Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

motor diesel pe vitara

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
constgabriel

constgabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.08.2010
salut tuturor!
am un Suzuki Vitara din 95,cutie automata si as vrea sa I pun motor diesel.ce capacitate si ce model imi recomandati?eu m am gandit la unul de 1.6 sau 1.9 diesel e golf.
astept pareri si sfaturi cat mai multe
va doresc o zi buna!

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Presupun ca vrei sa iti pui motor diesel pentru a face economie la combustibil.
Ai facut un calcul estimativ cat te-ar costat totul, pentru a pune un motor diesel?
- motor si cutie de viteze
- manopera pentru instalare (neaparat intr-un service autorizat pentru asa ceva ca altfel RAR-ul nu te baga in seama. daca pui la "baieti" apoi va trebui sa umbli dupa o factura de montare si instalare de la un service autorizat)
- omologare la rar. Tine cont de faptul ca masina o sa aiba un motor foarte diferit. asta inseamna ca RAR-ul nu doar o sa ii bage furtunu in cur sa verifice noxele. O sa efectueze tot felul de teste sa vada daca reprezinta un pericol pentru drumurile noastre. Nu stiu exact in ce constau testele, dar scrie mai detaliat pe situl lor ce fac atunci cand pui un motor foarte diferit)
Eu as zice ca fara 2500 de euro nu ai cum sa iesi.
Cu masina actuala cati km crezi ca ai face cu banii astia?
Nu crezi ca ar fi mai convenabil sa pui o instalatie GPL pe masina intr-un service autorizat?

Edited by sandel_u, 23 August 2010 - 10:47.


#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
stiu ca pe santana 300/350 se pune hdi de 90 de cai.
s-ar putea sa te ajute la mologare, santana avand licenta de Suzuki pt Vitara veche.

Edited by undercoverbrother, 23 August 2010 - 11:57.


#4
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
si pe Vitara se pune de fabrica un 2,0 td de la peugeout cu o placa adaptoare pe cutia de vitara
din pacate motorul ala pe cat e de economic pe atat e de lent si neiubitor de offroad

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De ce va mai luati nene SUV-uri daca va plangeti de consum?
Apoi cu schimbatul motorului - aveti idee in cati ani se amortizeaza investitia din "economii"? Adica un calcul cu numarul de km rulati anual inmultit cu diferenta de consum si cea de pret? Si luat in cosiderare si dobanda bancii (ca banii de motor ii dai astazi de la banca, aia economisiti vin lent, in timp).

Edited by SuperDuper, 23 August 2010 - 19:06.


#6
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Cel mai bine pune gpl

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate