Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#4447
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
astazi am fost de am luat kitul  hema pentru  directie, pret 900 lei. vine ambalat intr-o cutie de plastic? ce ulei trebuie hidraulic sau transmisie ? va multumesc

#4448
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Ulei hidraulic bun si o sa tina ani multi.Referitor la greutati exista greutati pe roti nu stiu cat cântãresc si pt.al meu U 650 existau si pe rotile din fata si pt spate.La cele mici exista greutati si in fata sub radiator cate 3sau 4 bucati nu stiu cat cântãresc.Dar mai bune ar.fi cele pe roti ca nu uzeaza rulmentii sau rupi morcovul de la.roata.Si la cele din spate la ala mare poti sa bagi apa.Ce aderenta are atunci!!!!😁

Edited by techmaster35, 08 September 2017 - 11:17.


#4449
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
va multumesc,

Edited by iuliandumitrescu, 08 September 2017 - 12:32.


#4450
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
AM reușită montez pompa de ulei deocamdată,  mi-a fost frica ca nu-mi da voie electromotorul și asa a fost (iskra de 3kw) dar am polizat puțin din marginea capacului acestuia și puțin din șurubul pompei și s-a încadrat la fix, pana acum m-am descurcat ca un om mare. Deci merge electromotor iskra de 3kw pus pe motor, are loc de pompa dede servo.

#4451
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Da am kit montat de 2 ani super super ok mai ales pt DT meu cu roti mari.Primul lucru scoate toate jocurile directiei daca vrei sa ai lucru bun in rest foarte ok directia.Referitor la greutati recomand eu am pe spate de 55 kg sau 45 care sunt pe net dar se vede diferenta acuma caut pt fata sa le pun la plug doar.

Edited by TudorCJ, 08 September 2017 - 18:45.


#4452
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Jocul în caseta este în limitele normale, l-am făcut de curând , cum miști foarte puțin de volan se transmite imediat mișcarea către roti, cred ca se încadrează în cele zece grade joc la volan .

#4453
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Si sa vezi la bolturi si capetele de bara plus levier comanda si atunci vei avea o directie ok.Daca nu ii foarte naspa de reglat ba prea mult intro parte si ramane blocat ba intro parte vireaza mai putin.

#4454
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Capete de bara schimbate, bolt +bucse schimbate. Astăzi după montare am văzut ca axul di caseta de direcție are puțin joc, (cand miscam de levierul de comanda circa 2-3 mm joc circular) am desfăcut o am luat bucse și urmează sa le înlocuiesc.  Am o întrebare ,este permis joc de ~1-1,5 mm intre rola și ax portrola(axul care vine în caseta la levierul de comandă  cel pe orizontala) am văzut ca are distanțiere și are acest joc ? Sa-l las așa sau sa iau alt ax ? Trebuie cumpărate amândouă și axul melcat cel de pe axul volanului dacă iau decât cel de la levier este posibil sa nu se împerecheze cu cel de la ax volan, bucsele la interior trebuie alezate ? În lipsa de freza merg pe strung și cu șmirghel frecate pe interior ?

#4455
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Daca ai jocul foarte mic lasal asa nu merita investita de ax melcat si rola ca iesi scump ca merg numa imperecheate altfel o sa ai un joc mai mare.Lasal asa si regleaza captele de bara de la cilindru cand vireji maxim sa nu iti iasa maxim cilindru sa nu il fortezi si este ok eu asa o am.

#4456
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Schimb decat bucșile,  axul așa l las. Văd ca bucșile acum sunt bimetal nu mai sunt cum erau înainte toată din bronz. Sa le pin pe astea bimetal sau sâ caut  din bronz toată bucsa ? Multumesc

#4457
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Se pot pune gresoare pe capetele de bara dacă nu au din fabrica ? Unde ar trebui puse sub el sau în laterala ? Mă gândeam sa găures, băgat tarod și pus gresorul.

#4458
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Se pot pune gresoare , eu am pus , dar trebuie burghiu de foarte buna calitate .
Nu am folosit tarod , am gaurit cu burghiu de 6 si am folosit gresoare de 6 infiletate intr-o piulita .
Piulita cu gresorul infiletat in ea am sudat-o peste gaura data cu burghiul in capatul de bara , cu aparatul dat pe amperaj mic si cu electrod de 2,5 .
Cu siguranta merge si cu tarodul facut filet , doar ca filetul va veni din putine spire , dar banuiesc ca rezista pentru un gresor , dupa ce-i infiletat nu mai trage nimeni de el :) .

#4459
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Vă mulțumesc,  așa am sa fac. Numai de bine.

#4460
claudel1979

claudel1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.05.2013
buna,stiti cumva ce greutate are un  u 445 fara cabina?

#4461
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Am pus gresoare , gaurit, băgat tarod și am pus și puțin poxipol pe gresor și l-am infiletat . Acum am bagat și vaselina și văd ca intra ca s-a umflat burduful de cauciuc .urmează sa bag bucsele la casetă.

#4462
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013

View Postclaudel1979, on 10 septembrie 2017 - 16:43, said:

buna,stiti cumva ce greutate are un  u 445 fara cabina?
Are 2041 kg .
https://www.google.r...sq54G5n9ReTO3aw

Edited by sandusandel, 10 September 2017 - 19:59.


#4463
iuliandumitrescu

iuliandumitrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 24.02.2010
Bună seara,  la puntea fata rotile trebuie sa fie deschise sau închise ( măsurat cu o tija și în fata punții și în spatele acesteia la jumătatea rotilor) . Mulțumesc

#4464
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Masurarea se face astfel:se marcheaza pe interiorul rotilor un punct(x)  la orizontala fata de ax(fuzeta);se masoara distanta cat mai exact si se deplaseaza tractorul astfel incat punctele marcate sa se deplaseze diametral opus(catre fata/spate) si se reface masuratoarea.Masurarea simpla (pe loc)poate duce la diferente si masuratori eronate din cauza jocurilor sau descentrarii jantelor.La tract cu tractiune pe fata ,de regula ,rotile ar trebuii deschise1-3mm,iar la cele fara tractiune fata inchise.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate