Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Centrale termice Viessmann

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4500 replies to this topic

#973
daquino

daquino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.06.2008
salutare..

am o centrala viessmann vitopend 100 wh1b si nu mai primeste comanda pentru calorifere, nici din potentiometrul centralei nici din termostat. care sa fie cauza. pe a.c.m functioneaza impecabil

#974
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
De banuit=termostatul...ce model o fi? Poate are doar bateriile consumate,sau e defect.Daca el nu da comanda de incalzire centralei,niciun buton de pe centrala nu are niciun efect.

#975
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postdaquino, on 11 octombrie 2014 - 14:51, said:

salutare..

am o centrala viessmann vitopend 100 wh1b si nu mai primeste comanda pentru calorifere, nici din potentiometrul centralei nici din termostat. care sa fie cauza. pe a.c.m functioneaza impecabil
daca se aprinde ledul de la comanda caldurii ,inseamna ca termostatul da comanda ,in acest caz  cel mai probabil ca vana cu trei cai a ramas blocata .

#976
daquino

daquino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.06.2008

View Postdanpet, on 11 octombrie 2014 - 16:03, said:

De banuit=termostatul...ce model o fi? Poate are doar bateriile consumate,sau e defect.Daca el nu da comanda de incalzire centralei,niciun buton de pe centrala nu are niciun efect.

am dat termostatul jos(un computerm 091) si am facut punte in locul lui. ar trebuii sa mearga insa imi da mari batai de cap. am verificat potentiometrul de pe placa si e bun, nu se vede nimic ars pe ea. sa fi cauzat ceva faptul ca am golit-o si spalat caloriferele acum 2 saptamani?

nu se aprinde ledul. ramane ca si cand nu ar umbla nimeni la ea

Edited by daquino, 12 October 2014 - 07:40.


#977
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postdaquino, on 12 octombrie 2014 - 07:38, said:

am dat termostatul jos(un computerm 091) si am facut punte in locul lui. ar trebuii sa mearga insa imi da mari batai de cap. am verificat potentiometrul de pe placa si e bun, nu se vede nimic ars pe ea. sa fi cauzat ceva faptul ca am golit-o si spalat caloriferele acum 2 saptamani?

nu se aprinde ledul. ramane ca si cand nu ar umbla nimeni la ea
daca nu se aprinde leddul , inseamna ca nu primeste comanda . incearca sa faci puntea in centrala , este posibil ca firul de la termostat sa fie intrerupt.

#978
daquino

daquino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.06.2008

View Postoctavianlaz, on 12 octombrie 2014 - 07:43, said:

daca nu se aprinde leddul , inseamna ca nu primeste comanda . incearca sa faci puntea in centrala , este posibil ca firul de la termostat sa fie intrerupt.

in centrala am facut puntea. m-am gandit ca ar putea fi din cauza lui. la programul ala de testare imi baga apa calda in calorifere

Edited by daquino, 12 October 2014 - 07:46.


#979
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postdaquino, on 12 octombrie 2014 - 07:44, said:

in centrala am facut puntea. m-am gandit ca ar putea fi din cauza lui. la programul ala de testare imi baga apa calda in calorifere
atunci verifica daca nu a ramas cuplat fluxostatul de apa calda ( daca nu e cerinta de apa calda becul verde de apa calda trebuie sa se stinga ).

Edited by octavianlaz, 12 October 2014 - 20:53.


#980
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010

View Postkolfleading, on 11 octombrie 2014 - 07:55, said:

Am si eu exact acelasi model de centrala.
Si la mine, doar in functionare, se aude un zgomot ca de "picatura pe tabla" dar sunt ABSOLUT SIGUR ca este vorba de zgomot de dilatarare metal pe metal (tabla pe tabla).

Daca chiar picura apa, trebuia sa scada presiunea, sa picure si din centrala pe jos, sa picure si cu centrala oprita.

Presiune nu scade, apa nu picura centrala merge brici

#981
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postdanpet, on 10 octombrie 2014 - 19:35, said:

Filtrul Y nu e necesar la boiler,dar daca il pui,nu deranjeaza.Pe incalzire trebuie neaparat.Si vezi sa fie corect montat:pe o portiune orizontala de teava si cu filtrul (surubul) in jos,spre centrala.

Multumesc pentru raspuns. M-ai bagat la idei cu duritatea apei. O sa incerc sa umplu cu apa demineralizata care iese dupa filtrul de osmoza inversa. Numai ca nu stiu exact cum sa fac practic. Ca sa umplu cu apa din put e simplu, ca deschid robinetul, si cand ajunge la presiunea care trebuie, inchid. Apa asta demineralizata, care va fi in bidoane, cum o bag ininstalatie? Eu am niste tevi care merg in pod, sa fie acolo pentru cand voi reusi sa amenajez mansarda. Ma gandesc sa torn pe acolo incet, incet, pana se umple, dar banuiesc ca o sa imi ia ceva timp. Exista vreo solutie mai simpla?

Referitor la filtrul Y. E cam greu de gasit o bucata de teava orizontala chiar inainte de centrala. Tevile vin pe jos si vor urca direct in centrala. Poate numai sa fac un cot cu o bucata orizontala la retur, atat cat sa pot baga filtrul Y.

Si inca ceva. Stie cineva la Vitodens 100w numai incalzire (fara acm instant) returul de la calorifere si cel de la centrala sunt legate cu un bypass in centrala? Mie asa mi se pare, insa nu sunt sigur. Daca suflu pe returul de la calorifere, iese aer si pe returul de la boiler. Daca e asa, ma gandeam sa vin cu o singura teava de retur pana la centrala si sa o leg ori in returul de calorifere, ori in returul de boiler, care o cadea mai bine, iar pe celalat retur pun capac. Merge? Pot avea probleme la PIF?

#982
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Pentru bagat apa in centrala poti folosi o pompa antrenata de bormasina.
Am facut presiune 2.5 bar intr-o instalatie folosind o asemenea pompa. A bagat o galeata de 10 litri de amestec apa cu antigel in cateva minute. Bormasina avea turatia de 1000 RPM.

http://www.okazii.ro...-lei-a119500590

Pompa mea a costat vreo 50 RON la Lidl acum cativa ani...cauta ca poate gasesti mai ieftin, linkul de mai sus este doar de exemplu.

Completare ulterioara: uite si o varianta la 30 RON:
http://www.okazii.ro...aurit-a43997061

Pe racordurile pompei am pus niste semiolandeze de apometru (piulita 3/4" => filet exterior 1/2") iar apoi racorduri flexibile obisnuite cu piulite de 1/2".

Edited by kolfleading, 13 October 2014 - 20:48.


#983
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostM_ierdnA, on 13 octombrie 2014 - 19:27, said:

... Daca suflu pe returul de la calorifere, iese aer si pe returul de la boiler. Daca e asa, ma gandeam sa vin cu o singura teava de retur pana la centrala si sa o leg ori in returul de calorifere, ori in returul de boiler, care o cadea mai bine, iar pe celalat retur pun capac. Merge? Pot avea probleme la PIF?
NU MERGE.In niciun caz sa nu faci asa ceva! In centrala se face distribuirea agentului termic (apa) pe unul din cele doau circuite,prin vana cu 3 cai.Ea inchide unul din circuite si il deschide pe celalalt.

#984
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postdanpet, on 13 octombrie 2014 - 21:07, said:

NU MERGE.In niciun caz sa nu faci asa ceva! In centrala se face distribuirea agentului termic (apa) pe unul din cele doau circuite,prin vana cu 3 cai.Ea inchide unul din circuite si il deschide pe celalalt.

Vana cu 3 cai nu e pe tur? Eu asa aveam impresia ca vana cu 3 cai face separatia intre turul de la boiler si cel de la calorifere. Retururile mi se par legate intre ele. Am observat treaba asta de cand am cumparat centrala, insa nu mi-am batut prea tare capul. Am intrebat treaba asta pentru ca la mine instalatia a fost gandita pentru un cazan de pardoseala si circuitul de apa calda si cel de calorifere se uneau inainte de a intra in cazan. Acum cu Vitodensul trebuie sa separ cirucitele de la inceput, dar ma gandeam ca scap de separatia retururilor si vin cu o singura teava. Oricum cred ca vin tot cu o singura teava si ma separ chiar inainte de centrala. Sau si asa pot fi probleme?

#985
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Vana cu 3 cai e in centrala si se pune ori pe tur ori pe retur,depinde de fabricant/model...E acolo unde ai 2 tevi la centrala.Daca nu intelegi cum functioneaza ceva,nu fa "inovatii"!
Nu poti avea decat una din tevi comuna:ori turul,ori returul.Altfel,va functiona aiurea.Daca le pui pe ambele comune,cum va separa centrala cele 2 circuite (ACM si incalzire)?

Edited by danpet, 14 October 2014 - 09:50.


#986
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Clar, tururile separate fara discutie! Dar sunt doua tevi pe tur, care par sa vina din vana cu 3 cai, si inca doua pe retur, deci am 4 tevi (astea in plus fata de teava de gaz). Acum numai returul ma gandeam sa fie comun pt incalzire si apa calda. Si asta pentru ca mi se pare ca cele doua intrari de retur din centrala sunt legate intre ele la modelul care nu are acm instant. Nu imi e clar de ce sunt intrari separate daca tot se unesc in centrala. Deci repet, sunt si intrari si iesiri separate, dar nu prea au motive sa fie asa, pentru ca asa cum spui, una dintre tevi poate fi comuna, ori turul ori returul. Problema mea e ca la modelul asta de centrala (si probabil si la altele din astea noi) blocul hidraulic e o piesa mare din plastic si nu se vede clar cum sunt facute legaturile. Dar am mai multe indicii ca ce spun e corect, adica returul de la boiler si cel de la calorifere sunt unite intre ele in centrala:
1. proba experimentala ca suflu aer pe o parte si iese pe cealalta
2. vana cu 3 cai este acolo unde sunt iesirile pentru incalzire si acm.
3. pompa de circulatie este pe retur, si cum este o singura pompa ea trebuie sa circule agentul termic si din boiler si din calorifere, deci cele doua circuite se unesc cel mai tarziu in pompa. Asta daca nu cumva vana cu 3 cai este de fapt vana cu 4 cai si comuta intre acm si incalzire, atat pe tur cat si pe retur. De asta insa ma indoiesc pentru ca nu prea are de ce sa fie asa si in plus e in contradictie cu punctul 1. As fi insa fericit daca cineva care cunoaste modelul poate sa imi confirme ca e corect ce spun.

#987
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu poti sa-i faci centralei o poza cu electronica rabatata ?

Unele modele de Viessmann au vana cu 3 cai pe retur, sub pompa si daca te uiti in centrala ar trebui sa vezi o bobina sub pompa.
Unde este vana ar trebuie sa scrie si in manual. O sa caut manualul sa vad daca-l am.

Centrala are 4 tevi ca nu cumva sa-ti greasca instalatorul "hidraulica instalatia" si sa te trezesti ca ti se incalzesc radiatoarele vara cind merge boilerul.
In anumite cazuri, in special la casele cu etaj, apare fenomenul de termosifonare destul de frecvent datorita tevilor montate "prost" (gen cum vrei sa faci tu ca sa scutesti citiva metri de teava). Vanele cu 3 cai niciodata nu inchid perfect, plus ca mai prind si mizerie. Chiar daca in primi 2-3 ani nu ai probleme, ele pot sa apara in timp, dupa ce se depune mizerie in vana cu 3 cai. O alta problema ar fi faptul ca pe serpentina boilerului datorita incalziri apei apare local o presiune mai mare decit ai in radiatoare si se creaza un soi de preiune/depresiune in vana cu 3 cai si te trezesti ca-ti pleaca apa si in radiatoare. Alt aspect ar fi ca poate ca boilerul este cu serpentina pe 3/4 si in cazul asta te duci cu teava cupru de 22, pe cind instalatia poate ca necesita un diametru mai mare si te duci cu teava cupru de 28.

Mai bine vi cu tururi si retururi separate pina in centrala si esti sigur ca nu vei avea probleme. (sau cel putin asa ar trebui, sa nu ai probleme)

Edited by florin71_skoda, 14 October 2014 - 14:56.


#988
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stiu daca reusesc sa fac poza zilele astea la centrala. Insa sunt destul de sigur ca vana cu 3 cai e pe tur (in stanga) si pompa e pe retur (in dreapta cum ma uit la centrala). Inteleg ca pot fi probleme daca vin cu un retur comun, si totusi, daca cele doua retururi sunt unite in centrala, asa cum mi se pare ca e cazul, atunci problemele nu pot reaparea? Sau sunt diminuate din cauza ca legatura intre retururi este in cel mai indepartat loc posibil? Clapetele de sens ajuta? Ca am si din astea pe fiecare circuit.

Problema mea nu e neaparat de economie de teava (desi e si asta pe undeva). Am vorbit cu un instalator mai demult insa mi s-a parut mult cat mi-a cerut. Dupa aia am vorbit cu altul si aproape ca a venit sa faca treaba, insa a avut un necaz si acum imi zice ca nu mai poate. Tot el mi-a recomandat pe altul pe care l-am sunat, dar odata ba avea de terminat ceva, alta data era placat si tot asa pana m-am hotarat sa fac eu treaba. Si de aia vroiam sa o fac in cel mai simplu mod posibil. Daca fac circuite separate e clar ca e ceva mai complicat. In plus (partea cu economia) mai am vreo 6m de teava PPR de 40 care ar fi numai buna pentru un retur comun. Altfel trebuie sa cumpar in locul ei teava de 32 pt calorifere si de 25 pt boiler.

#989
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Dar de ce sa cumperi separat teava de 32 pentru incalzire si de 25 pentru boiler ? De ce sa nu cumperi doar teava de 25 si pe aia de 40 sa o pui la incalzire? De crezi ca trebuie sa pui la retur comun teava de 40 si ca nu este buna una de 32 ?

Probabil ca nu sti ca niciodata nu va merge caldura in acelasi timp cu apa calda. Prepararea de ACM are prioritate. Cind centrala trebuie sa prepare ACM, obligatoriu se opreste incalzirea si centrala va face doar ACM. Asa ca teava de retur comun (sau de tur comun) nu trebuie sa fie mai groasa decit trebuie sa fie teava pentru incalzire, ca nu ai de ce sa aduni cei doi consumatori. Trebuie sa-l iei in considerare doar pe cel mai mare.
Ca ai tu teava de 40 si vrei sa o folosesti, este o cu totul alta chestie. O poti folosi linistit la incalzire daca tot o ai.

Fiind vorba de PPR, sa sti ca teava de 25 are interiorul doar de 18mm. Asa ca nu prea se poate spune ca ar fi o teava de 3/4, chiar daca adaptori uzuali pe care-i gasesti de cumparat sunt de 25x3/4. Daca ai serpentina boilerului de 3/4 se "impaca" mult mai bine cu teava de PPR de 32 care are interiorul de 23mm, adica mult mai apropiat de teava de cupru de 22. Asa ca la boiler ar fi mai indicat sa mergi cu teava de 32 decit cu teava de 25.

Pentru incalzire nu stiu cum ai restul coloanelor si cit de mare este casa. Asa ca nu stiu sa-ti spun daca sa pleci cu 32 sau cu 40. Insa daca tot ai teava de 40, nu strica sa o folosesti. (Teava de 40 are interiorul de ~29mm).

Edited by florin71_skoda, 14 October 2014 - 16:01.


#990
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Era problema de "estetica". Pot sa pun returul de la incalzire pe 40 si turul pe 32, asa i-am si sugerat unuia dintre instalatori, insa mi-a zis ca mai bine face treaba ca lumea cu 32 peste tot. Eu daca am gasit solutia cu retur comun, am zis ca nu se uita nimeni stramb daca vede ditamai teava de 40 acolo. La boiler nu mi-am pus problema tevii pana acum. Toti care s-au uitat la instalatie au zis teava de 25 (inclusiv cel care mi-a facut instalatia la inceput, tot teava de 25 a lasat pentru boiler), asa ca nu m-am mai gandit. Plecarile si sosirile in centrala sunt pe 3/4, dar la boiler am 1". Centrala e de 26 kW, iar la boiler parca spuneau ca serpentina ar putea da 24 kW. Ajunge oare teava de 25? Daca nu ajunge e cam nasol ca trebuie sa schimb ce am cumparat saptamana trecuta...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate