Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14182 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#3691
amy-ama

amy-ama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.05.2008

 adriano67, on 30th June 2011, 10:47, said:

Am fost si eu pe Silistra-Dulovo-Isperih -Razgrad-Targoviste-Kotel-etc de curind si m-am intors pe pe partea aceasta cu Silistra -Shumen - e rau pe cam 1/3 din traseu, gauri multe.Cit priveste Shumen-Varbitsa-intersectia Petolachkata  am scris de mii de ori n-o luati pe acolo.Silistra-Dulovo-Isperih e in constructie , e jale, abia la anul va fi buna de mers.Daca insisti Silistra-Shumen singura optiune cit de cit buna e sa faci la Pristoe la stinga prin Kaolinovo si Tsarev Brod-, apoi spre Targoviste, dar tot prinzi drum bombardat intre Zagoriche-Branichevo.Eu am mers pe toate partile din Silistra - drumurile vor fi intr-o stare cit de cit buna abia la anul.Daca vrei potio sa faci Silistra-Dobrich-Varna-Burgas-Malko Tarnovo (si aici prinzi pe ultima portiune spre granita jale ).Asa ca anul acesta cel putin iesirea prin Silistra spre Turcia\Grecia nu e de folosit - doar daca o iei prin Dobrich.Mai vedem la anul.


Bine v-ati reantors din concediu! Prin urmare, nici drumul Silistra - Dulovo - Isperih -Kotel nu e de urmat. Traseul ar fi tot prin vama Ruse si nu prin Calarasi (pentru a tranzita Bulgaria).

Pentru Oztan sau oricine ma poate ajuta:
Ma intereseaza traseele cu ferryboat-ul: Bandirma - Tekirdag sau Erdek - Tekirdag. Am gasit ca exista zilnic curse intre localitatile Bandirma - Tekirdag sau Erdek - Tekirdag, dar nu gasesc nici un orar. As vrea sa ocolesc Istanbulul cand ne intoarcem din Alanya.

#3692
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
pe unde considerati ca este cel mai bine de trecut cu ferry spre canakkale?

Edited by leonktp, 01 July 2011 - 21:58.


#3693
danutzu_2910

danutzu_2910

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 16.05.2010
amy-ama
Nu cred ca merita nici ca timp nici ca bani o astfel de traversare.
Pe unde ai ruta de intoarcere din Alanya? Totusi ca sa ajungi la Bandirma trebuie sa deviezi mult de la ruta clasica...

#3694
blessyouue

blessyouue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2010
Stie cineva daca in Bulgaria , Turcia , Grecia este obligatoriu scaun pentru copil pentru copii sub 12 ani ?
Si cam cat e amenda !
Multumesc anticipat !

#3695
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 leonktp, on 1st July 2011, 22:58, said:

pe unde considerati ca este cel mai bine de trecut cu ferry spre canakkale?
Mereu am trecut pe la Kilitbahir,se trece si mai repede si este cea mai ieftina varianta.

#3696
teo68

teo68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 30.05.2010
[quote name='blessyouue' date='2nd July 2011, 16:58' post='10109661']
Stie cineva daca in Bulgaria , Turcia , Grecia este obligatoriu scaun pentru copil pentru copii sub 12 ani ?
Si cam cat e amenda !
Multumesc anticipat !
[/quote                                                                                                                                                                        Bulgaria si Turcia nu este ,am avut copil de 6 ani si nu au fost probleme !

#3697
amy-ama

amy-ama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.05.2008

 danutzu_2910, on 2nd July 2011, 06:01, said:

amy-ama
Nu cred ca merita nici ca timp nici ca bani o astfel de traversare.
Pe unde ai ruta de intoarcere din Alanya? Totusi ca sa ajungi la Bandirma trebuie sa deviezi mult de la ruta clasica...


La intoarcere din Alanya , am vrea sa ocolim Istanbulul,cum am zis. Ne gandeam la ruta : clasic- Antalya - Kutahya ,apoi, spre stanga : Tavsanli - Balikesir - Bandirma si de aici , cu ferry.
De ce zici ca nu merita nici timp, nici bani traversarea cu ferry Bandirma - Tekirdag?

#3698
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,706
  • Înscris: 17.01.2008
amy-ama
Pai este cam asa, acu 2 ani venind de la kusadasi am avut rezervare in Istanbul ptr 2 nopti si am traversat de la Yalova la Pendik m-a costat cca 30euro (1 masina+2 persoane) si a durat cca 30 min. Distanta de la Bandirma - Tekirdag e mult mai mare (sunt cam 90km)  deci va costa mai mult.
Luand ca exemplu distanta Kutahia - Edirne, Pe varianta ta sunt cca 600km cu tot cu ferry iar pe varianta clasica pe Istanbul (centura) distanta este de 950km. Ca timpi, pe varianta cu ferry, (nu stiu cit dureaza traversarea) probabil vreo 2 ore, iar drumul terestru este de cca 8 ore. Pe varianta clasica durata "bruta" este de 6 ore... iar net cam 7 ore.
Oare cit o costa ferry???

#3699
fara0nu1

fara0nu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.12.2009

 leonktp, on 1st July 2011, 22:58, said:

pe unde considerati ca este cel mai bine de trecut cu ferry spre canakkale?
Pe la Gelibolu - Lipseki, 12 euro dar ai drum drept si lin pana la Canakale.
Am un card KGS cu 31 de lirete pe el, vrea cineva ? Nu mai pierdeti vremea cu statul la coada de la gherete. Am trecut cu 3 masini pe el.

Edited by fara0nu1, 04 July 2011 - 12:15.


#3700
amy-ama

amy-ama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.05.2008

 danutzu_1069, on 3rd July 2011, 13:09, said:

amy-ama
Pai este cam asa, acu 2 ani venind de la kusadasi am avut rezervare in Istanbul ptr 2 nopti si am traversat de la Yalova la Pendik m-a costat cca 30euro (1 masina+2 persoane) si a durat cca 30 min. Distanta de la Bandirma - Tekirdag e mult mai mare (sunt cam 90km)  deci va costa mai mult.
Luand ca exemplu distanta Kutahia - Edirne, Pe varianta ta sunt cca 600km cu tot cu ferry iar pe varianta clasica pe Istanbul (centura) distanta este de 950km. Ca timpi, pe varianta cu ferry, (nu stiu cit dureaza traversarea) probabil vreo 2 ore, iar drumul terestru este de cca 8 ore. Pe varianta clasica durata "bruta" este de 6 ore... iar net cam 7 ore.
Oare cit o costa ferry???

Anul trecut am venit de la Didim la Istanbul si am trecut cu ferry de la Bursa la Yenikapi. Noua ne-a placut foarte mult, Marea Marmaris este de un albastru deosebit. Ne-a scutit de drum obositor si a costat cam tot atat cat costa motorina daca mergeam pe autostrada spre Istanbul.
Eu incerc sa evit anul acesta Istanbulul la intoarcere din Alanya. De aceea, va rog spuneti-mi daca ati urmat alte drumuri decat Istanbul - Antalya prin Kutahya, Burdur sau drumul de coasta prin Izmir. M-ar interesa prin interiorul continentului ,de la Antalya spre Bandirma sau Lapseki sau Canakale.
De exemplu, a urmat cineva, sau stie cineva cum e traseul: Antalya - Burdur - DINAR - USAK - SIMAV - Balikesir - Bandirma. Am scris cu majuscule portiunea care nu stiu sigur daca e buna. Daca stiti alte trasee, astept raspunsuri.

#3701
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 amy-ama, on 5th July 2011, 22:57, said:

Noua ne-a placut foarte mult, Marea Marmaris este de un albastru deosebit. Ne-a scutit de drum obositor si a costat cam tot atat cat costa motorina daca mergeam pe autostrada spre Istanbul.




Nu cumva e vorba de Marea Marmara???

#3702
amy-ama

amy-ama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 07.05.2008

 copjob2000, on 5th July 2011, 21:08, said:

Nu cumva e vorba de Marea Marmara???

Multumesc mult de corectare.Asa este , de Marmara era vorba. Totusi,eu am intrebat ceva si eram tare recunoscator daca m-ai fi ajutat cu acea dilema : trasee prin interiorul continentului, intre Antalya si Bandirma sau Lapseki sau Canakkale. Va rog, cine ma poate sfatui... Cum sunt drumurile? Despre traseul de care am amintit poate cineva sa-mi spuna daca a fost pe el sau stie ceva despre el : Antalya - Burdur -DINAR - USAK - SIMAV - Balikesir - Bandirma. Multumesc!

Edited by amy-ama, 06 July 2011 - 16:41.


#3703
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Păi, până la urmă, ce te interesează?
Traseul dintre Bandirma și Antalya?
Ți-l trimit pe cel optim.

Attached Files


Edited by copjob2000, 06 July 2011 - 22:26.


#3704
vmaster

vmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 24.06.2009

 copjob2000, on 6th July 2011, 23:25, said:

Păi, până la urmă, ce te interesează?
Traseul dintre Bandirma și Antalya?
Ți-l trimit pe cel optim.
@copjob: tu pana la urma ce zici: in TR prin Veliko Tarnovo si Nova Zagora pe 55 sau prin Targosite si Yambol spre Hamzabeyli?
Var 2 pare ca e bombardata rau din tot ce zic cei care s-au intors deja.

#3705
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

 vmaster, on 7th July 2011, 09:21, said:

@copjob: tu pana la urma ce zici: in TR prin Veliko Tarnovo si Nova Zagora pe 55 sau prin Targosite si Yambol spre Hamzabeyli?
Var 2 pare ca e bombardata rau din tot ce zic cei care s-au intors deja.
sal,si eu inclin spre prima varianta,acum am vb cu un baiat pe tir care a fost in turcia prima varianta via hamzabely

#3706
alena

alena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.04.2011
Buna Ziua.

Intr-o saptamana plec in vacanta in Turcia (Bodrum) cu masina via Istambul(unde voi petrece o noapte.
Rugaminte mare spre cunoscatori, sa-mi indice si mie ruta cea mai oki Bucuresti -Ruse- Istambul - Bodrum, cu toate taxigele de drum (pod, vigneta, taxe autostrada Turcia pana la Bodrum).
Mai am o problema : Doresc sa traversez Bulgaria noaptea!!!
Ce imi recomandati pentru acest traseu ?

Astept cu nerabdare un raspuns

Va multumesc!!

#3707
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

 vmaster, on 7th July 2011, 09:21, said:

@copjob: tu pana la urma ce zici: in TR prin Veliko Tarnovo si Nova Zagora pe 55 sau prin Targosite si Yambol spre Hamzabeyli?
Var 2 pare ca e bombardata rau din tot ce zic cei care s-au intors deja.
A venit un coleg din Turcia,a folosit varianta a 2 a tur-retur si mi a spus ca in zona Elhovo este valurit,dar daca mergi mai incet si cu atentie nu este nici o problema si se merita pt ca este liber si fara politie.Drum bun

#3708
oplaurentiu

oplaurentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 23.02.2007

 tak30ver, on 27th June 2011, 11:08, said:

@OPESOR : si eu trebuie sa ajung tot la didim.

In bulgaria rovinieta pot sa o cumpar cu cardul sau schimb leva la intrare ?
Inteleg ca nu trebuie sa ma agit cu cardul KGS, pot sa il cumpar de pe drum de la un shell deoarece nu voi avea nevoie de el pana la izmir.
Pot lua un singur card pentru 2 masini ? ajung 20 lire - 2 masini pentru acea portiune dus-intors ?

Pe polita de asigurare Turcia este intr-o casuta dar nu este barata, inteleg ca nu trebuie sa fac o alta asigurare pentru drum.

Cu bacul se traverseaza mai repede la gelibolu sau la eceabat ?
La vama turca iti scoate bagajele din masina?



salut!


buvigneta o oti cumpara cu cardul de la iesirea catre varna - lukoil. atentie este pe parte stanga cum iesi din ruse.
nu ai nevoie de alta asigurare daca nu este barata turicia in cartea verde. atentie daca nu este masina pe numele tau sau al celui/celei cu care esti in ea: procura tradusa/legalizata/apostilata.
poti folosi cardul pentru 2 masini. eu asa am facut dar pentru 4! baga pe el minim 40 lire ca sa nu ai probleme!
cel mai bun traseu, facut de mine 2 ani la rand este cel pe razgrad-sliven-jambol-elhovo-lesovo, si acesta facut in acei 2 ani consecutiv.

drumuri bune si concediu placut!


Another THING :

Care traseu credeti ca este mai recomandat / mai rapid : cel al lui opesor ( mai frecventat se pare ) sau cel al lui gealy care parese ca ocoleste dar daca te duci mai rapid este mai bun si iesi oricum mai aproape de edirne...

salut!


buvigneta o oti cumpara cu cardul de la iesirea catre varna - lukoil. atentie este pe parte stanga cum iesi din ruse.
nu ai nevoie de alta asigurare daca nu este barata turicia in cartea verde. atentie daca nu este masina pe numele tau sau al celui/celei cu care esti in ea: procura tradusa/legalizata/apostilata.
poti folosi cardul pentru 2 masini. eu asa am facut dar pentru 4! baga pe el minim 40 lire ca sa nu ai probleme!
cel mai bun traseu, facut de mine 2 ani la rand este cel pe razgrad-sliven-jambol-elhovo-lesovo, si acesta facut in acei 2 ani consecutiv.
bacul: ecabat!

drumuri bune si concediu placut

 oplaurentiu, on 7th July 2011, 13:44, said:

salut!


buvigneta o oti cumpara cu cardul de la iesirea catre varna - lukoil. atentie este pe parte stanga cum iesi din ruse.
nu ai nevoie de alta asigurare daca nu este barata turicia in cartea verde. atentie daca nu este masina pe numele tau sau al celui/celei cu care esti in ea: procura tradusa/legalizata/apostilata.
poti folosi cardul pentru 2 masini. eu asa am facut dar pentru 4! baga pe el minim 40 lire ca sa nu ai probleme!
cel mai bun traseu, facut de mine 2 ani la rand este cel pe razgrad-sliven-jambol-elhovo-lesovo, si acesta facut in acei 2 ani consecutiv.
bacul: ecabat!

drumuri bune si concediu placut


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate