Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Cu masina spre ITALIA

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#541
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postmdt, on 06 iunie 2023 - 13:38, said:

... restaurant Marche din zona Balatonlelle ...

Îmi aduc aminte că la un Marché am oprit în 2007  în Slovenia, la plecarea de la Portoroz. Trecusem de Ljubliana şi ieşisem de pe autostradă către graniţa cu Ungaria (nu era încă gata autostrada slovenă). Dar mi-a rămas în minte că este un supermarket unde aveai destule bunătăţi de mâncare în zona de restaurant. Însă anul trecut pe 30 august la ducerea spre Portoroz am înnoptat la Dravecz Apartman chiar în Balatonlele, şi am mâncat seara excelent la Don Benito, vis-a-vis de McDonalds, la cca. 100 de metri de cazare. Nu ţin minte să fi văzut Marché la Balatonlele pe autostradă, nici la ducere, nici la întoarcere, dar e posibil să mă înşel. Am trecut sigur pe lângă un Marché la întoarcere, dar nu mai ţin minte dacă era în Slovenia sau în Ungaria. Posibil să fie chiar la Balatonlele, cum zici tu, iar la ducere nu aveam cum să-l văd fiindcă am ieşit pe M7 pe prima ieşire imediat mai spre vest de Balatonlele.
Posibil să nu mai figureze pe gmaps din vreun motiv anume, aşa cum nici Don Benito nu mai figurează, apare doar pe street-view.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 06 June 2023 - 16:06.


#542
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Si a doua recomandare e cunoscuta (vezi  “Calatorii prin izolare”). Din pacate tot prea devreme in drumul tau!
Varianta Maribor e buna daca mai rezistati putin si nu prindeti aglomerat pe centura Budapestei. As merge pe recomandarea lui Adrian, luati si pulsul orasului.🙂
Pt experiente culinare “mai”, https://maps.app.goo...hT16gG7?g_st=iw
Asa e, Slo pare mai ofertanta.Mai poti cauta pe maps inclusiv/mai ales  in zonele rurale, chiar au ce oferi!
La Postojna noi ne abatem din drum aici, https://maps.app.goo...CD9Nzb8?g_st=iw
Nu musai pt mancare, ne place locul.

Edited by dariuscha, 06 June 2023 - 16:25.


#543
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
Luni mi-a venit un "cadou" din Italia! In 2019 am fost acolo si acum mi-a ajuns o amenda de 4E care s-a transformat in 16E. Se pare ca am trecut pe undeva unde trebuia sa platesc, desi nu-mi amintesc sa nu fi platit ceva. Scrie pe "felicitare" ceva de A9/A 59 sud rampa . Asadar, am contribuit la bunastarea autostrazilor din IT si dupa 4 aniPosted image

Edited by valentinag, 12 October 2023 - 10:30.


#544
valentinag

valentinag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 10.08.2007
dariuscha, mi-am salvat recomandarea ta de restaurant, de 1 dec avem si noi drum la Postojna. O sa stam in Ljubliana si mergem o zi sa vedem pestera.

#545
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 18.04.2007

Vizualizare mesajvalentinag, pe 12 octombrie 2023 - 10:27, a scris:

Luni mi-a venit un "cadou" din Italia! In 2019 am fost acolo si acum mi-a ajuns o amenda de 4E care s-a transformat in 16E. Se pare ca am trecut pe undeva unde trebuia sa platesc, desi nu-mi amintesc sa nu fi platit ceva. Scrie pe "felicitare" ceva de A9/A 59 sud rampa . Asadar, am contribuit la bunastarea autostrazilor din IT si dupa 4 aniPosted image
Mai vin surprize din 2019 ? Am fost și eu în 2019 prin Italia, și după vreo 2 ani m-am liniștit că n-am primit nimic. Aveam dubii la orașul vechi din Bergamo, nu știu dacă aveam voie să intru într-o anumită zonă. Plus unele posibile boacăne pe care nu le-am remarcat. Oricând puteai sări accidental peste 30 km/h, cum era restricție în unele locuri.

#546
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

Vizualizare mesajvalentinag, pe 12 octombrie 2023 - 10:48, a scris:

dariuscha, mi-am salvat recomandarea ta de restaurant, de 1 dec avem si noi drum la Postojna. O sa stam in Ljubliana si mergem o zi sa vedem pestera.

Sper sa fie si iarna ok, astept sa ne spui cum a fost!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate