Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Plata cu cardul la banci

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
O situatie hilara o reprezinta bancile si cardurile emise de acestea. Mai exact, NU poti plati cu cardul rata sau orice altceva in banca. Trebuie sa scoti banii de la bancomat si sa te prezinti la ghiseul bancii unde ai treaba ( => comision de ghiseu/operatiune/cum naiba-i mai zice vs. comision 0% - plata cu cardul).

Avand un credit (da, rusine mie!) la Piraeus Bank, am observat, cel putin la sucursala unde ma duc intotdeauna, ca au afisata sigla Visa. Am intrebat, luna trecuta, daca se poate platii cu cardul. Raspunsul a fost ca da da' nu prea, ca tre' sa retraga banii de la POS si apoi sa-i bage in cont, bla, bla. Am fost intelegatoare si am facut o vizita bancomatului.
Azi, insa, am vrut neaparat sa platesc cu cardul. De pitic pe creier ce-l am. Casiera a incercat sa-mi explice, destul de ofticata, ca nu-i ca plata la comercianti, bla-bla. Io am tinut-o pe a mea: aveti sigla Visa, pot platii cu cardul. Partea interesanta a fost ca in POS-ul ala n-a putut introduce numere fractionare (429,50lei) asa ca, dupa ce a frecat hartii, calculatoare si alte cele, mi-a dat rest 50 de bani.
Pe chitanta extragerii de la POS scrie comision 0 dar daca e pe post de bancomat, atunci voi avea comision de retragere de la bancomatul altei banci decat celei emitente a cardului ( o sa vad diseara, cand ma uit in BT24). Mai mult, pe chitante e trecut ceva de genul "am luat la cunostinta de prevederile noilor conditii generale de afaceri, emise cf. OUG 113/2009".

Acum ma intreb daca e chiar asa de imposibil plata cu cardul la banca (nu, nu accept explicatia ca e o problema de IT) si daca in tarile cu apa calda exista astfel de limitari.

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Fiecare banca are un regulament propriu de functionare si pot refuza plata unei rate cu cardul sau sa texeze suplimentar aceste operatiuni.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Principial nu o sa accepte nimeni usor sa platesti cu Visa un imprumut (sint comisioane extra platite de ei).
In tarile cu apa calda nu prea se pune problema sa faci alte plati la banca decit sa-ti pui pur si simplu bani in contul tau si asta in cazuri extrem de rare cind obtii mult cash (de exemplu ai vindut masina pe cash). In general nu vrea nimeni sa vada clientii la fata pentru ca inseamna cheltuieli suplimentare (sedii, angajati, securitate, etc). Nu uitati ca exista banci care au un singur sediu pe tara (vorbesc de tari mari nu Luxemburg) si majoritatea (sau toti) clientii n-au calcat nici macar o data pe acolo. Ratele/facturile/impozitele/etc merg fie prin http://en.wikipedia....ki/Direct_debit fie prin transfer direct (facut prin internet/telefon/fax/posta/ATM) fie prin cec.

#4
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
si la Raiffeisen acum cativa ani mi-a zis la ghiseu ca daca platesc cu card la ghiseu se va considera eliberare cash de pe card la ghiseul bancii.
adica facea operatie de extragere cash de pe card la ghiseu apoi vira respectivul cash catre ce plateam in momentul respectiv.
dna de la ghiseu m-a indrumat catre bancomat, unde cash-ul este mai ieftin...

parerea mea este ca bancile stiu foarte bine ce bine sunt taxati comerciantii cand accepta carduri si nu vor sa fie si ele in aceeasi categorie...

#5
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
Eu n-am mai auzit sa platesti cu cardul in banca.... cardul ala nu e legat de un cont in banca? Atunci de ce nu faci un virament bancar sau la rate le dai contul sa-si ia ei direct in ziua cand vor?

Te pot asigura ca in strainatate asa ceva nu exista, cu cardul platesti la comercianti, la banca operezi in cont.
Chiar nu inteleg de ce trebuie sa pierzi vremea sa te duci la  banca la ghiseu de fiecare data sa platesti rata.

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003
E vorba de credit la o banca si carduri la alta banca.  Orice transfer as face, mi se ia comision interbancar. Momentan plata cash ar fi cea mai ieftina...

#7
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
De curiozitate, cat te costa un transfer? Depinde de suma? Poti sa-l faci pe internet?

Edited by gunnarson, 20 July 2010 - 12:09.


#8
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 09.05.2006

View Postshiva, on 20th July 2010, 10:14, said:

O situatie hilara o reprezinta bancile si cardurile emise de acestea. Mai exact, NU poti plati cu cardul rata sau orice altceva in banca. Trebuie sa scoti banii de la bancomat si sa te prezinti la ghiseul bancii unde ai treaba ( => comision de ghiseu/operatiune/cum naiba-i mai zice vs. comision 0% - plata cu cardul).

Avand un credit (da, rusine mie!) la Piraeus Bank, am observat, cel putin la sucursala unde ma duc intotdeauna, ca au afisata sigla Visa. Am intrebat, luna trecuta, daca se poate platii cu cardul. Raspunsul a fost ca da da' nu prea, ca tre' sa retraga banii de la POS si apoi sa-i bage in cont, bla, bla. Am fost intelegatoare si am facut o vizita bancomatului.
Azi, insa, am vrut neaparat sa platesc cu cardul. De pitic pe creier ce-l am. Casiera a incercat sa-mi explice, destul de ofticata, ca nu-i ca plata la comercianti, bla-bla. Io am tinut-o pe a mea: aveti sigla Visa, pot platii cu cardul. Partea interesanta a fost ca in POS-ul ala n-a putut introduce numere fractionare (429,50lei) asa ca, dupa ce a frecat hartii, calculatoare si alte cele, mi-a dat rest 50 de bani.
Pe chitanta extragerii de la POS scrie comision 0 dar daca e pe post de bancomat, atunci voi avea comision de retragere de la bancomatul altei banci decat celei emitente a cardului ( o sa vad diseara, cand ma uit in BT24). Mai mult, pe chitante e trecut ceva de genul "am luat la cunostinta de prevederile noilor conditii generale de afaceri, emise cf. OUG 113/2009".

Acum ma intreb daca e chiar asa de imposibil plata cu cardul la banca (nu, nu accept explicatia ca e o problema de IT) si daca in tarile cu apa calda exista astfel de limitari.

Extragerea de bani la POS e taxata de obicei cu 1% in cazul POS-ului propriu (bancii emitente a cardului) si 1,5% in cazul POS-ului unei alte banci.
Deci e de preferat sa scoti bani de la ATM-ul propriu si sa platesti cu numerar la banca unde ai de platit rata.
Cel mai simplu ar fi insa sa ai un cont curent la banca la care ai rata, pe care sa il alimentezi periodic cu valoarea ratei iar ei sa-si traga suma la scadenta.

#9
mateiserban

mateiserban

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.12.2009
stie cineva care sunt comisioanele pentru persoane juridice pentru montarea unui pos?

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,804
  • Înscris: 13.01.2005
Eu am pățit o fază și mai drăguță. Am un card ING și o rată pe care o plăteam la Reiffeisen (scuze dacă n-am scris corect). Mă duceam frumos la ghișeu, dădeam cu cardul pentru schimb valutar și plata respectivă. Toate bune și frumoase, pînă cînd observ comisionul pe operațiune: puteam să scot liniștit bani de la bancomatul lor. Evident, am evitat să repet operația ulterior. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate