Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Cu masina, spre Turcia

* * * * * 7 votes
  • Please log in to reply
14153 replies to this topic

Poll: IMPORTANT (20 member(s) have cast votes)

Chestionarul e fictiv, doar pt a tine anuntul in capul fiecarei pagini. Va rog sa nu votati in el !

  1. Mai sus este topic PINNED dedicat taxelor de drum. (7 votes [35.00%])

    Percentage of vote: 35.00%

  2. Topicul se numeste "HGS / OGS in Turcia - mic ghid". (13 votes [65.00%])

    Percentage of vote: 65.00%

Vote Guests cannot vote

#13969
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 14.10.2018

View PostJimmy71, on 02 ianuarie 2024 - 15:14, said:

O depreciere de circa 13% iar tarifele s-au marit cu 45-60%, deci orice am zice s-a scumpit.
Pana in vara se mai depreciaza cu inca 15% iar taxele de drum nu o sa se mai mareasca, deci tot cam pe acolo ajungem...

#13970
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 02.02.2009

View Postw140, on 02 ianuarie 2024 - 18:09, said:

Chiar si la noile preturi, Turcia inca are preturi decente la autostrazi, si mai ales gratuitate la sosele.

Pana la Istanbul si retur, in septembrie 2023 am platit:

Romania = 7,00 euro pt 110 km dus-intors domiciliu-vama RoVigneta
via Serbia = 22,02 euro pt 546 km de autostrada dus-intors  
via Bulgaria = 13,81 euro pt 714 km dus-intors BgVigneta
Istanbul = 1,67 euro pt 480 km dus-intors pe A03, din HGS , ...iar daca mergeam pana in Side/Antalia inca 2,30 euro pt. 1550 km dus-intors pe A04 si pod 15 Temmuz Şehitler

...la pretul actual anuntat in 2024 pt Istranbul ar fi = 2,62 euro pt 480 km dus-intors

Era puțin pentru noi. Ca și acum de altfel. Însă pentru turci creșterea e destul de mare.
Dar na, dacă tot le-a mărit sultanul salariul minim cu 48% le-a oferit și o creștere de tarife....

Edited by eumorocanosul, 03 January 2024 - 07:13.


#13971
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,899
  • Înscris: 22.12.2005
Multumesc tuturor pentru info postate. au fost de ajutor.
Atentie la "mall" ul din Edirne - parcare e cu cantec . Aglomeratie maxima. nu am putut parca dupa 10 minute de "Cautari".
Ales- Turk Telecom 25 GB + posibilitate de trimitere sms lunar cu nr pasaport pt prelungire valabiliate. A fost cam 820 TRY. Mai are cel putin 15 Gb nefolositi. Daca face trebuinta ( si plecati curand) - il pot oferi.
In rest numai de bine - dupa medii orare de peste 110 km/h cand am vazut pe GPS ca de la Edirna la Bucale imi zice 6 ore m-a luat capul. si asa ii. Au turcii la drumuri de e o placere sa te"dai". Bg si noi..0 (ZERO) fata de ei.
nu am luat hgs si ma asteptam sa platesc la vama. nimic.
7 lire nu stiu ce vigneta (Asa a zic nenea de la ghiseu).
am furat un radar venind spre pot Canakkale ca boul, toti mergeu cu 50, eu dublu. am tras eu de frana cand m-am prins(m-au claxonat fain soferii vazand ca s berbec) dar nu a aparut nici peste 2 zile la vama de plata.
au vrut sa ma opreasca de 3 ori la controalele lor dar cand au vazut numarul mi-au facut semn sa trec.

mancare beton (atentie ca s ceva turist trap-uri, e bine de verificat pretul inaitna de comanda) si la peco- una scrie pe bon alta "tastazea" pe pos. m-am prins ca e manevra cand a venit dupa mine cand faceam poze la pretul afisat si la bon cu difernta de bani in mana Posted Image. stia el de ce. (~ 100 TRY).

4000km. nitel peste o saptamana.

Edited by foxbat, 03 January 2024 - 22:45.


#13972
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,420
  • Înscris: 30.04.2008
Verificarea si plata amenzilor la regimul circulatiei din TR, se face pe noua platforma "Biroul Fiscal Digital" https://dijital.gib....ciAracOdemeleri

Edited by w140, 11 January 2024 - 14:23.


#13973
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
"Daca Marian nu e ... lista plecari nu e ....din 20siceva - pana acum
LA MULTI ANI,
Daca si deoarece nici pana azi nu a deschis nimeni acest topic asa cum am obiceiul si vad ca mereu ma asteptati, deschid lista cu plecari si in acest an.
Pazea Turcia ca venim!!!" .....
Deci am deschis topicul "Lista plecari 2024 TURCIA"
Se intreaba daca si pt ce e folositor acest topic:
Asa cum zice @AdrianHH "Pot fi mai multe motive pt care un topic ca asta nu are ce sa strice:
-Parteneri de drum pt cei care nu au experienta, nu au fost niciodata, etc.
-Niciodata nu strica sa ai pe cineva de "back-up" in preajma ta(problema cu masina imobilizata)-mai ales pe caldura, noaptea, cu copii mici, etc, nu e de joaca. Cine nu e patit nu crede. Am mai scris pe topicul de Grecia "patanii" de-ale mele la care a fost utila o "companie" pe drum sau un ajutor de "acasa".
-Probleme medicale sau cu auto-piese de adus din tara, etc( din nou, cine nu e patit, nu crede).
-Urgente de alt fel(casa, servici , rude, decese, alte probleme). Esti cu prietenii cu masina lor in vacanta si trebuie sa te intorci acasa repede? Poate gasesti pe cineva care se intoarce intainte de restul grupului ca sa nu ii "tragi" pe toti, etc. Sunt fel si fel de situatii care apar.
Pe grupuri de FB apar vara(mai ales) multe persoane care solicita ajutor(probleme medicale(de adus din tara pastile, etc), piese auto(mai rare sau care dureaza mult in acea locatie sa fie aduse), chei de la masina(numai anul trecut cred ca am vazut vreo 3-4 persoane care si-au pierdut cheia si nu aveau rezerva la ei), etc.
Mai sunt si probleme de comunicare(sunt persoane care nu stiu engleza, bulgara, lb. turca,etc).
Chiar si anul trecut, am plecat in aceeasi zi cu Marian spre Turcia, a fost bine ca am schimbat un nr. de tel inainte(back up, urgente, etc)....."

Iar din experienta personala pot spune ca a fost un mod ideal de a lega prietenii durabile. Am exemple atat pt Turcia cat si pt Grecia (de fiecare data eu plus inca 2 familii cunoscute aici pe forum) - inca odata MULTUMESC Moderatorilor ca au deschis acest forum. Exista si sunt minunati (prietenii). Plus ca poti sa intrebi, sa ceri sfaturi sau sa ajuti pe cineva. Si ... cea mai buna ocazie sa faci un concediu de vis.

Edited by marian.bazavan, 11 January 2024 - 18:27.


#13974
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
Desi nu cred ca voi pleca in Turcia anul asta, va stau la dispozitie cu calcule pentru taxele de autostrada, mai ales ca au crescut tarifele.

Sunt cu ochii pe constructia tronsonului de autostrada (care a mai ramas) dintre Aydin si Denizli, exista promisiuni ca in primavara va fi gata, dar eu sunt sceptic...

Alte noutati in materie de infrastructura, nu sunt.

#13975
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@business11 .... daca nu-ti place 3 luni sau cate sunt de Turcia, poti sa deschizi liste de plecari pt ce tara doresti. Nu te limiteaza nimeni. Noi cei cu Turcia asta dorim aici. E un exemplu pt alte destinatii. Am deschis si anii trecuti si pt Grecia cu toate ca nu am fost. Un ajutor pt cei cu destinatia asta.
@Danutzu .... Multumim pt ajutorul anticipat.

#13976
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,899
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdanutzu_1069, on 11 ianuarie 2024 - 19:59, said:

Desi nu cred ca voi pleca in Turcia anul asta, va stau la dispozitie cu calcule pentru taxele de autostrada, mai ales ca au crescut tarifele.

Sunt cu ochii pe constructia tronsonului de autostrada (care a mai ramas) dintre Aydin si Denizli, exista promisiuni ca in primavara va fi gata, dar eu sunt sceptic...

Alte noutati in materie de infrastructura, nu sunt.

esti foartre dragut si pesemne ca exista uoameni care isi fac astfel de calcule sau le folosesc pe ale tale.
personal nu inteleg cum sa pleci in concediu cu "Cat ma costa autostrada". daca faci o pana de cauciuc pe acolo ramai fara bani de benzina si te apuci de spalat vase pana strangi suma necesar sa te intorci?
dupa ultima "tura" de inceput de 2024 nici nu m-am uitat la cat costa, pur si simplu am mers pe unde mi a placut (soare, natura, unde ma grabeam am luat o nitel si pe autostrazi) etc. mancat unde erau masini de Tr parcate, incercat de "Trait" ca localnicii. bineinteles ca la fiecare plata am verificat sa bata cu suma retrasa din cont etc.si m-am incadrat in buget fara probleme, ba chiar a fost mai ieftin decat am anticipat
la granita am platit ceva( pana in 10 lire), pe drum unde mi-au cerut - cu cardul le ieri/poduri si cam atat.
mers pe relaxare.
bine, de fapt tu postezi pentru turisti si nu pentru calatori.
Hai la multi ani si la multi calatori (nu turisti):)

View Postmarian.bazavan, on 11 ianuarie 2024 - 18:26, said:

"Daca Marian nu e ... lista plecari nu e ....din 20siceva - pana acum
LA MULTI ANI,
Daca si deoarece nici pana azi nu a deschis nimeni acest topic asa cum am obiceiul si vad ca mereu ma asteptati, deschid lista cu plecari si in acest an.
Pazea Turcia ca venim!!!" .....
Deci am deschis topicul "Lista plecari 2024 TURCIA"
Se intreaba daca si pt ce e folositor acest topic:
Asa cum zice @AdrianHH "Pot fi mai multe motive pt care un topic ca asta nu are ce sa strice:
-Parteneri de drum pt cei care nu au experienta, nu au fost niciodata, etc.
-Niciodata nu strica sa ai pe cineva de "back-up" in preajma ta(problema cu masina imobilizata)-mai ales pe caldura, noaptea, cu copii mici, etc, nu e de joaca. Cine nu e patit nu crede. Am mai scris pe topicul de Grecia "patanii" de-ale mele la care a fost utila o "companie" pe drum sau un ajutor de "acasa".
-Probleme medicale sau cu auto-piese de adus din tara, etc( din nou, cine nu e patit, nu crede).
-Urgente de alt fel(casa, servici , rude, decese, alte probleme). Esti cu prietenii cu masina lor in vacanta si trebuie sa te intorci acasa repede? Poate gasesti pe cineva care se intoarce intainte de restul grupului ca sa nu ii "tragi" pe toti, etc. Sunt fel si fel de situatii care apar.
Pe grupuri de FB apar vara(mai ales) multe persoane care solicita ajutor(probleme medicale(de adus din tara pastile, etc), piese auto(mai rare sau care dureaza mult in acea locatie sa fie aduse), chei de la masina(numai anul trecut cred ca am vazut vreo 3-4 persoane care si-au pierdut cheia si nu aveau rezerva la ei), etc.
Mai sunt si probleme de comunicare(sunt persoane care nu stiu engleza, bulgara, lb. turca,etc).
Chiar si anul trecut, am plecat in aceeasi zi cu Marian spre Turcia, a fost bine ca am schimbat un nr. de tel inainte(back up, urgente, etc)....."

Iar din experienta personala pot spune ca a fost un mod ideal de a lega prietenii durabile. Am exemple atat pt Turcia cat si pt Grecia (de fiecare data eu plus inca 2 familii cunoscute aici pe forum) - inca odata MULTUMESC Moderatorilor ca au deschis acest forum. Exista si sunt minunati (prietenii). Plus ca poti sa intrebi, sa ceri sfaturi sau sa ajuti pe cineva. Si ... cea mai buna ocazie sa faci un concediu de vis.

Frumoasa abordare, doar ca ciudata. daca ai nevoie sa iti faci prieteni pe net  e grav:))
dincolo de glumite - este ESENTIAL sa stiti CUM SE MERGE IN GRUPURI astfel incat sa nu fiti o pacoste (cam tot ce am vazut gen trenulet in TR erau vai de mama lor).
lasati distant sa puteti fi depasiti, nu fortati sa mergeti in "trenulet", respectati regulile de circulatie(ma rog, respectati ce vedeti ca fac turcii).
nu faceti d'alea de dupa ce sunteti depasiti va apuca disperarea ca va pierdeti(daca ai d'astia in grup - la terapie cu ei inainte de plecare) si fortati sa depasiti si va bagati in fata celui care v-a depasit.etc.
spargeti "coloana oficiala" in grupuri de 2..3 masini, stabiliti unde va repliati daca v-ati pierdut, statii, telefoane.
turcii nu prea iarta "meltenismul" (de soferi zic).
e pline netul de "liste" si de "how to". eventual va puneti niste stickere (ca sa stie lumea care e treaba cu voi).
drumuri bune!

#13977
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
@foxbat, ramai cu neînțelegerile..
Restul vor sa știe cu cât incarca contul HGS, cat sa nu fie prea mult și sa rămână neutilizat...
Si pana la urma, trebuie să-ți faci un buget de cheltuieli..
Desigur, daca întorci bani cu lopata... nu se pune problema... poate aici te incadrezi?

#13978
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
Nea @Fox ......  :) treaba cu facut prieteni pe forum ... nu strica... de cand tot incercam sa ne vedem cu totii la o bere. Daca e chiar in Turcia e si mai mai. Pt mine a face prieteni noi e un lucru bun... si a fost gen eu am mai fost, cei noi deloc. Primul impuls sa fi ghid, dar ajungi sa fi prieten. De trenulete, eu am niste reguli f clare .... se merge cu viteza mea, adica cat mai legal, toti sa aiba activat GPS-ul, se dau pct intermediare de oprire, in caz de f majora exista telefonul cu oprire la primul peco din cale unde ne regrupam, sau de comun acord (cazul intrarii in Istanbul la destinatie - hotel). Fiecare raspunde personal de respectarea regurilor de circulatie. Vrei viteza, depasiri riscante .... du-te NENE. Treaba ta.
Cu HGS-ul eu in fiecare an il intreb pe @Danutzu cat face, cu aproximatie. Sa am pusi bani in cont +10% sa nu ramana multi in cont, dar sa nu stau cu morcovu' ca nu ajung. Un stres mai putin.

#13979
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Ma gandesc 26 Aprilie -7 mai sa dau o tura prin Tr , cu 1-2 zile de stat in cate un oras . Ar fi prima data in Tr si inca studiez pe aici ce si cum , mi-ar surade si ideea de un group trip.

#13980
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@Doggfather...... poti sa scri intentia ta de a pleca in data respectiva AICI. Pt a afla mai multe despre traseu, locatii, taxe iti stam la dispozitie cu sfaturi culese in timpul calatoriilor noastre.

#13981
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,899
  • Înscris: 22.12.2005

View Postdanutzu_1069, on 13 ianuarie 2024 - 10:41, said:

@foxbat, ramai cu neînțelegerile..
Restul vor sa știe cu cât incarca contul HGS, cat sa nu fie prea mult și sa rămână neutilizat...
Si pana la urma, trebuie să-ți faci un buget de cheltuieli..
Desigur, daca întorci bani cu lopata... nu se pune problema... poate aici te incadrezi?
:) merci, sa te auda Dumnezeu.
daca iti mai aduci aminte - nu am folosit NICIODATA HGS. Am platit unde s-a putut cu cardul sau cash. si daca mai fu ceva, la iesire.
in 3 ani si peste 15000 km in TR  ( Cu cel putin 4 device-uri de la 2 la 4 roti ) nu am avut nicio problema. de ce sa ma leg la cap daca nu ma doare?
inca ceva - daca te-ai mai uitat pe posturile mele si ai dedus ca intoc bani cu lopata..nu prea legi informatii. care scuterist offcamping e in scenariul tau?
dincolo de asta - vad ca se polarizeaza mai mult pe parte de "Turism". poate ca ar trebui sa ne aducem aminte de chestiile "true". de tarc si allinclusive e plin. putem sa fim nitel si peste asta?
nu zic de rau, fiecare alege ce si cat il duce mintea. poate ii mai "DEstupam" nitel.

si daca la 32 try/eur mai conteaza cateva zeci de lire "Ramase" in hgs...pe bune, asa se face buget de calatorie internationala?
mi s-s defectat pompa de apa, ce trebuia sa fac? sa imi vand un rinichi ca plecasem cu 10 eur in plus la mine?

#13982
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@Fox ... aceasta discutie a mai fost si acum ceva timp.... unii cu HGS-ul, altii cu cardul sau maruntul. Tu sustii pe cei cu cardul in mana, @Danutzu pe cei cu HGS. Eu combinatie intre voi ... autostrada, dar numai atat cat e nevoie, si mereu drumuri DN dreapta-stanga.  Vacanta nu inseamna numai autostrada si nici numai DN, inseamna pe unde vrei sa o ei si unde vrei sa ajungi. Unii in pas de rally, altii in pas de drumetie. DAR fiecare e in vacanta, vacanta lui.  Cum isi face planul fiecare e placerea lui. Eu unul prefer HGS-ul si ma intreb de ce ceilalti nu au aceiasi parere cu mine. Dar ii respect in decizia lor. Fiecare cu stolul lui Posted Image , la mine "e" mai multe Posted Image . Si pt buget... fiecare parte componenta a vacantei are bugetul ei. Totul calculat cu un plus de minim 10% decat maximul calculat sau calculit Posted Image . Exemplu: motorina o calculez pt 300 km in plus fata de ce imi da gmaps si cu un consum de 7,5% cu toate ca masina mi-a consumat de fiecare data 6,2-6,5%. Si am mereu in vedere capitolul neprevazut... cont separat.

#13983
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
@foxbat, se pare ca nu intelegi ce vreau sa zic... dar nu-i bai, fiecare face cum il taie capul. Si ca o recapitulare, titlul topicului este ..."Cu masina, spre Turcia" nu,  la ce tarc merge fiecare, sau la ce camping... pentru asta sunt topice separate...
Aici, tot ce este legat de auto, infrastructura, taxe, etc....
Repet ce am mai scris acu ceva vreme, daca nu te simti confortabil aici pe topic, nu o sa-ti planga nimeni lipsa...

Btw, cred ca fiecare are un fond de rezrva pentru cheltuieli neprevazute... asa ca scuteste-ma cu exemplele alea stupide...

Edited by danutzu_1069, 13 January 2024 - 20:50.


#13984
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,899
  • Înscris: 22.12.2005
Poate ca e mai bine sa se ia aminte si nu sa se sustina aceleasi idei  again and again.
Daca oamenii nu au idee (Si nici nu cauta sa se informeze) despre cum sta treaba vor lua de bun "Template"ul pe care il  explici pe aici.
Si dupa ce se trezesc ca "iarna nu i ca vara" incep cautarile de vinovati Posted Image.
te basici degeaba, nu de plansul altora ma doare pe mine ci de abordare.
E util sa postezi (asa cum am vazut cateva posturi super utile) coordonatele generale( combustibil, taxe, vama etc) insa sa te apuci sa faci calcule "la centima" pentru ceva care nu are importanta nu e ok - am explicat cat de inutil e HGS-ul si mi-ati povestit ca o sa vad eu ce voi pati . ce sa vezi, dupa 2 ani inca n am patit nimic ca nu l-am avut si am explicat foarte clar ce simplu a fost si ce costuri am avut (suplimentar de cele platite pe loc). IArta-ma dar ce "public tinta" se are in vedere? ca sa stiu daca are rost sa mai incerc sau ii las in durerea lor.

PS - ce exemple ti s-au parut stupide? ca mi s-a stricat pompa de apa pe langa Izmir? sorry, o sa i spun ca te suparat (o mai am pe cea veche)

Edited by foxbat, 13 January 2024 - 22:11.


#13985
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,696
  • Înscris: 17.01.2008
^ Bla, Bla, Bla....

Drumuri bune...
Chiar nu ne intereseaza...

#13986
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,176
  • Înscris: 05.09.2007
@Danutzu cetire: "1  RON = 6,066 TL"
Anul asta invatam impartirea la 6. Anul trecut a fost la 5.
AICI gasiti si alte majorari la principalele obiective de pe traseul fiecaruia.

Edited by marian.bazavan, 15 January 2024 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate