Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Cisco

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#217
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
@Traian : uita de asa cerinta : cursuri de retelistica in romana. Daca vrei sa activezi in aceasta zona, ai nevoie de un minim de cunostinte de limba engleza. Toate documentatiile pentru echipamente vin in limba engleza si ffff rar in cea romana.

#218
ppscslv

ppscslv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.06.2011

 ionutpopescu12, on 29th April 2011, 11:29, said:

Uita de credis si teleacad.

Ramane infoacademy si crystalmind academy.  Dupa cum am mai spus, alege cursul CCNA de la Crystal Mind. Din mai multe motive pe care nu le mai detaliez acum principalul fiind lipsa de respect care denota si lipsa de educatie a managerului (patronului) fata de cursanti.
poate ca ar trebui sa va potoliti cu batalia asta pe credis, infoacademy, cristal nu stiu mai ce, etc si sa va orientati catre instructori ce pot explica pe intelesul vostru. eu am terminat de curand ccna-ul (ma pregatesc pentru certificare invatand in avans), n-are relevanta unde, doar ca 3 din 4 module le-am facut cu un instructor pentru ca ala explica pe intelesul meu. le-as fi facut pe toate cu el, doar ca nu avea clasa de switching cand ma grabeam eu, in fine, ca sa revin: am prins ore si cu alti instructori (gen un laborator din diferite motive), foarte bine pregatiti oamenii, unii cu multa experienta in spate, numai ca... nu prea eram pe "aceeasi unda". de aceea ar fi bine ca inainte de a va apuca de ccna sa faceti rost de recomandari pentru instructori, nu pentru academii sau parteneri cisco.

acum sa ating alt punct sensibil: angajarea!!! ne doare pe toti, mai ales cand cursurile sunt scumpe, iar timpul ne preseaza. cert este ca in zilele noastre, pt a-ti gasi repede un loc de munca, ai nevoie de CCNA Security, CCNP (Route + Switching), recomandabil sa ai idee si de Voice. daca mai ai cateva certifcari pe Windows Server 2003/2008, SQL Server 2005/2008, Exchange Server 2007/2010, eventual si un LPIC 1... esti omul perfect. altfel, ai de tras ani de zile si cheltuit multi bani pe certificari. cat despre cursuri, multe le puteti urma mult mai ieftin decat la academii (gratie VMWare,Hyper-V si GNS3 + trainsignal, cbt nuggets, vtc, etc).

#219
traian_stc

traian_stc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.06.2006

 cielo, on 1st June 2011, 08:19, said:

@Traian : uita de asa cerinta : cursuri de retelistica in romana. Daca vrei sa activezi in aceasta zona, ai nevoie de un minim de cunostinte de limba engleza. Toate documentatiile pentru echipamente vin in limba engleza si ffff rar in cea romana.
Inteleg ce vrei sa spui dar consider ca la inceput este destul de greu sa inveti in alta limba un curs destul destul de greu, deci vreau sa ma acomeodez in romana si dupa aceea voi trece si pe engleza :)

@ppscslv Mersi pt pm  :coolspeak:

#220
sageal

sageal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.11.2010
Salut, vreau sa fac si eu CCNA in Constanta. Am vazut pe site ca cineva zicea ceva de FICT si as vrea sa aflu si eu niste pareri despre modul de desfasurare a cursurilor.Mai exact ma intereseaza daca se fac laboratoarele.

#221
c0stinn

c0stinn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 06.08.2007
Am urmat ºi eu CCNA am trecut 4 module, am 4 diplome, însã ºtiu cã aceste diplome sunt egale cu 0. Ce trebuie sã fac mai departe? Îmi spunea un amic de un examen care se dã la GMB în constanþa sau la Bucureºtiu nu ºtiu exact unde. Un examen de licenþã CCNA sau ceva de genul. Mã poate elucida cineva ºi pe mine?

#222
deadcow

deadcow

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2005
Costin. Trebuie sa-ti faci o programare pe saitu celor de la pearson-vue si sa-ti alegi un centru de tastare  , examenul pe care doresti sa-l susti (640-802 banuiesc ). Te costa vreo 350 de dolari. Te prezinti , il dai si stii daca l-ai luat ori ba. Ai centru de testare si in Constanta din cate stiu eu. Modulele pe care le-ai facut ar fi trebuit sa-ti asigure un voucher. Trebuie sa vb cu instructorul tau daca te-ai calificat pentru o reducere. Daca da , o sa te coste vreo suta cinzeci de dolari. Cred.

Am citit tot topicul asta si e plin de aberatii. De la cablagii de umbla cu scara pe stalp si cred ca sunt experti in networking pana la habarnisti care-si dau cu parerea ca sa se afle in treaba. Sa va zic cum stau lucrurile.
Salariul pentru CCIE nu este de 1200 de euro pe luna. Decat daca respectivul CCIE depaneaza laptopuri la un tier 3. Poate e nebun omu. Habar n-am. Personal cunosc CCNA cu salariu de 1000 de euro in Bucuresti.  Nasol e ca pentru banii aia tre sa stii si Active Directory si ceva DNS si ceva depanare etc. Nu stiu cum sunteti voi dar mie daca-mi cere cineva sa depanez o imprimanta ii dau cu ea in cap. Eu prefer sa fiu somer decat sa fac asa ceva.
Mai am un amic care s-a dus de nebun in Afganistan cu un contract cu armata si face cabare structurata pentru 7000 de dolari pe luna. Si e pe stalpi toata ziulica. Asta ca sa va faceti o idee asupra salarilor. Ca sunt si gagii care lucreaza pe o mie de dolari , normal. Ca au si ei o certificare cisco , normal. Astia sunt aia de va zic de salarii mici. De ce ? Au un router a carui configuratie nu se va mai schimba 10 ani de acu inainte si in restu timpului  instaleaza antivirusi.
1000 de coco faci sudand fibra =) Aici in Romania adica. Am un amic care face 800 de coco mergand din usa in usa pentru RDS.

Nu conteaza la ce academie studiati CCNA. Este irelevant. Nu conteaza cate module ati facut si cu ce punctaj le-ati luat decat daca urmariti sa luati voucherul pentru reducere. Puteti sa va folositi si de braindumps dar cand trageti linie trebe sa stiti un singur lucru din tot CCNA'u. subnetting. sa-l faceti in cap. instant. Restul se invata intr-o zi cu un router si doua switchuri. Sunt chestii fundamentale dar care au putina aplicare in realitate cu exceptia unor retele de mici dimensiuni.

Inca ceva , mai era unu de zicea ca CCNP'u e mancare de peste. Amice esti idiot. N-am sa argumentez. Daca te pun sa faci un path control si o redistributie loop free cu tagging in BGP , niste nssa'uri in ospf si niste sla'uri in rip (maxim 4 rutere iti prinzi urechile ). Nu mai zic de hsrp , vrrp , etherch GRE 6to4 , isatap  si altele.

O ultima idee ar fi sa nu va luati dupa tembelii de la HR din Romania care cer CCIE , MSCE , JAVA si PHP pentru un post de secretara ca sunt tampiti. Stiu ca e descurajant sa vezi ce cauta habarnistii aia.  Daca mergeti pe cisco stati pe cisco ca e o felie uriasa si nu aveti nici timpul nici resursele sa va pierdeti in alte domenii. Singura combinatie viabila cu Cisco ar fi o certificare in Juniper ori experienta hands on cu Unix. Restul e abureala. E ca si cand te duci intr-un NOC si zici ca printre abilitatile tale se numara crearea de tabele in  Excel. Pe nimeni nu intereseaza.

Inca ceva. Pe R&S v-as recomanda sa atingeti 642-691 BGP/MPLS. E aiurea ca e pe felia CCIP dar la fel ca si VPN'u din CCSP va da o mare flexibilitate cand e vorba de joburi.


Succes !

Edited by deadcow, 22 June 2011 - 09:42.


#223
abysmoro

abysmoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2011
Salut,


Vreau sa ma inscriu pentru cursuri de retelistica in Bucuresti (CCNA). Am vazut ca exista un numar mare de academii in Bucuresti dar dupe ce am citit mai mult am redus la 2: Infoacademy si Credis.

Aproape toate informatiile pe care le-am gasit despre aceste academii sunt destul de vechi (2005, 2008 etc.)

Momentan sunt indecis la care sa ma duc, daca sunt oameni care au urmat de curand cursurile la oricare din aceste academii, va rog sa va dati cu parerea aici.

Ma intereseaza in special:
Cum sunt profesorii? Predau ca sa intelegi sau doar citesc de pe o programa invatata pe de rost?
Au hardware necesar in laboratoare si daca da, te lasa sa il folosesti?
Sunt conditii bune? Am citit un post mai vechi ca stateau cate 3 la un PC cu un CRT.
Orice alte detalii si pareri sunt binevenite.

Si da, vreau sa merg la cursuri si nu sa invat de acasa.

Multumesc anticipat,
Alex

#224
pcmanbv

pcmanbv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 13.03.2008
Eu am facut la Credis un modul, mi s-au parut de treaba. Am venit numai de doua ori la Bucuresti (eu fiind din Brasov) si au stat cu mine sa fac amandoua laboratoarele sa nu mai pierd bani pe bilete de tren , etc.  :naughty: Au echipamentele necesare nu numai ptr CCNA, dar si CCNP etc daca vrei o academie pe termen lung. De cealalta nu stiu sincer.

#225
S_L_24

S_L_24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 07.01.2004
costul examenul ccna e de 250$ (banuiesc ca fara tva)

pe pearsonvue.com singurul centru care apare acolo din cta e www.safenetworks.ro

#226
tcatalinn

tcatalinn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2011
Am si eu nevoie de cat mai multe pareri din partea unor persoane foarte avizate.
Sunt extrem de interesat sa fac niste cursuri CISCO . Am cautat pe google.com, am gasit mai multe oferte interesante.

Intrebatrea mea este cat de mari sunt sansele sa incepi o cariera serioasa in Networking, in conditiile in care nu ai terminat o facultate de profil, ci doar niste cursuri recunoascute la nivel mondial? Cat de mult te poate "impiedica" o diploma de absolvent de facultate de profil?

#227
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Depinde la ce nivel vrei sa ajungi.Cu CCNP nu o sa ai probleme, doar cu CCNA, greu sa isi gasesti ceva bun de munca.

#228
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
hai sa o luam si altfel: CE STII sa faci? Cred ca are mare importanta, mai ales in ziua de azi!

#229
tcatalinn

tcatalinn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2011

 Tyby, on 5th August 2011, 18:26, said:

hai sa o luam si altfel: CE STII sa faci? Cred ca are mare importanta, mai ales in ziua de azi!


Am lucrat in jur de 3 ani in domeniul serviciilor financiare, apoi 2 ani am lucrat in domeniul online pentru o firma care are 15 site-uri. Ma ocupam de promovare online, Link-Building, coordonare echipe de editori, raspundeam la e-mailuri, lucram cu adminurile site-urilor,... fel si fel de lucruri legate de Internet, site-uri.

Edited by tcatalinn, 05 August 2011 - 18:37.


#230
tcatalinn

tcatalinn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 31.07.2011
Astept si alte pareri :)

#231
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 28.07.2005

 tcatalinn, on 6th August 2011, 20:51, said:

Astept si alte pareri :)

Fa CCNA,cauta undeva de munca,cineva care are CISCO tangenta (echipamente on-site sau face out-sourcing) si incepe d ejos,cu Junior apoi ,cateva examene si lucrand pe echipamente te vor aduce in etapa / pozitia care o vei dori !

DAR,este mult de munca,sunt pe piata o gramada de CCNA/CCIEs cu batalama luata "fast track" cu o buna memorie (unii spuneau ca pozitia la intrebari e la fel ca in dump sau vce) si multi Network Engineers au fost dati afara de cand cu recessiunea !! Deci,competite din ambele parti,si corecta si mai putin corecta !!!

Depinde foarte mult de varsta,de experienta / exposure la IT/Networking si...cel mai important,de contacte,contacte,contacte !!!

Multa bafta...

#232
Centrala01

Centrala01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.05.2011
Salut.

Costul total pentru CCIP este de $800? Banuiesc ca da, din moment ce sunt 4 examene. Sau ma insel?

Multumesc anticipat pentru lamuriri.

#233
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006
Salut.
Am facut primele 3 semestre din CCNA acum cativa ani. Ma mai pot inscrie acum la o academie in semestrul 4, avand in vedere ca s-a schimbat curricula?
Referitor la examenul final, in ce consta acesta? Intrebari ca la testele finale de semestru, este vreun test practic?
Presupun ca daca nu iau examenul final din prima, trebuie platita iar taxa pt a sustine a doua oara examenul.

#234
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
La prima intrebare nu-ti pot raspunde.
La a doua: examenul final de semestru 4 este la fel ca la celelalte semestre. Exista un "Practice final", un "Final", un hands-on (nu mai stiu cum ii zice, dar iti da o schema in packet tracer si te pune sa faci diverse configurari si troubleshooting). Deosebirea fata de celelalte e ca ai (sau cel putin eu am avut) inca 4 examene suplimentare in genul celor care se dau la certificare. Daca obtii la examenul final de semestru 4 minim 75% din prima incercare, atunci poti cere un voucher pentru certificarea CCNA.
Examenul final nu este acelasi lucru cu examenul de certificare.
Examenul de certificare este aproximativ la fel cu cele pe care le-ai dat pana acum, insa fiecare intrebare trebuie citita cu atentie pentru ca nu ai posibilitatea de a te intoarce. Timpul de examen a fost 2h20' (20 de minute pentru ca nu sunt vorbitor nativ de limba engleza) In primavara 2011, scorul pentru a lua certificarea era 82.5%.
Daca ai dat si luat examenele de final de semestru 4 pe bune, programeaza-te imediat pentru certificare. Lucrurile invatate se uita foarte usor daca nu le folosesti si, cu cat amani mai mult certificarea, cu atat mai putine sanse ai sa o treci cu bine. Ca sa mai parcurgi odata materia invatata, ai nevoie de cel putin o luna de zile in care sa studiezi zi de zi.

Edited by kml, 07 September 2011 - 11:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate