Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#7057
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Repet
nu este nevoie de stiker HGS in geam. TREBUIE DOAR SA-TI INCARCI CONTUL FACUT CU NR DE PASAPORT SI NR DE MASINA.
Daca ati fost cu alta masina , in anii trecuti , creditul nefolosit se poate porta pentru masina cu care te inregistrezi.
Acum camerele inregistreaza direct nr. masinii - cum se intampla cu rovineta la noi.
Cand mergi spre Izmir , daca urmaresti si indicatoarele spre Aydin te dirijeaza spre autostrada de la Mennemen

#7058
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
dupa ce intri in menemen o sa vezi cam pe la jumatatea orasului indicatoare cu aydin,konak,,cesme-faci dreapta,exact cum a zis colegul de mai sus.legat de hgs,stai linistit si mergi ca stalin tot inainte.

Edited by leonktp, 14 August 2015 - 12:40.


#7059
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 kriiss, on 14 august 2015 - 10:16, said:

Problema e ca nu prea pot sa ajung la 6 dimineata la Istanbul. In posturile din urma cineva se vaita ca a stat mult si la coada la ferry la Gelibolu....

Plecarea e din Bucuresti pe la 23 , nu cred ca pot pleca mai devreme ; din pacate va fi vineri seara (pe 21.08) deci ma astept la coada la podul de la Giurgiu . Optimist , daca nu stau prea mult la pod , sa plec din  Ruse pe la 1 . sa trec Bulgaria in 5 ore + 2 ore autostrada turca  si o sa ajung pe la 8 dimineata la intrarea in Istanbul...
Sambata dimineata oare tot asa aglomerata va fi intrarea in Istanbul ?

In plus de asta  nu stiu pe ce varianta sa o iau prin Bulgaria , pe Razgrad-Kotel-Yambol sau pe VT-Gurkovo-Yambol.
Cand am fost in 2008 la Istanbul am luat-o pe Kotel , drumul a fost destul de ok dar am mers ziua. In ultimul timp am trecut Bulgaria (spre Grecia ) numai noaptea , tinandu-ma dupa tiruri/bulgari ; mi se pare mult mai lejer de condus, nu stau tot timpul stresat de ce e in fata.
Deci as inclina la varianta pe VT-Gurkovo , pe Kotel nu ma astept sa gasesc prea multi 'iepuri' noaptea  si voi merge singur cu atentia aferenta (gropi , etc), deci teorectic mai incet .....si ajung la Istanbul la 10 Posted Image.

A incercat cineva vreodata sa evite intrarea in Istanbul pe autostrada luand-o pe drumurile locale ?
De ex asta ( prefer sa merg in plus ceva km decat sa avansez bara la bara pe autostrada):

https://www.google.r...ta=!4m2!4m1!3e0

Eu zic сa iti faci prea multe griji cu trecerea prin Istanbul. NU se sta bara la bara. Eu am trecut pe 23.07.2015 pe O2 la ora 13-14 si nu mi s-a parut atat de grav, cred ca a fost 1.5 ore max(poate gresesc. o fi fost chiar mai putin). Si nu s-a stat deloc. A fost un pic de aglomeratie la intersectia D016 si la iesire pe O4, unde am stat pe loc nu mai mult de 2-3 min.
Uite cand m-am intors, sa trec podul pe O1 pe la 7 seara atunci a fost belaea mare, cam 2 ore ca sa-l trec.
Referitor la drumul prin Bulgaria sa stii ca am mers pe Kotel si ziua si noaptea. Asa este, putina circulatie, dar ai avantajul sa mergi cu faza lunga si in acest caz este ok. Eu am mers de 6 ani numai pe pe Kotel, nu stiu cum e pe partea cealalta.    
P.S. Pararea mea este ca cea mai grea portiune de drum este podul de la Giurgiu.

#7060
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Mersi de info, m-am mai linistit :).

Probabil va ramane drumul prin Gurkovo si prin Istanbul pe O2, dar mai am timp o saptamana sa ma razgandesc !

#7061
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009
Eu sambata trecuta am pierdut 10 min pina am urcat pe ferry la Gelibolu,inca vreo 10 pina a plecat si 20 traversarea.ce-i drept erau 3 ferry trase la incarcat.2 pt Cardak si unul s-a indreptat spre Lapseki.Pt cei care nu inopteaza la Canakkale recomand varianta Gelibolu.Soseaua din partea asiatica spre deosebire de cea din partea europeana de la Gelibolu la Eceabat este dreapta si cu 2 benzi pe sens.
Pret ferry:35 lire(5 lire la ghiseul de la intrarea spre ferry pt parcare si 30 la urcarea pe ferry.
Legat de curs euro lira.
Astazi in Turcia la oficial era de 3.16 lire pt un euro.
Ieri casele de schmb din kusadasi ofereau 2.93 lire pt un euro.
Personal recomand schimbul la ghiseul valutar al unei banci sau pt posesorii dr carduri visa in lei recomand scoaterea de numerar de la atm.cursul folosit de visa astazi era de 1.427 lei pt o lira.
Mai multe puteti afla de pe visaeurope.com la sectiunea exchange

#7062
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Atentie la carduri.
Cursul depinde de fiecare banca .
Eu am platit si cu card VISA ING  si cursul a fost prost - 1,50 lei/lira
Pe cand la Unicredit cursul a fost de 1,47 (  saptamana trecuta)

#7063
Zignum

Zignum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2015
Urmând sfaturile dvs. despre traseu am ajuns cu bine ieri dimineață în Antalya, după ce am stat cam vreo 3ore jumate în cozile infernale din Istanbul (poate îmi recomandați o ora la care e mai liber pt retur). La Edirne am fost la ghiseul HGS unde ne-au scanat pașapoartele tehnice a mașinilor și am înțeles din 'engleza' lor doar faptul ca nu pot achita nimic acolo si ca putem avansa. Până la Antalya în toate trecerile ni se aprindeau semafoarele rosii dar totuși am continuat traseul. Acum unde aș putea găsi acest cârd pt a-l lipi și cam cât m-ar costa?  Sper ca nu e grav ca am trecut pe acolo la roșu în cât citisem ca avem 6 zile la dispoziție pt a cumpăra stickerul. PS: am văzut ca sunt treceri marcate cu HGS și OGS care ar fi diferență dintre ele?

#7064
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
hgs il gasesti la ptt-posta lor, care are program pana la 5, dar nu-ti fa griji, daca ei nu au vrut de ce sa te ostenesti sa-l iei, faci cum stii. nu te impusca nimeni. acum ca nu mai sunt nici bariere, bucura-te de vacanta. drum bun si concediu placut. legat de culoarea rosie la porti nu-ti fa griji.fii mai bine atent sa nu iei vreun radar sau sa-ti sara in fata vreun capcaun in intersectii.
ogs exista ca sistem de pe vremea cardului kgs. din ce stiu pe la ogs trec masinile cu un tonaj mai mare tir, bascule, etc.

Edited by leonktp, 14 August 2015 - 23:12.


#7065
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
La ce ora ai trecut prin Istanbul ?

#7066
Zignum

Zignum

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.08.2015

 leonktp said:

hgs il gasesti la ptt-posta lor, care are program pana la 5, dar nu-ti fa griji, daca ei nu au vrut de ce sa te ostenesti sa-l iei, faci cum stii. nu te impusca nimeni. acum ca nu mai sunt nici bariere, bucura-te de vacanta. drum bun si concediu placut. legat de culoarea rosie la porti nu-ti fa griji.fii mai bine atent sa nu iei vreun radar sau sa-ti sara in fata vreun capcaun in intersectii.
ogs exista ca sistem de pe vremea cardului kgs. din ce stiu pe la ogs trec masinile cu un tonaj mai mare tir, bascule, etc.
Nu ne poate amendă pt asta? Poliție pe traseu nu am întâlnit, doar dacă nu au și camere fixe. În Istanbul am intrat pe la 16:45.

#7067
altenfilter

altenfilter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 01.03.2013
Camere fixe sunt peste tot .
Ei inregistreaza masina incepind cu trecerea frontierei.
In Istambul  sunt camere peste tot .
OGS  este folosit de localnici , cei care au acel dispozitiz pus pe bord.
Este asemenator cu cel folosit in Italia , numai ca acolo sunt si bariere.
Repet : bariere sunt la iesirea de pe autostrada Istambul-Edarne .


#7068
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@Zignum fara a starni o polemica,eu de 2 ani nu am fost amendat de nimeni.anul acesta stiu sigur alte 5 masini care n-au patit nimic.ia hgs ca sa stai linistit de la ptt cand poti in cele 6 zile dupa ce ai trecut de bariere.ce-i drept am mers numai pe o3 dinspre Izmir spre aydin.

Edited by leonktp, 15 August 2015 - 11:02.


#7069
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015
Pentru Horia40

Legat de centura ocolitoare a Izmirului...ca de fapt asta este, o centura ocolitoare a orasului....iti pot spune urmatorul lucru: centura incepe din interiorul Menemen.
Ai sa vezi la un moment in directia ta de mers un panou mare, verde, pe care scrie Aydin, Havalimani, Cigli, Konak. De aici se intra pe un "super drum" expres...pe care vei urmari in continuare Cesme, Aydin.
La un moment dat drumul spre  Cesme se va continua in dreapta si tu vei merge inainte spre Aydin. Aceasta  centura  se continua cu autostrada pentru care trebuie sa posezi card HGS. Pe acest drum am mers eu  gratie unui alt coleg de pe acest forum.
In speranta ca indicatiile au fost cat se poate de detaliate iti doresc drum bun si o vacanta de vis!!!

Edited by licurici_licurici, 15 August 2015 - 12:00.


#7070
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 w140, on 12 august 2015 - 18:08, said:

In statiuni intradevar cursul este mai slab la casele de schimb. Spre exemplu azi in Kusadasi la casele de schimb cursul este de 2,90 TL/euro, dar la ghiseul de la Turk Bank am primit 3.04 TL/euro, Nu stiu care este cursul la alte banci, Turk Bank a fost prima in care am intrat.
Am schimbat ieri la cursul de 3,04 in Canakkale la o casa de schimb langa turnul cu ceas.

#7071
horia40

horia40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.07.2008

 altenfilter, on 14 august 2015 - 11:41, said:

Repet
nu este nevoie de stiker HGS in geam. TREBUIE DOAR SA-TI INCARCI CONTUL FACUT CU NR DE PASAPORT SI NR DE MASINA.
Daca ati fost cu alta masina , in anii trecuti , creditul nefolosit se poate porta pentru masina cu care te inregistrezi.
Acum camerele inregistreaza direct nr. masinii - cum se intampla cu rovineta la noi.
Cand mergi spre Izmir , daca urmaresti si indicatoarele spre Aydin te dirijeaza spre autostrada de la Mennemen

 leonktp, on 14 august 2015 - 12:34, said:

dupa ce intri in menemen o sa vezi cam pe la jumatatea orasului indicatoare cu aydin,konak,,cesme-faci dreapta,exact cum a zis colegul de mai sus.legat de hgs,stai linistit si mergi ca stalin tot inainte.

 licurici_licurici, on 15 august 2015 - 11:58, said:

Pentru Horia40

Legat de centura ocolitoare a Izmirului...ca de fapt asta este, o centura ocolitoare a orasului....iti pot spune urmatorul lucru: centura incepe din interiorul Menemen.
Ai sa vezi la un moment in directia ta de mers un panou mare, verde, pe care scrie Aydin, Havalimani, Cigli, Konak. De aici se intra pe un "super drum" expres...pe care vei urmari in continuare Cesme, Aydin.
La un moment dat drumul spre  Cesme se va continua in dreapta si tu vei merge inainte spre Aydin. Aceasta  centura  se continua cu autostrada pentru care trebuie sa posezi card HGS. Pe acest drum am mers eu  gratie unui alt coleg de pe acest forum.
In speranta ca indicatiile au fost cat se poate de detaliate iti doresc drum bun si o vacanta de vis!!!

Multumesc frumos baieti de raspunsuri.

A trecut cineva de curand cu ferry pe la kilitbahir. Cat mai este trecerea?
Drum bun si vacante placute!

#7072
licurici_licurici

licurici_licurici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 10.06.2015
Eu nu sunt baiat, sunt fetita!!!Posted Image

In ceea ce priveste traversarea, nu te pot ajuta pentru ca eu am traversat pe la Canakkale...unde traversarea costa 35 TL.

#7073
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 arschery, on 15 august 2015 - 21:44, said:

Am schimbat ieri la cursul de 3,04 in Canakkale la o casa de schimb langa turnul cu ceas.

Tot aici schimbam si noi de fiecare data când mergem în Turcia. Este un curs foarte bun, pe care n-o sa-l gasesti în interiorul tarii. La Kusadasi te va astepta un curs de 2.80 sau de 2.85.

Edited by florinbad, 17 August 2015 - 14:45.


#7074
horia40

horia40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 06.07.2008

 licurici_licurici, on 17 august 2015 - 14:36, said:

Eu nu sunt baiat, sunt fetita!!!Posted Image

In ceea ce priveste traversarea, nu te pot ajuta pentru ca eu am traversat pe la Canakkale...unde traversarea costa 35 TL.

Scuzele mele! Atunci iti dau un pupic! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate