Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Centrale termice Viessmann

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4500 replies to this topic

#955
rob133

rob133

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2013
Sa ma astept la stricaciuni ascunse?

Acu merge normal cupleaza termostatu decupleaza . Cand apa ajunge la tenperetura setata flacara se stinge . Deci cred ca merge normal. Nu cred ca a afectat ceva

#956
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu stiu ce borne L,N sunt acelea,dar sigur nu au tensiune,altfel s-ar fi intamplat ce am scris mai sus.Ai avut noroc...dar si "meseriasul".

#957
rob133

rob133

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.10.2013
La locul unde este puntea : apare asa 1 L N acolo legase termostatu de ambient la bornele L si N . Normal trebuia la la 1 si L de unde a scos puntea.

Firu de la termostat nu are tensiune am masurat el nu face nimic alceva decat sa inchida si sa deschida circuitu.

#958
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Am vitodens 100 26 kw. Ma interesează sa reduc timpul de funcționare a pompei după momentul decuplării termostatului. Exista in meniul de service ? Daca da care sunt pașii?

Ps: după ce TA da off centrala ma învârte o perioadă 2-3 minute apa in circuit.....o fi vreun rol de protecție la ceva.....eu vreau sa reduc timpul respectiv la 30 sec.

Edited by fabian7ro, 07 October 2014 - 21:55.


#959
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postrob133, on 07 octombrie 2014 - 20:52, said:

La locul unde este puntea : apare asa 1 L N acolo legase termostatu de ambient la bornele L si N . Normal trebuia la la 1 si L de unde a scos puntea.

Firu de la termostat nu are tensiune am masurat el nu face nimic alceva decat sa inchida si sa deschida circuitu.
Nu pe fir,ci pe bornele L si N de pe placa electronica trebuia sa fie 230V.Hai sa inchidem dialogul.Zi merci ca nu s-a intamplat ceva mai grav.

View Postfabian7ro, on 07 octombrie 2014 - 21:54, said:

Am vitodens 100 26 kw. Ma interesează sa reduc timpul de funcționare a pompei după momentul decuplării termostatului. Exista in meniul de service ? Daca da care sunt pașii?

Ps: după ce TA da off centrala ma învârte o perioadă 2-3 minute apa in circuit.....o fi vreun rol de protecție la ceva.....eu vreau sa reduc timpul respectiv la 30 sec.
Care ar fi scopul pentru care vrei sa faci asta?

#960
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Folosesc valve electrice pe tur....de fapt tururi pt ca sunt doua. Fiecare tur nelegat la bun ta. Când ambele ta uri intra pe off ...centrala primește si ea off numai ca întârzie prea mult pana oprește si pompa. Valvele se inchid de tot in 90 sec ...deci rămân vreo 60 de sec de învârtit apa doar in bucla centralei....lucru pe care vreau sa l evit.
Adicătelea după ce centrala a primit off si a închis focul sa închidă si pompa. Poate nu chiar imediat dar nici cum vine setata din fabrica...cu 2-3 minute de invartit suplimentar.

Acum e sper sa nu primesc întrebări suplimentare cu un răspuns la problema mea.

#961
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Se pare ca proiectantul nu a considerat necesar sa introduca o astfel de setare.Pentru situatia speciala in care circuitul de incalzire e blocat,se deschide supapa de by-pass din centrala.Rolul postcirculatiei e de a evita supraincalzirea inertiala a schimbatorului termic,dar daca nu exista circulatie exterioara,postcirculatia nu mai e eficienta.
O solutie la instalatia dumneavoastra ar fi,un modul de temporizare pus la (macar) una din electrovalve,care s-o inchida cu intarziere (3min),in cazul in care ambele TA sunt pe Off.Nu stiu daca (unde) s-ar gasi un astfel de modul,dar il poate face (proiecta) un electronist priceput (electronic,cu releu)...sau 2 module,cate unul la fiecare EV.Intarzierea inchiderii nu ar afecta confortul.
Alta varianta ar fi un modul asemanator pus in centrala,la pompa,care sa limiteze timpul de postcirculare,doar cand ambele TA sunt Off.

Intrebarile noastre sunt necesare in cazul in care nu ni se dau toate datele despre instalatia in discutie,altfel, nu stim ce sfaturi sa va dam.

PS:una din regulile instalatiilor de incalzire spune ca nu se pun robineti termostatati la toate radiatoarele.Cel putin unul,trebuie sa aiba robinet normal si sa nu fie inchis.

Edited by danpet, 08 October 2014 - 10:27.


#962
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011
Mulțumesc de răspuns . Cred ca o las așa...si ma bazez pe faptul ca supraîncălzire nu poate sa apăra deoarece rar am mai mult de 40 grade setat pe tur.
Perioada in care circula in bypass e cam de 40-60 sec.
Cu toate astea o sa încerc sa vad daca exista întârzietor pt releu.

Edited by fabian7ro, 08 October 2014 - 11:43.


#963
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Daca gasesti un astfel de releu de intarziere,sa ne spui si noua,e bine de stiut.

#964
fabian7ro

fabian7ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 13.01.2011

View Postdanpet, on 08 octombrie 2014 - 11:39, said:

Daca gasesti un astfel de releu de intarziere,sa ne spui si noua,e bine de stiut.

Ar mai fi o chestiune.....când folosesc apa calda...după oprirea apei calde daca temperatura trece de 80 grade centrala are o funcție sa o elibereze in instalație. In cazul meu instalația  poate fi închisă.....deci risc ceva ?

#965
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postfabian7ro, on 08 octombrie 2014 - 20:11, said:

Ar mai fi o chestiune.....când folosesc apa calda...după oprirea apei calde daca temperatura trece de 80 grade centrala are o funcție sa o elibereze in instalație. In cazul meu instalația  poate fi închisă.....deci risc ceva ?
centrala este echipata  din constructie cu un by-pas automat , care poate asigura o descarcare de aprox 300 l/h. majoritatea centralelor au o astfel de functie , gandita pentru utilizarea sistemelor prevazute cu robineti termostatati .
pentru cazuri de supratemperatura , centrala este prevazuta cu senzor de supratemperatura care actioneaza oprind arderea , iar , in caz de fierbere intervine supapa de 3 bari care se deschide ,eliberand aburul format ( presiunea mai mare de 3 bari ). de obicei , in astfel de cazuri intervine inainte senzorul ntc de pe turul centralei care da comanda de oprirea arderii.timpul de functionare al pompei post/ardere este calculat si in functie de timp dar este corelat direct si de temperaturile citite de senzorii de lucru ai centralei .

#966
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Era bun un radiator montat in camera centralei care sa fie legat inainte de electrovane. Adica direct pe centrala. Astfel scapi si de problema postcirculatiei si asiguri si vara centralei loc de descarcare dupa folosirea ACM.

#967
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Se apropie momentul in care trebuie sa leg vitodensul cumparat asta vara (100w, fara acm instant) in instalatie si sa incarc instalatia. Pentru incarcare am un bypass intre teava de apa rece si returul instalatiei, numai ca apa rece provine din put si duritatea este pe la 27-28 de grade germane. Este ok sa bag apa asta in instalatie sau risc sa am depuneri mari de calcar? Ce solutii exista? Eu am auzit de dozatoare de polifosfati, insa nu stiu cum pot insera unul din asta in acel bypass de umplere pentru ca acest bypass este strict cat robinetul de PPR si nu am loc sa tai si sa il pun acolo. Exista vreo posibilitate de umplere prin centrala? Daca ar fi sa umplu cu apa demineralizata provenita de la filtrul de osmoza inversa pe care l-am instalat de curand cum as putea face?

#968
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si mai am o intrebare. Intrucat centrala este cu preparare de apa calda cu boiler am doua retururi in centrala, unul de la calorifere si unul de la boiler. Trebuie filtru Y pe amandoua?

#969
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostM_ierdnA, on 09 octombrie 2014 - 15:53, said:

Si mai am o intrebare. Intrucat centrala este cu preparare de apa calda cu boiler am doua retururi in centrala, unul de la calorifere si unul de la boiler. Trebuie filtru Y pe amandoua?
Filtrul (sau dozatorul) cu polifosfati il pui pe teava de apa rece care vine la centrala,oriunde,unde ai loc.Nu stiu cu boilerul cum vei face.La aceasta duritate trebuie neaparat sa faci ceva.Ai putea sa incarci (umpli) instalatia cu apa dedurizata,distilata sau de la robinet (nu de put,ci conducta de oras),iar la final,sa cresti presiunea cu (putina) apa de la tine,dar daca va scadea presiunea (in timp),va trebui sa completezi.Astfel,cu timpul va creste concentratia de calcar din instalatie.
Filtrul Y nu e necesar la boiler,dar daca il pui,nu deranjeaza.Pe incalzire trebuie neaparat.Si vezi sa fie corect montat:pe o portiune orizontala de teava si cu filtrul (surubul) in jos,spre centrala.

Edited by danpet, 10 October 2014 - 19:35.


#970
badboy1985ro

badboy1985ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 19.08.2010
Sfat.
Am wh1d de 24 kw care a facut in iulie august 2014 un an de la instalre utilizare.
Sunt super incancat de dea. Merge brici. Am trecut iarna lui 2013 cu ea, apa calda fara probleme caldura deja am dat drumu ca am bebe mic.
SIgura chestie care mi-a sarit acum in ochi si incerc sa evit probleme pe viitor este ca se aude gen picatura in ea. Ca un fel de picatura care curge cade pe o tabla.
Am citit pe forurade muri ca hornul trebuie sa aibe o inclinatie in jos etc si are la prima vedere. Nu sunt mester. dar la instalare exact cu hornu am avut problema. In sensu ca:
Au gresit calculul si voiau sa tai din geamul termopan, am zis nu, ridici centrala mai sus. A ridicat centrala mai sus, a puso pe perete, dar l-a finalul lucrarii, chipurile au uitat sa monteze la hornu, cotu de 90 grade cu prelungirea  . Hornu l-a montat un nene. Are panta in jos dar nu stiu ce sa zic. Se aude o picatura in centrala care picura pe o tabla.

Inco odata centrala merge bine nu am bube cu ea dar incerc sa evit

#971
andos69

andos69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 11.11.2011

View Postbadboy1985ro, on 10 octombrie 2014 - 22:36, said:

Sfat.
Am wh1d de 24 kw care a facut in iulie august 2014 un an de la instalre utilizare.
Sunt super incancat de dea. Merge brici. Am trecut iarna lui 2013 cu ea, apa calda fara probleme caldura deja am dat drumu ca am bebe mic.
SIgura chestie care mi-a sarit acum in ochi si incerc sa evit probleme pe viitor este ca se aude gen picatura in ea. Ca un fel de picatura care curge cade pe o tabla.
Am citit pe forurade muri ca hornul trebuie sa aibe o inclinatie in jos etc si are la prima vedere. Nu sunt mester. dar la instalare exact cu hornu am avut problema. In sensu ca:
Au gresit calculul si voiau sa tai din geamul termopan, am zis nu, ridici centrala mai sus. A ridicat centrala mai sus, a puso pe perete, dar l-a finalul lucrarii, chipurile au uitat sa monteze la hornu, cotu de 90 grade cu prelungirea  . Hornu l-a montat un nene. Are panta in jos dar nu stiu ce sa zic. Se aude o picatura in centrala care picura pe o tabla.

Inco odata centrala merge bine nu am bube cu ea dar incerc sa evit
presiunea e ok in centrala?
cat de des se aude picatura?

Edited by andos69, 11 October 2014 - 05:27.


#972
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postbadboy1985ro, on 10 octombrie 2014 - 22:36, said:

Am wh1d de 24 kw
...
Se aude o picatura in centrala care picura pe o tabla.
Am si eu exact acelasi model de centrala.
Si la mine, doar in functionare, se aude un zgomot ca de "picatura pe tabla" dar sunt ABSOLUT SIGUR ca este vorba de zgomot de dilatarare metal pe metal (tabla pe tabla).

Daca chiar picura apa, trebuia sa scada presiunea, sa picure si din centrala pe jos, sa picure si cu centrala oprita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate