Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum potoliti cainii maidanezi agresivi ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#37
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
bastonul telescopic nu mi se pare o solutie pentru toata lumea, am vazut insi cu o bita zdravana in mina muscati de ciini. trebuie sa exersezi putin din poignee  :D
bastonul cu socuri electrice imi pare mai eficient. sau unul mic, ca la ciine nu iti trebuie cine stie ce, sa se incarce repede, si il legi de un bat normal, anume pentru iesirea cu ciinele. daca treci prin aceeasi zona mereu si ciupesti de doua ori impricinatii, porma se obisnuiesc sa te latre de la distanta. pentru baston cu socuri se obtine permis relativ usor, in 30 de zile de la depunerrea cererii. mie mi se pare cel mai eficient.
sprayul e bun, dar cind esti singur/a fara ciine.
eu am un dazer http://www.dazer.com/dog-deterrent.jsp care e cumplit de scump da l-am decontat pe firma. merge cam in 90 la suta din cazuri, ca sint si unii ciini care se pare ca n-au auzit ca ar trebui sa fie sensibili la ultrasunete. ciinele tau nu e afectat ca scula e destul de directionala.

#38
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
cum am ajuns din cauza agresivitatii haitelor de caini
sa purtam la noi bate,sprayuri,tasere.
am trait in cel mai rau famat cartier in zona cu drogati si nu am avut nevoie de bata sau spray.
insa maidanezii sunt mai rapizi la fuga decat tine.

#39
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
atata vb de agresivitate.....da ce dracu sunt cainii astia...haite de lupi?ca imi si vine sa rad cand va aud ce puteti scoate din voi=))))))))))))

#40
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
haitele de caini nu sunt prea diferite de haitele de lupi.
insa lupii au in general tendinta de a evita contactul cu oamenii,cainii sunt mai smecheri.

sau poate cainii de la sibiu sunt niste mielusei blanzi cine stie.
ne amintim cum madona ne amintea sa nu mai persecutam bietii tigani;evident nu traia ea langa blocul lui fane spoitoru.
nu avem paine...mancati cozonac.

Edited by domnul-hindus, 27 September 2010 - 21:08.


#41
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postdomnul-hindus, on 27th September 2010, 22:04, said:

haitele de caini nu sunt prea diferite de haitele de lupi.
insa lupii au in general tendinta de a evita contactul cu oamenii,cainii sunt mai smecheri.

sau poate cainii de la sibiu sunt niste mielusei blanzi cine stie.
ne amintim cum madona ne amintea sa nu mai persecutam bietii tigani;evident nu traia ea langa blocul lui fane spoitoru.
nu avem paine...mancati cozonac.
vericule....eu cred ca u vb de niste adevarate fiare,sau asa vezi u cainii,pai eu te iau pe tine de manuta si te duc prin tot sibiu si prin imprejurimile lui si daca u vei fi muscat de vreun caine sa ma scuipi pe mine in ochi

#42
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

View Postbilibistrocizel, on 27th September 2010, 22:12, said:

vericule....eu cred ca u vb de niste adevarate fiare,sau asa vezi u cainii,pai eu te iau pe tine de manuta si te duc prin tot sibiu si prin imprejurimile lui si daca u vei fi muscat de vreun caine sa ma scuipi pe mine in ochi
eu stau in bucuresti si stiu situatia de aici.
nu am de unde sa stiu cum e in sibiu.

#43
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postdomnul-hindus, on 27th September 2010, 21:25, said:

eu stau in bucuresti si stiu situatia de aici.
nu am de unde sa stiu cum e in sibiu.

Este adevarat ca situatia e complicata .Dar eu cred ca vina adevarata o are animalul numit OM.Finta cea mai telighenta si rationala.Eu nu am avut frica niciodata de cainii maidanezi.Cand trece-am printre ei nu ma gandeam ca i-mi vor face rau si nici nu simteam ,,frica,, fata de ei.Hotarat nenicule.,pieptul sus si emana hotarare si curaj.Cainii simt sentimentele omului de o forma extraordinara.Pana si cresterea si scaderea adrenalinei o simt.Asa ca degaja din interiorul tau,stapanire de sine,forta,curaj,hotarare si te vor simtii precum seful haitei.Nu vei avea probleme.

#44
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

View Postzippo68, on 27th September 2010, 23:18, said:

Este adevarat ca situatia e complicata .Dar eu cred ca vina adevarata o are animalul numit OM.Finta cea mai telighenta si rationala.Eu nu am avut frica niciodata de cainii maidanezi.Cand trece-am printre ei nu ma gandeam ca i-mi vor face rau si nici nu simteam ,,frica,, fata de ei.Hotarat nenicule.,pieptul sus si emana hotarare si curaj.Cainii simt sentimentele omului de o forma extraordinara.Pana si cresterea si scaderea adrenalinei o simt.Asa ca degaja din interiorul tau,stapanire de sine,forta,curaj,hotarare si te vor simtii precum seful haitei.Nu vei avea probleme.
nu exista om ca abstractiune.Exista oameni.Unii inteligenti si rationali,altii nu .
cei mai periculosi caini sunt cei care au oameni pe langa ei,pe care cainii fie ei si maidanezi ii recunosc ca stapani.
in aceste cazuri cainii prin mult mai mult curaj decat de obicei crezand fie ca isi apara stapanii de intrus,fie simtindu-se bazati(au spatele asigurat).
in aceste cazuri tupeul nu te ajuta prea mult.

de exemplu cainii care stau cu paznicul fabricii si tu treci pe langa poarta,
sau oamenii care stau  la palavre in fata blocului,iar langa ei cainii blocului.
imi amintesc cum acum cativa ani ma plimbam iarna noaptea pe o strada fara lumina.Atunci am fost pe neasteptate muscat de picior de o haita pe care nici nu am vazut-o fiind bezna.
Nu mi-a fost frica,nici macar nu ma gandeam la asta si totusi am fost muscat.

Edited by domnul-hindus, 27 September 2010 - 23:08.


#45
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

View Postosmiu, on 24th September 2010, 00:59, said:

e data legea din 2001 . OUG 55 . omule , esti habarnist rau . vorbesti sa n-adormi . pe bune .
da uite-o aici
http://www.politiaro...oug_55_2002.htm


o sa am grija ca aceasta lege sa o cunoasca cat mai multi proprietari de caini.spre binele lor.

#46
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006

domnul-hindus said:

o sa am grija ca aceasta lege sa o cunoasca cat mai multi proprietari de caini.spre binele lor.
loool . stai tu linistit ca o stiu aproape totzi . eu de exemplu , pe langa faptu' ca am o copie in buzunar , o stiu pe dinafara . si pt ca o stiu asa de bine , itzi pot spune ca varianta asta afisata pe site-ul politziei romane are in ea greseli supergrave . e vorba de text adaugat de politzia romana , text care nu apare in lege asa cum a fost ea publicata in monitorul oficial . deci , agaugirile astea sunt nule , zero barat .
in primul rand este adaugata din burta la cainii periculosi de categoria a doua rasa Staffordshire Bull Terrier , ceea ce e o aberatzie scoasa de politzia romana pe baza unei versiuni de lucru a ordonantzei de urgentza 55/2001
si apoi la articolul 6 aliniatul 4 care se refera la accesul cailor periculosi din categoria a doua agauga politzia cu de la sine putere urmatoarele cuvinte : "precum și al câinilor din rasele Ciobănesc Belgian Malinois, Ciobănesc German, Dobermann, Presa Canario, Ciobănesc de Asia Centrală Komondor, Kuvasz, Schnauzer Uriaș și metișii lor" . ce e cu rasele astea si de unde mama naibii au aparut si cum de nu sunt specificate si catalogate in nici o alta parte din lege , asta politzia nu mai zice .

in concluzie , cine vrea sa studieze legea asta , poate sa o faca cam de oriunde , dar nu de pe site-ul politziei romane , ca acolo e varianta jenibila . (jenanta + penibila !)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate