Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rugaciunea Tatal Nostru din punct de vedere kabalistic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

Quote

Cand baga blinky cate o postare imi pare rau ca mai intru pe aici, de ce tre suportam toti aberatiile lui?

"Aberatiile" mele sunt toate sustinute prin verseturi biblice!

Asa ca problema nu pleaca de la mine ca sa ai tu motive sa ma acuzi  ... ci la cei care au scris biblia ... sau eventual problemele pot pleca de la biserica in care niste imorali ahtiati dupa venituri neimpozitate, va invata aiureli fara sustinere biblica iar tu si altii ca tine nu aveti discernamantul necesar sa intelegi ca un verset din Biblie mai ales cand expune invatatura lui Isus este muuuuuult mai important decat prostiile pe care le indruga un preot dintr-o biserica pe care tocmai Isus ne invata sa nu o frecventam. (vezi Matei 6.5)

Sau invataturile lui Isus care nu convin bisericii nu sunt valabile?

Edited by blinky heart, 15 July 2010 - 09:11.


#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Cabala este recunoscuta de biserica ortodoxa dar nu deschis. Am citit destule pastorale in care se face referinta la simbolurile cabalistice. Acum ca ar fi trebuit sa fie deschis postul respectiv intr-o alta arie sunt de acord. Nu prea are legatura cu aria ortodoxiei.

Consider ca un om cu cat citeste si studiaza mai mult devine mai intelept. Cu conditia sa fie animat de cunoasterea adevarului si nu de alte idealuri meschine ca propavaduirea Evangheliei si prozelitismul de care dau dovada unii in special @pamant. De aceea consider Cabala ca o stiinta cu care poate fi studiata Biblia insa, nefiind singura.

Cu privire la interpretarea cabalistica a rugaciunii Tatal Nostru o consider in regula.

#21
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postmario_bril, on 19th July 2010, 22:12, said:

Cabala este recunoscuta de biserica ortodoxa dar nu deschis.

Si ce autoritate are aceasta ?
Crezi ca daca nu era era recunoscuta de BOR si era recunoscuta doar de Purandel din neamul Gaborilor era vreo problema?

Quote

Consider ca un om cu cat citeste si studiaza mai mult devine mai intelept. Cu conditia sa fie animat de cunoasterea adevarului si nu de alte idealuri meschine ca propavaduirea Evangheliei si prozelitismul
Aici iti dau dreptat daca nu est insetat sa aflii Adevarul dovedit ca adevar  si nu cauti sa te documentezi pentru a-l afla ...inseamna ca haladuiest ca ignorantii in bezna nestiintei ...de-i mai zice si credinta!

Quote

Cu privire la interpretarea cabalistica a rugaciunii Tatal Nostru o consider in regula.
Dar cum consideri interpretarea hermeneutica a acestei rugaciuni ?

Eu prefer sa o interpretez asa cum este scrisa ea pentru ca in mod sigur ca nu a fost scrisa pentru filozofi sau initiati ...ci pentru toata lumea ...adica ptr prostimea neintiata care trebuia sa-i inteleaga mesajul!

#22
noShadow

noShadow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 20.07.2010

View Postblinky heart, on 2nd July 2010, 14:01, said:

Eu eu imi explic acest text ciudat din Tatal Nostru prin prisma urmatorului verset din Creatie (Geneza):
4.   Și a văzut Dumnezeu că lumina este bună, și a despărțit Dumnezeu lumina de întuneric.  

Mai exact se vede ca Dumnezeu nici nu stia cum e lumina si mai intai a experimentat-o!
Oare de ce?
Simplu ...pentru ca el este Dumnezeul intunericului nascut el insusi in Bezna vesnica ... si evident ca un asemenea"dumnezeu" al intunecimii va incerca sa ne duca in ispita


Ah ...deci vorbesti de evolutie si constiinta?
Poate ne arati si noua unde ne cere Dumnezeu aceste lucruri?

Deci trebuie sa ne indreptam spre stiinta si cunoastere si sa lasam naibii credinta a proasta?

Parerea mea, conform celor expuse mai sus de tine,  este ca interpretarea Cabalistica nu are nicio legatura cu Biblia Crestina ci cu Scriptura Mozaica ...pentru ca diferenta intre religia Mozaica si cea Crestina consta in faptul ca biserica crestina are ca scop adormirea constiintelor si nu trezirea acestora asa cum are ca scop cea mozaica.
Probabil ai spus mai multe aberatiii, pe care nu o sa le citesc,imi este de ajuns ce ai spus aici. Am urmarit cateva subiecte si am observat ca tu le cunosti pe toate foarte bine, asta crezi tu, insa nu faci altceva de cat sa repeti cateva intrebari folosite de atei in general, fara a veni cu argumente normale si logice. Unele dintre aceste intrebari nici macar nu sunt nascocite de tine, doar insusite fara sa intelegi sensul si continutul. Ai primit raspunsuri la aceste intrebari insa se pare ca nu esti capabil sa memorezi cateva fraze simple si la obiect.
Treci mai bine cu experienta ta pe Ateism acolo unde mintea ta poate zburda la infinit in intunericul satanei. Nu te obosi sa imi raspunzi, nu rezolvi nimic crede-ma.

Edited by noShadow, 21 July 2010 - 03:33.


#23
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostnoShadow, on 21st July 2010, 03:31, said:

Probabil ai spus mai multe aberatiii, pe care nu o sa le citesc,imi este de ajuns ce ai spus aici. Am urmarit cateva subiecte si am observat ca tu le cunosti pe toate foarte bine, asta crezi tu, insa nu faci altceva de cat sa repeti cateva intrebari folosite de atei in general, fara a veni cu argumente normale si logice. Unele dintre aceste intrebari nici macar nu sunt nascocite de tine, doar insusite fara sa intelegi sensul si continutul. Ai primit raspunsuri la aceste intrebari insa se pare ca nu esti capabil sa memorezi cateva fraze simple si la obiect.
Treci mai bine cu experienta ta pe Ateism acolo unde mintea ta poate zburda la infinit in intunericul satanei. Nu te obosi sa imi raspunzi, nu rezolvi nimic crede-ma.

Ma obosesc totusi sa iti atrag atentia ca nu ai fost capabil decat sa faci remarci la persoana mea si nu sa raspunzi argumentat si logic asa cum pretinzi la macar vreuna din problemele puse de mine.
In rest retine ca nici temele tale biblice nu sunt nici noi, nici originale si cu atat mai putin logice!

Edited by blinky heart, 21 July 2010 - 06:41.


#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postblinky heart, on 20th July 2010, 15:03, said:

Si ce autoritate are aceasta ?
Crezi ca daca nu era era recunoscuta de BOR si era recunoscuta doar de Purandel din neamul Gaborilor era vreo problema?


Aici iti dau dreptat daca nu est insetat sa aflii Adevarul dovedit ca adevar  si nu cauti sa te documentezi pentru a-l afla ...inseamna ca haladuiest ca ignorantii in bezna nestiintei ...de-i mai zice si credinta!


Dar cum consideri interpretarea hermeneutica a acestei rugaciuni ?

Eu prefer sa o interpretez asa cum este scrisa ea pentru ca in mod sigur ca nu a fost scrisa pentru filozofi sau initiati ...ci pentru toata lumea ...adica ptr prostimea neintiata care trebuia sa-i inteleaga mesajul!
1. Era un topic al bisericii ortodoxe de aia m-am obosit sa mentionez ca inclusiv BOR o recunoaste chiar daca nu deschis.

2. Aici avem puncte de vedere comune.

3. Orice simbol are mai multe interpretari. Daca nu infinite macar mai multe. Interpretarea hermeneutica este si aia ok. Nu inseamna ca vreuna din interpretari are o valoare mai mica.

#25
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View Postmario_bril, on 19 iulie 2010 - 21:12, said:

Cabala este recunoscuta de biserica ortodoxa dar nu deschis. Am citit destule pastorale in care se face referinta la simbolurile cabalistice.

Nu vrei să ne dai și nouă niște exemple, nu doar pastorale, în care, chipurile, Cabala ar fi recunoscută de Biserica Ortodoxă ....

View Postmario_bril, on 28 iulie 2010 - 16:44, said:

....  chiar daca nu deschis.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate