Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Roaming - Italia + dezactivare extraoptiune

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Va salut!

Am in acest moment activata o extraoptiune cu 600 min/smsuri, care expira pe 11 august. Eu pe 10 august voi pleca intr-o excursie in Italia. As dori sa-mi spuneti cum pot sa dezactivez acum extraoptiunea(pentru ca stiu ca daca incarc cartela azi sa nu ma trezesc ca imi ia din credit si imi prelungeste extraoptiunea - n-am nevoie de ea in Italia.

A doua problema ar fi roamingul, nu ma pricep deloc despre ce e vorba, m-am uitat pe siteul cosmote dar nu inteleg. Trebuie sa activez Roaming sau se activeaza automat in momentul cand intru in Italia? Trebuie sa activez vreo extraoptiune inainte sa plec din tara? Tot ce vreau e sa pot suna din Italia in Romania, pe Cosmote.

Multumesc anticipat!

#2
n0sp3rat

n0sp3rat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 31.12.2009

View Postalex2010, on 8th August 2010, 14:16, said:

Va salut!

Am in acest moment activata o extraoptiune cu 600 min/smsuri, care expira pe 11 august. Eu pe 10 august voi pleca intr-o excursie in Italia. As dori sa-mi spuneti cum pot sa dezactivez acum extraoptiunea(pentru ca stiu ca daca incarc cartela azi sa nu ma trezesc ca imi ia din credit si imi prelungeste extraoptiunea - n-am nevoie de ea in Italia.

A doua problema ar fi roamingul, nu ma pricep deloc despre ce e vorba, m-am uitat pe siteul cosmote dar nu inteleg. Trebuie sa activez Roaming sau se activeaza automat in momentul cand intru in Italia? Trebuie sa activez vreo extraoptiune inainte sa plec din tara? Tot ce vreau e sa pot suna din Italia in Romania, pe Cosmote.

Multumesc anticipat!
Salut @Alex2010,

Am sa detaliez mai jos cativa pasi ce trebuiesc urmati cu mare atenti atunci cand pleci in strainatate.
1 . Suna la 1234 (tatsele 1-1-0 din IVR) si solicita suspendarea extraoptiunii . In noaptea dintre 10 spre 11 august  (cu o zi inainte de reactivare) ei vor suspenda extraoptiunile de voce existente pe SIM. Ca sa faca lucrul asta trebuie sa ii suni inainte sa pleci. In felul asta nu ti se va mai reactiva automat, iar cand te vei intoarce (peste 1 zi, o luna, un an...) vezi ce EO mai sunt pe piata si activezi una din ele, sau chiar pe cea care ai avut-o anterior.
2 Reincarca-ti contul din Romania. Sau daca ai pe cineva aici, poti sa o rogi sa sune la 0766135135 sau la 1234 si in meniul IVR sa aleaga sa iti incarce tie numarul
3 Creaza un cont WebCare. Daca te afli in strainatate, nu garanteaza nimeni ca iti vei putea verifica creditul prin self care, iar prin 0766134134 te costa vreo 35 eurocenti parca.
4 Hai sa vedem mai intai ce insemana Roaming si International ca sa trecem la tarife.
Roaming este serviciul prin intermediul caruia poti sa pleci in strainatate si sa folosesti cartela Cosmote (incoming, outgoing, gprs etc). De exemplu, poti sa pleci in Italia si sa suni cam oriunde in lume, sa primesti apeluri , sms, sau sa nevighezi pe internet de pe telefonul mobil (tarife micute chiar la net).
International este serviciul prin intermediul caruia aflandu-te in Romania, poti sa initiezi apeluri si sa trimiti SMS catre numere care apartin unor provideri de telefonie mobila/fixa straini. De exemplu, te afli in Galati si initiezi un apel catre un nr de Franta.
5   Roamingul este activ implicit pe cartelele Cosmote , inca de la activarea SIMului, exceptie facand numerele portate din alta retea.
6 Tarife : ei bine si mie mi s-au parut ciudate pana am plecat acum vreo 7-8 ani si am vazut pe propria piele cum e. Atunci insa era muuuult mai scump.
Cand ajungi in Italia, selcteaza MANUAL reteaua pe una din urmatoarele :
- H3G ( daca ai telefon 3G
- TIM ( merge pe 900 si 1800 MHz deci nu ai avea probleme in gasirea si logarea telefonului la retea chiar daca e mai vechiut)
- Wind ( la fel merge pe 900 si 1800 MHz)
ATENTIE : daca vei selecta in schimb reteaua Foamea Fone (Vodafone ) Italia, atunci NU vei putea primi apeluri. Vei putea doar initia apeluri, primi/transmite SMS.
Ca si pret ai :
0.39 Euro/min (fara TVA - adica suma de 0.39 se retrage din credit, TVA-ul fiind platit deja cand ai reincarcat), pentru apeluri initiate
0.15 Euro/min (fara TVA), pentru apeluri primite
0.11 Euro/SMS (fara TVA), pentru SMS trimise indiferent de destinatie (mai putin la numerele premium cu concursuri :)   )
0.00 Euro/SMS (fara TVA), pentru SMS primite

Acum, acest 0.39E/min se aplica daca vei suna catre tari membre UE, tara vizitata (Italia) si catre Romania . Daca vei suna in Germania de exemplu care nu e membra UE (cred :)  ), vei avea un tarif de 1,4 euro/minut !
Bafta !

#3
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Multumesc mult pentru raspunsul complet!

Mai am o curiozitate:pana acum aveam o extra-optiune destul de buna, 600/600/30min nationale cu 3.5 euro. Intre timp a disparut din oferta Cosmote. Am sunat la Relatii cu Clientii si imi vor dezactiva extra-optiunea. Cand ma intorc din strainatate, pot s-o reactivez tot pe aceasta sau va trebui sa aleg una dintre extra-optiunile noi?

#4
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Daca cineva din Romania are tot Cosmote si are minute internationale, poate sa ma sune pe mine(aflat in Italia) si sa-i consume din minutele internationale? Sau pentru asta trebuie neaparat sa sune pe un numar de Italia?

#5
n0sp3rat

n0sp3rat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 31.12.2009

View Postalex2010, on 8th August 2010, 21:19, said:

Multumesc mult pentru raspunsul complet!

Mai am o curiozitate:pana acum aveam o extra-optiune destul de buna, 600/600/30min nationale cu 3.5 euro. Intre timp a disparut din oferta Cosmote. Am sunat la Relatii cu Clientii si imi vor dezactiva extra-optiunea. Cand ma intorc din strainatate, pot s-o reactivez tot pe aceasta sau va trebui sa aleg una dintre extra-optiunile noi?
DA. Timp de 1 an de la prima activare a ei poti sa o reactivezi. Totul e sa nu renunti la ea in favoarea alteia, ci doar sa o suspenzi.

View Postalex2010, on 9th August 2010, 13:22, said:

Daca cineva din Romania are tot Cosmote si are minute internationale, poate sa ma sune pe mine(aflat in Italia) si sa-i consume din minutele internationale? Sau pentru asta trebuie neaparat sa sune pe un numar de Italia?
Daca cineva din Romania te va suna, el va forma numarul tau cu 076...... . Va fi taxat ca atunci cand TU esti IN TARA :) Iar tu vei plati 0.15 e/min primit. Lui i se vor consuma minutele din cosmote. Daca vrei sa le consume pe cele internationale, atunci iti iei un nr de fix de Italia :)

#6
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Deci e mai convenabil sa dau beep in tara(pe cosmote), iar persoana aceea sa ma sune. In felul asta el nu plateste nimic(minute incluse) iar eu platesc la jumatate(0.15 fata de 0.39).

Multumesc!

#7
n0sp3rat

n0sp3rat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 31.12.2009

View Postalex2010, on 9th August 2010, 19:45, said:

Deci e mai convenabil sa dau beep in tara(pe cosmote), iar persoana aceea sa ma sune. In felul asta el nu plateste nimic(minute incluse) iar eu platesc la jumatate(0.15 fata de 0.39).

Multumesc!
EXACT   :coolspeak:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate