Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 

Motorola Defy

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
10390 replies to this topic

#6967
clax_117

clax_117

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.10.2006
La abonamentul cosmote de 12 euro motorola defy este 500 lei ,iar samsung galaxy s este 700 lei.nu vreau sa ma mai uit acum la cei 200lei daca samsungul ar fi foarte mult peste defy. problema este ca-mi place motorola, se misca ok(nu am sesizat diferente mari raportat la samsung).,pare mult mai rezistent, insa mai am unele retineri referitoare la baterie .plus, problema mult discutata referitoare la difuzor . :tracker: am inteles ca a fost doar un lot cu aceasta defectiune si ca telefoanele fabricate recent nu mai patesc la fel.
Rog posesorii de motorola defy sa -mi spuna despre autonomia acestui telefon in conditii de folosire normala , spun eu (vorbit 1-2 ore, muzica 1 ora si putin internet)

#6968
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostHider141, on 9th November 2011, 15:57, said:

Nu m-ar deranja sa astept 6-7 luni dupa ICS, daca ar confirma ca-l lanseaza si pentru Defy.
Vise. Defy+ are probleme cu GB oficial, Droid X (care e peste Defy) rămâne blocat pe 2.2. Aș putea jura că Razr va primi doar ICS și atât. Deocamdată suportul Motorola Mobility e un fâs. Cert e că nu cred ca următorul smartphone să fie tot un Motorola.

clax_117@: Cât despre bateria între SGS și Defy, fi sigur că nu e mare diferență între astea 2. La utilizarea ta, cu datele închise când n-ai nevoie ține 2 zile lejer. Numai că rețeaua Cosmote e de cacao și pe 3G/Hsdpa o să sugă bateria în draci și la SGS și la Defy.

Edited by tzotzolyno, 09 November 2011 - 16:25.


#6969
GeoSoft4u

GeoSoft4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 26.02.2007
Nu cred ca lanseaza astia nimic pentru Defy. Mie mi se pare ca la Motorola sunt angajati in functii de conducere paralamentari romani, care promit marea cu sarea, iar cand vine termenul si ei nu au facut nimic dau vina pe altii (gen: e vina operatorilor de telefonie ca a intarziat update-ul sau ca nu sunt deblocate bootloaderele).

Edited by GeoSoft4u, 09 November 2011 - 16:31.


#6970
ONe_

ONe_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 21.06.2006

View Postvladut_v, on 8th November 2011, 23:10, said:

Am facut solicitare de upgrade de Firmware la modem (pe Facebook - Romtelecom). La cateva ore am restartat modemul, aveam deja o versiune noua de Firmware.

Streammingul video pe Defy merge perfect. Caz rezolvat !
Deci te-au ajutat sapaturile mele :)  . Al meu (de la cafenea) nu-l poate upgrada si nu am timp sa ma duc sa stau acolo la telefon  ,poti salva firmware-ul de pe modem?

#6971
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,897
  • Înscris: 22.12.2005

View Postclax_117, on 9th November 2011, 15:59, said:

La abonamentul cosmote de 12 euro motorola defy este 500 lei ,iar samsung galaxy s este 700 lei.nu vreau sa ma mai uit acum la cei 200lei daca samsungul ar fi foarte mult peste defy. problema este ca-mi place motorola, se misca ok(nu am sesizat diferente mari raportat la samsung).,pare mult mai rezistent, insa mai am unele retineri referitoare la baterie .plus, problema mult discutata referitoare la difuzor . :tracker: am inteles ca a fost doar un lot cu aceasta defectiune si ca telefoanele fabricate recent nu mai patesc la fel.
Rog posesorii de motorola defy sa -mi spuna despre autonomia acestui telefon in conditii de folosire normala , spun eu (vorbit 1-2 ore, muzica 1 ora si putin internet)
am avut motorla si acum am sgs.
personal daca scoatem faptul ca defy-ul e un "dur";, sunt cam la fel ca nivel

ce imi place acm mult( deh, cand mergi pe 40 de ani incept sa vrei mai "mare") este ecraul foarte ok ( nu paleta inutila ca la sgs2 si nici puchinos ca defy-ul- atentie, defyl are un ecran super !! . cu acceasi rezolutie doar ca mai " mic" . 3.7 vs 4 ) .

in rest aparatele sunt identice ca generatie , performate , hardware ( ma rog, atat de apropiate incat nu se simte diferenta)

bateria este similara ca nivel,comparand nivelul meu de folosire sunt parca un pic pe plus cu sgs-ul insa nesemnificativ.

oricum sgs fara husa si folie nu se face.:)

a, da, si viberul care mergea struna pe defy "iese" pe sgs..enervant

#6972
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010

View Postfoxbat, on 10th November 2011, 07:22, said:

ce imi place acm mult( deh, cand mergi pe 40 de ani incept sa vrei mai "mare") este ecraul foarte ok ( nu paleta inutila ca la sgs2 si nici puchinos ca defy-ul- atentie, defyl are un ecran super !! . cu acceasi rezolutie doar ca mai " mic" . 3.7 vs 4 ) .

SGS - 800x480
Defy - 854x480

#6973
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,897
  • Înscris: 22.12.2005

View Postmuteki, on 10th November 2011, 07:25, said:

SGS - 800x480
Defy - 854x480
stiu , multumesc pentru detalii, taote "specs"urile se gasesc pe net pentru cineva vrea la "milimetru".
ai dreptate - sunt 54 in plus ls defy.
eu am abordat comparatia dpdv a userului nu al inginerului :) ca atunci intram in alea cu CPU la 1 Ghz fata de 800 ( stock pt ca rom-urile "Gatite" pot modifica asta), GPU-ul sg..etc

cert e ca sgs-ul castiga mult la ecran ( dar pierde  la" fragilitate")
restul e cam la fel

#6974
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Dpdv al userului, rezolutia nu este aceeasi. Este aproape aceeasi.

Pe inaltime vorbim de 6,5% diferenta. Tie daca iti taie salariul 6,5% probabil sari in aer. Nu mai zici ca e acelasi salariu.

Edited by muteki, 10 November 2011 - 08:26.


#6975
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Hai sa fim seriosi. Pe Defy/SGS nu rulezi filme fullHD sau jocuri fullHD cu AA/AF 16x ca sa te mai uiti la niste amarati de 54px pe inaltime.
Pentru "quick-typing" si eu prefer oricand un ecran de 4" si 54px lipsa, in defavoarea unui ecran mai mic dar cu 54px in plus.

Edited by Hider141, 10 November 2011 - 08:35.


#6976
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si daca ai o data distanta de frinare cu 6.5% mai mare si dai peste un pieton e mare diferenta dar la o rezolutie asa mare nu conteaza nici zeci de procente.
Cind a aparut iphone (1) faceam misto ca rezolutia era foarte slaba fata de VGA-ul deja standard la high-end de destui ani (iphone-ul avea jumate din pixeli, nu citeva procene mai putin). Dar in realitate diferenta practic nu era vizibila.
Deja la peste VGA la display-uri de-astea conteaza mai mult alte caracteristici: contrast, daca scapa ceva lumina printre pixeli sau pe la marginea ecranului, luminozitate totala, etc.
Ca idee ipad-ul are 1024 de pixeli pe lungime (adica doar marginal mai mult decit orice telefon cu 800) si are display-ul de 2-3 ori mai lung decit telefoanele (exact de 3 ori cit defy-ul). Deci rezolutie lineara de aprox 2.5 ori mai mica (nu procente ci de doua ori jumata mai mica). N-am auzit pe nimeni sa se plinga ca se vad pixeli sau mai stiu eu ce la ipad.

#6977
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostHider141, on 10th November 2011, 08:33, said:

Hai sa fim seriosi. Pe Defy/SGS nu rulezi filme fullHD sau jocuri fullHD cu AA/AF 16x ca sa te mai uiti la niste amarati de 54px pe inaltime.
Pentru "quick-typing" si eu prefer oricand un ecran de 4" si 54px lipsa, in defavoarea unui ecran mai mic dar cu 54px in plus.
Da, și eu aș prefera de 4 dar 4,3 e prea de tot. Sunt destul de puține Androide pe 4 și majoritatea deja desul de vechi: LG Optimus Black, Atrix, SGS.

Pt cei care folosesc Launcher Pro sau ADW și au telefonul root-at, tageți aici un ochi. E legat de lag-ul care apare din când in cand (mai mult sau mai puțin).

#6978
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,715
  • Înscris: 11.01.2005

View PostONe_, on 9th November 2011, 16:57, said:

Al meu (de la cafenea) nu-l poate upgrada si nu am timp sa ma duc sa stau acolo la telefon  ,poti salva firmware-ul de pe modem?
Din pacate n-are optiune de a descarca Firmware-ul din aparat :(

#6979
ONe_

ONe_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 21.06.2006
Se pare ca maine vom avea o alta varianta stabila CM7-xda.

#6980
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostONe_, on 10th November 2011, 20:34, said:

Se pare ca maine vom avea o alta varianta stabila CM7-xda.
Numai să nu aibă probleme cu instalarea cum au avut ultimele 2 nightly-uri.

#6981
Xtream

Xtream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.12.2008
Salutare tuturor, ma numesc Daniel ( incantat de cunostinta ) !
Hai sa nu o mai " lalai " si sa trec la subiect   .
Am stat aproape 2 zile si am citit cele 300 si ceva de pagini despre Motorola Defy  :death: , din ce am citit si din ce imi mai aduc aminte , dupa ce citesti thread-ul asta sincer o cam iei razna  ( sute de pareri impartite ) unele PRO altele CONTRA  .
Ideea este ca nu stii dupa cine sa te iei sau cum sa faci ! Fac un rezumat scurt la toate intrebarile de aici ( in capul meu , nu va speriati ) si observ ca nu am priceput mai nimic ( poate ca e din cauza RETARDULUI meu :helpsmilie:  ) .... ! In fine , las glumele deoparte si trec la lucruri serioase . :hypocrite:
Banuiesc ca deja sunt multi care deja " au julit " acest telefon ( si la propiu si la figurat ) ... si de aceea as vrea sa cer cateva informatii mai detaliate pentru cei ce sunt mai " batuti in cap " like me  ! .

O sa incep cu cele mai banale intrebari :

1 . Problema cu lentila ( rosie / verde ) , care sunt diferentele ! ( PRO SI CONTRA ) ?

2 . Problema cu difuzorul ( casca ) , am inteles ca au fost cateva serii care aveau aceasta problema ! Intrebare mea este : Mai persista inca ?

3 . Problema cu OS-ul ... ! ( 10000000 de variante ) , banuiesc ca unii dintre voi deja au " probat " multe dintre versiunile deja aparute pe site-urile care se ocupa cu asa ceva .... ! Intrebarea este : La ce concluzie a-ti ajuns ? ( asta pentru unu care foloseste telefonul pentru : Ceva apeluri , mesaje cu " duiumu " , jocuri ( ca de jucat suntem primii , dar la munca nimeni ) , internet , aplicatii ! .

4 . Vesnica problema a GPS-ului , unde toata lumea vrea GPS chiar daca nu au masini, bicilente , trotinete ... etc ( aici nu dau in nimeni , asa ca sa nu va simtiti vreunul ca va simtit degeaba ) , revenind la GPS ! Care este cel mai bun " sa zic asa " adica ( vocea sexy care imi zice ca am " stalpu' " in fata , rezolutia suportata de acest telefon , sa se miste bine ( eventual mai repede ca masina cu care mergi ... glumeam ) ... etc ! In concluzie care e mai " bengos " ?

5 . Problema instalatului de OS ( mai bun , mai nou , mai simpatic ) , exact cum ziceam mai sus , " RETARDUL MEU " nu ma prea ajuta ... ! Am mai citit pe cateva site-uri metode de instalare si nu prea am priceput mai nimic ( cu Engleza sunt la pamant , iar cu Romana sunt cu mult sub pamant ) , nu prea reusesc sa instalez un OS nou ! ( nepotu.ro , ma scos la lumina cu anumite chestii , dar cu altele tot pe intuneric sunt ) , asadar apelez la cineva care chiar stie cu ce se mananca asa ceva , si bineinteles are timp de " prostiile lu je' " ( daca cineva doreste sa ma ajute il rog sa imi dea un PM si de acolo ne descurcam noi )

6 . Problema aplicatiilor ( tinand cont ca sunt PROFAN , in ale Android-ului ) , nu prea stiu cu ce sa incep in instalarea lor ( adica ce e bun , ce nu e bun ... am explicat mai sus la ce folosesc eu telefonul ! ( browser , antivirus , taskmanager , player ( audio / video ) ... etc cam asta m-ar interesa in mare parte .... ( sau ce mai ziceti si voi ce e esential , am incredere in voi si merg pe mana voastra )! Am vazut mai multe liste cu aplicatii dar cum am zis si mai devreme " imi cam dau cu virgula " . Daca cineva e binevoitor si imi poate creea si mie o lista cu aplicatiile de baza as fi recunoscator ! .

Probabil ca unii ma vor condamna si va veni probabil si intrebarea de baza : " La ce ti-ai luat BA smartphone , daca iti prinzi urechile in el ?????? " , probabil ca raspunsul meu va fi : " nu stiiiuuuu " :habarnam:  . In incheiere , imi pare rau ( lasand gluma deoparte ) daca am jignit pe cineva cu acest mesaj , sau daca sunt prea " milog " .... ! Asta sunt , locul unde traiesc ma invatat ca e mai bine sa ceri la altul decat sa faci tu ! ( Glumesc ).

O seara buna va doresc tuturor  :cheers: ! Si multumesc tuturor celor ce imi vor da raspunsuri ( daca vor fi ) ! :P

Edited by Xtream, 10 November 2011 - 23:49.


#6982
razorrhyme

razorrhyme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.09.2011

View PostXtream, on 10th November 2011, 23:47, said:

Salutare tuturor, ma numesc Daniel ( incantat de cunostinta ) !
Hai sa nu o mai " lalai " si sa trec la subiect   .
Am stat aproape 2 zile si am citit cele 300 si ceva de pagini despre Motorola Defy  :death: , din ce am citit si din ce imi mai aduc aminte , dupa ce citesti thread-ul asta sincer o cam iei razna  ( sute de pareri impartite ) unele PRO altele CONTRA  .
Ideea este ca nu stii dupa cine sa te iei sau cum sa faci ! Fac un rezumat scurt la toate intrebarile de aici ( in capul meu , nu va speriati ) si observ ca nu am priceput mai nimic ( poate ca e din cauza RETARDULUI meu :helpsmilie:  ) .... ! In fine , las glumele deoparte si trec la lucruri serioase . :hypocrite:
Banuiesc ca deja sunt multi care deja " au julit " acest telefon ( si la propiu si la figurat ) ... si de aceea as vrea sa cer cateva informatii mai detaliate pentru cei ce sunt mai " batuti in cap " like me  ! .

O sa incep cu cele mai banale intrebari :

1 . Problema cu lentila ( rosie / verde ) , care sunt diferentele ! ( PRO SI CONTRA ) ?

2 . Problema cu difuzorul ( casca ) , am inteles ca au fost cateva serii care aveau aceasta problema ! Intrebare mea este : Mai persista inca ?

3 . Problema cu OS-ul ... ! ( 10000000 de variante ) , banuiesc ca unii dintre voi deja au " probat " multe dintre versiunile deja aparute pe site-urile care se ocupa cu asa ceva .... ! Intrebarea este : La ce concluzie a-ti ajuns ? ( asta pentru unu care foloseste telefonul pentru : Ceva apeluri , mesaje cu " duiumu " , jocuri ( ca de jucat suntem primii , dar la munca nimeni ) , internet , aplicatii ! .

4 . Vesnica problema a GPS-ului , unde toata lumea vrea GPS chiar daca nu au masini, bicilente , trotinete ... etc ( aici nu dau in nimeni , asa ca sa nu va simtiti vreunul ca va simtit degeaba ) , revenind la GPS ! Care este cel mai bun " sa zic asa " adica ( vocea sexy care imi zice ca am " stalpu' " in fata , rezolutia suportata de acest telefon , sa se miste bine ( eventual mai repede ca masina cu care mergi ... glumeam ) ... etc ! In concluzie care e mai " bengos " ?

5 . Problema instalatului de OS ( mai bun , mai nou , mai simpatic ) , exact cum ziceam mai sus , " RETARDUL MEU " nu ma prea ajuta ... ! Am mai citit pe cateva site-uri metode de instalare si nu prea am priceput mai nimic ( cu Engleza sunt la pamant , iar cu Romana sunt cu mult sub pamant ) , nu prea reusesc sa instalez un OS nou ! ( nepotu.ro , ma scos la lumina cu anumite chestii , dar cu altele tot pe intuneric sunt ) , asadar apelez la cineva care chiar stie cu ce se mananca asa ceva , si bineinteles are timp de " prostiile lu je' " ( daca cineva doreste sa ma ajute il rog sa imi dea un PM si de acolo ne descurcam noi )

6 . Problema aplicatiilor ( tinand cont ca sunt PROFAN , in ale Android-ului ) , nu prea stiu cu ce sa incep in instalarea lor ( adica ce e bun , ce nu e bun ... am explicat mai sus la ce folosesc eu telefonul ! ( browser , antivirus , taskmanager , player ( audio / video ) ... etc cam asta m-ar interesa in mare parte .... ( sau ce mai ziceti si voi ce e esential , am incredere in voi si merg pe mana voastra )! Am vazut mai multe liste cu aplicatii dar cum am zis si mai devreme " imi cam dau cu virgula " . Daca cineva e binevoitor si imi poate creea si mie o lista cu aplicatiile de baza as fi recunoscator ! .

Probabil ca unii ma vor condamna si va veni probabil si intrebarea de baza : " La ce ti-ai luat BA smartphone , daca iti prinzi urechile in el ?????? " , probabil ca raspunsul meu va fi : " nu stiiiuuuu " :habarnam:  . In incheiere , imi pare rau ( lasand gluma deoparte ) daca am jignit pe cineva cu acest mesaj , sau daca sunt prea " milog " .... ! Asta sunt , locul unde traiesc ma invatat ca e mai bine sa ceri la altul decat sa faci tu ! ( Glumesc ).

O seara buna va doresc tuturor  :cheers: ! Si multumesc tuturor celor ce imi vor da raspunsuri ( daca vor fi ) ! :P

1. noul rom ms2ginger filmeaza 720p doar pe lentila rosie
2. a fost doar un lot cu probleme la inceput
3. iti recomand cyanogen mod cm7.1 maine apare versiunea stabila xda http://forum.xda-dev...d...4&page=1353
4. nu e nici o problema pe cm7.1 testat cu igo
5. cm 7.1, poti citi tutoriale pe nepotu.ro
6. cu apicatiile incearca sa lasi instalat doar ce folosesti si sa folosesti un program killer apps.

in rest iti recomand defy-ul cu caldura, eu unul il prefer in detrimentul unui sgs

#6983
Xtream

Xtream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.12.2008

View Postrazorrhyme, on 11th November 2011, 00:57, said:

1. noul rom ms2ginger filmeaza 720p doar pe lentila rosie
2. a fost doar un lot cu probleme la inceput
3. iti recomand cyanogen mod cm7.1 maine apare versiunea stabila xda http://forum.xda-dev...d...4&page=1353
4. nu e nici o problema pe cm7.1 testat cu igo
5. cm 7.1, poti citi tutoriale pe nepotu.ro
6. cu apicatiile incearca sa lasi instalat doar ce folosesti si sa folosesti un program killer apps.

in rest iti recomand defy-ul cu caldura, eu unul il prefer in detrimentul unui sgs

Nu prea am priceput raspunsul la intrabarea numarul 1 , sa inteleg ca e mai bine sa ai lentila rosie ! ! !

#6984
laurm

laurm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.02.2009

View PostXtream, on 11th November 2011, 00:06, said:

Nu prea am priceput raspunsul la intrabarea numarul 1 , sa inteleg ca e mai bine sa ai lentila rosie ! ! !
In primul rand ochiul tau trebuie sa-ti spuna daca e rosie sau verde (lentila). :naughty:  Si da, rosie e mai buna! dar au putini pe -aici . Eu unul am stat putin pe android 2.1 apoi 2.2 avind ca si tine primul telefon cu acest OS ( pentru a ma familiariza....) ; si apoi am prins curaj , l-am root-at , am stat o perioada cu CM7 apoi am incercat Miui (desi la inceput nu imi placea meniul stil Iphone) si acum sunt tot pe un Miui (WajKIUI mai exact de care sunt ffffff. multumit!!!!)  Iti recomand sa iei totul in portii mici putin cate putin ca sa te bucuri deplin de telefonul tau!!

Edited by laurm, 11 November 2011 - 00:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate