Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Legi privind femeia in Islam

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2507 replies to this topic

#2053
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postiladi, on 24 iulie 2014 - 14:09, said:

stiu ca nu am cu cine, dar incerc:


Ai dreptate, dar incerc si eu.....

normal ca daca nu era infiintat islamul nu aveau crestinii treaba cu el...

Asa o mare desteptaciune ai spus...!

Dar crestinii i-au asteptat dosr pe musulmani sa-i faca scalvi ?
Sa le vanda margele colorate si sa-i sperie cu oraf de pusca ca sa-i crestinizeze....?

si un sfat prietenesc......
arati ca un țâr.....mai ingrase-te poate te ia cineva in serios....


=============

PS
ce spuneai de Nordul Africii?
Marocoo, Algeria, Libia....?

Edited by vio69a, 24 July 2014 - 14:35.


#2054
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  carte-islam.jpg   146.45K   14 downloads

ai voie sa ghicesti ce religii aveau cei din teritoriile colorate cu verde (mai) deschis

ziceam ca nu vezi diferenta intre raspandirea crestinismului timpuriu si raspandirea islamului per general Posted Image

pentru cultura ta generala: praful de pusca a ajuns in europa via hoardele mongole (peace makers) Posted Image

Edited by iladi, 24 July 2014 - 14:49.


#2055
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postiladi, on 24 iulie 2014 - 14:45, said:

Attachment carte-islam.jpg

ai voie sa ghicesti ce religii aveau cei din teritoriile colorate cu verde (mai) deschis

ziceam ca nu vezi diferenta intre raspandirea crestinismului timpuriu si raspandirea islamului per general Posted Image

pentru cultura ta generala: praful de pusca a ajuns in europa via hoardele mongole (peace makers) Posted Image

Renunt...mi-e greu sa inteleg ce vrei de fapt.
Crestinii au bumbacit in nordul africii, au luat sclavi in vestul ei si au facut micsionarism "generos" in centru si est.
Tu vi cu culori, sa-mi arati ce? ca au aparut musulmanii pe lume ?
Ok au aparut.
Si cine le-a dat in cap ??
Si ei la randul lor la cine au dat in cap....?
Tu nu vezi ca istoria este ca filmul asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-evIyrrjTTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2056
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvio69a, on 24 iulie 2014 - 16:16, said:

Renunt...mi-e greu sa inteleg

Aici sunt mulți de acord cu tine

#2057
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Viorico, eu te-am intrebat azi dimineata ceva, dar ploua...

#2058
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postlucifer76, on 24 iulie 2014 - 17:52, said:

Viorico, eu te-am intrebat azi dimineata ceva, dar ploua...


View Postlucifer76, on 24 iulie 2014 - 09:12, said:

Viorico, daca handicapatul tau iti viola fiica, tu cum "ajustai" natura? O omorai pe ea sau pe handicapat? Un raspuns simplu si la obiect, te rog.

Lucifer scuze...m-am ocupat mai mult de alt subiect.
Intrebarea ta nu este corect pusa.
Ca sa vezi la ce ma refer, iri raspuns in felul urmator:

-Daca eran in Afganistan si fata mea era violata, daca aveam forta si putere, bagam cutitul in handicapat si apoi fie asteptam sa ma omoare si pe mine, fie fugeam la un adapost de femei agresate si in pericol, fie ma omoram singura

-Dar daca eram cu fiica mea in Franta, in excursie  acolo, ar fi fost atrasa intr-o masina, violata de unu sau mai multi handicapati. dupa momentele de disperare si furie, anuntam politia si apoi imi mancam unghiile cu degete cu tot,  asteptand sa aud ca sunt prinsi, Asa, ca o palida consolare.
Si cu mii de planuri in cap ca voi plati pe cineva sa ii ucida.

Vezi Lucifer?
In ambele cazuri este vorba de resemnare, de neputinta victimei.
In Afganistan scapa de judecata prin legea locului
In Franta, daca are un avocat dibaci scapa de puscarie cu fel de fel de chichite
Dreptul agresorului care a devenit mai important decat al victimei
Resemnare care este zugravita mai colorat in occident.
Si de blestemul ca soarta m-a ales pe mine si pe fata mea, fie intr-o tara unde asta e obiceiul de mii de ani, fie la Paris, unde obiceiul ramane, scenografia si regia se schimba.

Edited by vio69a, 24 July 2014 - 18:38.


#2059
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Noul calif din Iraq da fatwa cum ca toate femeile de sub autoritatea lui trebuie excizate.
Vedea-o-as eu muierile cretine pro-multiculti, trezindu-se cu majoritate musulmana si cu un lider care cere asta...

#2060
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
De peste 5000 de ani Mehndi sau Henna reprezinta
simbolul norocului , senzualitatii si sanatatii in lumea araba.
Bogatia de desene si de culori a decoratiilor cu Henna este extrem de bogata
Pakistan si India exceleaza in aceasta traditie, care se aplica fiecarei sarbatori importante in familie, cununia in special.
Hena este de fapt  pasta extrasa din frunzele unei plante, la care se adauga coloranti si care se vine in tuburi conice.

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/th_henna-design7-300x300_zps9e774819.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/th_heena_zps5bd12c1c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/th_hanna_zpsc266b47d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   [ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/th_henna-1_zpsefc5dc53.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2061
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postvio69a, on 25 iulie 2014 - 23:00, said:

Bogatia de desene si de culori a decoratiilor cu Henna este extrem de bogata

Mai ca n-as avea nimic de adaugat, mai ales ca bogatia de desene e bogata Posted Image
N-ar strica insa sa spunem ca tatuajele temporare cu henna au semnificatii precise: indica daca o femeie e divortata, daca e proaspat casatorita, daca sufera sau daca e pe cale sa se razbune. Ce spun acum se refera la Africa de Nord. E posibil ca si in alte parti ale lumii sa fie la fel.

Uneori, decoratiunile nu sunt ornamentale si femeile pur si simplu isi vopsesc palmele cu henna. E semn de doliu.
Cele casatorite aleg de regula sa nu mai foloseasca desenele si doar sa isi vopseasca palma stanga, dupa niste ani. E un fel de...verigheta.

Ca veni vorba de decoratiuni, in Islam doar femeile au voie sa poarte aur. Barbatilor le este interzis.
Cand veti vedea un musulman cu verigheta de aur care se proclama mare credincios, sa ii bateti obrazul.

Edited by AntilopaBongo, 25 July 2014 - 23:30.


#2062
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostAntilopaBongo, on 25 iulie 2014 - 23:30, said:

Mai ca n-as avea nimic de adaugat, mai ales ca bogatia de desene e bogata Posted Image


daca ma tii de vorba...!!!
si mersi pentru completare.
de regula urmeaza o poza din Lille -de exemplu- sau o taietura de ziar cu nu stiu ce chestie rea  din Afganistan

Edited by vio69a, 25 July 2014 - 23:35.


#2063
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postvio69a, on 25 iulie 2014 - 23:33, said:

daca ma tii de vorba...!!!
si mersi pentru completare.
de regula urmeaza o poza din Lille -de exemplu- sau o taietura de ziar cu nu stiu ce chestie rea  din Afganistan
Lille e relevant, e centrul islamic al lumii, nu stiai? Are mare importanta pentru conditia femeii in Islam.
Nu te mai tin de vorba, zi aici despre femeia musulmana.

PS Ce am scris eu sunt mai degraba lucruri de natura culturala, traditii locale care au fost inglobate in cultura islamica. Asta nu inseamna ca nu sunt interesante.
Despre vopsitul talpilor cu henna vom discuta, poate, dupa linkurile cu orori care urmeaza.

#2064
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013

View Postsearcher-star, on 25 iulie 2014 - 10:14, said:

Vedea-o-as eu muierile cretine pro-multiculti, trezindu-se cu majoritate musulmana si cu un lider care cere asta...
Te-am like-uit. Stii doar ca si eu am facut o urare asemanatoare, destul de recent.
Dar atentie sa nu cadem in naivitate, o parte din muierile alea pro-multiculti ar cadea in sindromul Stockholm. Simpatia pentru musulmani si religia lor intunecata este in anumite cazuri mai puternica decat perspectiva mutilarii. Posted Image

View PostAntilopaBongo, on 25 iulie 2014 - 23:46, said:

Nu te mai tin de vorba, zi aici despre femeia musulmana.
Militantele multiculti care locuiesc in Suedia sunt mai predispuse la sindromul Stockholm? Posted Image

View Postsearcher-star, on 25 iulie 2014 - 10:14, said:

Noul calif din Iraq da fatwa cum ca toate femeile de sub autoritatea lui trebuie excizate.
Nu-i nimic, avem pe-aici doamne care nu sunt deloc miscate de mutilarea clitoridiana. Mai pasionant este sa discute despre desenele pe epiderma.

View PostAntilopaBongo, on 25 iulie 2014 - 23:30, said:

Cand veti vedea un musulman cu verigheta de aur care se proclama mare credincios, sa ii bateti obrazul.
De acord, este singura instanta cand trebuie sa batem obrazul musulmanului.

Ditai musulmanul prins cu chilotii in vine peste o suedeza nu trebuie mustrat, decat daca avem cel putin 4 martori la dispozitie!

Si acum sa revenim on-topic:
Islamic State says women in Mossul must wear full veil or be punished
Sunni insurgents run vice-patrols in the city that answer to a morality committee which has shutdown Mossul’s College of Fine Arts and physical-education, knocked down statues of famous poets and banned smoking and waterpipes.

Edited by Captcha, 26 July 2014 - 02:35.


#2065
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Aseara mi-am adus aminte ca am niste vopsea de par cu henna
Va recomand....Culoare iesie minunat si are dubla durabilitate...

[ http://www.hanegev.co.il/image/users/65888/detail/big/3011864.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://images.nana10.co.il/upload/mediastock/img/15/0/87/87409.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine vrea sa incerce exista si masca.
Nu am incercat caci am ramas fidela castravetelui, felii-felii
Daca incercati, postati impresiile.

#2066
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postvio69a, on 26 iulie 2014 - 08:13, said:

Aseara mi-am adus aminte ca am niste vopsea de par cu henna
Va recomand....Culoare iesie minunat si are dubla durabilitate...

[ http://www.hanegev.co.il/image/users/65888/detail/big/3011864.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://images.nana10.co.il/upload/mediastock/img/15/0/87/87409.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine vrea sa incerce exista si masca.
Nu am incercat caci am ramas fidela castravetelui, felii-felii
Daca incercati, postati impresiile.

Cine nu este bruneta, nu cred ca ar fi prea atragatoare dupa ce vopseste parul cu henna ;)

Henna da parului o nuanta roscata, care pe alt par decat cel negru, este...brrr...

Dar ca este sanatoasa, da luciu si umiditate parului, este adevarat...

#2067
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsalomee, on 26 iulie 2014 - 11:19, said:


Henna da parului o nuanta roscata,

Roscata cu felinar....!!!!

(Lasa-ma ca am venit de la plaja, sunt ca racu fiert...)

#2068
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostCaptcha, on 26 iulie 2014 - 02:40, said:

1Dar atentie sa nu cadem in naivitate, o parte din muierile alea pro-multiculti ar cadea in sindromul Stockholm. Simpatia pentru musulmani si religia lor intunecata este in anumite cazuri mai puternica decat perspectiva mutilarii. Posted Image

2Nu-i nimic, avem pe-aici doamne care nu sunt deloc miscate de mutilarea clitoridiana. Mai pasionant este sa discute despre desenele pe epiderma.

3Ditai musulmanul prins cu chilotii in vine peste o suedeza nu trebuie mustrat, decat daca avem cel putin 4 martori la dispozitie!
1Asa e, si io am ajuns sa ma astept la orice de la categoria asta.
2,3 Big laic.

#2069
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Califatul confirma (re)instituirea lapidarii femeilor.
Mai, incredibil de tenace sunt obiceiurile astea neislamice intre musulmani...

Din doua una:
- ori is de fapt cat se poate de islamice, si de aia nu pot renunta la ele
- ori nu-s islamice dar atunci faptul ca nu pot renunta la ele dovedeste ca islamul nu e bun de nimic, nu reuseste nicicum sa-i amelioreze

E rau oricum.
Dar nu in ochii apologistilor.

Edited by searcher-star, 29 July 2014 - 11:12.


#2070
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostSafia, on 16 iulie 2010 - 12:42, said:

Privind serviciile menajere:

"Barbatul nu are voie sa-si oblige nevasta sa participe la curatenie sau la gatit, daca aceasta nu doreste sa se achite de asa ceva. Iar barbatul este obligata sa-i aduca o bona in casa daca sotia sa cere.
Totusi, daca barbatul nu are posibilitatea financiara de a face acest lucru, femeia ar trebui sa faca un efort si sa se ocupe de casa. Iar barbatul nu are dreptul s-o oblige, sub nici o forma, la aceasta."


Privind locul de munca:

"Femeia trebuie sa aiba autorizatia tatalui (daca este celibatara) SAU autorizatia sotului sau daca doreste sa-si caute un loc de munca.

Daca este divortata, nu mai are nevoie de acceptul tatalui ei.

Chiar daca nu a fost niciodata maritata, si daca tatal (tutorele) a emancipat-o, nu are nevoie de acceptul lui


Privind salariul femeii la locul de munca

Un barbat nu are NICI UN DREPT asupra salariului nevestei sale si aceasta nu este obligata sa dea banii in casa.
Totodata, daca barbatul nu se ajunge cu banii pentru intretinerea casei si a nevestei sale, aceasta ar trebui sa-i dea o mana de ajutor. Dar aceasta alegere ramâne la latitudinea EI.


Privind dreptul de intretinere al femeii

Barbatul este OBLIGAT sa-si intretina nevasta chiar daca aceasta are un loc de munca al ei si chiar daca aceasta este mai bogata ca el.
Obligatia de intretinere inseamna necesarul de mâncare, 4 randuri de imbracaminte (cel putin), cele necesare infrumusetarii nevestei (in functie de posibilitatea lui si de DORINTELE nevestei) si cele necesare pentru casa.


Privind relatiile conjugale

Barbatul NU ARE DREPTUL de a-si silui nevasta daca aceasta nu doreste sa intretina relatii sexuale cu el si femeia ARE DREPTUL de a cere divortul daca astfel de lucruri se-ntâmpla.

Barbatul NU ARE DREPTUL sa-si oblige sotia la sodomie sau la sex in timpul sarcinii/menstruatiei. Daca totusi o face, aceasta ARE IAR DREPTUL de a cere divortul. In acelasi timp, el trebuie sa-i PLATEASCA NEVESTEI sale o amenda fixata.

Barbatul NU ARE DREPTUL de a-si bate nevasta pentru simple presupuneri de infidelitate. Daca face asa ceva, nevasta ARE DREPTUL de a cere divortul si la a cere despagubiri (fixate de shari'a deja)

O femeie POATE cere divortul daca barbatul sau :
- refuza sa se culce cu ea fara nici un motiv valabil
- nu aduce bani in casa
- n-o lasa sa-si indeplineasca rugaciunile si posturile obligatorii
- a luat o a doua nevasta fara acceptul ei

Femeia ARE DREPTUL de a refuza de-a face copii daca nu se simte pregatita. E recomandat totusi sa aiba macar un copil.

Femeia ARE DREPTUL de a cere divortul si daca barbatul sau nu vrea ca ea sa poarte valul islamic si sa se imbrace in limitele stabilite de shari'a.


Privind acuzatiile de infidelitate

In acest caz, 4 martori veridici trebuiesc gasiti. Un martor valid este acela care nu are antecedente si care este acceptat de toti ca fiind o persoana sincera de fel.

In cazul in care nu sunt martori, cel (sotul) care acuza trebuie sa depuna juramânt de 3 ori cum ca acuzatia sa este adevarata. Acuzata va depune la randul ei marturie de 3 ori ca acuzatia impotriva sa este o minciuna.
Dupa aceea, divortul are loc daca aceasta il cere. Nici o pedeapsa nu este aplicata in acest caz.
Barbatul NU VA AVEA NICIODATA DREPTUL de a se recasatori cu femeia pe care-a acuzat-o de infidelitate.

Etc etc... revin
Domnule/a.  Dumneata induci in eroare oamenii de aci. Ai uitat sa mentionezi ca barbatului  musulman ii este deajuns sa declare de trei ori in prezenta a doi martori si a sotiei lui ca "ea este alungata". Femeia are dreptul sa ia numai hainele ei si sa paraseasca casa lasand in urma copii ei si lucruri de valoare.  Asa ca tot ce ai scris este numai apa de ploaie. Nu ai mintit numai nu ai scris tot adevarul.

Femeia musulmana nu are drept la mostenire. Daca parintii ei mor,  numai fratii ei se impart cu mostenirea . Daca barbatul ei moare ,copii primesc mostenirea. Daca femeia este mai in varsta si sa zicem ca este a doua sotie,copii o pot arunca din casa mostenita fara nimica,

Hai lasa-te de juma de explicatii. Zii cu, trebuie, tot ce i se poate  intampla femeii musulmane in viata si casnicia ei.

Femeia musulmana este un obiect a barbatului ei. Vai de ia sa nu asculte barbatul sa-l contrazica sau sa nu-l serveasca ca o roaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate