Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Alhambra - Granada

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postraisa13, on 17 noiembrie 2014 - 17:17, said:

Am o intrebare si poate are cineva vreo idee Posted Image
Vreau sa vizitez Alhambra pe date de 19 ianuarie 2015. Am intrat pe site-ul lor si toata luna ianuarie este rezervata Posted Image
Si acum intrebarea: stie cineva daca este prea devreme pentru rezervare si inca nu au dat drumul biletelor pe luna ianuarie sau am cam pierdut trenul acesta ?
Exista vreo sansa sa cumpar bilete la fata locului?
Multumesc

Gata! Acum puteti cumpara bilete pentru ianuarie.

Attached File  A_T.JPG   107.8K   34 downloads

#56
narcisluca

narcisluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 15.05.2004
Am cumparat bilete online pe ticketmaster.es ,  pentru aprilie, " Alhambra General " scrie pe ele cu intrare la 16.30 la Nasrid Palaces. Intervalul de vizitare e 14.00 - 20.00 - adica pot intra inca de la ora 14 (imi cere biletul la intrare sau doar la intrarea in Nasrid Palaces imi trebuie biletele ...??? Referitor la bilete - cum se procedeaza?
Am inteles ca trebuie sa merg la un automat de la intrare, sa tiparesc biletele - si o sa mi se ceara sa introduc cardul cu care am facut plata online ca sa-mi genereze biletele (ele sunt platite deja - de ce mai trebuie cardul)? Asa este?  sau sa introduc cred ca o serie de pe confirmarea primita de mine pe E-mail dupa rezervare si plata? Cum se procedeaza? Am inteles bine?
Multumesc!

#57
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View Postnarcisluca, on 17 martie 2015 - 17:36, said:

Am cumparat bilete online pe ticketmaster.es ,  pentru aprilie, " Alhambra General " scrie pe ele cu intrare la 16.30 la Nasrid Palaces. Intervalul de vizitare e 14.00 - 20.00 - adica pot intra inca de la ora 14 (imi cere biletul la intrare sau doar la intrarea in Nasrid Palaces imi trebuie biletele ...??? Referitor la bilete - cum se procedeaza?
Am inteles ca trebuie sa merg la un automat de la intrare, sa tiparesc biletele - si o sa mi se ceara sa introduc cardul cu care am facut plata online ca sa-mi genereze biletele (ele sunt platite deja - de ce mai trebuie cardul)? Asa este?  sau sa introduc cred ca o serie de pe confirmarea primita de mine pe E-mail dupa rezervare si plata? Cum se procedeaza? Am inteles bine?
Multumesc!

Ati inteles perfect! La intrare sunt angajati care vor face toate operatiunile in locul dumneavoastra: le aratati confirmarea, le dati cardul si ei va dau biletele. Totul ca sa nu se formeze coada.

Despre controlul biletelor: daca-mi amintesc bine, le-au verificat de vreo 3 ori, nu numai la Nasrid. Cred ca le-au verificat si in gradini.

#58
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Posto_dor, on 18 martie 2015 - 13:52, said:

Ati inteles perfect! La intrare sunt angajati care vor face toate operatiunile in locul dumneavoastra: le aratati confirmarea, le dati cardul si ei va dau biletele. Totul ca sa nu se formeze coada.

Despre controlul biletelor: daca-mi amintesc bine, le-au verificat de vreo 3 ori, nu numai la Nasrid. Cred ca le-au verificat si in gradini.

Si eu ma asteptam sa-mi ceara cardul sau sa fac eu operatiunea de printare a biletului la intrare, numai ca n-a fost cazul: la ghiseu i-am predat functionarului pagina printata de pe net cu datele biletului si mi-a dat biletul fara sa-mi ceara cardul.

Ulterior, biletul mi-a fost verificat in mai multe locuri din complex, probabil pentru a se asigura ca sunt in segmentul orar corespunzator si pentru ca exista mai multe tipuri de bilete care ofera accesul in diferite zone.

P.S. Nu toate biletele se vand pe net, ei pastreaza un numar de bilete si pentru a le vinde la intrare (20% din cate am auzit acolo), dar trebuie sa ajungi la prima ora (8:30) ca sa prinzi.

View Postnarcisluca, on 17 martie 2015 - 17:36, said:

Am cumparat bilete online pe ticketmaster.es ,  pentru aprilie, " Alhambra General " scrie pe ele cu intrare la 16.30 la Nasrid Palaces. Intervalul de vizitare e 14.00 - 20.00 - adica pot intra inca de la ora 14 (imi cere biletul la intrare sau doar la intrarea in Nasrid Palaces imi trebuie biletele ...??? Referitor la bilete - cum se procedeaza?

Conteaza intervalul orar pentru care ai biletul (exista 2 variante: 8:30-14 si 14-20), intri in complex cand vrei in interiorul intervalului respectiv, vizitezi in orice ordine vrei, cu exceptia palatului Nasrid, unde trebuie sa respecti ora de pe bilet (16:30 in cazul tau), pentru ca in palat intra din 30 in 30 de minute un numar maxim de turisti.

Edited by fly_dream, 06 April 2015 - 14:48.


#59
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Are idee cineva daca am sanse sa cumpar bilet de la fata locului pentru Alhambra in luna octombrie? M-am trezit tarziu si pe site nu mai sunt disponibile. Din pacate, nici nu o sa fiu dimineata la prima ora in Granada, pentru ca stam in Malaga, probabil o sa ajungem undeva pe la ora 10 :(

#60
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Noi eram in aceeasi situate si am cumparat de la libraria palatului dar nu mai stiu sa-ti spun unde este localizata in oras, stiu doar ca am mers la indicatia celor de la hotel si nu era coada deloc. Sapa pe net ca poate afli unde e aceasta librarie, gasesti sfaturi bune pe tripadvisor.

http://www.travellib...hambra-tickets/

" I'm not sure if anyone has mentioned this, but we were told by our apartment that the best place to pick up the Alhambra tickets was the official bookstore of the Alhambra monument near the Plaza Nueva in Granada. We went in, and the guy printed out our day and night tickets for the following day (took five minutes). It might be easier to talk to someone there than at the Alhambra (plus there aren't any lines). I think it is called Tienda Librería de la Alhambra. I would ask at your hotel. I looked up the address online and it says: Calle Reyes Católicos, 40. Once again, check with your hotel to see if that is correct."

Edited by atupi, 15 September 2015 - 10:09.


#61
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Multumesc! O sa caut mai atent, chiar n-am avut timp si m-am gandit ca mai am suficient timp (3 saptamani!). Aparent n-am gandit-o prea bine de data asta.
Am gasit libraria, doar ca nu scrie nimic pe site-ul lor de bilete. O sa incerc sa le dau un e-mail, poate am noroc :)

O ultima intrebare; voi ati cumparat bilete pentru aceeasi zi de acolo sau pentru ziua urmatoare?

#62
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Nu mai tin minte exact dar parca ptr aceeasi zi. Aveau un automat de bilete in interiorul librariei.

Edited by atupi, 15 September 2015 - 13:07.


#63
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Multumesc inca o data pentru informatii. Nu stiu inca ce sa fac. Parca nu m-as risca sa iau autobuzul pana acolo si sa-mi dau seama ca nu pot sa vad Alhambra decat din exterior.
Cred ca o sa achizitionez Granada Card ca sa fiu linistita. 20 euro in plus nu mi se pare o suma colosala, tinand cont ca am acces la mai multe obiective.

http://granadatur.co...oes-it-include/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate