Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

3G-ul Cosmote s-a extins la peste 3.300 de localități

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postinside_spy, on 20th July 2010, 20:29, said:

În condițiile astea ar fi fost mult mai utilă câte o hartă cu fiecare rețea: una cu acoperirea GSM, alta cu EDGE, una cu 3G, alta cu EvDo și încă una cu CDMA 1x.
Cosmoteu' si hartile de acoperire...  :rolleyes:
Cea de sus nu e rea, prezinta 2G + 3G + EvDo ; CDMA-ul poate fi verificat pe site-ul Zapp.

View PostCutzu, on 20th July 2010, 20:33, said:

pai si ai probat pe 3g unde nu are semnal? trece pe edge?
Pai da, normal ! Cum sa nu ! ;)

#20
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Posthuafa, on 20th July 2010, 16:40, said:

in suceava exista cosmote 3g eu am intrat manual de pe un n73 cu sim cosmote in el... si semnal am in jurul sucevei cam unde aveam inainte 3g.cu ceva imbunatatiri...
daca inainte aveai 3g pe zapp la radauti incearca sa te conectezi ca mine....in privinta abonamentelor de net... hmm slabe sanse
in orasul suceava nu exista nici un site cosmote upgradat la 3g. doar site urile zapp (3 la numar care aveau si 3g) + cel de la drtv-mihoveni la 10km vest de suceava...
in suceava intr-adevar exista 3G de la cosmote (RO 06) asa mi-o arata telefonul, dar in radauti nici vorba de RO 06.

#21
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostCosconor, on 20th July 2010, 22:36, said:

Pai da, normal ! Cum sa nu ! ;)
atunci e treaba asa

#22
vodafonitza

vodafonitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 27.09.2008

View Posthuafa, on 20th July 2010, 16:40, said:

in suceava exista cosmote 3g eu am intrat manual de pe un n73 cu sim cosmote in el... si semnal am in jurul sucevei cam unde aveam inainte 3g.cu ceva imbunatatiri...
daca inainte aveai 3g pe zapp la radauti incearca sa te conectezi ca mine....in privinta abonamentelor de net... hmm slabe sanse
in orasul suceava nu exista nici un site cosmote upgradat la 3g. doar site urile zapp (3 la numar care aveau si 3g) + cel de la drtv-mihoveni la 10km vest de suceava...

Cosmote nu are mai mult de 250-300 NodeB-uri,si astea instalate pina de paste.
Asteptam DT sa faca o treaba serioasa,dar se pare ca asteptarea asta dureaza.
Cosmote pare in moarte clinica in acest moment...doar declaratii sforaitoare dar nimic concret...auzi 3600 locatii
Mare...mare minciuna.O sa-i dea afara pe cei de la marketing DT-ul ..nu poti minti cu nerusinare

Edited by vodafonitza, 20 July 2010 - 22:17.


#23
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Daca au 13 milioane de utilizatori impreuna cu RTC de ce n-ar avea 3G in 3300 de localitati? :lol:
    Asta e matematica greceasca care da rezultate foarte bune,se aplica de obicei in Grecia,exemplu cel mai bun e starea economica a Greciei astazi.

#24
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006

View PostBukovina, on 20th July 2010, 00:18, said:

nu stiu care sunt cele 3300 de locatii ca in Radauti oras cu peste 30.000 de locuitori nu are acoperire 3G cosmote.
Exceptând Vodafone, mai are cineva 3G acolo? Adică Orange sau Digi?

#25
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

View Postinside_spy, on 21st July 2010, 14:44, said:

Exceptând Vodafone, mai are cineva 3G acolo? Adică Orange sau Digi?

Are si RDS-ul. Verificat de mine. Am fost de Pasti la Putna si aveam semnal.

#26
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View PostCross-Gleam, on 21st July 2010, 14:48, said:

Are si RDS-ul. Verificat de mine. Am fost de Pasti la Putna si aveam semnal.
orange 3G are semnal full dar si in zonele invecinate.. pe drumul suceava radauti am avut 3g constant..(3/5 linii minim) card de date zte mf330

Edited by huafa, 21 July 2010 - 21:29.


#27
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Am si eu o intrebare legata de acoperirea Cosmote 3G versus Zapp 3G: Care este mai mare ca intindere? Ca se zice ca, Cosmote si-a facut retea 3G pe scheletul retelei 3g de la Zapp, inseamna ca Cosmote 3G este mai mare ca intindree  decat Zapp 3? eu asa inteleg, acum concret: Eu am o cartela Zapp 3G prepay la care am o anumita acoperire, daca as avea net 3G de la Cosmote as avea acoperire mai mare? Adica Cosmote 3G, antenele upgradate noi, inclusiv acoperirea - atenele Zapp 3G ( astea care mai furnizeaza inca Zapp 3G ). Atasez si o mica schita daca puteti confirma teroia acoperirii celor doua retele, asa cum o vad eu, scuzati modul de explicare dar am vrut sa fiu mai clar in ceea ce vreau sa spun:, sau altfel spus, antenele Zapp 3G furnizeaza semnal si pentru utilizatorii Cosmote 3G insa antenele Cosmote 3G pentru utilizatorii Zapp 3G nu, am inteles bine?
Attached File  Acoperire_Cosmote3G_versus_Zapp3G.JPG   53.59K   35 downloads

Edited by Costy-is, 26 July 2010 - 21:28.


#28
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Cartelele SIM preplatite de Internet Zapp au acces la exact aceasi acoperire 3G ca si cele Cosmote !
Daca îti iei un SIM Comsote sau pastrezi SIM-ul tau Zapp, nu vei vedea nici o difeenta la acoperire.

Cosmote utilizeaza ID-ul retelei Zapp (226.06) pentru reteaua lor 3G, deci automat SIM-urile Zapp nu au nici o problema pentru a avea cces la întreaga arie de acoperire 3G, indiferent ca antenele au fost montate sub "era" Zapp sau cea Cosmote.

#29
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005

View PostCosconor, on 27th July 2010, 10:41, said:

Daca îti iei un SIM Comsote sau pastrezi SIM-ul tau Zapp, nu vei vedea nici o difeenta la acoperire.

Nu vei vedea diferenta la acoperirea 3G, ca sa fim exacti. Diferenta este ca SIM-urile Cosmote trec pe 2G (EDGE) acolo unde nu este acoperire 3G, pe cand cele Zapp nu.

#30
Costy-is

Costy-is

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 02.10.2005
Multumesc ambilor pentru raspunsuri complete, deci stau bine cu Zapp prepay 3G in continuare pana termin creditul, sunt foarte multumit de cum merge.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ieri cand am scanat nu aveam reteaua "COSMOTE RO". E vreo diferenta intre "RO 06" si "COSMOTE RO" ? Cea din urma are semnal mai bun decat prima vad :)

Daca abonatii Cosmote vor trece pe noua retea ce se va intampla cu "RO 06" ?

Edited by MembruAnonim, 28 July 2010 - 19:20.


#32
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostMembruAnonim, on 28th July 2010, 20:19, said:

Ieri cand am scanat nu aveam reteaua "COSMOTE RO". E vreo diferenta intre "RO 06" si "COSMOTE RO" ? Cea din urma are semnal mai bun decat prima vad :)

Daca abonatii Cosmote vor trece pe noua retea ce se va intampla cu "RO 06" ?

Telefonul este in mod dual din cate se vede in poza.
Diferenta intre RO 06 si COSMOTE RO , este aceea ca RO 06 e UMTS (3G) , iar COSMOTE RO e GSM (2G).
Deocamdata RO 06 e folosit in egala masura si de Zapp (ca retea proprie de date 3G) cat si de Cosmote  - in regim de Roaming (pentru voce si date) , urmand ca in timp ID-ul retelei RO 06 sa fie schimbat in cel al Cosmote (RO 03).

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
mda, cer scuze :lol: . uitasem ca am schimbat pe dual mode (pana acum am folosit doar UMTS only) si chiar mi s-a parut ciudat.

#34
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View PostCross-Gleam, on 21st July 2010, 14:48, said:

Are si RDS-ul. Verificat de mine. Am fost de Pasti la Putna si aveam semnal.
este semnal la Putna?

#35
gabrielsavin

gabrielsavin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 02.01.2010
Acoperire Cosmote 3G actualizata pe site.
http://www.cosmote.r...eragecheck.html

#36
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
:lol:  in comparatie cu acoperirea 3G Digi asta e o gluma. unde-s aia care ziceau ca sunt No. 1 la acoperirea 3G?
apreciez totusi ca s-a lucrat ceva la extindere.

Edited by Bukovina, 03 August 2010 - 09:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate