Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Balcic

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#1
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007
La sfarsitul saptamanii viiitoare (19-20-21 august) vreau sa ajung la Balchik si  cum nu am ami  fost in Bulgaria pana acum poate cineva ce am mai  fost  prin acest mic orasel.
Cazare , mancare si  ce ai  de vizitat, cum se ajunge fara GPS , bani ( leva/euro/lei)..etc...
Am citit si  ce scrie despre Balchik pe forum dar  eu  sper ca cineva a fost  in vara asta si are informatii mai  noi

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Daca mergi prin Ruse, ajungi la Varna si apoi tii drumul de Constanta si ajungi dupa 35 km la Balcik!
Cazare gasesti inclusiv pe booking!
Sau incerci pe site-ul lor!
Drum bun!

#3
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
cazare gasesti oriunde, banii schimba-i la banca( euro sau dolari)

#4
mipamipa

mipamipa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 28.02.2006
Mai poti folosi ruta Calarasi - bac - Silistra - Dobrich. Drumul e bun, dar depinde de unde vii din Ro.
Cu cazarea cred ca poti rezolva si la fata locului, statiunea nefiind foarte aglomerata.

#5
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Noi chiar mergem in fiecare an in Balchik. Restaurantul favorit este Korona, pe malul marii, dupa ce treci de castel - peste, midii la preturi f bune.. Banii ii schimbi la banca, eu stiu una pe strada din spatele primului rand de hoteluri. Cand rezervi atentie ca ceea ce ei numesc distanta fata de mare nu inseamna distanta pana la plaja, ci pana la apa efectiv, pana in port. Probabil stii ca e o statiune construita pe deal, sunt de regula pante mai mici sau mai mari de urcat/coborat cand mergi spre plaja.

am vizitat gradina, castelul, cap Kaliakra si seara o petreceam in Albena- avand copil, acolo e loc de distractie.
eu as fi vrut sa plec maine dimineata pt acest weekend si am cautat toata ziua cazare pe net, am dat mailuri, am sunat- este plin. Si bineinteles ca vreau camera la 25-30 euro/noapte, tariful obisnuit de Balchik. Pe booking au ramas cele f proaste sau f scumpe

are cineva o recomandare de pensiune/vila?

Edited by Biankita, 12 August 2010 - 20:30.


#6
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Acum am ajuns si noi de la balchik si capul Kaliakra.
Gradina Botanica si villa reginei Maria frumoase,ingrijite,merta banii de intrare.Am ratat din pacate gradina de cactusi,cei cu care eram n-au mai avut chef sa mearga si acolo,era extrem de cald,simteai ca te ia cu lesin cand respirai.
Am mancat la korona,nu m-am asteptam sa aiba mancare asa buna si preturi rezonabile.
Plaja din Balchik,e mai curand o tentativa de plaja,mai frumoasa e privelistea delurilor albe de calcar.Marea cam murdara,alge la mal,dar nu foarte deranjante.
Despre drumul execrabil ma duc sa scriu la topicul aferent.
Nu cred ca am sa mai revin,poate doar pentru mancarea foarte buna si gradina de cactusi.

#7
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009
un hotel decent imi recomandati si mie?
multumesc

#8
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Hotel Paris, il gasesti pe booking.

noi am cautat cazare 2 ore in weekend, am gasit cu greu la House Alex, in prima intersectie dinainte de a intra in Balchik, pe stanga. Conditii de 2 stele, camera mare, apa calda. Daca nu le miroseau asternuturile ti-l recomandam ca decent. Camera dubla 40 leva pe noapte.

#9
radian

radian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 20.11.2006
Hotel Paris este la 11 km de plaja... In rest, hotelul este OK.

#10
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006

View Postxtine_bm, on 17th August 2010, 09:43, said:

un hotel decent imi recomandati si mie?
multumesc

Du-te cu incredere la hotelul Sea Star. Are 2*+, camera costa 50 lv, ai a/c, mic dejun inclus (bufet suedez), parcare subterana cu 4 locuri, este in centru, la 3-4 minute de plaja. Eu am fost multumit. ;)

#11
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010
Noi, nea-am cazat 3 ani consecutiv, la un particular, in centru  ( camera +baie, bucatarie comuna).. Pt. cine e cu masina, pt plaja, Albena nu e departe..
Daca e cineva interesat, trimiteti mp, si va dau detalii...(Dar, pe 21 aug, plecam pe coasta Dalmatiei..)

#12
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Cum faci rezervare la Sea Star? Siteul lor e doar in bulgara.

Si noi mergem tot in Albena pentru plaja, luam doar cazarea in Balcic pt ca e mult mai ieftina. Si tare as vrea sa mai prindem un weekend la finele lunii, nu vreau sa mai plecam fara rezervare insa.

#13
acquadigio

acquadigio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 20.09.2006

View PostBiankita, on 17th August 2010, 14:41, said:

Cum faci rezervare la Sea Star? Siteul lor e doar in bulgara.

Si noi mergem tot in Albena pentru plaja, luam doar cazarea in Balcic pt ca e mult mai ieftina. Si tare as vrea sa mai prindem un weekend la finele lunii, nu vreau sa mai plecam fara rezervare insa.

Eu am fost pe nepusa masa si am gasit camera libera. De 2 ori.
Eventual ai putea sa dai un telefon, insa nu stiu daca te vei intelege prea bine in engleza. Sau cauta pe site-urile romanesti, poate au oferte la Sea Star. Incearca aici: http://www.infoturis...hotel-sea-star/
Daca nu gasesti acolo, poti incerca si la hotel Jupiter, este alaturi. Acelasi pret parca, au si o piscina mica in fata hotelului in care sa te balacesti.

In ceea ce priveste plaja, mi-a placut in Balcic. Ma gandeam si eu la inceput sa ma duc in Albena, dar n-am avut de ce. Apa curata, recisoara (nu ciorba ca la Mamaia), fara alge, umbrelute suficiente (4 lv umbrela) si daca vroiai si sezlong plateai 2lv/sezlong.

Bafta! :)

#14
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Multumesc, am stat si la Jupiter, au camere de 2 si de 3 stele, unele urate rau, altele bune. Si am facut si plaja la Balchik insa nu se compara cu Albena din punctul meu de vedere. Desi daca ma gandesc ca vom merge pe buget de criza, e o diferenta si la preturile sezlong+umbrela. In Albena au costat 6 leva umbrela, 6 sezlongul. Mai mult ca la greci.

Iar la agentiile romanesti nu apelez decat foarte rar, cat mai rar...aspir la deloc. Am gasit adresa email de la Morsko pe inyourpocket si o sa-i intreb de tripla. Acest al treilea pat se reflecta f diferit in tariful final functie de hotel/vila.

Edited by Biankita, 17 August 2010 - 14:35.


#15
struggleisgod

struggleisgod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2007
Am fost si eu o saptamana la Balcik.

Traseul meu: Bucuresti - Giurgiu/Ruse - Varna - Balcik
detalii pentru portiunea Ruse - Varna - Balcik
- drumul foarte liber, trece prin foarte putine localitati,
- calitate carosabil un pic mai proasta decat portiunea Bucuresti - Giurgiu, dar OK
- foarte multe restrictii de viteza
- in total doua sau trei radare la dus/intors
- destul de civilizati Bulgarii in trafic, timp de 1 saptamana nu am auzit nici un claxon

Hotelul meu: Iceberg Balcik
- foarte bine pozitionat, intr-o zona linistita, exact langa Hotel Ahilea/Complex Regina Maria
- vedere la mare, piscina, camera Ok, AC
- 35 leva camera dubla /noapte pt doua persoane, mic dejun inclus (bufet suedez, cam saracacios)
- baia mirosea urat dimineata

recomandarile mele
- de vizitat palatul reginei Maria + gradina Botanica
- recomand macar odata cina la restaurant Korona, pe plaja, exact langa palat Regina Maria
- plaja la Albena (15 km fata de Balcik spre Varna) : 5 lv taxa statiune pe zi / 6lv sezlongul (x2) + 6lv umbrela = 18 lv pe zi , dar poti inchiria doar umbrela
(statiune linistit)
- plaja Nisipurile de aur (25 km fata de Balcik, 10 km fata de Albena, spre Varna) : nu am platit taxa statiune / 21 lv pe zi sezlonguri si umbrela
- vizitat cap Kaliakra (30 km spre Vama Veche) : taxa intrare 3 lv (include si parcare)
- vizitat Nessebar / plaja Sunny Beach (130 km fata de Balcik, spre sud Bulgaria) - merita parcursa distanta

am cheltuit 600 euro doua persoane (benzina/cazare/vizitat/plaja/suveniruri, etc)

Edited by struggleisgod, 18 August 2010 - 08:19.


#16
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
[quote name='struggleisgod' date='18th August 2010, 08:51' post='8660721']
Am fost si eu o saptamana la Balcik.

struggleisgod, poti te rog sa imi d-ai exemple si preturi la terasele unde ati mancat? Multumesc.

#17
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Struggle,

cred ca ai vrut sa spui 35 euro camera, nu cred ca poate fi atat de putin camera la Iceberg?!

#18
ulisica

ulisica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 12.02.2007
Maine pe la 12.30/13.00  plecam spre Balcic din Jupiter.
Am fcaut rezervare la Hotel Bliser pentru 2 nopti  34 euro camera dubla dar  fara prea mar pretentii ( 2 stele )
Oricum am ales ceva mai  ieftin pentru ca nu  am calculat  ca voi  ajunge totusi si sa vedem ce si  cum cu  ochii nostri.
Anu  care vine cred ca o  sa luam AI de cum apar ofertele la ei.
Multumesc celor ce au  spus unde se poate manca bine in Balcic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate