Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Cisco

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#235
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006
Multumesc pt informatii kml.
In cazul meu daca nu ma pot inscrie direct in semestrul 4 cred ca e mai bine sa invat toata materia acasa.

#236
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005
Poate sa imi zica cineva cum sunt intrebarile de la certificare?
Adica sunt ca cele date la cele 4 capitole?
Ma intereseaza in special cate scenarii in care trebuie sa completezi cu comenzi(pe router sau swich) exista si daca ai posibilitatea sa folosesti "?" ca sa vezi comenzile disponibile pe router.
La teorie sunt AS cu practica stau mai greu deocamdata nu retin comenzile pe de rost.

#237
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaradona13, on 23rd September 2011, 18:05, said:

Ma intereseaza in special cate scenarii in care trebuie sa completezi cu comenzi(pe router sau swich) exista si daca ai posibilitatea sa folosesti "?" ca sa vezi comenzile disponibile pe router.

VTP, ACL si EIGRP, 3 simulari am avut la certificare. Am dat examenul miercurea trecuta. Poti folosi "?" ca sa iti faci o idee despre ce comenzi sunt si ce subcomenzi. Nu stiu cat de mult se aseamana intrebarile de la examen cu intrebarile din curicula. Nu am facut Cisco a academie si oricum acum am dat recertificarea.

#238
maradona13

maradona13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 27.06.2005

View PostMembruAnonim, on 25th September 2011, 00:00, said:

VTP, ACL si EIGRP, 3 simulari am avut la certificare. Am dat examenul miercurea trecuta. Poti folosi "?" ca sa iti faci o idee despre ce comenzi sunt si ce subcomenzi. Nu stiu cat de mult se aseamana intrebarile de la examen cu intrebarile din curicula. Nu am facut Cisco a academie si oricum acum am dat recertificarea.
Cam cate comenzi necesita o simulare? In jur de 5-7 sau mai multe 20-30?
Poti sa-mi dai un exemplu de intrebare la care trebuia sa bifezi raspunsul corect?(daca iti mai amintesti)
Cate intrebari au fost in total,50?
Mersi!

Edited by maradona13, 25 September 2011 - 08:47.


#239
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaradona13, on 25th September 2011, 09:44, said:

Cam cate comenzi necesita o simulare? In jur de 5-7 sau mai multe 20-30?

La ACL ai 3 comenzi de creat access-list-ul + aplicarea ACL-ului pe interfata si directia corecta, comenzi banale cam 10 in total cu tot cu enable, config t, interface X/Y si copy run start.

La EIGRP ai tot pe acolo ~10 comenzi si la VTP tot asa. Oricum sunt comenzi simple.





View Postmaradona13, on 25th September 2011, 09:44, said:

Poti sa-mi dai un exemplu de intrebare la care trebuia sa bifezi raspunsul corect?(daca iti mai amintesti)



Ce stari si moduri ale unui port sunt introduse de RSTP. 2 Raspunsuri corecte din 6 variante.

Care sunt modurile unui port in trunk, 3 raspunsuri din 6.

Astea sunt traducerile mele aproximative.




View Postmaradona13, on 25th September 2011, 09:44, said:

Cate intrebari au fost in total,50?


Am avut 55 sau 58 de intrebari si 140 de minute in teorie, in practica timer-ul este setat la 120 minute.

#240
musicrnerds

musicrnerds

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.02.2011

View Post00110001 00110000, on 1st September 2006, 22:09, said:

Terminand CCNA cu nota maxima ( examen final ) , te dezafirm.Cunosinte stabile ? la inceput . Bullshit.
Eu cand am inceput nu stiam sa trimit un e-mail sau sa intru pe un site.IP-ul sau alte chestii .. haha..
Poti sa fi si cu minus , daca ai vointa , dorinta , timp , cauti ,intrebi ,intelegi si practici ( chiar daca pe simulatoare doar ) e execelent.Cati m-or injurat pe mine ca ii tampeam cu intrebari.Acum ma mandresc ca raspuns cu respect la intrebarile celor noi.( nu ma refer aici ).

Oricum ask , daca aveti nevoie ! :worthy:
Fac si eu CCNA1. Dar de la instructor n-am inteles mare lucru la subnetting. Ai o varianta alternativa de unde as putea invata acest capitol?
Multumesc anticipat!

#241
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Salut,
Gasesti o gramada de informatie pe internet.Cauta pe google subnetting sau subretele ca sa fie mai usor. Chiar si cursul daca il citesti cu atentie te poate ajuta.
Daca totusi ai probleme , deschide un topic nou , si sunt sigur ca vei fi ajutat.

#242
puiuoctav78

puiuoctav78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.10.2012

View Postabysmoro, on 22 iunie 2011 - 10:27, said:

Salut,


Vreau sa ma inscriu pentru cursuri de retelistica in Bucuresti (CCNA). Am vazut ca exista un numar mare de academii in Bucuresti dar dupe ce am citit mai mult am redus la 2: Infoacademy si Credis.

Aproape toate informatiile pe care le-am gasit despre aceste academii sunt destul de vechi (2005, 2008 etc.)

Momentan sunt indecis la care sa ma duc, daca sunt oameni care au urmat de curand cursurile la oricare din aceste academii, va rog sa va dati cu parerea aici.

Ma intereseaza in special:
Cum sunt profesorii? Predau ca sa intelegi sau doar citesc de pe o programa invatata pe de rost?
Au hardware necesar in laboratoare si daca da, te lasa sa il folosesti?
Sunt conditii bune? Am citit un post mai vechi ca stateau cate 3 la un PC cu un CRT.
Orice alte detalii si pareri sunt binevenite.

Si da, vreau sa merg la cursuri si nu sa invat de acasa.

Multumesc anticipat,
Alex
Probabil ca este inca de actualitate si interes pt. unii.
Tocmai m-am inscris eu la CCNA la Infoacademy dupa ce am studiat forumuri, pareri etc.
Infoacademy este academia care era la Ilioara si care s-a mutat apoi la timpuri noi.

Problema este ca aceasta academie s-a schimbat fata de acum cativa ani. Au plecat TOTI instructorii care predau acolo Cisco: Marius Moise - care era cel mai bun, Romeo Lungu, Faruk si nu mai stiu cum.
Am ramas socat cand am intrebat la inscriere cine o sa predea ....
Este si greseala mea, trebuia sa vad pe site ca la CCNA nu mai este trecut Instructorul ....

Am inteles apoi de la un prieten care a facut CCNP ca patroana a vandut academia altuia care nu s-a mai inteles cu instructorii. Sper sa fie ok, sa nu vina vreun student fara experienta sa-mi predea la CCNA. Voi incepe in Octombrie, peste 1 saptamana :(
Partea buna este ca fiecare semestru se poate face in alta parte, deci daca nu este ok ma mut de la ccna2 incolo.

#243
lemonu

lemonu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 03.06.2012
Am o licenta de simulator de examen Boson ExSim-Max for Cisco 640-802 CCNA (Subiectele sunt updatate la zi din ce am vazut). L-am cumparat acum cativa ani, dar intre timp m-am reorientat catre programare, nu am dat examenul si nici nu ma intereseaza sa-ldau. Daca e cineva interesat astept PM.

#244
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
S-a mai schimbat ceva in domeniu, unde recomandati la ora actuala sa se mai faca cursurile? As dori sa ma reorientez profesional, le-am mai facut in 2003 dar am urmat alta traiectorie si doresc sa ma reprofilez, deci as vrea sa le refac, ma gandesc ca in 12 ani s-au mai schimbat multe....

#245
melcoid

melcoid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.08.2015
Salut!

Are cineva materialele de studiu pt CCNAuri? Sau stiti de unde le pot downloada?

Multumesc

#246
bodokid

bodokid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.10.2005
Pentru cei care se apuca de CCNA, packet tracer sau GNS3 , este un site gns3vault parca si te trece prin toata materia cu explicatie si exemple, video Jeremy Cioara( the king of Cisco training) de la CBTNuggets sau alternativa INE training( stiu ca sunt scumpe  dar exista si variante mai ocolitoare) INE traini ng are pe youtube toata seria de cateva ore pentru CCNA. Carti, una si buna, CCNA IN 60 days, in pe site la cisco si learning.cisco gasesti tot ce vrei....pentru cei care vor sa lucreze direct cu softul emulat, GNS3 mai ales ca acum poti avea si switching ( cu limitarile de rigoare) acum cum facem rost de IOS fiecare e descurcaret si nu cred ca cisco se supara ca dai o imagine ilegal de pe net pentru propriul lab. Pentru cei hardcore: CBTNuggets si INE Training plus cont pe safariibooksonline si portile raiului ti se vor deschide.....

#247
amigomail2003

amigomail2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.10.2011
Salut baietzi, Am un router cisco 881G2 router cu 4 lan 1 wan si modul 3g cu 2 simuri
M-am chinut 3 nopti sa il programez. Desi habar nu aveam de cisco am invatat rapid si am reusit urmatoarele:
- lam resetat (nu stiam parola) confreg 0x2142, reset etc etc
- am inceput programarea cat de cat vlan1 ..... ip acces http server etc
- i-am pus in flash un IOS mai nou  (de fapt am testat 3 IOS diferite)
- i-am pus interfata ccpexp 2.7  3.1  3.2 (le-am incercat pe toate)
- sdm cica nu e compatibil
Toate bune si frumoase insa din interfata web nu toate comenzile sunt compatibile si nu pot finaliza programarea
Nevoia mea era sa fac NAT primar WAN ( fastethernet4) si cellular sim 1 si sim 2 backup la WAN primar
desi am pus profile apn etc, am reusit doar sa faca NAT pentru sim 0 cu profilul lui... cand scot sim 0 si sare pe sim 1 (alt apn ) nu comuta profilul 2 pt apn deci nu se conecteaza

M-am acrit de cate comenzi am dat

Oare ma poate ajuta cineva daca ii dau un acces remote la el?
Oare exista vre-un soft compatibil de configurare in afara de ccpexp si cisco configuration profesional 2.7 (soft separat java ie)   (ambele le-am incercat si ambele dau rateuri la anumite setari

Multumesc astept o parere! sau ajutor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate