Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Despre Storcator de fructe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2176 replies to this topic

#397
ark

ark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.03.2006
In strainatate storcatoarele cu centrifuga nu se mai cauta de mult,
dar romanul e cum e si cand aude de ceva nou,
(cum ar fi robotii cu masticatie [slow juicer]),
spune ca vrei sa-l prostesti.

Beti in continuare din centrifuga ca meritati!

Edited by ark, 05 June 2012 - 11:24.


#398
danapoe

danapoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.12.2009
As dori sa stiu de unde il pot achiziona la ppretul acesta.
Daca imi puteti oferi informatii suplimentare despre modul de functionare, benefii sau experienta personala, ar fi grozav.
Multumesc

#399
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008
http://ristochef.ro/...re/htrs463.html

Ati folosit careva produsele lor cica se numesc horeca si sunt fabricate in Italia.Aici scrie ca ar fi profesionale iar blenderele au 1500w.
Eu sunt in cautarea unui blender de minim 1000w si in afra de robotul de bucatarie Philips nu gasesc decat la preturi mult prea mari pt mine Vitamix,Blendtec
Astea sunt medi la pret.

#400
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Daca intereseaza pe cineva, am de vanzare un storcator manual din otel inoxidabil "Hurricane Stainless Steel Manual Juicer". Sunt persoana fizica, am doar o bucata, mi-a fost adus din US, de pe Amazon. Poze si alte detalii gasiti aici.

Edited by DG, 20 June 2012 - 22:10.


#401
marius6006

marius6006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 09.02.2008

View Postmarius6006, on 16th June 2012, 12:23, said:

http://ristochef.ro/...re/htrs463.html

Ati folosit careva produsele lor cica se numesc horeca si sunt fabricate in Italia.Aici scrie ca ar fi profesionale iar blenderele au 1500w.
Eu sunt in cautarea unui blender de minim 1000w si in afra de robotul de bucatarie Philips nu gasesc decat la preturi mult prea mari pt mine Vitamix,Blendtec
Astea sunt medi la pret.


Pana la urma din lipsa de idei l-am luat asta daca e cineva interesat de el ii fac o mica descriere si cum functioneaza,ce ma interesa in principal era blenderu de 1000w.

http://www.emag.ro/r...5/pd/E7093BBBM/

#402
artisanicview

artisanicview

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2003

View Postmarius6006, on 16th June 2012, 11:23, said:

http://ristochef.ro/...re/htrs463.html

Ati folosit careva produsele lor cica se numesc horeca si sunt fabricate in Italia.Aici scrie ca ar fi profesionale iar blenderele au 1500w.
Eu sunt in cautarea unui blender de minim 1000w si in afra de robotul de bucatarie Philips nu gasesc decat la preturi mult prea mari pt mine Vitamix,Blendtec
Astea sunt medi la pret.

Vesti bune. Am gasit un blender de 1200w la 60euro+transport din UK. Duronic BL1200. Din opiniile cumparatorilor reiese ca este un blender de calitate. Toti au oferit 5 stele produsului.

M-ar interesa sa cumpar un Juicepresso, din pacate se pare ca se vind numai in Australia.
Stie cineva o modalitate de cumparare a acestui tip de storcator la noi in tara?

Edited by artisanicview, 27 June 2012 - 00:58.


#403
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cauta blenderul din "will it blend" de pe youtube. Pare indestructibil.

Am mai vazut pe youtube un test intre un centrifugal de top si un slow juicer Hurom si cel centrifugal a scos putin mai bine. Doar la stors rosii a scos mult mai bine Huromul.. dar sa fim seriosi cine stoarce rosii?

Pt silentiozitate si versatilitate insa Huromul este in top. Eu l-am trecut pe lista de cumparaturi. Sa vedem cand ii vine randul. Pana atunci ma chinui cu centrifugalul de la robotul Kenwood KM266 :(

#404
kata-lin

kata-lin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 07.07.2007
Mno, daca tot va plangeti ca e atata reclama pe aici, ia sa vad, poate pot macar eu sa profit de pe urma ei  ^_^ .
Doresc sa cumpar un Hurom HU-400:
- beorganic-ii imi dau cu flit - nu mi-au raspuns la nici o intrebare (postate ca recenzie la HU-100 chrome, ca in alta parte nu am sesizat unde as putea scrie) - poate vor raspunde zilele urmatoare
- quark-ii, nici ei nu au un site prea prietenos si tot doar hu-100 am reusit sa gasesc pe acolo insa fara nici un pret vizibil
- farmaline-u deschide o pagina goala
- am mai gasit vreo doi care nu imi inspira prea multa incredere asa la o prima rasfoire ( eujuicers.ro si huromromania.ro - nu va suparati daca sunteiti si voi pe forum pe aici, dar deocamdata asta e parerea mea) - aici pretul ar fi 299 euro (~ 1330 Ron)  cam tot cat e HU-100 la cei de mai sus

As prefera sa cumpar de la un distribuitor de incredere din Romania, care sa ofere seriozitate si la tratarea problemelor in garantie si de ce nu, post garantie, daca va fi vreodata cazul.
Cel mai important, vreau sa pot plati online cu cardul sau paypal.

Mersi pt orice sfat pertinent.

PS:
Eu hurom-ul l-am vazut la lucru de vreun an si ceva la un amic, si lucreaza perfect si in conditii extreme: stors kilograme intregi zilnic/ore intregi fara pauza, cu morcovi grosi care blocheaza mecanismul si butonat pe butonul de directie pana cand se debloca (are buton de revers), etc. Tipul si l-a cumparat pt recomandarile care le are in privinta pastrarii calitatii sucurilor dar si a andurantei si usurintei de intretinere - la vremea respectiva costa peste sau in  jur la 1800 Ron.
La vremea respectiva m-am multumit sa imi cumpar un Lexen manual, face treaba buna si asta dar dupa un timp nu mai e amuzant datul la manivela - chiar, daca va cumparati sau cei care aveti deja storcatorul manual de la Lexen, aveti grija sa nu exagerati cu viteza la manivela si nici nu fortati cand merge greu... mie mi s-a incins, subtiat  si deformat un pic bucsa din spate...  :D  dar merge bine in continuare, inca nu am pus bucsa de rezerva - mai nou , storc ghimbir cu el... iese un suc demential :D

#405
bia53

bia53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.02.2009

View Postionuke, on 17th May 2012, 12:37, said:

pe asta am pus si eu ochii, cineva a dat la un moment dat un pliant metro cu storcatorul asta, in pliant avea un pret sub 700 de lei. am fost la metro dar nu l-am vazut acolo. daca reuseste cineva sa afle mai multe ar fi minunat sa lase aici un raspuns.
Sunt in continuare la Metro, la~780lei, am avut experiente neplacute cu un robot de bucatarie de la ei si stau in cumpana. Firma e a unui grec si le produce in China.
Doar 2 ani garantie  e problema care doare. Similarele lor au 5-6 ani garantie ..., e adevarat ca si preturi duble.
Daca cineva a cumparat acest Rohnson R450 si poate da detalii... ; multumim

#406
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004

View Postkata-lin, on 30th June 2012, 19:31, said:

Mno, daca tot va plangeti ca e atata reclama pe aici, ia sa vad, poate pot macar eu sa profit de pe urma ei  ^_^ .
Doresc sa cumpar un Hurom HU-400:
[...]
PS:
Eu hurom-ul l-am vazut la lucru de vreun an si ceva la un amic, si lucreaza perfect si in conditii extreme: stors kilograme intregi zilnic/ore intregi fara pauza, cu morcovi grosi care blocheaza mecanismul si butonat pe butonul de directie pana cand se debloca (are buton de revers), etc. Tipul si l-a cumparat pt recomandarile care le are in privinta pastrarii calitatii sucurilor dar si a andurantei si usurintei de intretinere - la vremea respectiva costa peste sau in  jur la 1800 Ron.
La vremea respectiva m-am multumit sa imi cumpar un Lexen manual, face treaba buna si asta dar dupa un timp nu mai e amuzant datul la manivela - chiar, daca va cumparati sau cei care aveti deja storcatorul manual de la Lexen, aveti grija sa nu exagerati cu viteza la manivela si nici nu fortati cand merge greu... mie mi s-a incins, subtiat  si deformat un pic bucsa din spate...  :D  dar merge bine in continuare, inca nu am pus bucsa de rezerva - mai nou , storc ghimbir cu el... iese un suc demential :D

Intre HU-100, HU-200, HU-300 si HU-400 sunt diferente NUMAI de design. Unele modele au maner (HU-100 si HU-200) si altele nu au maner (HU-300 si HU-400). Vezi brosura anexata.
Diferentele dintre vitezele de rotatie - intre 70 si 80 RPM - vin de la frecventa si tensiunea de alimentare a motorului, in functie de tara (110V/60Hz sau 220V/50Hz).
Unele firme promoveaza modelul HU-400 si ii pun un pret chiar mai mare bazandu-se pe un fenomen psihologic: clientul crede ca daca in codul produsului apare un numar mai mare decat la alt model similar atunci inseamna ca modelul cu numarul mai mare este mai nou sau imbunatatit. Complet fals in acest caz. Am intrebat chiar la fabrica si raspunsul a fost:
"We have 4 models like HU-100, 200, 300 & 400. HU-100 & 200 have a handle and no handle for HU-300 & 400. HU-400 is very similar to HU-300 and the difference is only design.
The function of four models is the same and brochure is attached for your reference.
"
Cei de la QUARK si de la BeOrganic.ro aduc modelul HU-100 pentru ca este mai ergonomic si se poate lua de pe masa apucandu-l cu o singura mana. Modelul HU-400 necesita folosirea ambelor maini pentru a-l muta.
Anumite firme care le rebranduiesc au dreptul de a vinde numai un anumit model in anumite tari.

Referitor la storcatoarele Zelmer Juice Maker identic cu Juicepresso si Rhonson R-450 identic cu Power Press Juicer:
principala diferenta este ca toate aceste modele folosesc un motor mai slab, de curent continuu, cu perii (consumabile) si mai zgomotos (ca la aspirator), spre deosebire de storcatoarele Hurom HU-100/200/300/400 care folosesc un motor inductiv, mai fiabil, ami silentios si mai scump. Intre cele chinezesti si cele coreene mai sunt si diferente de material.

Attached Files


Edited by ionuts71, 13 July 2012 - 04:38.


#407
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Cum sa faca zgomot "ca la aspirator", daca si ele se rotesc la 80 RPM? :)) Si oricum, atata timp cat se ofera garantie extinsa pt motor (7 ani la coway juicexpresso), ma indoiesc ca e cum zici tu.

#408
bia53

bia53

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.02.2009

View Postionuts71, on 13th July 2012, 05:25, said:

Intre HU-100, HU-200, HU-300 si HU-400 sunt diferente NUMAI de design. Unele modele au maner (HU-100 si HU-200) si altele nu au maner (HU-300 si HU-400). Vezi brosura anexata.
Diferentele dintre vitezele de rotatie - intre 70 si 80 RPM - vin de la frecventa si tensiunea de alimentare a motorului, in functie de tara (110V/60Hz sau 220V/50Hz).
Unele firme promoveaza modelul HU-400 si ii pun un pret chiar mai mare bazandu-se pe un fenomen psihologic: clientul crede ca daca in codul produsului apare un numar mai mare decat la alt model similar atunci inseamna ca modelul cu numarul mai mare este mai nou sau imbunatatit. Complet fals in acest caz. Am intrebat chiar la fabrica si raspunsul a fost:
"We have 4 models like HU-100, 200, 300 & 400. HU-100 & 200 have a handle and no handle for HU-300 & 400. HU-400 is very similar to HU-300 and the difference is only design.
The function of four models is the same and brochure is attached for your reference.
"
Cei de la QUARK si de la BeOrganic.ro aduc modelul HU-100 pentru ca este mai ergonomic si se poate lua de pe masa apucandu-l cu o singura mana. Modelul HU-400 necesita folosirea ambelor maini pentru a-l muta.
Anumite firme care le rebranduiesc au dreptul de a vinde numai un anumit model in anumite tari.

Referitor la storcatoarele Zelmer Juice Maker identic cu Juicepresso si Rhonson R-450 identic cu Power Press Juicer:
principala diferenta este ca toate aceste modele folosesc un motor mai slab, de curent continuu, cu perii (consumabile) si mai zgomotos (ca la aspirator), spre deosebire de storcatoarele Hurom HU-100/200/300/400 care folosesc un motor inductiv, mai fiabil, ami silentios si mai scump. Intre cele chinezesti si cele coreene mai sunt si diferente de material.
Ionut exprima-te domnule corect : "Unele firme promoveaza modelul... ." Noi ci de la Quark aducem modelul....
Toata lumea stie cine esti , nu te mai ascunde dupa cires. Eu chiar te felicit pentru business-ul tau, ai gasit o nisa si o exploatezi. PROBLEMA LA VOI E PRETUL. Motoare moderne, direct drive, cu garantie mare, se pun si la masinile de spalat        LG dar pretul nu difera prea mult fata de o masina de spalat obisnuita. Un robot de bucatarie nemtesc cu multe accesorii, cutite , recipienti s.a., costa intre 600- 800 lei. Ok, melcul vostru e facut dintr-un material f. tare dar iata ca si Rohnson pune acelasi material. Pana la urma voi oferiti o garantie de 5 ani iar cei de la firma maisus mentionata  2 ani. Din 3 in 3 ani cumpar cate un Rohnson si tot nu ajung  la pretul vostru. Cred ca un pret corect ar putea fi la Hurum cel mult 1000 lei.  Acest forum , trebuie sa intelegi ca este pentru utilizatori , mai schimbam o opinie, ne mai consultam. Partea de expertiza cu care vi e fireasca dar reclama pe care o faci firmei proprii nu e binevenita. Cu stima,

#409
Renelli

Renelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2007
Salut,

Vreau in curand sa ma pun pe o dieta de sucuri, atat din fructe, cat si din legume (morcovi, telina, sfecla, patrunjel, brocolli etc). Din cate am cautat si eu si am si vazut pe aici, as avea nevoie de un storcator cu ax maxat, sau Hurom. Problema e ca sunt super scumpe si nu cred ca imi permit acum.

Asa ca alternativa ar fi unul cu centrifuga. M-ar ajuta foarte mult daca puteti sa imi spuneti cum sunt cele din Altex/Domo/Flanco? Am vazut ca majoritatea prefera Bosch sau Phillips. Ma intereseaza daca il iau sa fie ok si pentru legume mai tari. Aveti idee cam in ce cantitate stoarce verdeturile?

Chiar as avea nevoie de niste recomandari sau sfaturi.

Mersi mult.

#410
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View PostRenelli, on 15th July 2012, 16:45, said:

Salut,

Vreau in curand sa ma pun pe o dieta de sucuri, atat din fructe, cat si din legume (morcovi, telina, sfecla, patrunjel, brocolli etc). Din cate am cautat si eu si am si vazut pe aici, as avea nevoie de un storcator cu ax maxat, sau Hurom. Problema e ca sunt super scumpe si nu cred ca imi permit acum.

Asa ca alternativa ar fi unul cu centrifuga. M-ar ajuta foarte mult daca puteti sa imi spuneti cum sunt cele din Altex/Domo/Flanco? Am vazut ca majoritatea prefera Bosch sau Phillips. Ma intereseaza daca il iau sa fie ok si pentru legume mai tari. Aveti idee cam in ce cantitate stoarce verdeturile?

Chiar as avea nevoie de niste recomandari sau sfaturi.

Mersi mult.

eu unul am MES3000. Cele mai tari legume incercate: morcovi si sfecla rosie. Le duce fara probleme. Verdeturi am incercat doar ardei gras si niste castraveti, insa in combinatie cu mere si morcovi caci altfel gustul lor nu e dintre cel mai placut.

#411
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003

View PostRenelli, on 15th July 2012, 16:45, said:

Asa ca alternativa ar fi unul cu centrifuga. M-ar ajuta foarte mult daca puteti sa imi spuneti cum sunt cele din Altex/Domo/Flanco? Am vazut ca majoritatea prefera Bosch sau Phillips. Ma intereseaza daca il iau sa fie ok si pentru legume mai tari. Aveti idee cam in ce cantitate stoarce verdeturile?

Chiar as avea nevoie de niste recomandari sau sfaturi.

Mersi mult.
Cele cu centrifuga functioneaza cel mai bine cu legumele tari, radacinoase (ex: morcovi). De fapt, sunt cele mai eficiente si rapide pt asa ceva. In rest, cu cat alimentul este mai moale si mai zemos, cu atat este mai ineficient (nu stoarce tot sucul). Nu recomand decat daca storci multe radacinoase.

Btw, o alternativa ar fi un blender puternic (1000w+) cu elice simpla (adica sa fie cu doua pale, pt ca asa merge mai bine cu alimentele mai uscate, fara sa fie necesar sa completezi tu cu apa sau sa folosesti un "impingator", asa cum e la blenderele Vitamix) si o plasa tip sita din panza/nailon, in care torni amestecul si il storci cu mainile, intr-un vas. Este foarte eficient asa (depinde acum si de puterea ta, nu recomand metoda asta pt cei cu artrita, spre ex), insa dureaza ceva mai mult pana storci ultima picatura. Insa se spala usor, comparand cu storcatoarele clasice, unde exista mai mult componente care trebuie spalate si lasate la uscat (ocupand spatiu).

#412
Renelli

Renelli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 01.02.2007
Mersi mult de raspunsuri.

Am auzit sa mentionez si bugetul: ar fi undeva in jur de 250, maxim 300.

Pana acum ce am vazut si mi-a sarit asa in ochi ar fi Philips HR 1840 (cel care are si blender) si Gorenje JC 800 G. Stiti ceva despre ele, sunt bune sau nu? Cum vi se par?

Mersi anticipat.

#413
DG

DG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 11.12.2003
Strict dintre cele doua, as merge pe Gorenje, pt ca se pare ca are gura de alimentare mai mare, mai larga. Lucrul asta e important pt ca nu mai stai sa tai alimentele, ca sa intre pe gaura aia. Spre ex, poti sa bagi (teoretic) un mar de marime medie intreg, fara sa il mai tai in 2-3 felii. Sau morcovii mai grosi, ii bagi intregi. Philipsul are gura mica (din ce vad in poza) si blenderul e cam degeaba, 300w putere este foarte putin pt un blender.

Dar repet, nu recomand modelele centrifugale pt ca, cu exceptia morcovilor, sunt foarte ineficiente, pulpa iese foarte umeda, se pierde mult suc in felul acesta. Plus ca sucul rezultat trebuie baut foarte rapid, pt ca el este deja cam oxidat in urma procesului centrifugal, care introduce mult oxigen.

ps: uite, asta mi s-a parut mai interesant decat cele doua propuse de tine: http://www.emag.ro/s...inox--pCMX-1000

Edited by DG, 18 July 2012 - 15:30.


#414
lalaMonita

lalaMonita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.08.2010
Oameni buni nu ma injurati prea tare pentru pretul produsului pe care vi-l recomand, asta am cumparat eu dupa o perioada mai lunga de "cercetare" a pietelor si pot spune ca am dat un ban dar sunt foarte foarte multumita de achizitia facuta. Produsul l-am cumparat din Germania, mai bine zis l-a comandat prietena mea de pe site-ul acesta (exista si pe amazon.de) http://www.perfekteg...roducts_id=1947

Ca sa nu fiu acuzata de reclama cititi ce spun nemtii despre acest produs (Kuvings Silent Juicer Entsafter). Daca nu exista cunostinte de limba germana dati click pe inscrisul cu verde
"42 Kundenbewertungen" si folositi google translator.
Noi suntem posesorii acestui aparat cam de pe la sfarsitul lunii mai si il folosim aproape in fiecare zi. In general e silentios (mai zgomotos cu leguminoasele mai tari) si in sita nu ramane nimic suc doar resturi de pulpa stoarsa.  Din experienta de pana acum pulpa ramane mai zemoasa daca punem lubenita, pepene galben sau afine.
Incecam sa fim cu bagare de seama cand il folosim, radacinoasele le tai in fasiute mai subtiri ca sa nu fortam. S-a intamplat la inceput pana ne-am obisnuit ce si cum sa se mai opreasca la bucatile mai mari de morcov sau telina dar nu e periculos aparatul are si buton pentru dat inapoi.
Pot spune ca am introdus in bietul aparat tot ce ne-a picat la mana - salata, varza, frunze de partunjel, spanac - invarte si scoate zeama si din piatra seaca.
Dupa cam trei luni de folosire suntem happy cu scula noastra.

A propos aparatul e fabricat in Corea... nu stiu daca o fi avand vreo legatura cu sculele amintite de voi pe aici...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate