Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Discutie despre Siemens S45

- - - - -
  • Please log in to reply
277 replies to this topic

#19
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Raspuns la prima intrebare, descarca aplicatia atasata de mine si introdu datele de la baterie in tab-ul Batery, acolo vei afla dupa acel cod cu aproximatie de cate ori a fost incarcata, daca este Li-ion sau Ni-Mh sau Li-polymer, cate incarcari incomplete s-au facut, toate astea fiind date importante in perspectiva achizitionarii unui telefon.

La intrebarea 2 nu am raspuns, inca n-am gasit un interpretor pentru MAP-uri.

Greets,
Speedo

#20
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Ce intelegi prin incarcare incompleta? Cum trebuie incarcat telefonul pentru a avea o incarcare completa?

#21
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
O incarcare completa este atunci cand se face o incarcare din momentul in care telefonul semnalizeaza Batery Empty pana cand se semnalizeaza ca s-a oprit incarcarea.

Incarcarile acealea pe fuga, sa ma tina cat de cat bateria sunt numite incarcari intrerupte de catre Siemens, la fel si incarcarile facute de la un anumit nivel al bateriei neconsumate.

Greets,
Speedo

#22
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
OK. Mersi. Eu de fapt incarc telefonul cind se apropie de Battery empty, nu astept pina in acel moment, deoarece de multe ori atunci nu e posibil (sint pe drum etc). Dar de incarcat il las pina la capat, nu fac incarcari pe fuga cum le zici.

Cum influenteaza aceste incarcari viata bateriei? La mine arata 14%, desi majoritatea incarcarilor nu le-am facut cind arata battery empty.

#23
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Este evident ca o baterie care beneficiaza de incarcari si descarcari complete, chiar si Li-Ion, va "tine" mult mai bine in timp.

Revenind acum la discutia despre versiunile de soft pentru S45, dupa ce ati citit ce inbunatatiri majore au fost de la versiunea 14 la 21 acum sa vedem ca aduc nou versiunile noi.

Versiunea 23 repara o serie de bug-uri din 21, nici o functie uup-datata, versiunea 24 repara bug-uri din 23 si up-date-uri minore.
Versiunea 26 up-date-uri de functii, reparare bug-uri versiuni anterioare.
Se vorbeste acum ca ar fi aparut versiunea 28 dar inca mai studiez problema.

Trebuie sa mentionez din nou ca ultima versiune oficiala la care puteti sa va faceti up-grade acasa cu cablul din pachet fara sa va pierdeti garantia este v.21, celelalte versiuni 23,24,26 sunt originale dar disponibile doar in service centrele Siemens.
De asemenea 26 nu se poate up-load-a cu cablul de date din pachet, are nevoie de un cablu de date special care furnizeaza tensiune de pe portul COM al PC-ului, ceea ce cablul original nu face.

Am sunat la Siemens Romania SRL si inca nu m-au lamurit, astept telefon, daca exista in Romania vreun centru in care mi-as putea up-grada oficial telefonul la versiunea 26, pe care eu de altfel o am... :drac:

Greets,
Speedo

#24
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Am sa merg saptaminile astea la dealer-ii de aici sa vad ei ce zic de upgrade la soft... Sincer, pina acum nu am simtit nevoia de upgrade.

#25
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Neaparat sa faci up-grade-ul!

Si pentru cei care au S45 si se chinuiau cu softul original de la Siemens pentru a-l sincroniza cu Outlook-ul aveti un inlocuitor excelent, credeti-ma, SUPER, si am testat cam tot ce se putea.

Il puteti lua de la www.7soft.de si se numeste VisSie 1.90 .

-Sincronizeaza ceasul de pe PC cu telefonul,
-Va indica in timp real semnalul si calitatea receptiei
-Se poate controla total telefonul prin intermediul PC-ului,
-Se alcatuiesc liste de apoiment-uri, memo, etc
-Toate agendele din telefon pot fi editate si salvate
-Va puteti crea logo-uri sau puteti incarca altele
-Puteti trimite SMS-uri la mai multe contacte in acelasi timp
etc.....

Excelent!

Greets,
Speedo

#26
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Speedo, tu chiar ai la S45 versiunea 26 ? Eu am versiunea 21 , poate imi poti spune de unde sa iau vreo versiune mai noua care sa mearga pe cablul de date (poate 24).
Eu personal sunt multumit de soft-ul de pe cd-ul original de la telefon. N-am avut probleme cu el, doar cateodata se intampla sa nu-mi citeasca bine numerele de telefon (cu informatiile aferente) sau sa-mi creeze duplicate.

#27
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Pana acum am mai avut un Siemens S35, Nokia si Philips. Chiar mi-a parut rau dupa S35-ul ala, l-am avut doar vreo 2 luni de zile (a fost celularul care l-am tinut cel mai putin timp), pana mi-a cazut in mana un S45.
Ce pot sa zic.. e superb S45-ul pe care il am acum (din aprilie). Sunt foarte multumit de el, si daca ar fi sa-l schimb cred ca-l voi schimba doar cu un S55 (care trebuie sa recunosc ca-l astept cu foarte mare interes) dar la cateva luni dupa ce apare ca sa fiu sigur ca nu o sa aiba prea multi BuGs si de ce nu, ca sa ii mai scada pretul. ;)
Singura problema mai mare care o am la S45 este ca mi s-a cam dus culoarea de pe carcasa si butoane. Stiu ca e "proiectat" ca sa stea mai mult intr-un buzunar de sacou, dar nah..., in rest totul functioneaza in parametri optimi.
Este un telefon foarte bun.

#28
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
CBogdan am versiunea 26 doar ca nu mi-am instalat-o pe telefon, vreau sa fac asta la un centru Siemens Service autorizat.
De altfel am fost sunat de la Siemens Romania si mi-au spus ca versiunea 26 se afla pe site-ul Siemens de service si ca pot sa merg la oricare din cele 2 centre, Connex-Valea Cascadelor si Romservice-Platforma Pipera sa fac up-grade-ul.
In concluzie zilele astea voi incerca si treaba asta.

Toata gama de accesorii & stuff se gasesc cel putin in vest fara probleme. Vezi AICI .

Greets,
Speedo

#29
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Ce nu imi place e ca sim-ul se scoate cam greu fata de alte telefoane...

#30
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Iata cateva modele "bricolate":

[g]1.jpg[/g]
[g]2.jpg[/g]
[g]3.jpg[/g]
[g]4.jpg[/g]
[g]5.jpg[/g]
[g]6.jpg[/g]
[g]7.jpg[/g]

Greets,
Speedo

#31
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Pe cine terbuie sa platesc  ca sa imi faca rost de una dintre carcasele alea ?  :drac: Aia cu BMW sau Porsche.

#32
CBogdan

CBogdan

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 438
  • Înscris: 28.11.2001
Tocmai am facut update la soft. Pana acum totul e ok cu ver. 24 da' nu am observat nimic deosebit. Pacat ca nu-s functii noi sau alte chestii de genu' asta.

#33
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Cat costa un cablu de conectare la PC?

#34
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Este 28Eur fara TVA la Romservice Telecomunicatii.

#35
dinamovistu

dinamovistu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.03.2002
Mi-am cumparat azi S45!
Misto.

#36
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Bravo, te felicit.

Nu pregeta sa-ti faci up-grade la versiunea 21 de soft, nu inainte de a te asigura ca nu vei avea o pana de curent la calculator.

Daca este cu garantie oficiala poti beneficia de up-grade software la centrul de service Mobifon din Valea Cascadelor pana la versiunea 24, ca atata au ei deocamdata.

Greets,
Speedo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate