Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Asigurare auto pt Serbia / Bosnia

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gaal_alexandru

gaal_alexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.08.2009
In 2 saptamani plec in concediu in Croatia. Incolo ma duc prin Ungaria, inapoi as vrea prin prin Bosnia / Serbia.  Planuiesc sa ma duc pana in Dubrovnik, deci oricum trec prin Bosnia.
Intrebarea mea: ii asigurarea RCA valabila in in Bosnia si Serbia? Ii nevoie de pasaport cu valabilitate min 6 luni sau pot merge doar cu CI ca si in Croatia?

De unde e mai OK sa cumpar Kuna? De la noi sau la granita?

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1) Asigurarea RCA (a noastra) in nici un caz nu ai ce face cu ea in afara. Ce iti trebuie tie este extindere teritoriala a politei RCA, care este cu totul altceva. Adica (scuzati cacofonia) Cartea Verde.

De cand ai asigurarea? Pentru ca, de la 1 februarie 2010, ea este valabila si pentru tari UE si pentru tari non UE (pe spate ai trecut indicativele tarilor in care e valabila). Deci, o singura hartie. Pentru cei care au incheiat o polita (pe un an), pana la 1 februarie (cum este si cazul meu; asadar vorbesc in cunostinta de cauza, caci si mie mi-a trebuit), ea era valabila pentru tarile UE si, contra cost, a trebuit sa im fac extoindere si pentru tarile non UE (deci am avut in total 2 hartii).

Apoi ca ai sau nu, ca vrei sau nu (e indicat insa pentru tine si pentru linistea ta) si o polita suplimentara Casca este alta poveste si treaba ta. La granita nu iti cere decat Cartea Verde (atat la noi cat si la celelate vami).

2) Stai linisit (si vezi ca s-a mai disctutat de nu stiu cate ori pe tema asta): poti merge doar cu Cartea de Identate (valabila evident). Si eu am fost (si am si scris) tot asa si nu a fost nicu un fel de problema (pentru sesjururi turistice si mai putin de 90 de zile). Aaah, ca ai si pasaport (valabil), foarte bine. Pentru linistea ta si daca vrei neaparat, ia-l si pe ala,  ca nu e mare si nu cere de mancare.

3) Nu cred ca ai sa gasesti pe undeva de schimbat/cumparat kuna. Nici pe site-ul oficial al BNR nu este macar cotat. Paote doar la membrii formului, cine are si doreste sa schimbe, sa gasesti In rest nu cred. Si eu am un rest, dar insuficient pentru ce iti trebuie tie (de abia iti poti achita o taxa de autostrada mai mica)...

Pentru info: 1 euro = 7.1 - 7.2 kuna. Insa daca ai card, alimentat cu lei, il poti folosi linistit. Da insa inainte un telefon la banca si intereseaza-te daca poti efectua plati cu el in straintate si care-s comisioanele. Aaaah, si daca vrei (si asta poate chiar e bine), sa ai cegva eurpo la tine, in bancnote mici (de 5, de 10). Just in caz cum se zice si cu care sa platesti la nevoie o autostrada, o benzina etc.

Si nu in ultimul rand, drum bun! Si concediu cat mai placut!! Te asteptam cu impresii!!!

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Tu când ai făcut ultima asigurare RCA??? :huh:
Dacă ai fi făcut tu personal vreo astfel de asigurare, ai fi constatat că poate principala cauză a scumpirii acesteia, este valabilitatea asigurarii RCA si in afara României (în toate statele UE, plus unele din afara ei) pentru că primeștiu automat și cartea verde!
Personal nu recomand nimănui să plece cu alt act în afara pașaportului, dar tu îl pui să ia cu el cartea de identitate dar și pașaportul...de ce oare?
Daca ai un card Mastercard sau Visa, chiar daca este in lei, poate fi folosit in Croatia atat la plati cat si la retragerea de numerar (kuna)!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate