fi asa, cred ca e un motiv de alarmare. Am stors cu el absolut toate tipurile de fructe ce au trecut prin casa mea in sezonul vara-toamna.
Recomand storcatoare necentrifugale vs centrifugale. Sunt de vis! Nu cred insa ca pot sa recomand cu constiinta impacata exact acest model. Ma gandesc acum sa imi iau un Omega VERT sau un Hurom. Din ce am vazut cele doua sunt cele mai cunoscute si au garantie imprsionanta de 5-10 ani. Toate astea la un pret foarte piperat ce-i drept.

Edited by ionuke, 04 November 2012 - 13:18.


#429
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

 storcatorfructe, on 08 octombrie 2012 - 20:33, said:

Mi-am facut cont special sa va recomand si eu un storcator necentrifugal. Este o diferenta enorma intre cele doua tipuri in special din punct de vedere al oxidarii sucului extras. Eram pe punctul sa-mi cumpar un centrifugal racheta cu un numar obscen de rpm dar aveam niste nelamuriri si am facut ceva research pe site-uri straine. Nu aveam buget de doua piese asa ca am ales un necentrifugal (prin presare) fiindca este varianta mai blanda cu nutrientii din legume. http://storcatorfructe.ro/ contine mai multe informatii si video-uri plus experienta mea de la 8-10 Burn-uri (un RedBull mai dulce) pe zi la un regim sanatos. Also, faceti research in engleza pentru slow juicers vs. centrifugal pe google.com si va edificati.

Daca aveti un buget, luati-va ce-i mai bun. Suntem romani, prea saraci ca sa nu ne cumparam ce-i mai bun.
vrei sa spui ca prin presare nu se ajunge la temperatura,numai prin centrifugare?mai pune mana pe fizica sau adu-ti aminte de principiul de functionare a motorului diesel,sau de presele pentru lipit plastic sau chiar neferoase(aluminiu) prin presare fara alt element incalzitor.succes!

#430
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Incalzeste si cel cu ax melcat. Hurom a scos o varianta care sa rezolve problema, montand un dop la iesire.
In acest mod axul, cu partea de jos care se incalzeste este imersat in suc.

Diferentele totusi sunt notabile fata de centrifugale... sucul nu se separa asa tare, culorile sunt mai puternice.

#431
colly

colly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 12.11.2007
salut baieti ! vreau sa mi cumpar un storcator de fructe si legume.dispun de suma de 300 lei. ma intereseaza sa stoarca bine telina,morcov. ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat ?

#432
cibibikeru

cibibikeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.10.2005
Salutare, am vazut in LIDL un storcator interesant, asemanator cu cel de care s-a tot discutat pe aici, pare OK.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate