Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 

Sfat achizitie bicicleta 1500-2000 RON - nu neaparat limita superioara de pret

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
184 răspunsuri în acest subiect

#127
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postalexcrist, on 14th November 2010, 00:51, said:

Totuși încearcă să ții cont de ce am spus și mai sus. Când schimbă vitezele, nu forța lanțul. Nu schimba vitezele la deal, sau când accelerezi tare.
Cam fortez cand nu trebuie, recunosc ca taman atunci mi se intampla toate astea, dar consideram ca de la Deore in sus n-ar mai trebui sa existe probleme.

View Postalexcrist, on 14th November 2010, 00:51, said:

O altă chestie e că există niște combinații ”nerecomandate” pentru viteze. De genul ”extremelor”: mic-mic, mare-mare. În felul ăsta, soliciți mult și lanțul (care merge oarecum pe diagonală, și îi soliciți îmbinările), și probabil va și atinge deraiorul față de lanț, deci ajungi iar la zdrăngăneli. Ideal este să ții lanțul în plan cât mai drept (adică foaia mică o combini cu pinioanele mai mari, iar foaia mare cu cele mai mici; cea din mijloc ar trebui să meargă cu toate). Din nou, de zdrăngăneala asta nu prea ai cum să scapi, indiferent de reglaje, însă această zdrăngăneală este utilă, pentru că atunci când apare, înseamnă că ai ajuns pe o combinație nerecomandată, deci ar fi bine să schimbi vitezele. :)
Multumesc pentru sfat, de la bun inceput tin cont de a nu aseza in "x" lantul vs. schimbatoare fata si spate.

Editat de Popybo, 14 noiembrie 2010 - 19:57.


#128
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.114
  • Înscris: 10.10.2006
Fost-am la Decathlon, proaspat deschis la Iasi, si nevesti-mii nu i s-au potrivit decat, LA LIMITA, rockride5.1 alba: http://www.decathlon...86/#INFO-DETAIL = 749lei sau b'Twin7 http://www.btwincycl...nfos-techniques = 1289lei
Intre cele doua, eu as merge pe cea mai scumpa, mi se pare ceva mai bine dotata si mai ales cu o sa mult mai comfortabila. Suspensia spate nu ma incanta, ridica inutil pretul , cred ca mai degraba ar merge schimbata saua de la 5.1, dar astept parerile voastre, n-am clarificat inca chestiunea legata de calitatea pieselor Shimano TZ..., TY... etc., adica cele sub Acero.
Ma pune pe mari ganduri problema marimiii cadrului pt femei, chiar nu pot comanda de pe net pt sotie, trebuie probat obligatoriu.
Cat despre mine, cred ca voi sta la panda pe net, caci pare a fi momentul discounturilor.
Rog nu va sfiiti, corectati-ma daca gresesc!
Stima!
Adi.

#129
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.642
  • Înscris: 17.03.2009
Pentru a alege o bicicleta depinde mult ce vrei sa faci cu ea. Daca vrei sa mergi prin oras, plimbari de seara sau o tura pana la servici, etc. iti trebuie o pozitie confortabile, deci revine la a doua optiunea [ din linkul tau ], daca vrei sa mergi prin padure, mult noroi, adrenalina prima optiune.

#130
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.114
  • Înscris: 10.10.2006
Dupa multe discutii cu mai mult sau mai putin cunoscatori, mi s-a deschis o noua perspectiva: as putea incerca un SH, pe care apoi, cand apar nemultumiri, se poate upgrada dupa bunul plac. In acest spirit, am cautat cate ceva si am ramas cu astea doua ca-ntr-un fel de finala: Cube LTD CC=350E si Focus Whistler=315E

E buna pista pe care ma indrept sau mai bine ma concentrez pe jucarii noi?

#131
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postadris1919, on 15th November 2010, 11:35, said:

Dupa multe discutii cu mai mult sau mai putin cunoscatori, mi s-a deschis o noua perspectiva: as putea incerca un SH, pe care apoi, cand apar nemultumiri, se poate upgrada dupa bunul plac. In acest spirit, am cautat cate ceva si am ramas cu astea doua ca-ntr-un fel de finala: Cube LTD CC=350E si Focus Whistler=315E

E buna pista pe care ma indrept sau mai bine ma concentrez pe jucarii noi?
O sa-ti raspunda doua tabere: fani produse second hand vs. fani produse noi. O sa te indrepti catre cea mai convenabila tie, asa ca raspunsul ti-l dai singur de pe acum.

Poti avea norocul sa gasesti bicicleta achizitionata in urma cu 2-3 luni si pusa la vanzare pentru un upgrade, pentru asta incearca aici: http://forum.softped....html#intrebari. M-a tentat dar am preferat ceva nou.

Bafta !

(este trekking/hybrid, nu MTB !)

Editat de Popybo, 15 noiembrie 2010 - 11:00.


#132
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.323
  • Înscris: 02.02.2006
Dintre cele două, clar Cube.

Eu n-aș da 1350 ron pe acel Focus, fiind SH. Nu de alta, dar la 1600 găsești echipare similară (pe la 1800 chiar mai bună, inclusiv cu frâne pe disc), și ai avantajul că e nouă și ai factură + garanție la ea. În plus, la cele SH poți avea surprize neplăcute care nu apar în poze (pentru că nu ai de unde să știi cum a fost ea de fapt folosită în realitate, și prin câte șocuri a trecut). N-am studiat foarte mult piața SH, dar, din câte am văzut, o bicicletă SH similară (plus/minus) se cam învârte pe la 1000ron.


Dacă merită sau nu pentru tine un produs nou, asta depinde în totalitate de tine. Gândește-te dacă preferi să dai mai puțin, dar să ai un lucru folosit de altcineva (în condiții necunoscute), sau un produs nou pe care să îl ai așa cum îl păstrezi. Fiecare are alte priorități. Produse de calitate se găsesc în ambele categorii (noi sau SH), însă la cele SH trebuie să fii foarte atent la toate micile detalii. Să nu scape nicio zgârietură neanalizată, pentru că o mică îndoitură la un deraior, sau o uzură mai mare a unui cablu pot duce la funcționări îngreunate sau incorecte (nu zic că orice zgârietură e fatală, însă dacă un deraior a primit o lovitură într-un punct esențial, atunci costurile ulterioare de reparație/înlocuire s-ar putea să te facă să îți dorești să fii ales altceva de la început). Dacă te hotărăști la ceva SH, neapărat ia-o personal, nu prin trimitere prin curier, ca să fii față în față cu vânzătorul și să obții eventuale lămuriri. ;)

#133
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.114
  • Înscris: 10.10.2006
Ltd-ul a cazut.
Pana acum am luat produse noi si n-am regretat. Fiind vorba de biciclete, la care nu prea ma pricep, m-am gandit c-ar fi o varianta sa incerc sh pe care ulterior sa-l dotez cu ce-mi pofteste inima. Sunt in plin studiu, asa ca de-aia oscilez asa, cand la una cand la alta.
Deci, va rog, dati-mi un par dupa ceafa daca o iau prea pe aratura!
Sa fiti iubiti!

#134
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004
Pacat ca a cazut Cubul. Nu incapea comparatie intre cele 2 la echipare. La doar 40 de euro diferenta de pret, era Cube all the way.
Poti merge linistit si pe SH in cazul biclelor, numa sa te uiti cu atentie la ea.

#135
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostGoofy, on 15th November 2010, 21:05, said:

...Poti merge linistit si pe SH in cazul biclelor, numa sa te uiti cu atentie la ea.
Cat de atent sa fie ? Doar sa cunoasca proprietarul sau sa aiba noroc.
Mai degraba iti iei un autoturism SH decat o bicicleta SH.

#136
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Sau inainte de cumparare merg amandoi la un service si plateste o verificare completa.

#137
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.732
  • Înscris: 10.04.2004

View PostPopybo, on 15th November 2010, 21:30, said:

Cat de atent sa fie ? Doar sa cunoasca proprietarul sau sa aiba noroc.
Mai degraba iti iei un autoturism SH decat o bicicleta SH.
Zici tu ca vezi mai usor bubele unui autoturism decat ale unei biciclete?
Foarte atent sa fie, ca sa nu planga dupa aia... Desigur ca e de preferat sa cunosti proprietarul, dar nici asta nu e o garantie...
Sa se uite la ea, la pinioane, la lant, la cauciucuri, la jenti, sa incerce spitele, sa se uite la cadru daca prezinta indoituri, dupa eventuale urme de sudura, in afara celor de la imbinari, la imbinari sa se uite cu atentie sa nu fie vreo fisura... Dupa ce o ia, sa ii schimbe cablurile si camasile neaparat, sa o unga nitel, sa o mai regleze si sa spere ca a avut bafta...
In rest, poate ne ajuta altii mai priceputi cu sfaturi.

#138
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View PostGoofy, on 16th November 2010, 02:26, said:

Zici tu ca vezi mai usor bubele unui autoturism decat ale unei biciclete?...
O comparatie usor fortata, deh !

#139
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.114
  • Înscris: 10.10.2006
Cand te pricepi, categoric e mai bine SH. Din pacate nu e cazul meu. Si nici n-am vreun expert printre prieteni care sa ma insoteasca la achizitie.

Dar altele sunt noutatile "fierbinti": aseara am achizitionat una piesa b'twin 5 de la decathlon, pentru sotie. Si, ca sa-i efectuez una bucata proba, am facut un mic traseu asa... de vreo 75 km, pentru "reinitiere" in bransa. Nu vreti sa stiti cum s-a simtit posteriorul meu, saracutul. M-am over-super-hyper apreciat, si, noapte fiind, nici n-am putut apela la varianta "suna un prieten" ca sa ma ia cu masina, asa c-am "luat-o" cu demnitate. Si unde mai pui ca are roti de 26", fiind incadrata la "hibride", deci va dati seama ce viteza de supersonic am luat. Bine ca s-a terminat cu happy-end!

Acum mi-a mai ramas sa pandesc un mtb pentru mine.
Ma bate gandul la un Focus Whistler Disc limited editionupgradat cu schimbatoare si eventual manete schimbatoare Deore . In oferta asta nu inteleg ce butuci sunt aia, nu e foarte clar. Daca-i mai pun si butuci Deore probabil ca sare bine de 2000, ceea ce nu e ok pt mine. Nu-s dispus deocamdata. Sa mai fac ceva "vechime" si dupa aia!
Rog sa ma lamuriti: cat de mare e diferenta intre manetele schimbatoare Acera(SL-M360) si Deore(SL-M530)?? Am vazut in poze pe ambele, am vazut ca diferenta e de cca 100 lei. Am testat Acera, mi s-a parut ca schimba excelent comparativ cu schimbatoarele de tip "manson", inferioare. Nu-mi dau seama daca pentru un utilizator de week-end (uneori prelungit!) merita diferenta de pret pentru Deore.

Stima!
Adi.

Editat de adris1919, 16 noiembrie 2010 - 20:54.


#140
Popybo

Popybo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 31.08.2009

View Postadris1919, on 16th November 2010, 21:43, said:

Cand te pricepi, categoric e mai bine SH. Din pacate nu e cazul meu. Si nici n-am vreun expert printre prieteni care sa ma insoteasca la achizitie.

Dar altele sunt noutatile "fierbinti": aseara am achizitionat una piesa b'twin 5 de la decathlon, pentru sotie. Si, ca sa-i efectuez una bucata proba, am facut un mic traseu asa... de vreo 75 km, pentru "reinitiere" in bransa. Nu vreti sa stiti cum s-a simtit posteriorul meu, saracutul. M-am over-super-hyper apreciat, si, noapte fiind, nici n-am putut apela la varianta "suna un prieten" ca sa ma ia cu masina, asa c-am "luat-o" cu demnitate. Si unde mai pui ca are roti de 26", fiind incadrata la "hibride", deci va dati seama ce viteza de supersonic am luat. Bine ca s-a terminat cu happy-end!

Acum mi-a mai ramas sa pandesc un mtb pentru mine.
Ma bate gandul la un Focus Whistler Disc limited editionupgradat cu schimbatoare si eventual manete schimbatoare Deore . In oferta asta nu inteleg ce butuci sunt aia, nu e foarte clar. Daca-i mai pun si butuci Deore probabil ca sare bine de 2000, ceea ce nu e ok pt mine. Nu-s dispus deocamdata. Sa mai fac ceva "vechime" si dupa aia!
Rog sa ma lamuriti: cat de mare e diferenta intre manetele schimbatoare Acera(SL-M360) si Deore(SL-M530)?? Am vazut in poze pe ambele, am vazut ca diferenta e de cca 100 lei. Am testat Acera, mi s-a parut ca schimba excelent comparativ cu schimbatoarele de tip "manson", inferioare. Nu-mi dau seama daca pentru un utilizator de week-end (uneori prelungit!) merita diferenta de pret pentru Deore.

Stima!
Adi.
In general orice diferenta de pret merita, 100 RON pentru un biciclu de care ar trebui sa te servesti pentru multi ani de-acum inainte consider ca este un detaliu de care n-ar trebui sa te impiedici. Dar manete Deore merita la echipamente Deore si nu la Acera, Alivio, Altus sau Tourney.

Editat de Popybo, 17 noiembrie 2010 - 10:20.


#141
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.114
  • Înscris: 10.10.2006
Gata! Am decis!
Focus Whistler Disc limited edition cu upgrade (schimbatoare Deore)=1550.
Asta e!
Multumesc tuturor pentru parerile si sfaturile acordate.
Voi reveni cu poze si impresii, cand voi intra in posesia jucariei!
Stima!
Adi.

#142
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.323
  • Înscris: 02.02.2006
Upgradeul îl faci tu, sau îl fac cei de la magazin? Mai exact, plătești (și obții) și schimbătoarele originale?

Dacă da, eu zic că ai două variante:
1) ori faci upgradeul la Deore de acum, iar schimbătoarele celelalte le vinzi. Sunt noi, dar totuși SH, deci nu prea poți să le vinzi la prețul unora noi.
2) ori, pentru că tot vine iarna și se cam strică vremea de zilele astea (deci, din păcate, s-a cam dus vremea de trasee mai lungi anul ăsta), le lași pe cele cu care vine bicicleta, le folosești și vezi cât te țin, că tot ai dat banii pe ele. Iar upgrade la Deore faci eventual în primăvară, când revine vremea bună.

Dacă n-ai de gând să faci cine știe ce drumeții offroad iarna asta, eu aș merge clar pe varianta 2. Nu de alta, dar nu obții mare lucru dacă vinzi schimbătoarele originale (fiind și SH, și de categorie inferioară), și mai bine faci uz de ele dacă tot le ai.
Poate chiar ai să vezi că schimbătoarele originale ți se potrivesc foarte bine pentru ce ai de gând să faci cu bicicleta și nu vei mai vrea să faci upgrade doar ca să te lauzi că ai Deore. Dar asta depinde de tine și de modul de utilizare. Oricum, dacă e vorba de un upgrade pe care îl faci tu (nu vânzătorul), atunci îl poți face oricând, poate eventual mai prinzi și vreo promoție la vreun deraior, ceva. ;)

#143
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.114
  • Înscris: 10.10.2006
Upgrade-ul il face vanzatorul, platesc doar diferenta.
Mai nasol e ca intai a confirmat ca se poate face, apoi, cand s-a apucat de demontat/montat a constatat ca trebuie alt pedalier, ca nu stiu ce nu se potriveste... mar rog, chestia se rezolva cu plus 100 lei.
Nu-mi prea convine.
Doua optiuni: ori ramane varianta s-o iau cum e si s-o uzez la maxim, apoi sa-i fa eu upgrade, ori s-o las balta si sa caut altceva, ca doar de abia s-a deschis sezonul de reduceri.
Problema mea e ca nu stiu cat de mare e diferenta in utilizare intre schimbatoarele Alivio/Deore - spate si Tourney/Deore  fata, mai ales ca eu voi utiliza bicicleta in regim de "amator", cel putin o perioada.
M-a mai pus pe ganduri si faptul ca nu se potrivesc nu stiu ce componente pe-acolo, adica mi-e ca m-o costa un upgrade cat inca o bicicleta noua, asa ca sunt tare incurcat.
Tare m-ar ajuta niste lamuriri, mai ales ca trebuie sa dau raspunsul in 2-3 ore.

#144
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.323
  • Înscris: 02.02.2006
Ca amator, dacă nu ai de gând să faci trasee prin condiții mai grele (noroi, zăpadă, apă, etc...), atunci frânele pe disc pot să iasă din ecuație.

Iar în condițiile astea, poți opta pt așa ceva:
http://www.veloteca....-Pro-Rider-2010 (ai Deore pe spate, și furca mai bună, eventual îi faci upgrade și la shiftere și schimbătorul față)
sau http://www.xbikers.r...laris-2009.html (ceva mai scumpă, dar full Deore, inclusiv pinioanele - cea propusă de tine are pinioane Acera)

Dacă pui totuși accent pe frânele pe disc, acum sau mai târziu, ține cont că la cele propuse mai sus le poți monta frâne pe disc doar dacă schimbi butucii (eventual roata cu totul). Ceea ce ar fi mai problematic, deci dacă vrei disc, ia-ți cu disc de nouă. Dar la prețul pe care îl cauți, sincer, e cam greu să găsești și disc, și Deore.
EDIT: La Polaris văd că specificațiile de pe site spun că butucii deja sunt buni pentru disc. Deci dacă alegi Polaris, ar trebui să poți monta mai târziu frâne pe disc fără probleme.


Ar fi Polaris Disc, inclusiv cu frâne pe disc, http://www.xbikers.r...-disc-2009.html dar cam depășește bugetul în care te învârți tu.

Editat de alexcrist, 18 noiembrie 2010 - 15:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate