Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Cinque Terre

- - - - -
  • Please log in to reply
401 replies to this topic

#55
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 15.07.2008
Eu am fost de 2 ori in zona(prin 99 si prin 05), ambele dati cu cortul. Cel mai mult mi-a placut cand am inchiriat o barca cu motor cu care am mers de-a lungul coastei. Era o barca bescareasca din lemn cam ca cele de slvamar de la noi si nu am dat mai mult de 50 euro pentru toata ziua incluzand benzina. Am gasit niste golfulete si locuri de scaldat nemaipomenite....

Edited by cucur, 16 September 2010 - 15:20.


#56
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postfly_dream, on 16th September 2010, 16:11, said:

Am mai comis o mica nebuneala.......
Uau...ai gasit-o! acolo unde scrie "CAMERE ROOMS" era trecut numele meu pe o hartie lipita, cu o sageata in sus. in camera ma astepta alt biletel, ca sa-i las banii ca vine a doua zi inainte de masa dupa ei. Tanti Elisabetta, proprietareasa. Dar n-ai idee ce prapastioasa priveliste e inspre mare...

Fly, spune tot-tot! desarta sacul!  Ma bucur ca ai facut segmentul asta de poteca, sper ca ti-a placut.

View Postcucur, on 16th September 2010, 16:17, said:

Eu am fost de 2 ori in zona(prin 99 si prin 05), ambele dati cu cortul. Cel mai mult mi-a placut cand am inchiriat o barca cu motor cu care am mers de-a lungul coastei. Era o barca bescareasca din lemn cam ca cele de slvamar de la noi si nu am dat mai mult de 50 euro pentru toata ziua incluzand benzina. Am gasit niste golfulete si locuri de scaldat nemaipomenite....
Si unde ati pus cortul? Ma gandesc ca undeva mai in interiorul tinutului.

#57
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 16th September 2010, 17:56, said:

Uau...ai gasit-o!
Fly, spune tot-tot! desarta sacul!  Ma bucur ca ai facut segmentul asta de poteca, sper ca ti-a placut.
Mai dau o raita prin Germania zilele astea (ultima aventura cu BlueAir), apoi desert tot-tot! A fost o combinatie de 3,5 zile prin Italo-Elvetia.... Superbe peisajele pretutindeni...

#58
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Bine atunci, drum bun prin Germania! De-abia astept sa povestesti, nu doar de Cinque Terre ci si de Italo-Elvetia, sper sa fi mers cu unul din trenurile alea panoramice sa-mi poti povesti detaliat ce-si-cum.

#59
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,075
  • Înscris: 17.05.2007

View Poststlx, on 18th September 2010, 14:34, said:

Bine atunci, drum bun prin Germania! De-abia astept sa povestesti, nu doar de Cinque Terre ci si de Italo-Elvetia, sper sa fi mers cu unul din trenurile alea panoramice sa-mi poti povesti detaliat ce-si-cum.

Merci, a fost bun, desi la numai 3 zile dupa Italo-Elvetia si abia am avut timp sa-mi trag sufletul. Ar fi trebuit sa fac in ordine inversa aceste doua mici "nebuneli" pentru ca, oricate castele ar avea, Germania nu ajunge, dupa parerea mea, nici la degetul mic al vecinei mici, dar incantatoare Elvetia! Italia... este in between!

Descarc pozele, termin restanta de la episodul Amalfi si ma asez la povestit.....

#60
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postfly_dream, on 16th September 2010, 15:11, said:

Am mai comis o mica nebuneala.......
Attachment untitled.jpg
Aceeasi imagine,vazuta prin alti ochi  :)
Attached File  Cinque_Terre_Vernazza_37.jpg   1.3MB   178 downloads

Attached Files



#61
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 05.11.2009
ma'nervez cu nervii :D ca si asa mai am de vazut si San Giminiano, as vrea si La Spezia...si Cinque Terre...d4eci sigur trebuie sa mai merg o data!

#62
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postzuv, on 4th October 2010, 17:17, said:

Aceeasi imagine,vazuta prin alti ochi  :)
Attachment Cinque_T...nazza_37.jpg

Ce surpriza mi-ati facut, amandoi, sa puneti poza cu casa in care am stat la Vernazza!  :kisstogether:  Va multumesc.
Zuv, sa inteleg ca tocmai te-ai intors de acolo? :)
Hai, va astept cu povesti si poze, chiar imi era ciuda ca nu mai merge nimeni in Cinque Terre!

Poza dinspre mare, am inrosit casa,  vedeti unde era cocotata. Aveam doua ferestre spre mare, plus terasa jumatate spre mare, jumatate deasupra acoperisurilor Vernazzei.

Attached Files



#63
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Poststlx, on 4th October 2010, 19:56, said:

Zuv, sa inteleg ca tocmai te-ai intors de acolo? :)
As vrea eu...dar tocmai se implineste un an. :upset:
Eu am alocat doua zile pentru Cinque Terre,venind cu trenul,din Lucca,fara insa a ramane peste noapte acolo.In Monterosso n-am ajuns.
Cateva poze:
Attached File  Cinque_Terre_Corniglia_12.jpg   1.95MB   97 downloadsAttached File  Cinque_Terre_Corniglia_20.jpg   1.92MB   78 downloads0.jpg]Attached File  Cinque_Terre_traseu_Manarola___Corniglia_5.jpg   1.35MB   110 downloads
Attached File  Cinque_Terre_Manarola_5.jpg   1.31MB   112 downloadsAttached File  Cinque_Terre_Manarola_35.jpg   1.49MB   111 downloads5.jpg]Attached File  Cinque_Terre_Riomaggiore_6.jpg   1.96MB   101 downloads
Attached File  Cinque_Terre_Vernazza_6.jpg   388.82K   84 downloadsAttached File  Cinque_Terre_Vernazza_16.jpg   1.3MB   81 downloads6.jpg]Attached File  Cinque_Terre_Vernazza_29.jpg   1.52MB   97 downloads
Attached File  Cinque_Terre_Vernazza_30.jpg   1.78MB   66 downloadsAttached File  Cinque_Terre_Vernazza_31.JPG   2.34MB   78 downloads1.JPG]Attached File  Cinque_Terre_Vernazza_40.jpg   1.91MB   69 downloads
Attached File  Cinque_Terre_Vernazza_47.jpg   1.65MB   73 downloadsAttached File  Cinque_Terre_Vernazza_59.jpg   1.45MB   60 downloads9.jpg]Attached File  Cinque_Terre_Vernazza_80.JPG   1.5MB   72 downloads
Attached File  Cinque_Terre_Via_del__Amore_34.jpg   2.12MB   64 downloadsAttached File  Cinque_Terre_Via_del__Amore_35.JPG   2.23MB   63 downloads5.JPG]Attached File  Cinque_Terre_Manarola_5.jpg   1.31MB   112 downloads

Attached Files



#64
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Ce frumoase culori are apa marii, la tine. Cand am fost eu, a fost vreme buna de fotografiat doar pe inserat, ziua era un fel de ceata deasupra marii si a coastei.

Si cum de ai fotografiat Rooms Elisabetta? Ti-au placut asa de mult ghivecele alea cu cactusi?

#65
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Poststlx, on 4th October 2010, 21:45, said:

Ce frumoase culori are apa marii, la tine. Cand am fost eu, a fost vreme buna de fotografiat doar pe inserat, ziua era un fel de ceata deasupra marii si a coastei.
Da,am avut noroc de vreme frumoasa,desi era octombrie.
Si cum de ai fotografiat Rooms Elisabetta? Ti-au placut asa de mult ghivecele alea cu cactusi?
Cam asa ceva...plantele alea acoperind stanca au reusit sa-mi atraga atentia.Oricum,e doar una din sutele de poze facute pe stradutele inguste din Cinque Terre.Dar,cand am vazut poza postata de fly_dream,mi-am adus aminte de placuța aia cu anuntul de inchiriere si mi s-a parut interesanta coincidenta ca doi insi sa fotografize aceeasi chestie,fara ca subiectul fotografiei sa fie vreun obiectiv turistic vestit.


#66
mihaelall12

mihaelall12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2009
Am cateva zile de concediu in ianuarie si as vrea sa merg pana la Florenta. Si desigur, mi-ar place sa vad si Cinque Terre. Are cineva idee cum e vremea in ianuarie, sfarsitul lui ianuarie, in Cinque Terre? Anul trecut am fost in aceiasi perioada in Roma, nu a fost frig, insa a plouat.

#67
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Temperatura poate fi între 5 si 10 grade și sunt șanse mari să plouă. Dacă plouă, nu-ți recomand să te duci, nu poți parcurge poteca și nici prin sătucurile alea nu prea ai ce face. În Cinque Terre e frumos de prin mai până în octombrie.
În Roma sau în Florența, chiar dacă plouă, ai multe de făcut. Eu ți-aș recomanda să te rezumi la Florența și Siena, mai ales că spui că-s doar cîteva zile.

#68
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010
In vara lui 2010 am stat 5 zile in primul satuc dupa Cinque Terre, Levanto!

Pentru cei care doresc sa citeasca impresii din vacanta, despre cele 5 sate + Levanto puteti citi aici:

Cinque Terre - cele 5 perle ale Italiei

Jurnal de calatorie in cele 5 sate:

1. Manarola

2.Riomaggiore

3. Monterosso al Mare

4. Vernazza

Si cateva informatii despre Levanto, sat mai putin turistic, mai ieftin si la fel de incantator, la doar 5 min de mers cu trenul din Monterosso al Mare

De ce sa stai in Levanto si nu in Cinque Terrre

#69
celi-bia

celi-bia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.06.2010

View PostAliceee, on 8th January 2011, 15:14, said:

In vara lui 2010 am stat 5 zile in primul satuc dupa Cinque Terre, Levanto!

Pentru cei care doresc sa citeasca impresii din vacanta, despre cele 5 sate + Levanto puteti citi aici:

Cinque Terre - cele 5 perle ale Italiei

Jurnal de calatorie in cele 5 sate:

1. Manarola

2.Riomaggiore

3. Monterosso al Mare

4. Vernazza

Si cateva informatii despre Levanto, sat mai putin turistic, mai ieftin si la fel de incantator, la doar 5 min de mers cu trenul din Monterosso al Mare

De ce sa stai in Levanto si nu in Cinque Terrre

Da, am devorat încă odată toate prezentările, le mai citisem pe vremea când nu aveam gânduri să ajung pe acolo, dar acum nu mai există cale de întoarcere, m-am îndrăgostit pur și simplu de ele din poze. Nu știu încă cum o fac, dar tre să merg pe acolo  :thumbup:

#70
celi-bia

celi-bia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.06.2010
Ce parere aveti de o cazare in La Spezia pentru 3 nopti? Cat de accesibile sunt Cinque Terre de acolo? Am tot citit ca e aproape, dar merita? Sau unde ar fi mai bine sa iau cazarea? Pe Booking în niciunul dintre sate nu am vazut nimic OK sub 300 de euro pentru 3 nopți. DE fapt oferta este foarte "limitata" ca să zic asa. Zicea cineva pe aici ca a stat la intr-o casa în unul din satale Cinque Terre de unde se auzeau noaptea valurile, îmi puteti spune si mie unde era acest loc

Edited by m&m, 07 May 2012 - 18:53.


#71
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postceli-bia, on 22nd January 2011, 13:23, said:

Cat de accesibile sunt Cinque Terre de acolo? Am tot citit ca e aproape, dar merita?
Foarte accesibile.Ai doar trenuri directe,pana in Riomaggiore(care e primul din cele 5 sate) faci doar 8 minute iar pana in Monterosso(ultimul) faci intre 14 si 28 minute.Daca merita sau nu decizi dupa ce faci o comparatie a costurilor intre cazarea in Cinque Terre respectiv cazare in La Spezia+bilete tren(+timpul pierdut pe drum).Un bilet La Spezia-Riomaggiore=1,4 euro,La Spezia-Monterosso=1,9 euro(sau 6,5 la IC).

In alta ordine de idei,la postul #60 am atasat o poza in care se vede un anunt de inchiriere,cu numar de telefon.E in Vernazza.Poti incerca sa suni.

Edited by zuv, 22 January 2011 - 15:40.


#72
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

View Postzuv, on 22nd January 2011, 15:32, said:

In alta ordine de idei,la postul #60 am atasat o poza in care se vede un anunt de inchiriere,cu numar de telefon.E in Vernazza.Poti incerca sa suni.
Îl găsești pe hostelworld.com, cauti la Italia, Cinque Terre, Rooms Elisabetta, am și mailul ei, dar îl primești și tu în momentul în care faci rezervarea. Rezervă prin hostelworld, e mai sigur decât direct, asta-i părerea mea. Am mai scris: nu știu dacă merită să căutați neapărat cameră cu vedere la mare și zgomot de valuri, noi ne uitam zilnic doar 1-2 minute, e prea frumos pe poteci și prin sătucuri ca să stai în cameră. Eu aș alege tot Vernazza, dar undeva la bază, în centru și nu neapărat sus, pe potecă. O să aveți febră musculară a doua zi și o jumătate de oră de scări în plus, contează.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate