Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Bicicleta DHS

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006
De cateva zile citesc pe acest forum ( dar nu numai ) si incerc sa ma informez in legatura cu subiectul "bicicleta".
Asta pentru ca vreau sa cumpar doua biciclete, pentru mine si sotia mea, biciclete cu care sa faceam cativa kilometrii zilnic si, eventual, la sf de saptamana, ceva distante mai lungi.
Nu ciclism profesionist.
Am cititi zeci de pareri proaste despre bicicletele DHS.
Dar, nici una din aceste pareri nu a fost insotita de argumente CONCRETE, experiente nefericite proprii, defectiuni descrise de cel care le-a patit... etc.
Parerea ca "sunt proaste" si... gata !
Ma gandesc ca, o bicicleta care costa undeva intre 1000  -  1500 lei nu poate fi chiar atat de proasta ( mai ales ca are componente destul de rezonante )

In concluzie, poate sa-mi expuna cineva , cu argumente concrete, de ce este proasta o bicicleta DHS de 1.200 lei si nu poate fi folosita pentru ceea ce am descris eu mai sus ?

( va rog, nu dati cu pietre )

Multumesc

#2
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Am un DHS de 7 ani si este in perfecta stare de functionare... Am schimbat la ea decat sabotii - fata spate si o janta ca am nenorocit-o cand saream cu ea peste diferite obstacole :D... Am fost si sunt foarte multumit de ea ;) :bicycle:

#3
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Daca ai 1000-1500 de ron de bagat intr-o bicicleta e clar ca nu iei un DHS... in banii astia ori iei doua DHSuri ori iei o bicicleta care sa te tina o viata. :)


Bicicletele DHS si FB pana in 6-7 milioane au un raport calitate pret extrem de bun. Peste banii astia nu inteleg de ce se arunca pentru ca e concurenta mare si nu pot bate niciodata brandurile bine marketuite...


In 15 milioane mi-as un ideal/magellan/leader + o trusa de scule de bicicleta de 3 milioane....
... sau o pliabila buna pe care pot sa o iau in portbagaj daca plec.

#4
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

 cristeamax, on 9th July 2010, 17:56, said:

Daca ai 1000-1500 de ron de bagat intr-o bicicleta e clar ca nu iei un DHS... in banii astia ori iei doua DHSuri ori iei o bicicleta care sa te tina o viata. :)

Pai tocmai de accea am deschis un astfel de topic: pentru ca NU IMI ESTE CLAR !
Clar este atunci cand afirmatiile sunt insotite de ARGUMENTE. Marea majoritate a celor care se refera la bicicletele DHS afirma ( si doar atat ! ) ca sunt proaste !
(Este totusi o firma cu actionariat german, cu tehnologie importata din Germania ). Argumente ca bicicoletele lor sunt proaste ??
Ori, tocmai astfel de argumente solicit eu de la cei care s-au lovit efectiv de astfel de probleme !

Concret, dupa multe cautari ( forum-uri, site-uri specializate... atatea cate am gasit ) sunt tentat sa cumpar totusi DHS Impulse Chalange ( http://www.bicicleta...remium-21v.html ).
Care ar fi punctele slabe ale acestui model ?
Multumiri anticipate.

#5
drysna

drysna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 12.04.2007
Frane dezastru; prea multe componente noname, posibil sa fie slabe - butuci,cuvete,jante etc; prea putine spite; butuc pe filet probabil.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Dilema asta cu 'DHS' vs 'biciclete de firma' e exact ca si dilema cu 'Logan' vs 'VW/Ford/Opel', adica poti nimeri una buna, care sa te tina cativa ani, dar ai sanse de vreo 80% sa ti se duca la fiecare 2-3 luni cate ceva. Din cauza asta cand voi strange 1000-1500 Ron pentru o bicicleta nici nu voi indrazni sa ma gandesc la DHS, cand stiu ca la o Kona/Magellan/Cube/Univega,etc. in costul bicicletei e 5% firma si 95% calitate.

#7
Leon_bogdan

Leon_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 17.05.2007

 nica.mihai, on 10th July 2010, 19:01, said:

Pai tocmai de accea am deschis un astfel de topic: pentru ca NU IMI ESTE CLAR !
Clar este atunci cand afirmatiile sunt insotite de ARGUMENTE. Marea majoritate a celor care se refera la bicicletele DHS afirma ( si doar atat ! ) ca sunt proaste !
(Este totusi o firma cu actionariat german, cu tehnologie importata din Germania ). Argumente ca bicicoletele lor sunt proaste ??
Ori, tocmai astfel de argumente solicit eu de la cei care s-au lovit efectiv de astfel de probleme !

Concret, dupa multe cautari ( forum-uri, site-uri specializate... atatea cate am gasit ) sunt tentat sa cumpar totusi DHS Impulse Chalange ( http://www.bicicleta...remium-21v.html ).
Care ar fi punctele slabe ale acestui model ?
Multumiri anticipate.
Din experienta mea de 3 sezoane cu un DHS(mai jos ai si linkul): N-AM AVUT NICI O PROBLEMA MAJORA ....DAR:
-scartaia in diverse locuri din cand in cand(lucru care nu mi se intampla cu noua bicicleta)...o ungeam si se rezolva problema(provizoriu)
-franele erau foarte proaste(cred ca s-ar fi rezolvat cu schimbarea franelor sau macar a sabotilor)...
-schimbatorul nu era precis(trebuia sa verifici mereu ca lantul sa nu "frece" si sa faci mici corecturi)...lucru iar inexistent la o bicla buna
-comoditatea nu era punctul ei forte
-trebuia sa-i strang bine amortizorul spate ca scartaia si te zdruncina
-efort mare de pedalare(fata de alte biciclete)
-uneori la viteze mari/in panta mi se intampla sa pedalez"in gol".
-este grea(cadru otel)
-cadrele nu sunt pe marimi(adica 16', 18',20',22').Aratam cam ciudat pe bicicleta asta(am 1,90m).
Bicicleta este inca in uz(o foloseste fratele meu care are 100kg).Nu are nici o problema!
Modelul este asta:    http://insportline.r...a-2643-instinkt

Pentru ce ai tu nevoie iti recomand o bicicleta de oras(city bike) sau un hibrid cu roti de 28'. Am mai spus: nu inteleg de ce romanul cumpara masiv MTB(desi si eu am facut greseala asta la un moment dat). Am fost in Germania,Austria,Ungaria,Italia si n-m vazut decat biciclete de oras. Iti spun, un city bike este mult mai comod si mai potrivit pt.oras.
Nu m-as mai intoarce la o bicicleta MTB cu roti de 26'.

Sper sa alegi ceva ce ti se potriveste!


Multa bafta!!!

Edited by Leon_bogdan, 12 July 2010 - 17:06.


#8
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

 Leon_bogdan, on 12th July 2010, 18:00, said:

Din experienta mea de 3 sezoane cu un DHS(mai jos ai si linkul): N-AM AVUT NICI O PROBLEMA MAJORA ....DAR:
-scartaia in diverse locuri din cand in cand(lucru care nu mi se intampla cu noua bicicleta)...o ungeam si se rezolva problema(provizoriu)
-franele erau foarte proaste(cred ca s-ar fi rezolvat cu schimbarea franelor sau macar a sabotilor)...
-schimbatorul nu era precis(trebuia sa verifici mereu ca lantul sa nu "frece" si sa faci mici corecturi)...lucru iar inexistent la o bicla buna
-comoditatea nu era punctul ei forte
-trebuia sa-i strang bine amortizorul spate ca scartaia si te zdruncina
-efort mare de pedalare(fata de alte biciclete)
-uneori la viteze mari/in panta mi se intampla sa pedalez"in gol".
-este grea(cadru otel)
-cadrele nu sunt pe marimi(adica 16', 18',20',22').Aratam cam ciudat pe bicicleta asta(am 1,90m).
Bicicleta este inca in uz(o foloseste fratele meu care are 100kg).Nu are nici o problema!
Modelul este asta:    http://insportline.r...a-2643-instinkt

Pentru ce ai tu nevoie iti recomand o bicicleta de oras(city bike) sau un hibrid cu roti de 28'. Am mai spus: nu inteleg de ce romanul cumpara masiv MTB(desi si eu am facut greseala asta la un moment dat). Am fost in Germania,Austria,Ungaria,Italia si n-m vazut decat biciclete de oras. Iti spun, un city bike este mult mai comod si mai potrivit pt.oras.
Nu m-as mai intoarce la o bicicleta MTB cu roti de 26'.

Sper sa alegi ceva ce ti se potriveste!


Multa bafta!!!

In sfarsit am primit informatii concrete, argumentate, nu numai afirmatii.
Observatiile mi se par interesante si destule pentru a-mi schimba decizia.
In ceea ce priveste tipul de bicicleta... la decizia mea a contribuit si faptul ca o voi utiliza si pe drumuri de tara.
Multumesc inca o data.

#9
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
tu vrei sa dai 1000-1500 lei pe o singura bicicleta? daca da sunt biciclete de oras firma electra. am avut ocazia sa ma plimb cu cateva prin oras, am luat si cateva gropi cu ele si nu am avut probleme. bine chestia era ca aveau numai 3 viteze dar prin oras sunt suficiente, si chiar daca mergi la un drum mai lung pozitia pe bicicleta e foarte comoda si nu ai sa obosesti. pe bicicleta stai cu spatele drept asa ca dupa ceva timp de mers nu o sa te doara spatele, eu am vazut in magazin o bicicleta electra la 1400 lei. nu mai se gaseste in magazinul in care am vazut-o dar poate gasesti ceva pe alte site-uri.
uite cateva modele link

Edited by Razvan91, 12 July 2010 - 18:05.


#10
rude_rider

rude_rider

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.08.2010

 nica.mihai, on 9th July 2010, 16:30, said:

De cateva zile citesc pe acest forum ( dar nu numai ) si incerc sa ma informez in legatura cu subiectul "bicicleta".
Asta pentru ca vreau sa cumpar doua biciclete, pentru mine si sotia mea, biciclete cu care sa faceam cativa kilometrii zilnic si, eventual, la sf de saptamana, ceva distante mai lungi.
Nu ciclism profesionist.
Am cititi zeci de pareri proaste despre bicicletele DHS.
Dar, nici una din aceste pareri nu a fost insotita de argumente CONCRETE, experiente nefericite proprii, defectiuni descrise de cel care le-a patit... etc.
Parerea ca "sunt proaste" si... gata !
Ma gandesc ca, o bicicleta care costa undeva intre 1000  -  1500 lei nu poate fi chiar atat de proasta ( mai ales ca are componente destul de rezonante )

In concluzie, poate sa-mi expuna cineva , cu argumente concrete, de ce este proasta o bicicleta DHS de 1.200 lei si nu poate fi folosita pentru ceea ce am descris eu mai sus ?

( va rog, nu dati cu pietre )

Multumesc
eu am un dhs la 1000 ron si intr-o singura luna:
s-a stricat tija de sa(am 90 kg deh) :rolleyes:
cauciucuri tocite deja
am facut 2 pene( fara intepaturi sau cioburi, pur si simplu de la gropi sau borduri)
am facut o plimbare pe ploaie , iar ca urmare pinioanele si cateva suruburi au ruginit
in primele zile am observat ca nu imi schimba vitezele rapid( 20 sec cam asa ca sa se schimbe) mam dus la ei miau reparat-o .. a tinut 2 zile. dupa am fost la un nene care mi lea facut si nu mai am probleme cu schimbatul vitezelor
rotile se descentreaza repede, iar cand discul atinge placutele de frana e ingrozitor! :nonobad:

#11
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005
... la ce pret ati estima ca se poate cumpara aceasta bicicleta in Romania?

bicicleta nemtzeaska...

[ http://www.vonderpalette24.de/101180a.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A nu se sterge acest post pentru ca este foarte ontopic.

Edited by cristeamax, 13 August 2010 - 09:44.


#12
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
M-am dat un cu DHS al unui var care il avea de cateva saptamani. Era full, dar suspensiile foarte proaste. Franele erau dezastru si cuvetii la fel.
Bafta la cumparat !!
Un prieten are alt DHS care are probleme cu multe cum ar fi monoblocul, cuvetii sau butucii. Bafta !!
Dar la pretul lui nu ai ce alege mai bun, mi se par peste Rich Bike si First Bike, care sunt poate mai scumpe.
Eu la 1420 de lei mi-am cumparat Kona Fire Mountain la oferta. Iti spun ca nu se compara cu nici o firma din acestea 3.

#13
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006
Pana la urma asta am cumparat:

http://www.rockmachine.us/en/flash

Alta categorie de buget... alta calitate !!!

#14
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Foarte faina, cat ai dat pe ea?

#15
nica.mihai

nica.mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 01.11.2006

 Florinbv, on 13th August 2010, 23:32, said:

Foarte faina, cat ai dat pe ea?
2300

#16
ncristi

ncristi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 10.12.2006
Nu confunda bicicletele DHS din seria impulse cum o denumesc ei cu pocnitorile kreativ & co. facute tot de ei. Diferenta este foarte mare.

Dupa opinia mea exista o bicicleta oferita de ei - challenge se numeste - care la banii dati (8 mil) este mai mult decat OK. Cadru cel putin este reusit (testat de mine personal). Dupa mine este cea mai buna bicicleta pe care o poti lua la 8 mil. Cu mici interventii - faranele (etrierii) promax sper ex. care sunt subtiri inlocuiti cu shimano 465 sau bb5 si ti-ai facut o bicicleta decenta la un pret imbatabil.

Edited by ncristi, 16 August 2010 - 13:50.


#17
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
S-a mai discutat de seria Impulse. Daca ai peste 1.75 inaltime bye-bye impulse, ei fac doar cadruri de 18".

#18
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 14.06.2005

 Florinbv, on 16th August 2010, 17:24, said:

S-a mai discutat de seria Impulse. Daca ai peste 1.75 inaltime bye-bye impulse, ei fac doar cadruri de 18".

revin ca se pare ca am fost prea subtil. Bicicleta din poza de mai sus e facuta pentru export germania si e un DHS... la cel mai bun raport calitate pret... 7 milioane... testata. In Germania se vinde cu 250-300 de euro

Edited by cristeamax, 17 August 2010 - 08:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate