Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cine m-a Inervat azi

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
11978 replies to this topic

#11935
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Într-un timp mai modificau câte un cuvânt care schimba înțelesul întrebării și automat și variantele de răspuns. Cine învăța după teste avea surpriză la examen și nu-și dădea seama unde a greșit.
Soția a picat de două ori examenul din acest motiv. Am amenințat-o că-i aprind testele în mână dacă se mai atinge de ele până citește legislația cap-coadă de câteva ori. După ce a citit de trei ori legislația, a reînceput testele. La fiecare întrebare greșită am pus-o să caute în lege textul să vadă ce a greșit. Tot așa a făcut la câteva zeci de teste.
Efectul: a reușit cu 26 corecte.
Pentru proba practică am mers cu mașina personală (Renault Symbol) în poligon, am marcat cu jaloane improvizate un spațiu lung de 5,5m și lat de 2m pentru parcarea laterală și de 2,5m lățime și 5m lungime pentru parcare cu spatele. A mai "ucis" câteva jaloane, până am început să stau pe partea pe care se apropia prea mult de jaloane și dădeam o palmă în caroserie când se apropia prea mult de mine. Pentru plecarea din rampă am folosit drumul de acces la o cabană (înafara drumurilor publice) cu pantă de 15-20%, iar pentru întoarcerea din trei mișcări o ramificație a unui drum forestier. În aceste locuri stăteam în dreapta, cu mâna pe frâna de mână. A mai luat câteva ore suplimentare pentru a se obișnui cu orașul și a luat orașul din prima. S-a obișnuit de reușea să parcheze mașina din prima la centimetru în cele mai strâmte locuri.
Am cam torturat-o, dar când se descuraja treceam eu la volan și îi arătam că se poate. Mi-a prins bine și mie exercițiul 😁

#11936
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
In doua minute, am "patit" doua chestii. Intr-un sens giratoriu din Dumbravita, la Profi, un "englez" cu ceva suvulet alb cu numere rosii de Casablanca/cap-sec/cetatean strain/carnet-suspendat/CS a facut giratoriul in sensul acelor de ceasornic. Adica wtf, inteleg ca ninge in premiera la Timisoara, dar sa te debusolezi in halul ala , doar daca a consumat ciuperci halucinogene..  
La giratoriu fac prima la dreapta si intru in parcare.. si dau sa parchez cu spatele, si teapa, ca parcarea #izdii era facută dupa standarde de dorel.. ca am presupus ca e suficient sa ma uit doar in oglinda din stanga, oricum era bezna si nu vedeam mare lucru in cea din dreapta.. asa ca trosc cu bara in "bordura" sau ce dracu de zid au facut acolo.

[ https://i.postimg.cc/7Y08NvWR/20220108-214224.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/BZFwrTBL/20220108-214228.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 08 January 2022 - 22:39.


#11937
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RF4i5iCHhnM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11938
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
fustrare pe paine...

ontopic, ieri o duduie de pe b3 s-a hotarat brusc sa faca dreapta. eram pe b2 cu juma de masina in spate. am pus masina in cap.... si totusi farul meu din stanga ajungea pe locul mortului ei.... doar ca in ultimul moment am tras dreapta cca 1 - 1.5m  (nu era minimc pe b1) si m-am oprit la cateva zeci de cm... de tabla ei.

#11939
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Nu pot sa zic ca m-am enervat pentru atata lucru, dar nu mi se pare normal.. la sala de sport, in parcare, unu' (pe care il si cunoastem) in pantaloni scurti, in fine, echipament regulamentar de mers la sala.. doar ca se urca la volan, intr-un VW Polo cu girofar.  

Nu stiam ca politistii pot lua "autospecialele" ca sa mearga la sala de sport.. sau o fi misiune speciala in timpul programului?

#11940
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
un BMW..la giratoriu (marisor), eu pe banda 1 care teoretic e pt facut la stanga, desi vroiam a 2-a iesire fiind strada pustie si mai usor de facut cercul.

intre timp a aparut la acel stop si un bmw pe banda 2 care e pt inainte. am plecat destul de alert, primii metri in paralel cand deodata da sa-mi taie fata, eu eram pregatit de o acceleratie in forta dar nu venind peste mine. am tras de volan, a tras si el...pe urma iar peste mine, am franat maxim a 2-a oara, prostul iar si-a retras masina si pe urma vazand ca am franat mi-a taiat fata claxonand si s-a dus pe prima la stanga. tirul din spate cred ca s-a amuzat maxim vazand berbecirea asta mai ceva ca in filmele cu prosti..

#11941
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 Punter, on 06 august 2022 - 23:45, said:

un BMW..la giratoriu (marisor), eu pe banda 1 care teoretic e pt facut la stanga, desi vroiam a 2-a iesire fiind strada pustie si mai usor de facut cercul.

intre timp a aparut la acel stop si un bmw pe banda 2 care e pt inainte. am plecat destul de alert, primii metri in paralel cand deodata da sa-mi taie fata, eu eram pregatit de o acceleratie in forta dar nu venind peste mine. am tras de volan, a tras si el...pe urma iar peste mine, am franat maxim a 2-a oara, prostul iar si-a retras masina si pe urma vazand ca am franat mi-a taiat fata claxonand si s-a dus pe prima la stanga. tirul din spate cred ca s-a amuzat maxim vazand berbecirea asta mai ceva ca in filmele cu prosti..

cred ca ai vrut sa zici "banda 1 care teoretic e pt facut la dreapta"
iar bmw-ul cred ca s-a dus pe prima la dreapta, ca era pe banda 2
fie ai incurcat standa cu dreapta, fie esti din anglia si acolo toate sunt pe dos

#11942
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
ups.. nu m-am gandit ca suna pe dos aici. ar fi interesant sa fac giratoriul pe invers cand oi veni in tara. Posted Image facem trenuletul..

Edited by Punter, 10 August 2022 - 17:09.


#11943
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Nu m-a enervat dar mi s-a parut amuzant: am vazut un BMW E60 (cred, negru mat, dragut arata), cu numar de DB, o oglinda inscriptionata cu numar de B si celalalta cu numar de CT. Circuitul oglinzilor in natura...

Mi-a atras anentia doar pentru ca era parcat aiurea si cam incurca traficul, nu de-alta.

Edited by TehCube, 24 August 2022 - 16:43.


#11944
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
pai puteai sa ii iei si tu oglinzile, ca nu erau ale lui

#11945
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View PostTehCube, on 24 august 2022 - 16:42, said:

Nu m-a enervat dar mi s-a parut amuzant: am vazut un BMW E60 (cred, negru mat, dragut arata), cu numar de DB, o oglinda inscriptionata cu numar de B si celalalta cu numar de CT. Circuitul oglinzilor in natura...

Mi-a atras anentia doar pentru ca era parcat aiurea si cam incurca traficul, nu de-alta.
Am avut și eu o mașina cu nr de B și oglinzi de TM (da’ măcar erau ambele 🙈)
Era pe vremea când se plătea o taxa mare de înmatriculare pt mașini SH și am ținut-o pe fostul proprietar care îmi e apropiat, pana când s-a schimbat legea. Dar apucasem sa inscripționez oglinzile pe numerele vechi.
La actuala am pus ultimele 7 cifre din VIN

#11946
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Câțiva “fini cunoscători ai legislației rutiere in vigoare” care ma claxonau de zor, pentru ca vroiau sa facă dreapta pe verde intermitent in timp ce eu așteptam la semafor sa merg inainte, pe o banda marcată pentru înainte și la dreapta 🤷 . In mintea lor ar fi trebuit probabil sa pătrund pe roșu in intersecție, pentru a le face lor loc.

#11947
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
O cretina cu Mercedes care era sa ma trosneasca in parcare de supermarket, eu circulând pe căile de rulare, ea ieșind cu spatele din parcare….
Și tot ea ma claxonează și comentează ca de ce nu m-am oprit sa iasă ea 🤷

#11948
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 30.12.2007
Vitele care merg pe DN1 (Buc-Otopeni sau retur) pe banda 3 mai incet ca banda 2 si banda 1, ori vorbesc la telefon, ori butoneaza telefonul, toti ceilalti depasesc pe dreapta.

#11949
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Cei care sunteti bucuresteni, ma puteti lamuri cu o chestie:
Azi mergeam pe bd. Liviu Rebreanu pe banda 2 in limite legale si la un moment dat pe banda 1 era unul oprit cu avarii, iar in spatele meu un agitat a claxonat, iar dupa ce a trecut de cel oprit s-a bagat in fata mea si a pus frana... noroc ca am fost pe faza si am franat la timp. Eu eram pe banda 2 pentru ca urma sa fac stanga la prima intersectie. Asa se procedeaza mai nou in traficul din capitala? (Eu sunt din provincie si nu am intalnit astfel de specimene)

#11950
Cellini60

Cellini60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 26.10.2022
Nu, nu se procedeaza asa.
Cel mai probabil, individul nu era bucurestean.

#11951
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgabrolio, on 13 decembrie 2022 - 10:55, said:

Cei care sunteti bucuresteni, ma puteti lamuri cu o chestie:
Azi mergeam pe bd. Liviu Rebreanu pe banda 2 in limite legale si la un moment dat pe banda 1 era unul oprit cu avarii, iar in spatele meu un agitat a claxonat, iar dupa ce a trecut de cel oprit s-a bagat in fata mea si a pus frana... noroc ca am fost pe faza si am franat la timp. Eu eram pe banda 2 pentru ca urma sa fac stanga la prima intersectie. Asa se procedeaza mai nou in traficul din capitala? (Eu sunt din provincie si nu am intalnit astfel de specimene)
Cel mai des, asta de întâmpla cu posesori de plăcute de înmatriculare care încep cu TR, sau GR

#11952
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

Quote

Cine m-a Inervat azi
Mecanicii. Toți mecanicii care-și bat joc de mașinile și banii clienților, mai ales din service-uri și reprezentanțe.Sunt cu atât mai furioasă cu cât nu m-am țigănit nici la piese, nici la manoperă, nici la timpul de execuție. Și totuși:
  • în reprezentanța Mitsubishi din Cluj mi-au montat greșit și incomplet corp clapetă, stricând și filetul
  • în alt service, unde m-am dus pe recomandarea cuiva ce activează în domeniu - mi-au schimbat un injector acum 2 ani ca să găsesc acum:
    • surubul de la injector rupt
    • un alt injector spart/rupt
    • celelalte șuruburi neschimbate (deși am dus 3 seturi și ei teoretic au mai comandat unul pentru toate injectoarele)
    • mufele de la instalația electrică a injectoarelor rupte
    • silicon la capacul de la motor în loc de o garnitură nouă
Nu mai zic de bucși, brațe, etriere, furtune coapte, scurgeri/pierderi de ulei și antigel în condițiile în care merg anual cu mașina la service s-o caute bine pentru ITP. Am depășit deja 2k euro în piese (cu reduceri serioase de adaos comercial) și "distracția" nu-i gata.

Îmi vine să urlu la lună ca lupul că legal nu pot face absolut nimic.

L.E: În oglindă, în motorul Corsei nu și-a băgat nimeni mâna decât dl. Dan de la Iași, de i-a schimbat distribuția. Merge ceas, m-a și rugat un vecin dacă o dezmembrez să-i dau motorul.
[ https://media1.tenor.com/images/746ec7981f9d4163595eef7fa91e0d06/tenor.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shiva, 01 February 2023 - 21:31.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate