Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Mikrotik RB450G

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
carmenclara cred ca vroia screenshot cand transferi de pe nas... vad ca ai cpu la 1% si destula memorie libera.
Ce viteze atingi cu nas-ul conectat direct?
Ai incercat sa transferi de pe alt pc/laptop? (fa testul cu o imagine iso mai mare.

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Cei de la mikrotik au o mica aplicatie pentru a testa bandwidth fara a scrie pe HDD (ceea ce la astfel de viteze poate fi o limitare puternica).
Testeza cu ea intre 2 statii legate la router.

http://www.mikrotik....nload/btest.exe

#21
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Misto aplicatia, nu stiam de ea.
Testam bw in cluster cu ramdiskuri, pe Windows nu am idee cum se fac sau macar daca e posibil, asa ca aplicatia asta e utila, merci.

#22
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007

View PostHuza, on 26th January 2012, 01:51, said:

carmenclara cred ca vroia screenshot cand transferi de pe nas... vad ca ai cpu la 1% si destula memorie libera.
Ce viteze atingi cu nas-ul conectat direct?
Ai incercat sa transferi de pe alt pc/laptop? (fa testul cu o imagine iso mai mare.
pe direct adica nas conectat la pc nu am facut ci doar conectate amandoua intr-un switch gigabit .. iar vitezele erau destul de mari 650 Mbit/s `~ 82 MB/s.
transferul l-am facut cu un mkv de 8GB si de 12 GB ... adica fisiere destul de mari .... iar hdd-urile care au luat parte la acest test sunt WD Caviar Black 1 TB 7200 rot/min (PC) si Seagate Baracuda Green 2 TB 5900 rot/min (NAS)

Edited by maverick1976, 26 January 2012 - 12:42.


#23
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
vad ca eviti sa dai detalii despre cum e configurat. util era daca atasai print screen cu resources din timpul transferului prin RB450G

#24
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007

View Postcarmenclara1, on 26th January 2012, 13:45, said:

vad ca eviti sa dai detalii despre cum e configurat. util era daca atasai print screen cu resources din timpul transferului prin RB450G
nu evit deloc si o sa postez si din timpul transferului ... acum nu am cum ... cand ajung acasa o sa postez mai multe info ... dar daca poti fi mai exact ce anume din config te intereseaza ??
este un PPPOE (fiberlink 2)  DHCP configurat niste firewall rules si nat ... toate porturile sunt in bridge (sper ca ma exprim bine) ... am spus si mai devreme ca nu sunt un guru in networking ... ma pricep cat de cat ...

#25
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007
atasez un print screen din timpul unui transfer ....

Attached Files

  • Attached File  SR.jpg   139.75K   26 downloads

Edited by maverick1976, 26 January 2012 - 18:45.


#26
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Din ce se vede acolo ,nu putem decit sa constatam ca procesorul sta in 70%.Avind in vedere ca mai ai si un NAT facut pe el si ceva reguli in firewall e foarte ok cit duce.Doar nu oi fi vrut sa-ti mearga ca un switch cu nat-ul facut pe el !

#27
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
poti incerca sa dezactivezi connection tracking

#28
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu poate ca are NAT facut.Asta am zis si eu cu citeva posturi mai sus.Daca dezactiveaza Conntrak-ul nu mai poate face NAT.Sau depinde...sa ramana fara NAT pe el si sa refaca testul sa vada cit duce.

#29
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007

View Postndor, on 26th January 2012, 19:20, said:

Din ce se vede acolo ,nu putem decit sa constatam ca procesorul sta in 70%.Avind in vedere ca mai ai si un NAT facut pe el si ceva reguli in firewall e foarte ok cit duce.Doar nu oi fi vrut sa-ti mearga ca un switch cu nat-ul facut pe el !
ba chiar as fi vrut sa imi mearga mai ales ca are procesor si rami destui ... imi cer scuze dar cu tplinkul 1043ND pe care inca il mai am ... scoate viteze net superioare chiar daca are proc in 400 Mhz nu 680 Mhz si 32 ram nu 256 cat are mikrotik ... din punctul meu de vedere mikrotikul asta destept trebuia sa zboare nu sa se tarie la 350 Mbit/s :( ... plus de asta un amic care are acelasi model spune ca ii mere lejer cu 650 Mbit ....intre 2 PC-uri conectate la router.... ideea pt care l-am cumparat este pentru viteza (toata reteua din casa este gigabit) si pentru faptul ca tplinkul era cam limitat din cauza ramulul si procului iar pe rds fl 2 nu ducea 100 mbit fullduplex pe wan ...

View Postcarmenclara1, on 26th January 2012, 19:24, said:

poti incerca sa dezactivezi connection tracking
cum pot dezactiva ?

Edited by maverick1976, 26 January 2012 - 20:11.


#30
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Ram-ul nu are treaba cu banda.Dece nu faci aceleasi setari ca ale amicului?
In firewall -debifezi conection traking.Nu o sa mai poti face NAT.

Edited by ndor, 26 January 2012 - 20:10.


#31
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-i exclus ca o versiune mai noua a softului sa aibe influente pozitive sau negative asupra vitezei obtinute.

#32
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007

View Postndor, on 26th January 2012, 20:09, said:

Ram-ul nu are treaba cu banda.Dece nu faci aceleasi setari ca ale amicului?
In firewall -debifezi conection traking.Nu o sa mai poti face NAT.
pai cica mi le-a facut asa cum le are el ... dar na ... nu functioneaza ca la el  :lol:

am facut testul si cu conntrack off .... nicio imbunatatire dinspre nas spre pc in jur de 50 MB (voi folosi MB asa cum arata sistemul de operare si nu Mbit ) iar dinspre pc spre nas viteze de pana la 32 MB/s (slaaaab) ... daca o sa conectez la switch nas si pc o sa am viteze de cel putin 70 MB/s intre ele .... deja incepe sa mi se para ca am aruncat banii pe fereastra fara rost :(

View Postdani.user, on 26th January 2012, 20:19, said:

Nu-i exclus ca o versiune mai noua a softului sa aibe influente pozitive sau negative asupra vitezei obtinute.
tu folosesti la acest model ultima vers. de fw ??

Edited by maverick1976, 26 January 2012 - 20:42.


#33
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Folosesc ultima versiune pe 750gl

#34
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Cand faci trasnfer prin el vezi putin in WinBox -> Tools -> Profile ce iti mananca atata din procesor, nu vad de ce sa foloseasca 70% din procesor in momentul in care interfetele in care teoretic este conectat pc si nas sunt in switched mode.

#35
maverick1976

maverick1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 15.02.2007

View Postmanssebas, on 27th January 2012, 16:52, said:

Cand faci trasnfer prin el vezi putin in WinBox -> Tools -> Profile ce iti mananca atata din procesor, nu vad de ce sa foloseasca 70% din procesor in momentul in care interfetele in care teoretic este conectat pc si nas sunt in switched mode.
pai asta nu prea stiu daca practic sunt in switch mode ... am gasit aici ceva legat de modul switch al mikrotikului ...

Attached Files


Edited by maverick1976, 27 January 2012 - 17:07.


#36
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007

View Postmaverick1976, on 27th January 2012, 16:58, said:

pai asta nu prea stiu daca practic sunt in switch mode ... am gasit aici ceva legat de modul switch al mikrotikului ...

Fa un print screen la interfaces si la interfetele in care ai conectat pc si nas, din cate vad este destul de normal ce se intampla tie toate datele tale trec prin cpu nu se comporta ca intr-un mediu switched.

Edited by manssebas, 27 January 2012 - 17:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate