Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Reenactment

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,088
  • Înscris: 25.06.2007
Week-endul trecut am vizitat Targul Medieval de la Hämeenlinna (sudul Finlandei), o manifestare culturala anuala ce se desfasoara langa vestitul castel Häme.
Targul a tinut trei zile si a avut aproape 20.000 de vizitatori.
Artizanii, mesterii si reenactori si-au prezentat costumele medievale, s-au putut achizitiona diverse obiecte cu specific medieval (arme, imbracaminte,artizanat, jucarii), s-au putut proba armuri si trage cu arcul la tinta, s-a ascultat muzica (Greenrose Faire, Ancient Bear Cult, Corul medieval feminin), s-au urmarit demonstratii de lupta, s-a mancat si s-a baut bine. Cel mai asteptat si mai spectaculos a fost un program de evocare istorica, manuire a armelor albe si demonstratie de echitatie de aproape doua ore, o reconstituire a momentelor importante din viata lui Gustav II Adolf al Suediei (cel Mare), supranumit Leul Nordului, cazut pe campul de batalie de la Lutzen (1632) in timp ce-si conducea cavaleria spre o victorie decisiva.
Postez aici cateva poze de la targ.  Am mai pus si cateva poze din castel.

Frumos, nu?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P-8rBPBFYE4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jye-k6zr9Nc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dWk1umQtcB8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t50C34CUYOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Bogdan R, 29 August 2010 - 09:35.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Parca si la noi se facea asa ceva la Sighisoara . dar nu avem castele ca vesticii . E pacat .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sGo-lzrQLh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N34LauM-rVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lucifer76, 27 August 2010 - 05:35.


#3
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005
Finlanda, o țară care își respectă istoria, spre deosebire de alții.

Cam ce puteai să-ți cumperi de acolo? M-ar fi interesat o sabie medievală făcută ca lumea, o armură...

#4
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 lucifer76, on 27th August 2010, 06:14, said:

Parca si la noi se facea asa ceva la Sighisoara . dar nu avem castele ca vesticii . E pacat .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sGo-lzrQLh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N34LauM-rVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sa stii ca nici Finlanda n-are mai mult de 6-7 castele medievale.
Ca si noi, erau putini atunci.
Si noi am avea, daca am pune in circuit ruinele si le-am mai renova, am avea cateva zeci.
Si da, Sighisoara e kitsch.

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cel de la Suceava arata jalnic .

#6
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Iar in Neamt au bagat 3 milioane euro ca sa renoveze ... 6 camere si sa astupe ceva crapaturi. No comment.
Puteau s-o refaca total cu suma asta.
Scuza romanului cum ca "pai nu stim exact cum arata pe vremuri si n-am vrea sa dam imagine falsa". P*la. Parca era chiar asa Star Trek, si-n plus, parca era impietrita in timp. Cladirile se modificau mereu.
Balticii au refacut zeci de castele de la ei, erau doar ceva ziduri si le-au refacut complet, pana la stindardele de pe acoperis. Nu-i pasa nimanui ca-s reconstructii. Curg turistii, si oricum isi fac o idee mult mai buna de cum erau, decat daca vad niste ziduri intre balarii.

#7
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

 Bogdan R, on 26th August 2010, 23:18, said:

...

Frumoase pozele Bogdan R.
Poate ne spui si niste preturi daca le stii :rolleyes:

#8
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 searcher-star, on 27th August 2010, 10:23, said:

Iar in Neamt au bagat 3 milioane euro ca sa renoveze ... 6 camere si sa astupe ceva crapaturi. No comment.
Puteau s-o refaca total cu suma asta.
...

Să nu uităm de "reparațiile" de la Cetatea Râșnov, mă refer la acel balcon kitschos prăbușit la puțin timp după ultimii turiști care vizitau locul...


Quote

Vizitarea Cetății Râșnov – interzisă după prăbușirea unui balcon „lipit” ilegal pe ziduri - Galerie Foto
de Adrian POPESCU | 23 sep 2009


Balconul a fost adăugat acum câțiva ani, în cursul așa-zisei restaurări a cetății de către firma unui italian, care a distrus o bună parte a monumentului.

Începând de miercuri, vizitarea Cetății Râșnov a fost interzisă pe termen nelimitat, după prăbușirea, marți seară, a unui balcon "lipit" ilegal pe zidul sudic al monumentului și "sprijinit" direct pe pământ. Făcut din bolovani și ciment, balconul a fost adăugat acum câțiva ani, fără nici o autorizație, în cursul unei așa-zise restaurări a cetății de către firma unui italian pe nume Alberto Drera - decedat între timp - care a distrus o bună parte a monumentului. Din fericire, prăbușirea balconului, în jurul orei 19:15, a avut loc la câteva minute după încheierea programului de vizitare, când ultimul grup de turiști - între care și câțiva copii - și personalul de serviciu părăsise cetatea, astfel încât nu s-a înregistrat nici o victimă.

"Slavă Domnului că nu s-a prăbușit cu cinci minute mai repede, când în balcon mai erau încă vreo câțiva turiști, că ar fi fost nenorocire, nu știu dacă scăpa vreunul cu viață", s-a crucit primarul Adrian Veștea, care și-a amintit apoi că, pe lângă zecile de mii de turiști, în balconul cu pricina au poposit în cursul acestui an și miniștrii Toader Paleologu și Elena Udrea, dimpreună oficialii străini care i-au însoțit în vizitele lor la Râșnov.

http://www.gandul.info/news/vizitarea-cetatii-rasnov-interzisa-dupa-prabusirea-unui-balcon-lipit-ilegal-pe-ziduri-galerie-foto-4927011

 Ca să revenim la subiect, foarte frumoase pozele puse de Bogdan. După un search pe Google constat că asemenea manifestări au loc în multe țări, pe când și la noi?

#9
lupu2

lupu2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 01.11.2007
Avem si noi, e un festival la Brasov, e cel de la Sighisoara, cred ca in mai toate orasele "medievale" sunt astfel de festivaluri, dar la noi inca nu e asa de raspandit reenactment-ul asta.

Oricum avem un grup interesant (vezi la "media" si la "forum", au multe imagini faine si din tara si de la participari in strainatate)

http://www.terradacica.ro/

Aici o intrunire in Bulgaria (Moesia hehe), intre daci si romani

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bwEL7Og6G5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta a fost un festival in tara, nu stiu daca se mai tine

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tdxxgRY4zW4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Bogdane, serios, tu ai reusit sa inveti finlandeza? Banuiesc ca esti de ceva vreme acolo, nu? Eu am cunoscut cativa finici ( lucrau la una din firmele care au participat la RK-ul de la termocentrala Chiscani), dar vorbeau imposibil, mai mult de "terveissin" nu s-a lipit de mine...

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,088
  • Înscris: 25.06.2007

 floryyn, on 27th August 2010, 08:40, said:

Cam ce puteai să-ți cumperi de acolo? M-ar fi interesat o sabie medievală făcută ca lumea, o armură...
O sabie sau o spada era in medie pe la 200-250 euro, o armura trecea de 1000.
Dar de ce sa dai banii pe copii? Uneori apar pe okazii piese originale: http://www.okazii.ro...ABII-VECHI.html

IMHO, ceea ce ar fi meritat cumparat erau cutitele traditionale puukko, (am postat ieri o poza), la preturi cuprinse intre 25 si 100 euro/bucata.
Erau insa si exemplare deosebite, cu lama damaschinata. Astea erau insa pe la 500-600-700 euro/bucata.

Postez si o poza cu o armura, disponibila la targul de la Hämeenlinna.

Attached Files


Edited by Bogdan R, 28 August 2010 - 07:12.


#12
mihneavoda

mihneavoda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 25.05.2010
bre, pă  romînește cum îi zice la renacmentu ăsta ca să pricep  și io.
Dakiane,mă, să știi că și Ovidiu cînd i-a auzit pă geți tot așa a zis. Dă unde io trag concluzia că și dacii cîncd îi auzeu pă romani tot așa ziceau.
Pînă la coadă nu pricep ce tot aveți de criticat. Ăia au bani mai mulți și de aia pot să facă. La noi dacă au făcut unii particulari ceva cu dacii voi săriți în sus și îi criticați; și cu vorbe de ocară!

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,088
  • Înscris: 25.06.2007

 searcher-star, on 27th August 2010, 09:22, said:

Sa stii ca nici Finlanda n-are mai mult de 6-7 castele medievale.
Au ceva mai multe dar doar vreo 3-4 sunt pastrate in stare buna.


 luk4, on 27th August 2010, 11:07, said:

Poate ne spui si niste preturi daca le stii :rolleyes:
Mai precis, la ce?
O costumatie tip medieval, din panza de in si cu niste accesorii gen curea/punga din piele si scufie/palarie sarea de 150 euro.
Daca mai puneai si de niste ciubote de piele, eventual o sabie la brau... :rolleyes:

Edited by Bogdan R, 28 August 2010 - 21:55.


#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
se face la targoviste un reenactement al atacului de noapte de zilele orasului. (2-8 sept)
dupa parerea mea este kitschos rau, dar macar este un inceput...

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
SI prin Iasi e o perioada toamna cand umbla unii imbracati in costumatii de epoca si dau spectacole tot de epoca .

#16
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

Quote

Mai precis, la ce?
O costumatie tip medieval, din panza de in si cu niste accesorii gen curea/punga din piele si scufie/palarie sarea de 150 euro.
Daca mai puneai si de niste ciubote de piele, eventual o sabie la brau... :rolleyes:

Imi plac la nebunie armurile din metal. :)
In una din poze ai o casca din metal si eram curios daca se gasea toata armura si binenteles pretul(desi banuiesc ca ar costa garla).

#17
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Am fost weekend-ul asta la Sibiu, unde a avut loc Festivalul Medieval sau ceva de genul asta.Oamenii care s-au implicat au facut o treaba buna dupa parerea mea.Au fost prezentate tehnici folosite in timpul luptelor din perioada medievala, au construit niste masinarii de asediu functionale la o scara mai mica, dansuri, muzica si porturi specifice.Armele, scuturile ,steagurile de lupta si imbracamintea erau aproape de autenticitate.Unele dintre arme au fost confectionate acolo folosind tehnicile folosite mai demult.

#18
caiusette94

caiusette94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.09.2009
Finlanda, superba tara! La fel si Norvegia sau Islanda (n-am fost, dar sunt convins ca trebuie sa fie genial)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate