Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum potoliti cainii maidanezi agresivi ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
45 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mey, da' totusi cainele tau, la 8 luni, oricat e de bland...nu a reactionat?

noi iesim la plimbare cu Toby pe o strada la tara. ne latra tot satul. L-am dresat pe Toby sa nu reactioneze la ei si sa mearga la pas ignorandu-i, dar intr-o zi l-a atacat unul mic (iesit dintr-o curte), l-a agatat de picior. Toby in prima faza a schelalait (ca era in lesa si avea comanda de "pas" si a mers cativa pasi cu javra infipa in picior), dar am dat drumul la lesa si i-am zis "ia-l" si l-a luat...Toby are 11 luni jumate. Totusi un caine trebe dresat sa SE apare si sa TE apere la nevoie!

#20
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Baston telescopic. Eu n-am caine dar am fost atacat de multe ori de caini maidanezi, in special noaptea, 1 baston in cap face minuni. Daca ii prinzi un baston in cap cu toata forta l-ai terminat, ori e mort ori oricum nu te mai poate ataca. Cand esti atacat de mai multi caini, in general daca l-ai pocnit pe cel mai tupeist ceilalti se retrag. Valabil si pentru ciori :naughty: (alt motiv sa ai tot timpul la tine baston telescopic)

Edited by TweakPwnz, 05 September 2010 - 23:06.


#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Bastonul telescopic este arma alba si poti face puscarie daca detii asa ceva fara permis.

#22
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 overseas, on 7th September 2010, 18:04, said:

Bastonul telescopic este arma alba si poti face puscarie daca detii asa ceva fara permis.
chiar nu am auzit de permis pt baston telescopic,ar mai trebuie sa scoata astia si permis pt cutit,sabie...etc

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 bilibistrocizel, on 7th September 2010, 21:28, said:

chiar nu am auzit de permis pt baston telescopic,ar mai trebuie sa scoata astia si permis pt cutit,sabie...etc

Glumesti sau esti minor(a) !? Ai cumva impresia ca e legal sa bantui prin oras cu o sabie la brau ???

#24
FlorinC

FlorinC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 03.01.2006
Era ironica...din cauza faptului ca ai spus ca exista permis pentru bastonul telescopic  :roflmaofast:

Edited by FlorinC, 08 September 2010 - 16:35.


#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E vorba de permis pentru arma alba. Cum au bodyguarzii.

Din Legea 61/1991:

Art. 11. - (1) Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracțiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile și împrejurările în care s-ar putea primejdui viața sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea și liniștea publică, a cuțitului, pumnalului, șișului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecționate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum și folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecționate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru șocuri electrice;

Edited by overseas, 08 September 2010 - 22:01.


#26
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Spray lacrimogen daca esti atacat de mai multi de recomandat sa nu fii si cu al tau caine, ei avand mirosul foarte dezvoltat nu le prieste asa ceva, eu am patit ziceai ca is la 100 m garduri si urlau de au trezit tot cartierul.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
gasesti la unirii etajul II intr-un magazin niste spray-uri. i-al pe ala pentru ursi, eu l-am folosit si pe caini si pe oameni :lol:

eu mai folosesc Jo cand vin de la antrenament si ies javrele :lol:

mai sunt de asemenea niste ultrasunele pentru caini.

pentru siguranta cainelui propriu, punetii zgarda cu protectie {ca un fel de sarma ghimpata] atunci cand mergeti la plimbare

#28
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 FlorinC, on 8th September 2010, 17:33, said:

Era ironica...din cauza faptului ca ai spus ca exista permis pentru bastonul telescopic  :roflmaofast:
nu s-a prins.... :lol: :lol:

#29
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010

 vacaroz, on 9th August 2010, 17:39, said:

vezi ca e un alt forum unde gasesti expertii in maidanezi.
si eu am patit la fel ca tine, de indicat ce-ti trece prin cap la nervi.
sau batut individul care era asa zisul stapan
si daca stapanul respectiv e mai solid ca tine?

#30
ennzzzoooo

ennzzzoooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 26.08.2007
am cea mai eficienta metoda. lasa-i pe toti sa se stranga pe langa tine, apoi scoate cuiul grenazii si tine`o in mana, vei muri pt o cauza dreapta!

serios vorbind...noaptea mai circul cu bicicleta printre blocuri si nu exista sa nu se ia dupa mine 2-3-50 maidanezi. singura optiune care am vazut ca tine DE FIECARE DATA (desi o sa sune aiurea) e sa tipi mai tare decat latra ei...acum nu ma refer sa tipi ceva de genu "caini baaaaaa salvati-maaaaaaa 'nea ioaneeee" ci mai degraba sa te duci spre ei urland "mars f*tuti mortii m*tii!" e foarte eficient daca esti barbat si ai o voce nu foarte subtire... mai ales cand n-ai pietre sau nu le vezi din cauza intunericului :)

#31
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
o sa creada lumea ca esti nebun asta cu racnitul.
dar functioneaza uneori.
insa trebuie ceva antrenament,imi aduc aminte cand eram ragusit si m-au atacat niste caini.
am reusit doar sa scot niste sunete chinuite :D

#32
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu e nevoie sa scoti sunete. E suficient sa gandesti (si sa simti nervozitate din cap pana in picioare) ca "daca te apropii, te f* in bot pana mori", si chiar sa fii convins ca asa vei face daca se mai apropie. Nervozitate la maxim, cu scrasnitul din dinti aferent. No words :)

Te va ocoli ... daca nu e turbat :D (functioneaza 100%).

#33
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
trebuie data legea in care stapanii de caini sa fie pedepsiti cu inchisoarea daca cainele lor musca sau incearca sa muste pe cineva,obligatia de a purta botnita si lesa.
iar cainii maidanezi sa fie :ori legati,ori adapostiti,ori eutanasiati.

#34
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Un șut SUB bot să-i sară capu' în sus ca la balamuc. Merge de fiecare dată. :) Dar asta în ultima instanță și dacă chiar vrei să scapi de el / nu-ți pasă. Că dacă e câinele vecinei și te vede, face infarct săraca femeie.

#35
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
eu las cainele sa se apropie de mine.
cu ochii mei mari si rai ma uit in ochii lui mici si rai.
el maraie la mine.
eu marai la el.
ma aplec pentru a putea vedea cu ochii lui mici si rai ochii mei mari si rai.
el maraie in continuare.
eu ma opresc din marait si ii bag o flegma drept in stomac.
surpins, face cativa pasi inapoi...
apoi incepe sa urle si o ia la fuga!

am aplicat metoda de mai multe ori si a functionat.

#36
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006

domnul hindus said:

trebuie data legea in care stapanii de caini sa fie pedepsiti cu inchisoarea daca cainele lor musca sau incearca sa muste pe cineva,obligatia de a purta botnita si lesa.
iar cainii maidanezi sa fie :ori legati,ori adapostiti,ori eutanasiati.
e data legea din 2001 . OUG 55 . omule , esti habarnist rau . vorbesti sa n-adormi . pe bune .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate