Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Montare policarbonat pe garduri de plasa de sarma

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Am curtea inconjurata de gard de plasa de sarma cu stalpi metalici cu pas de 2,5m. Intrucat voiam sa nu se poata holba vecinii tot timpul la mine in curte am decis sa-l plachez cu policarbonat. Nu va spun cum :( dar m-am pricopsit cu 3 role de policarbonat de 2 metri x 4mm grosime ONDULAT.

Problema mea este ca eu stiu ca asta ondulat este pentru acoperisuri in nici un caz pentru garduri....il pot adapta cumva sa-l folosesc la gardul meu?

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Poti sa il tai dupa distanta dintre stalpi si sa il prinzi de stalpi si de gard, sau poti sa-l pui dintr-o bucata.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sigur e policarbonat sau e din fibra de sticla ?

#4
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Daca e fibra de sticla le crap capul astora de la Hornbach. Dar si pe eticheta tot polycarbonate scrie.

Interesant e ca peste tot se recomanda sa fie pus cu nervurile pe orizontala sa nu intre apa.....faza e ca m-am uitat acasa la o rola si nu vad nici un canal pe sectiune longitudinala pe unde sa se infiltreze apa; e destul de compact.

In alta ordine de idei, gardul are cam 1'90 iar rola are 2m...nu cred sa fie o problema daca depasesc inaltimea cu 10 cm.

Un alt sfat..cum sa fac  pentru a permite o minima circulatie a aerului ptr a nu avea la vant efect de vela ce sa-mi smulga placile/gardul?
Intentia mea era sa-l pun desfasurand rola fara sa-l mai tai...

#5
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Problema la policarbonatul pentru acoperire este ca majoritatea au doar o fata rezistenta la ultraviolete si cand il pui ca geam sau acoperis  trebuie montat cu fata aia rezistenta in afara, ca sa nu se degradeze de la soare. La gard ambele fete vor fi in afara. Posibil ca cel subtire, intr-un singur strat sa aibe ambele fete rezistente dar intereseaza-te, din cate stiu hornbach nu-i problema sa dai marfa inapoi si sa iei alta.

Pentru simpla obturare puteai lua si plasa de umbrire care impiedica destul de bine vederea, e mai ieftina si nu se umfla asa rau in vant. Are viata de 5-6 ani dar intre timp puteai creste un gard viu din nuiele sau plante agatatoare.

Edited by blimpyway, 14 July 2010 - 13:34.


#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din ceea ce stiu eu policarbonatul este numai in doua tipuri :cu goluri longitudinale si compact ca o foaie de geam. Daca ceea ce spui tu ca ai si este ondulat nu ar putea fi decat fibra de sticla.
Daca structura lui privita nu este uniforma si exista nervuri sau insertii evidente este fibra de sticla. In general grosimea acesteia nu depaseste 1 mm, iar policarbonatul se face incepand de la 2 mm.

Daca prinzi de un colt si incerci sa-l rupi si face ate pe margini e fibra , iar daca se rupe mai greu si este mai elastic iar linia de rupere este clara atunci e policarbonat.

In oricare dintre cazuri trebuie ca prinderea pe plasa de sarma sa fie in foarte multe puncte. Am facut pentru cineva ceva asemanator cu policarbonat cu goluri de 10 mm gros, la distanta de 2 m intre stalpi si cu o singura prindere intermediara pe mijloc la 1 m. A rezistat perfect 3 ani apoi poate si din cauza anomaliilor meteo din ultima vreme a cedat si a inceput sa crape pe alocuri.

Edited by keta, 14 July 2010 - 20:35.


#7
thor76

thor76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 26.11.2004
Daca ar fi fibra de sticla, are rost sa cer sa cer schimbarea pe policarbonat, e diferenta mare?

Apoi apropo de prindere: ar fi bine sa-l debitez in panouri separate si sa las spatii ptr a trece aerul si pe langa stalpi sau as putea sa-l desfasor doar si sa-l prind de plasa ?

#8
kroeger23

kroeger23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.03.2010
Alta alternativa la policarbonat nu exista? As dori sa maschez gardul dintre mine si vecin,sunt cam 15 m,cu policarbonat ma duce cam 800 de ron,am vazut ca altii au pus ca un fel de panza/plasa(nu se vede nimic prin ea).Aveti idee unde gasesc,cum se numeste exact,cat costa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate