Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Harta acoperire 3G cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
COSMOTE România lansează o hartă interactivă, oferind clienților mai multă transparență pentru serviciile de date 3G de care beneficiază

Quote

Noua hartă este ușor de utilizat și oferă o transparență mai mare pentru serviciile 3G furnizate de COSMOTE România. Astfel, accesând www.cosmote.ro, clienții pot consulta harta interactivă a serviciilor de date 3G care oferă o viziune mult mai clară asupra semnalului disponibil într-o anumită zonă din țară, având ca suport harta localităților sau imagini din satelit. Astfel, clienții vor ști exact la ce nivel de calitate a serviciilor să se aștepte atunci când achiziționează un modem 3G. Detalii sunt disponibile și în magazinele COSMOTE.

Harta interactivă clasifică în 4 categorii nivelul semnalului servicilor de date 3G disponibil în întreaga țară, oferind informații detaliate despre viteza de transfer a datelor sau despre tipul serviciilor care pot fi accesate pentru fiecare categorie în parte. Clienții pot afla care este nivelul semnalului de care vor beneficia în utilizarea de zi cu zi a modemului Connect 3G nu doar acasă, la serviciu sau în orașul unde locuiesc, dar și atunci când pleacă în vacanță sau în călătorii de afaceri, în interiorul țării.

Serviciile 3G de internet mobil în bandă largă oferite de COSMOTE România sunt disponibile prin intermediul pachetelor Connect 3G, prin cea mai avantajoasă ofertă din piață pentru internetul mobil și conexiune la internet pentru laptop, permițând cel mai mare volum de transfer de date cu viteze de până la 21,6 Mbps la cel mai avantajos preț (de exemplu, 5GB pentru 10 euro/lună, fără TVA).

Serviciile Connect 3G sunt în prezent disponibile în aproximativ 3.300 de localităti din întreaga țară. Rețeaua 3G oferă internet mobil cu viteze de până la 21,6 Mbps.

Serviciile Connect 3G cu abonament oferite de COSMOTE România sunt disponibile și în roaming, în 33 de țări prin intermediul a 42 de parteneri de roaming, în Europa, USA, Turcia, dar și în destinații exotice precum Emiratele Arabe Unite sau Hong Kong.

Harta poate fi consultata AICI

Din ea se observa ca 3G e de fapt inexistent comparativ cu suprafata tarii...

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
orasele sunt verzi full , poate ca acolo e concetratia maxima de populatie care isi permite un 3G , ca sincer vorbind la tara oamenii traiesc din ajutoare sociale si pensii , probabil ca investitia pentru echipamente nu renteaza

Edited by virtualx, 04 August 2010 - 08:56.


#3
herez

herez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 26.10.2005
Ideea e ca in general ai nevoie de internet mobil in locuri mai greu accesibile :)) in orase ai de unde alege.

#4
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
E interesant faptul ca acoperirea EDGE este mult mai mica decat cea GSM, desi ei se laudau ca toata reteaua e upgradata la EDGE

#5
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postvasilemadalincristian, on 4th August 2010, 10:16, said:

E interesant faptul ca acoperirea EDGE este mult mai mica decat cea GSM, desi ei se laudau ca toata reteaua e upgradata la EDGE

Procentajul era in urma cu cateva luni aproximativ 85% din totalul acoperirii GSM!

#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Pai cum vedeti voi ce nu are acoperire EDGE ?? :confuzzled:
De pe harta aceea se întelege (sau cel putin asa am înteles eu) ca peste tot unde nu au 3G au EDGE, deci EDGE = GSM coverage.

#7
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostCosconor, on 4th August 2010, 13:58, said:

Pai cum vedeti voi ce nu are acoperire EDGE ?? :confuzzled:
De pe harta aceea se întelege (sau cel putin asa am înteles eu) ca peste tot unde nu au 3G au EDGE, deci EDGE = GSM coverage.

Tocmai ca teoretic asa ar fi trebuit!
Insa compara zonele EDGE ale hartii 3G cu harta GSM

#8
Syneweap

Syneweap

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.09.2006
Ce vrajeala de 2 lei cu harta.... Puteau sa spuna CLAR unde au acoperire HSDPA (3G+), unde 3G nu vrajeli de astea de doi lei cu 3G moderat, 3G satisfacator and other bull shit... Asta nu e decat o alta gaselnita de marketing din ciclul hai sa mai prostim niste fraieri ca poate tine

Edited by Syneweap, 04 August 2010 - 16:10.


#9
n0sp3rat

n0sp3rat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 31.12.2009

View PostSyneweap, on 4th August 2010, 17:09, said:

Ce vrajeala de 2 lei cu harta.... Puteau sa spuna CLAR unde au acoperire HSDPA (3G+), unde 3G nu vrajeli de astea de doi lei cu 3G moderat, 3G satisfacator and other bull shit... Asta nu e decat o alta gaselnita de marketing din ciclul hai sa mai prostim niste fraieri ca poate tine
Majoritatea clientilor au alte preocupari decat interesul it&c . Asa ca daca ii spui unui client de acoperire hsupa, hsdpa, +, - etc :) s-ar putea sa il pierzi prin explicatii. Lafel si cu semnalul . Una e sa zici ca ai 2-3-5 liniute de smenal si alta e sa zici ca ai 98.3 % semnal si -78db.

#10
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Putin off-topic: cum intri pe link, se observa ca "tanta" nu are acoperire. :lol:

Spoiler


#11
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
AICI o viziune mai globala asupra noii harti...

#12
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
O hartă în patru nuanțe de verde both 2G and 3G? Ce ingenios...

Edited by kineceler, 04 August 2010 - 19:48.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pai e ingenios, asa mai ametesc 2-3 insi sa se aboneze, si asa nu e acoperirea reala redata pe harta aia. eu cica am semnal 3G excelent, dar se pierde reteaua.

#14
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMembruAnonim, on 5th August 2010, 00:36, said:

pai e ingenios, asa mai ametesc 2-3 insi sa se aboneze, si asa nu e acoperirea reala redata pe harta aia. eu cica am semnal 3G excelent, dar se pierde reteaua.

Tu chiar crezi ca ar pune o harta "mincinoasa"?! Exista autoritati care au grija ca hartile publicate sa fie reale!
Din ce am citit pana acum folosesti Vodafone, nu Cosmote... deci cum se pierde semnalul?!

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Folosesc Orange si Digi.
Din moment ce pe harta apar la 3G excelent (cum dealtfel e aproape tot Bucurestiul) si semnalul e sub 30% trag concluzia ca harta nu reflecta tocmai acoperirea reala. Macar e semnal util, pe Vodafone am maxim 5% in aceeasi locatie. :)
Semnalul e afectat de multi factori, nu-mi spune ca ii trage cineva la raspundere daca murdaresc putin mai mult harta cu verde inchis.

#16
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008
Siteul matasea broastei. Urat si prost organizat site au. S-a luat Cosmote dupa VF, care are asa ceva de vreo luna si ceva.  https://www.vodafone...erire/index.htm
Putea sa foloseasca culori diferite nu nuante de verde ca sa creeze confuzie.

#17
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View PostMembruAnonim, on 5th August 2010, 10:06, said:

Folosesc Orange si Digi.
Din moment ce pe harta apar la 3G excelent (cum dealtfel e aproape tot Bucurestiul) si semnalul e sub 30% trag concluzia ca harta nu reflecta tocmai acoperirea reala. Macar e semnal util, pe Vodafone am maxim 5% in aceeasi locatie. :)
Semnalul e afectat de multi factori, nu-mi spune ca ii trage cineva la raspundere daca murdaresc putin mai mult harta cu verde inchis.

Folosesti Orange si Digi, dar cum ai masurat fix 30% la Cosmote?! Daca poti oferii si coordonatele exacte... sa se convinga toata lumea!

zildjian hartile acelea se folosesc intern de mai bine de 4 luni!

Edited by d1ab0l33k, 05 August 2010 - 11:31.


#18
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Cosmote are cel mai praf site , cand ma uit la ce site au Orange si Vodafone....distanta e de la cer la pamant.
Plus ca pe Orange.ro si Vodafone.ro sunt multe promotii la telefoane si ai posibilitatea sa le cumperi .

PS.Sunt abonat Cosmote.

Edited by Just_Cavalli, 05 August 2010 - 11:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate