Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Balcic

- - - - -
  • Please log in to reply
153 replies to this topic

#37
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 02.11.2009

View Posttufanica, on 14th July 2011, 14:25, said:

Noi avem sejur in Sunny Beach din 16.08.2011.

Pentru ca sejurul nostru incepe marti, iar de sambata 13.08 pana marti suntem liberi, ne bate gandul sa plecam cu doua, trei zile inainte si sa vizitam litoralul bulgaresc dar cu buget mic...

Spuneti-mi si mie cate zile sa rezervam pentru a explora Balcikul? Sa ne cazam in Balcik sau intr-o statiune avand in vedere ca mergem cu un copil de 5 ani. E deajuns sa vedem Balcikul in trecere sau merita sa ramanem 2-3 zile aici.

Am vazut pe booking hotelul Los Dos Gallos (Dvata Petela) si mi-a placut ca locatie. Stiti ceva de el? E ok? Nu suntem pretentiosi vrem sa fie curat si fara mirosuri neplacute... Multumesc.


Pentru vizitarea orasului Balcik recomand cel putin o zi, iar ca obiective: Domeniul regal si Gradina Botanica, precum si faleza superba, deci e mai bine sa dormiti o noapte in Balcik. In plimbarea pe faleza mi-a placut foarte mult cum arata Hotelul Mistral, de 4 stele, dar si Hotelul Lotos, cred ca de 2 sau 3 stele, amplasate chiar in dreptul portului turistic.

#38
sica88

sica88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.01.2009
Am reusit si eu sa ajung la Balchik,luni 18 iulie.Am fost special pentru Gradina Botanica,insa am admirat si marea.Parcare 2lv/h,intrare 10lv,timp petrecut cam 2 ore si un sfert,se putea si mai mult. Am vizitat si Kaliakra si golful Bolata unde am facut si baie.

Attached Files



#39
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
buna dimineata

vrem si noi sa ajungem in acest weekend la Balcic, la un hotel bunicel, sa nu dam mai mult de 30 euro/camera, poate si cu un mic dejun bun. am citit tot ce-ati scris voi pana acum, de mare ajutor, insa nu am vazut pe nimeni care sa mearga cu autocarul.

m-ar interesa sa stiu daca a fost cineva cu acest mijloc de transport si daca imi poate recomanda o firma de transport serioasa, si daca se merita sa mergi asa.


multumesc frumos

#40
tesia

tesia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.03.2010

View Postalina85, on 10th August 2011, 10:35, said:

buna dimineata

vrem si noi sa ajungem in acest weekend la Balcic, la un hotel bunicel, sa nu dam mai mult de 30 euro/camera, poate si cu un mic dejun bun. am citit tot ce-ati scris voi pana acum, de mare ajutor, insa nu am vazut pe nimeni care sa mearga cu autocarul.

m-ar interesa sa stiu daca a fost cineva cu acest mijloc de transport si daca imi poate recomanda o firma de transport serioasa, si daca se merita sa mergi asa.


multumesc frumos
daca ajungeti pe acolo nu prea aveti ce face in afara de castelu reginei nu aveti ce vedea. in balcik nu este plaja deloc,  este o faleza amarata  cu bolovani pe margine si direct marea.

#41
ghiocioan

ghiocioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 21.06.2011

View Postsica88, on 20th July 2011, 22:20, said:

Am reusit si eu sa ajung la Balchik,luni 18 iulie.Am fost special pentru Gradina Botanica,insa am admirat si marea.Parcare 2lv/h,intrare 10lv,timp petrecut cam 2 ore si un sfert,se putea si mai mult. Am vizitat si Kaliakra si golful Bolata unde am facut si baie.
Frumoase poze mai, bravo voua! :)
N-am vizitat gradina noua, cumva ai poze si de acolo?

#42
ssorinss

ssorinss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 09.11.2008
La Hotel White Lagoon a fost cineva?
Pareri sau din auzite :)
As vrea sa rezerv o camera la acest Hotel la sfarsitul lunii, iar prietenul booking nu prea spune multe.

Alte locuri de vizitat in afara de Castel, Gradina Botanica, Kaliakra..?

#43
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Manastirea Aladja.

#44
AnaLee

AnaLee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.03.2008

View Postssorinss, on 12th July 2012, 21:25, said:

La Hotel White Lagoon a fost cineva?
Pareri sau din auzite :)
As vrea sa rezerv o camera la acest Hotel la sfarsitul lunii, iar prietenul booking nu prea spune multe.

Alte locuri de vizitat in afara de Castel, Gradina Botanica, Kaliakra..?
Ar mai fi de vazut:
- Rezervatia arheologica Yailata (pentru monumentele din diferite epoci istorice, dar si pentru spectaculosul peisaj natural)
- Lacul Durankulak - se pot admira peste 70 de specii de pasari care au aici locul de reproducere. Centrul de informare "Branta", care este situat la drumul european E87, organizeaza tururi turistice pentru observarea pasaretului (pun la dispozitie si binoclurile necesare). Lacul este o atractie si pentru insula mare din mijlocul sau, unde se afla un complex arheologic, am inteles ca este cea mai veche structura monumentala din Europa.
Si, de ce nu, poate fi binevenita o "excursie" culinara la ferma de midii de la Dalboka. :OK:

#45
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostAnaLee, on 13th July 2012, 14:01, said:

Si, de ce nu, poate fi binevenita o "excursie" culinara la ferma de midii de la Dalboka. :OK:

Aia merita toti banii!

#46
ghidioneanu

ghidioneanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 08.12.2003
Attached File  IMG_2506.JPG   3.27MB   51 downloadsAm fost intr-o zi pana la Balcik, plecat din Constanta, cam o ora si jumatate de drum prin Mangalia si Vama Veche. O fi bun si GPS-ul , dar ne-am descurcat cu ajutorul indicatoarelor foarte bine.Attached File  IMG_2512.JPG   4.38MB   77 downloads Am vizitat gradinile, micul castel, capela, am intrat prin toate cotloanele de pe acolo.Attached File  IMG_2668.JPG   2.16MB   99 downloads Mai distractiv a fost la iesire, am oprit restaurantul "Ariciul", atrasi de panourile scrise si in romana. Intradevar, chelnerul vorbea binisor romana, a invatat de nevoie, sa aiba clienti. Ma intreb cati chelneri din Mamaia stiu bulgara? Attached File  IMG_2670.JPG   2.71MB   94 downloads
Masa a fost buna, pretul convenabil, dar distractia maxima!

#47
Divex

Divex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.11.2009
Buna; a fost cineva cazat la Hotelul Lotos sau Jupiter in Balcik?  Ma ajuta si pe mine cineva cu impresii despre hotelurile astea?
Multumesc ;o sa plecam saptamana viitoare sinu stim ce sa alegem; eu inclin totusi spre Lotos

#48
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
am stat la Jupiter si a fost nasol, ne-au aratat 4 camere ca sa putem alege una, nu erau prea curate, asternuturi mirositoare, frigider plin de rugina - in corpul de 2 stele. Poate celalalt sa fie mai bun.

#49
Divex

Divex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.11.2009
[quote name='Biankita' date='16th July 2012, 14:01' post='11742021']
am stat la Jupiter si a fost nasol, ne-au aratat 4 camere ca sa putem alege una, nu erau prea curate, asternuturi mirositoare, frigider plin de rugina - in corpul de 2 stele. Poate celalalt sa fie mai bun.
[/quo

Multumesc Biankita

#50
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
Dalboka e pe malul marii? Se gaseste si cazare pe acolo?

#51
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Parcare gratuita este in capatul dinspre nord al gradinii castelului, la nivelul falezei. Daca vii dinspre Kavarna la primulpanou de reclama cu restaurantul Korona, se face stanga pe un drum in jos cam la 60grade. Drumul este cam desfundat uneori si ajunge pana in parcarea care e la 5 minute de mers pe jos de intrarea la castel.

#52
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Ce poti descoperi batand strazile Balchikului?
Vizitezi Gradina botanica, domeniul Reginei Maria si... ?

Vreun muzeu, cladiri mai deosebite, vreun punct de interes mai aparte - strict in Balchik?
Nu discutam de imprejurimi, acolo cunosc cam tot ce este de vazut / facut.

#53
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostBlueKing-69, on 07 mai 2013 - 20:44, said:

Ce poti descoperi batand strazile Balchikului?
...
Vreun muzeu, cladiri mai deosebite, vreun punct de interes mai aparte - strict in Balchik?

În ghidul meu Lon-ly Pl-net din 2008 scrie despre Muzeul "Orăşenesc" de Istorie (City Historical Museum), care este pe uliţa Vitoşa, la nr. 3. În cele 3 săli ale muzeului poţi vedea diverse statui (de fapt părţi de statui) începând din timpurile greceşti, o colecţie de monede bizantine, o colecţie de vase (pottery) medievale, fotografii etc.).
De asemenea, vis-a-vis de Muzeul de Istorie, tot pe uliţa Vitoşa se află Muzeul Etnografic, într-o veche casă de piatră (1860), unde pot fi admirate costume locale şi tot felul de exponate relativ de diversele meşteşuguri (pescuit, producţie de butoaie, prelucrarea lemnului etc.).
Mai există un Complex Etnografic (ul. Hristo Botev, nr. 4), cu tot felul de exponate, incluzând chiar şi o şcoală şi o biserică reconstruite.
Ar mai fi de văzut turnul cu ceas (din staţia de autobuz se urcă per pedes cca. 20 de minute spre nord, pe uliţa Cerno More).
Astea ar fi "strict" în Balchik. Dar trebuie să verifici tot ce am spus aici, a trecut ceva vreme din 2008.


View PostBlueKing-69, on 07 mai 2013 - 20:44, said:

... Nu discutam de imprejurimi, acolo cunosc cam tot ce este de vazut / facut.

Deşi sunt convins că ştii, îmi fac datoria şi amintesc de Ferma de scoici (midii) de la Dalboka.


Sănătate şi tcb !

#54
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Multumesc frumos, interesant, vom avea de ce sa batem strazile.
Voi "verifica" live.

Da, stiam, neaparat vor fi (pentru ca sunt alaturate) Kaliakra si Dalboka.    Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate