Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat
 Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina
 Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14182 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#4285
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010

 claudiu2525, on 19th January 2012, 12:44, said:

Aveti dreptate,mai mare deranjul decat beneficiul.
Ideea era in felul urmator: Agregatul din dotare consuma la drum intins intre 10.3-11l%,si de aici rezulta costuri foarte mari numai pt. benzina.,si pt. ca pretul la benzina este foarte mare in Turcia ma gandeam sa fac o economie.Dar nu se merita sa car 60l de benzina cu mine pt.130ron economie.
Multumesc pt. raspunsuri
Se merita daca te descurcai si o luai gratis din tara  :naughty:

#4286
claudiu2525

claudiu2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 06.01.2011

 teo68, on 19th January 2012, 21:32, said:

Se merita daca te descurcai si o luai gratis din tara  :naughty:

Asa da. Daca stii vreun pont,spune-mi si mie. :w00t:

#4287
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 Povestitorul, on 19th January 2012, 08:54, said:

Nu recomand LukOil, anul trecut am alimentat (benzina) de la Luk-ul din vama bulgaro-turca, rezultatul 2 injectoare facute praf, cauza : apa si deseurile petroliere vandute pe post de benzina. Cost suplimentar 2400 euro (injectoare, manopera, platforma).

Pe tot traseul, recomand alimentare numai de la Shell sau Petrol Ofisi Turkey (motorina/benzina scumpa, nu cea ieftina) si ca sfat: pastreaza toate bonurile (de combustibili) de la toate statiile de alimentare.
aceasta  benzinarie  LUKOIL  iesire  BG ,  alimentezi  ultima 5-6  ani  fara  nici  o  problema,  nu  sunt  singur  mai  stiu 5-6  persoane  care alimenteaza  fara  problema,
poate  problema  de la  altceva ....

#4288
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010

 Povestitorul, on 19th January 2012, 08:54, said:

Nu recomand LukOil, anul trecut am alimentat (benzina) de la Luk-ul din vama bulgaro-turca, rezultatul 2 injectoare facute praf, cauza : apa si deseurile petroliere vandute pe post de benzina. Cost suplimentar 2400 euro (injectoare, manopera, platforma).

Pe tot traseul, recomand alimentare numai de la Shell sau Petrol Ofisi Turkey (motorina/benzina scumpa, nu cea ieftina) si ca sfat: pastreaza toate bonurile (de combustibili) de la toate statiile de alimentare.
Am alimentat la Lukoil hamzabeyli si la Lukoil kapikule motorina fara probleme! :rolleyes:

#4289
adriano67

adriano67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.05.2009

 teo68, on 23rd January 2012, 17:06, said:

Am alimentat la Lukoil hamzabeyli si la Lukoil kapikule motorina fara probleme! :rolleyes:
La Lukoil Hamzabeyli - mi-am luat-o cu benzina de 95 anul trecut in iunie- atentie.Dupa ce am citit mesajul cu soft-ul de diagnoza ( la un service) era ceva de genul "cifra octanica benzina prea mica".

Edited by adriano67, 23 January 2012 - 18:01.


#4290
Gealy

Gealy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 25.01.2007
Eu chiar am facut plinul cu motorina din Bulgaria de la Lukoil-ul din Kapitan Andreevo si de la un OMV din Burgas si nu am avut probleme.
In ceea ce priveste benzina nu pot sa ma pronunt.

#4291
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010

 claudiu2525, on 19th January 2012, 12:44, said:

Aveti dreptate,mai mare deranjul decat beneficiul.
Ideea era in felul urmator: Agregatul din dotare consuma la drum intins intre 10.3-11l%,si de aici rezulta costuri foarte mari numai pt. benzina.,si pt. ca pretul la benzina este foarte mare in Turcia ma gandeam sa fac o economie.Dar nu se merita sa car 60l de benzina cu mine pt.130ron economie.
Multumesc pt. raspunsuri

Salut, eu sunt dintre cei care spun ca 130 de lei in vacanta conteaza, prefer sa ma dau cu barcuta de ei, anul trecut am fost in Istanbul, in vama dintre RO-BG nu te intreaba nimeni nimic la iesire, am avut 40l de motorina cu mine in bidoane de apa de 10 l, am parcurs Bulgaria si la intrare in vama am reumplut rezervorul, in vama BG-TR se uita in portbagaj si este posibil sa ai probleme.
Vreau sa mentionez ca la intoarcere am alimentat din Bulgaria de la OMV nu mai retin numele localitatii, cand am ajuns acasa s-a aprins becul de apa in filtrul de motorina, distractia a constat in schimbare de filtru, dat jos rezervor, curatat si montat la loc, aruncat toata motorina din rezervor si facut plinul, numai motorina aruncata a facut o paguba de 200 lei, masina era si este noua cumparata in 2011 in ianuarie.
pot atasa factura service ca si argument daca aveti indoieli, Turcia este mai civilizata din acest punct de vedere, anul acesta am sa platesc mai mult si am sa fac plinul in TR nu in BG.

Edited by arschery, 24 January 2012 - 22:38.


#4292
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Atentie la motorina din Malko Tarnovo ca este plina de apa si alte gunoaie,mie in vara mi-a terminat 2 injectoare si  am luat numai vreo 15 L-toata distractia 3000 ron

#4293
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,891
  • Înscris: 04.07.2010
Salutare !

Referitor la "botezarea" combustibilului în Bulgaria, în apropiere de vama cu Turcia (oricare vamă ar fi ea), subiectul s-a discutat și la topicul "Cu mașina spre Grecia" anul trecut, când prețul combustibilului crescuse mult și rapid în Grecia.
Bulgarii deh, balcanici, când au văzut că vine grecu' să cumpere combustibil mai ieftin de la ei, au zis că n-ar strica să-i vândă grecului și apă, iar cum grecu' nu se deplasează mai mult de vreo 20-30km de la vamă în interior, normal că bagă în rezervor combustibil creștin (sau "botezat", cum vreți). Așa că am băgat la cap și nu am alimentat în Bulgaria chiar din apropierea vămii, ca să nu risc nimic.
Cred că și la vama BG-TR se întâmplă un fenomen asemănător, adică bulgarii îi vând și apă turcului care vine la ei să ia combustibil mult mai ieftin. Și tot așa, cererea e mare doar în apropiere de vamă.
Concluzie: Cel mai bine e să alimentezi ieftin în BG, dar cu cel puțin vreo 50km înainte de vamă, unde bulgarii nu se mai obosesc cu "botezul" pt. că n-au de ce.

Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 26 January 2012 - 03:38.


#4294
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
salut,
am de plecat in turcia pentru o saptamana si as pleca cu masina. starea drumurilor in bulgaria? bacul functioneaza la silistra?

#4295
diplodo

diplodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.02.2011
Salutare tuturor,
Am luat la sfarsitul lui mai 7 nopti cu UAI la Hotel Crystal Paraiso Verde, Belek.
E prima oara cand merg in Turcia. Vreau sa ma deplasez cu masina.
Am citit posturile si am notat lucrurile interesante si utile.
Aveti sfaturi de ulitma ora, update-uri, etc.?
Multumesc anticipat.

#4296
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 diplodo, on 30th January 2012, 15:00, said:

Salutare tuturor,
Am luat la sfarsitul lui mai 7 nopti cu UAI la Hotel Crystal Paraiso Verde, Belek.
E prima oara cand merg in Turcia. Vreau sa ma deplasez cu masina.
Am citit posturile si am notat lucrurile interesante si utile.
Aveti sfaturi de ulitma ora, update-uri, etc.?
Multumesc anticipat.

pai saptamana viitoare ar trebui sa fiu pe langa instanbul si un pic in asia.
as vrea sa merg pe la calarasi-silistra-dobrich-varna-burgas-malko tarnovo-kirklareli

s-ar putea sa mai merg odata in mai

keep-in-touch

#4297
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
update:

s-a redeschis giurgiu, in conditiile date renunt la traseul prin silistra sau vama veche si coasta
am sunat la o firma de transport (tractor cu semiremorca) si mi-au spus ca traseul pe care ei merg regulat este cel din figura.
va scriu din turcia, cand o sa ajung..

Attached Files



#4298
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 tsunnami, on 4th February 2012, 00:06, said:

update:

s-a redeschis giurgiu, in conditiile date renunt la traseul prin silistra sau vama veche si coasta
am sunat la o firma de transport (tractor cu semiremorca) si mi-au spus ca traseul pe care ei merg regulat este cel din figura.
va scriu din turcia, cand o sa ajung..


stara, zagora, drumuri bune, se circula decent. mare grijanie la politai care stau pentru o ciupeala si pe ger,  :thumbup:
m-au parlit de €20, 90 in zona de 60.
am iesit din romania la -4°C, peste munti am atins 7°C

stara zagora, hotel misto, curat, 3 stele pe la €35, mancare buna si ieftina, oameni calzi, engleza si la receptie si in restaurant...
am lasat $5 pentru ca intr-adevar m-am simtit bine. chelnerita, mi-a zis ca nu trebuie, ii pot lua inapoi.., i-am lasat si ochii ei au spus restul.... :console:
nu-mi pare rau ca fac drumul in istanbul in 2 etape.

#4299
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
vineri dimineata am plecat la 6:30 din cerkezkoy (intre istanbul si edirne), la 3PM eram in bucuresti
traseul:
http://maps.google.c....08524,8.432007

sambata viitoare plec la ski la bansko

#4300
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007
Salut tuturor!!!!
La vara plec pentru a treia oara in Alanya.
Pentru anul trecut si cel anterior pentru deplasarea pe autostrada am avut un card KGS. In momentul de fata mai am pe el vre-o 2 Lire (cred)
Intrebarea este daca pot sa reincarc acest card si care este suma minima sau trebuie sa iau altul?

#4301
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

 sarojna, on 14th February 2012, 15:26, said:

Salut tuturor!!!!
La vara plec pentru a treia oara in Alanya.
Pentru anul trecut si cel anterior pentru deplasarea pe autostrada am avut un card KGS. In momentul de fata mai am pe el vre-o 2 Lire (cred)
Intrebarea este daca pot sa reincarc acest card si care este suma minima sau trebuie sa iau altul?
da,se poate reincarca cu orice suma vrei tu

Edited by leonktp, 16 February 2012 - 01:09.


#4302
sarojna

sarojna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 10.07.2007

 leonktp, on 15th February 2012, 23:09, said:

da,se poate reincarca cu orice suma vrei tu
Ms prt raspuns.
In afara de casele de intrare pe autostrada de la Edirne se mai poate incarca si pe traseu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate