Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Tractor U445 ( Long 445 tractor )

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
6712 replies to this topic

#4177
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pukimxYIF-c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tYABQc0eTpk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



De remarcat in primul video ca foloseste doar 2 cilindrii si intaritura pt teava,care cred ca ar fi buna si in al 2-lea caz.

Edited by gcom61, 29 January 2017 - 09:58.


#4178
cristipopa75

cristipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.07.2015
Am văzut că este o firma importatoare ,la 10000 lei asigura și montajul. Vreau sa montez și eu unul pe dt, problema e că am cabină și servodirecție,va fi mai greu sa construiesc jugul pe sasiu,mai ales că vreau că încărcătorul sa fie detașabil, sa il folosesc doar la nevoie

#4179
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cristi...la pretul ala,cu toate materialele cumparate,cred ca poti face 2 bucati lejer...Este plin netul de incarcatoare facute acasa .In cazul 445 centrul de rezistenta este in zona ambreiajului,unde este si suportul cabinei si cred ca si al servodirectiei.Folosind profil U laminat,cred ca este nevoie de intaritura spre fata,cu punct de prindere,fie pe lateral baie,fie unde este prins ochiul de tractiune(remorcare).Inaltimea suportilor laterali o faci cat mai mica posibil,astfel incat bara intre acesta si cupa sa fie cat mai [dreapta] posibil.
Nu este simplu,insa este mult de lucru si ...adevarat nu va iesi ca unul cumparat,insa va fi ieftin....

#4180
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Am gasit pe net o semanatoare paioase isaria de 2,5 m, a lucrat cineve cu acest model, sunt fiabile?
Am vorbit cu vanzatorul si zice ca ar avea un pinion cam tocit si ca acela ar trebui schimbat, teretic as putea sa-l refac,este o firma prin FAUR care face pinioane dupa piese sau cote.. Voi ce-mi recomandati sa fac, eu sunt cam in dubii.

#4181
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016

View PostMisu_34, on 29 ianuarie 2017 - 14:20, said:

Am gasit pe net o semanatoare paioase isaria de 2,5 m, a lucrat cineve cu acest model, sunt fiabile?
Am vorbit cu vanzatorul si zice ca ar avea un pinion cam tocit si ca acela ar trebui schimbat, teretic as putea sa-l refac,este o firma prin FAUR care face pinioane dupa piese sau cote.. Voi ce-mi recomandati sa fac, eu sunt cam in dubii.
Depinde si la cati bani! Astazi am vazut o Hassia pe 17 randuri impecabila! 3ooo de lei!

#4182
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010
Salut, voia 3500 lei pe ea, inca nu stiu ce sa fac..

#4183
adrian1975oti

adrian1975oti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 07.02.2016

View PostMisu_34, on 29 ianuarie 2017 - 21:22, said:

Salut, voia 3500 lei pe ea, inca nu stiu ce sa fac..
Parerea mea este sa nu te grabesti! Daca iei ceva,ia sa fie bun! Mai e pana la insamantat grau in toamna!https://www.olx.ro/o...html#d02d8fb954 Uite ceva foarte bun!

Edited by adrian1975oti, 30 January 2017 - 07:04.


#4184
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010

View Postadrian1975oti, on 30 ianuarie 2017 - 06:51, said:

Parerea mea este sa nu te grabesti! Daca iei ceva,ia sa fie bun! Mai e pana la insamantat grau in toamna!https://www.olx.ro/o...html#d02d8fb954 Uite ceva foarte bun!

Salut, m-am uitat la ce mi-ai dat in link si mi se pare model vechi, nu te contrazic, posibil sa fie buna dar nu stiu cate piese mai gasesc eu pentru acest model...Am mai luat o presa de balotat model mai vechi si nu prea gasesc piese la ea :(

#4185
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
E mintea de pe urma tot e buna!!!!

#4186
Garcione1984

Garcione1984

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.02.2012
Vezi la Nodet distanta intre randuri .

#4187
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012

View PostMisu_34, on 29 ianuarie 2017 - 14:20, said:

Am gasit pe net o semanatoare paioase isaria de 2,5 m, a lucrat cineve cu acest model, sunt fiabile?
Am vorbit cu vanzatorul si zice ca ar avea un pinion cam tocit si ca acela ar trebui schimbat, teretic as putea sa-l refac,este o firma prin FAUR care face pinioane dupa piese sau cote.. Voi ce-mi recomandati sa fac, eu sunt cam in dubii.
Topicul asta este despre tractorul u 445 si derivate,nu despre semanatori ,grape, discuri, etc.Chiar asa de greu e sa cauti un topic despre semanatori sau sa deschizi unul dedicat si sa nu poluezi topicul asta aiurea.

#4188
Misu_34

Misu_34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.12.2010

View Postdinupaltinis, on 31 ianuarie 2017 - 11:29, said:

Topicul asta este despre tractorul u 445 si derivate,nu despre semanatori ,grape, discuri, etc.Chiar asa de greu e sa cauti un topic despre semanatori sau sa deschizi unul dedicat si sa nu poluezi topicul asta aiurea.
Salutare,
sunt de acord cu cele spuse de dumneavoastra, problema-i ca am studiat si mare lucru nu am gasit, aici am gasit oameni care raspund in timp util si care cunosc daca anumite semanatori sunt bune si daca le pot folosi cu un u445. Aici se discuta mai mult si sunt multi implicati in acest topic, acesta-i motivul pentru care am scris aici. Practic vorbeam despre un utilaj al tractorului U445..
Sper ca nu am poluat prea mult topicul...

Numai bine!

#4189
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Misu treaba ii foarte simpla nu conteaza marca si minuni deageaba cumperi din 80 90 si piese nu gasesti nici sa iti bagi in ochii.Gandestete la piese si consumabile ca deageaba o cumperi si dupaia so dus ceva si te uiti la ea sau tot incepi sa adaptezi.Iti spun un simplu exemplu pt Spc 4 un disc 10 20 maxim pret umflat la Nodet ii deja 50 70 camera de vid la Spc 50 70 Nodet de la 100 in sus trebuie unpic gandite bine toate cand faci o achizitie si daca nu mergi sa le vezi probezi pe net deageaba tot scriem.

#4190
dinupaltinis

dinupaltinis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2012

View Postgcom61, on 23 ianuarie 2017 - 06:41, said:

Daca ai suportul de perii,inseamna ca ai si perii(carbuni) originali;cei pt 1010 sunt mai cuprati si mai lati putin,facand contact pe 3 lamele(colector),fata de 2 lamele,la carbunii de 445 care nu sunt nici cuprati...

@techmaster35...,ai procedat corect cand ai recomandat schimbarea releului de incarcare.Chiar daca turatia este mare,tensiunea de incarcare nu trebuie sa depaseasca 14,4V,pt o viata mai lunga a bateriei.Si alternatoarele cu releu incorporat sunt o optiune demna de luat in calcul.
Daca adaptam un alternator cu releu incorporat, mai lasam releul de incarcare(bun sau rau) pe tractor sau il anulam?Ce facem cu firele care vin la releu daca il anulam?

#4191
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Categoric trebuie ca acel alternator sa fie legat exact ca la utilajul donator.
Releul(bun sau rau) il poti lasa ca si mobila;mai ramane un fir cu + de la contact,pe care il poti izola.Eu la opel,la alternator am doar firul de masa si firul de incarcare+.Am vazut unele modele care au si un al 3-lea fir,despre care nu stiu nimic.

#4192
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Pai sa nu gresesc vine un fir gros de la plus la electromotor care duce la baterie (prin firul gros de alimentare),apoi de la minus vine un fir la condensatorul de pe alternator si avem firul de alimentareq cu curent care vine de la contact cheie .Asta daca nu gresesc asa am făcut eu la un motor

#4193
cristipopa75

cristipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 19.07.2015

View Postgcom61, on 29 ianuarie 2017 - 10:59, said:

Cristi...la pretul ala,cu toate materialele cumparate,cred ca poti face 2 bucati lejer...Este plin netul de incarcatoare facute acasa .In cazul 445 centrul de rezistenta este in zona ambreiajului,unde este si suportul cabinei si cred ca si al servodirectiei.Folosind profil U laminat,cred ca este nevoie de intaritura spre fata,cu punct de prindere,fie pe lateral baie,fie unde este prins ochiul de tractiune(remorcare).Inaltimea suportilor laterali o faci cat mai mica posibil,astfel incat bara intre acesta si cupa sa fie cat mai [dreapta] posibil.
Nu este simplu,insa este mult de lucru si ...adevarat nu va iesi ca unul cumparat,insa va fi ieftin....


#4194
techmaster35

techmaster35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 02.02.2014
Motor de 55cp pe un Aro tine tensiunea la 14,4v la bornele bateriei,am montat ca îl folosesc in agricultura la carat una alta,masina utilitara si neparcurgând distante mari sa încarce mai bine.La tractor am ala orignal dar mi se pare slab,pe Golf are120amperi asta de tractor 35amperi,la golf baterie de 70Ah la tractor de 150Ah.Eu l-as schimba urgent,dar cum nu sunt sef la el.....Cat va tine o baterie. Rombat de 150Ah?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate