Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cinque Terre

- - - - -
  • Please log in to reply
398 replies to this topic

#73
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 stlx, on 22nd January 2011, 16:49, said:

Rezervă prin hostelworld, e mai sigur decât direct, asta-i părerea mea.
Posibil.Dar si mai scump,probabil.Din experienta proprie:acum cativa ani am rezervat o camera la un hostel in Valencia,folosind Hostelworld.Ajuns la destinatie,am aflat ca aveau si site propriu,si daca as fi facut rezervarea direct la ei m-ar fi costat cu vreo 10-15 euro mai putin/noapte.

Edited by zuv, 22 January 2011 - 17:21.


#74
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 zuv, on 22nd January 2011, 17:20, said:

Posibil.Dar si mai scump,probabil.Din experienta proprie:acum cativa ani am rezervat o camera la un hostel in Valencia,folosind Hostelworld.Ajuns la destinatie,am aflat ca aveau si site propriu,si daca as fi facut rezervarea direct la ei m-ar fi costat cu vreo 10-15 euro mai putin/noapte.
Pai verifica ca s-ar putea sa nu fie asa. De obicei e mai scump pe pagina hotelului decat pe site-urile intermediare.

#75
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Da, am văzut și eu asta de câteva ori.
Hai că nu mai caut mailul proprietarei, ci google:
http://www.elisabettacarro.it/

#76
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 George2210, on 22nd January 2011, 18:19, said:

Pai verifica ca s-ar putea sa nu fie asa.
Am verificat,la vremea respectiva,dupa ce am ajuns acasa.Asa era.De altfel,ce rost ar fi avut sa ma minta??

 George2210, on 22nd January 2011, 18:19, said:

De obicei e mai scump pe pagina hotelului decat pe site-urile intermediare.
Parca n-as crede...Care-i logica?De ce sa fie mai scump,ca nu mai trebuie platit intermediarul?? :w00t:

Edited by zuv, 22 January 2011 - 18:50.


#77
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 zuv, on 22nd January 2011, 18:43, said:

Parca n-as crede...Care-i logica?De ce sa fie mai scump,ca nu mai trebuie platit intermediarul?? :w00t:
Atunci de ce crezi ca toata lumea face rezervare pe booking.com si nu direct la hotel?

#78
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 George2210, on 22nd January 2011, 18:53, said:

Atunci de ce crezi ca toata lumea face rezervare pe booking.com si nu direct la hotel?
Care toata lumea,ca eu,de exemplu,nu fac...
Da-mi doua exemple concrete si incep sa te cred.

#79
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 zuv, on 22nd January 2011, 18:55, said:

Care toata lumea,ca eu,de exemplu,nu fac...
Da-mi doua exemple concrete si incep sa te cred.
Da, ai dreptate, la hotelurile la care cautai acum au acelasi pret ca pe booking. Doar Alla Giustizia din Mestre era mai ieftin putin pe booking.
Aveam impresia asta pentru ca am vazut site-uri de hoteluri care nu au motor de cautare dupa data ci pur si simplu spuneau pretul in low season si cel in high season, iar preturile astea erau mult mai mari.

#80
cpg

cpg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 19.09.2006
hai sa ma bag si eu, ca musca in lapte
in vara aceasta vreau sa ajung si eu sa vad cinqueterre, dar vreau sa le vizitez cu barca/salupa ce o fi aia...
aici, din fericire, am cazarea asigurata in Massa
eu rezervarile le fac pe venere. de multe ori este mai ieftin decat restul. puteti sa intrati pe trip advisor, sa selectati hotelul si sa vedeti prin cine este mai ieftina rezervarea

#81
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010

 celi-bia, on 22nd January 2011, 13:23, said:

Ce parere aveti de o cazare in La Spezia pentru 3 nopti? Cat de accesibile sunt Cinque Terre de acolo? Am tot citit ca e aproape, dar merita? Sau unde ar fi mai bine sa iau cazarea? Pe Booking în niciunul dintre sate nu am vazut nimic OK sub 300 de euro pentru 3 nopți. DE fapt oferta este foarte "limitata" ca să zic asa. Zicea cineva pe aici ca a stat la intr-o casa în unul din satale Cinque Terre de unde se auzeau noaptea valurile, îmi puteti spune si mie unde era acest loc si cum se numea?


http://www.bialog.ro/

Nu lua cazare in La Spezia!!!!! Parerea mea am scris-o intr-una din postari, cred ca in prima cu Portovenere.
E urat, de fapt e cel mai urat oras prin care am trecut din Italia. Cazare gasesti in satele din Cinque Terre. Oferta e mult mai mare decat ce e pe net, crede-ma. In plus daca e sa incerci imprejurimile iti sugerez Levanto (citeste aici si aici ), unde se poate ajunge cu masina, e practic primul sat dupa cele cinci sate (Cinque Terre - 5 minute cu trenul pana la primul sat Monterosso al Mare) e frumos, si sunt multeee locuri de cazare, preturi mai mici. Este statiunea unde merg italienii, si stii, are un avantaj, are o bucata mare de plaja cu nisip fin. Mie Levanto mi-a placut extrem de mult si chiar ti-l recomand.

Enciclopedia calatorului independent

Edited by Aliceee, 24 January 2011 - 00:36.


#82
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005

 Aliceee, on 24th January 2011, 00:34, said:

Nu lua cazare in La Spezia!!!!! Parerea mea am scris-o intr-una din postari, cred ca in prima cu Portovenere.
E urat, de fapt e cel mai urat oras prin care am trecut din Italia (...)

Nu sunt de acord. Am fost de 5 ori in La Spezia si de 4 ori in Cinque Terre.
Din La Spezia esti in Riomaggiore in 5 minute cu trenul. Passul Cinque Terre il poti lua din gara din La Spezia si include trenul spre Riomaggiore sau orice alt sat.
Portovenere este de asemenea accesibil.
Orasul in sine este micut si linistit. Eu m-am simtit mereu foarte bine.
Nu este deloc urat, casele sunt frumoase si mari iar orasul e extrem de curat (fara de Florenta, Pisa, Roma). Ai si avantajul unei cazari mai ieftine si a multor magazine.

#83
prundal

prundal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.04.2010
Vreau sa merg din Genova in Cinque Terre. Daca imi iau un bilet de tren pina in Riomaggiore(care este ultimul cum vin de le Genova),pot sa cobor in una sau doua statii intermediere sa vizitez alte sate si sa folosesc acelasi bilet de tren? Am inteles ca este valabil timp de 4 ore de cind este validat... Exista un card pentru Cinque Terre care este valabil si pe tren? Il gasesc de cumparat in Moneglia? Nu ma intereseaza potecile, poate doar Via del Amore. Cred ca, la sfirsitul lui martie cind mergem noi, nu circula vaporasele intre sate, nu?
Cu ce pot sa ajung in Portavenere? Am vazut ca nu trece trenul prin el.
Este ok pentru Cinque Terre in martie? Sau este cam frig si merge o vizita doar vara?

Stiti cumva in Genova daca este un abonament si pentru autobuz si pentru tren? Stam 2 zile in Genova din care una vrem sa mergem in Cinque Terre.

Multumesc frumos si scuze ca am pus multe intrebari.

#84
Iuliux

Iuliux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 13.03.2005
Eu stiu ca biletul e valabil 6 ore (trebuie sa te uiti pe el).
Daca stai mai mult prin sate, poti sa-ti iei Cinque Terre card cu care ai acces si pe poteci (Via del Amore in cazul tau) cat si intre sate cu trenul (Levanto si La Spezia incluse) toata ziua.
Cinque Terre card gasesti in orice sat. Eu iti recomand sa te dai jos in primul, Monterosso Al Mare.
Poti merge linistit in Martie in Cinqe Terre. Satele poti sa le vizitezi oricand (eu am fost si in Decembrie si in Martie si in August si in Octombrie).

Spre Portovenere trebuie sa iei autobuzul din La Spezia, vezi pe harta atasata. Biletul il iei de la sofer.
Sunt si alte statii, cea marcata am folosit-o eu. Drumul de la gara in statie il faci in 15 min.

[ https://dl.dropbox.com/u/11720767/spezia.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Iuliux, 01 March 2011 - 13:04.


#85
prundal

prundal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.04.2010
Multumesc mult, Iuliux.

#86
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008
Buna seara,
solicit opinii in legatura cu distribuirea obiectivelor din Cinqueterre, pentru o plimbare tihnita, acolo, pe durata a doua zile pline, 29 si 30 octombrie. Suntem doua familii cu copii mari, cazati in Pisa.
Gandul nostru este sa ajungem in prima zi, dimineata, cu trenul, la Monterosso si sa coboram pana la Corniglia, iar a doua zi sa venim din nou cu trenul, pentru etapa de la Corniglia la Riomaggiore, de unde sa ne intoarcem la Pisa, seara tarziu.
Pare a fi prea putin pentru cate o zi plina, de dimineata pana seara, asa ca am dori sfat pentru completarea petrecerii cu vreo iesire in mare cu barca unui localnic, daca asa ceva se poate, sau cu plaja si baie, daca e posibil. Ce parere aveti de strabaterea unei portiuni din traseu, sau chiar mai mult, cu vaporul? Merita sa incepem, eventual, cu Levanto? Sa punem la socoteala si vizitarea La Spezia?
Inca ceva. Daca pe cardul Cinqueterre este si cuprins si tren pe aceasta zona, cum sa gandesc drumul cu trenul de la Pisa si catre Pisa, inapoi, ca sa nu suprapun cheltuiala?
Multumesc celor care vor primi pisica "pasata" si ne vor oferi raspunsuri. Asteptam orice sfat si orice raspuns, chiar si la intrebari pe care nu le-am formulat si ar fi trebuit :)

#87
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008
Buna seara,
pentru ca pari sa stii multe despre locul cu pricina, solicit opinii in legatura cu distribuirea obiectivelor din Cinqueterre, pentru o plimbare tihnita, acolo, pe durata a doua zile pline, 29 si 30 octombrie. Suntem doua familii cu copii mari, cazati in Pisa.
Gandul nostru este sa ajungem in prima zi, dimineata, cu trenul, la Monterosso si sa coboram pana la Corniglia, iar a doua zi sa venim din nou cu trenul, pentru etapa de la Corniglia la Riomaggiore, de unde sa ne intoarcem la Pisa, seara tarziu.
Pare a fi prea putin pentru cate o zi plina, de dimineata pana seara, asa ca am dori sfat pentru completarea petrecerii cu vreo iesire in mare cu barca unui localnic, daca asa ceva se poate, sau cu plaja si baie, daca e posibil. Ce parere aveti de strabaterea unei portiuni din traseu, sau chiar mai mult, cu vaporul? Merita sa incepem, eventual, cu Levanto? Sa punem la socoteala si vizitarea La Spezia?
Inca ceva. Daca pe cardul Cinqueterre este si cuprins si tren pe aceasta zona, cum sa gandesc drumul cu trenul de la Pisa si catre Pisa, inapoi, ca sa nu suprapun cheltuiala?
Am postat acest anunt in urma cu cateva zile si n-am primit niic un raspuns, de-asta il repet aici.
Multumesc

#88
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
salut, mie mi se pare cam mult pentru 2 zile pline cu zici tu...
traseul de la monteroso pana la riomaggiore se poate face intr-o singura zi cu pauze de baie si pauze de masa fara probleme.....dar o sa fie obositor pentru copii.
de exemplu distanta de la corniglia la monteroso (aprox 4 ore) e mai mare decat distanta de la riomaggiore la corniglia (aprox. 2 ore).

eu ti-as sugera sa faci intr-una din zile riomaggiore - vernazza (sau viceversa). noi am facut acest traseu cam in 7-8 ore cu plaja la corniglia (am coborat de pe stanca pana jos la mare) si vernazza, masa de pranz si pauze de inghetata si plmbare prin fiecare orasel.
apoi in a doua zi faci traseul vernazza - monterosso (2 ore) unde te opresti si stai toata ziua la plaja, iei barca sa vizitezi 5terre pe mare...etc....sau mai faci al'ceva.
ca idee monterosso nu are nimic spectaculos in afara de drumul pana acolo, e in fapt o statiune cu plaje cu nisip....in restul satucelor plaja faci pe pietre / stanci dar e mult mai frumos asa.

chestia cu vaporul poate fi ceva complementar, dar nu cred ca merita sa strabati o portine cu vaporul in locul plimbarii.
poti sa faci chestia asta la intoarcere...adica din monteroso iei vaporul pana in la spezia de unde iei trenul spre Pisa

#89
idumihai

idumihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 08.03.2008

 bubalus, on 23rd September 2011, 08:29, said:

salut, mie mi se pare cam mult pentru 2 zile pline cu zici tu...
traseul de la monteroso pana la riomaggiore se poate face intr-o singura zi cu pauze de baie si pauze de masa fara probleme.....dar o sa fie obositor pentru copii.
de exemplu distanta de la corniglia la monteroso (aprox 4 ore) e mai mare decat distanta de la riomaggiore la corniglia (aprox. 2 ore).

eu ti-as sugera sa faci intr-una din zile riomaggiore - vernazza (sau viceversa). noi am facut acest traseu cam in 7-8 ore cu plaja la corniglia (am coborat de pe stanca pana jos la mare) si vernazza, masa de pranz si pauze de inghetata si plmbare prin fiecare orasel.
apoi in a doua zi faci traseul vernazza - monterosso (2 ore) unde te opresti si stai toata ziua la plaja, iei barca sa vizitezi 5terre pe mare...etc....sau mai faci al'ceva.
ca idee monterosso nu are nimic spectaculos in afara de drumul pana acolo, e in fapt o statiune cu plaje cu nisip....in restul satucelor plaja faci pe pietre / stanci dar e mult mai frumos asa.

chestia cu vaporul poate fi ceva complementar, dar nu cred ca merita sa strabati o portine cu vaporul in locul plimbarii.
poti sa faci chestia asta la intoarcere...adica din monteroso iei vaporul pana in la spezia de unde iei trenul spre Pisa
Iti multumesc pentru opinie. Imi foloseste. Copiii sunt mari, 15 si 16 ani, rezistenti, au mai umblat. Tratam vaicarelile cu pizza, inghetata si cola :)
Ca explicatie, pot sa-ti spun ca programul este urmatorul:
- marti dimineata ajungem in Pisa, ne cazam, vedem orasul, ne interesam de trenuri.
- miercuri plecam cu trenul la Florenta, doar pt hoinareala si revenim seara
- joi este prima zi pentru cinqueterre (monterosso, corniglia, foarte agale, dupa ziua din Florenta)
- vineri este a doua zi pentru acelasi obiectiv (ne oprim in La Spezia, dam ture acolo pana spre dupa amiaza, apoi luam vaporul pana la manarola, de unde venim  pe jos spre riomaggiore, ca sa ajungem seara, am citit ca e frumos acolo, seara tarziu)
- sambata dimineata zburam inapoi la Cluj.

Oare avem sansa sa facem baie in mare ? Nu am gasit informatia asta.

Multumesc inca o data pentru sfat. Daca mai ai vreo idee, o primim cu placere.

Mihai

#90
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
mersul trenurilor il poti studia din timp acasa pe www.trenitalia.it.....iti poti face printuri si rute....nu e necesar sa pierzi din timpul de vizitat.
in florenta ai ce sa faci toata ziua.... sunt atat de multe obiective ca iti trebuie 3 zile. studiaza un ghid inainte si alege ce vrei sa vezi...eventual cu trasee.

baie cred poti sa faci.... eu fac de regula la sfarsit de septembrie in marea neagra... cu siguranta as face si in Italia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate